Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι φυσιολογικό να τρέχει ακόμα η αίτηση προς ΕΛΠΕ από τις 17/12 και να μην έχω ακόμα απάντηση?? 

Είχα απαντήσει στις 27/12 ότι θέλω να προχωρήσουν την αίτηση με κάτι μετρήσεις της ΔΕΔΔΗΕ, και από τότε, σιγή ιχθύος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ελπιζω να μην μου κανεις πλακα. Δηλαδη καποιος πρεπει να κανει ολο αυτο για να υπολογισει τιμη?

επειδή πάντα θα είναι μεγάλη η τιμή της ΤΕΑ , άρα πάντα θα μπαίνει ρήτρα απλά κάνε

(1,12*ΤΕΑ-61,3)/1000

11 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Υπαρχει περιπτωση να ξεφυγει τοσο, που να κανει το we ασυμφορο τελικα για τον Ιανουαριο?

φυσικά , πάντα υπάρχει πιθανότητα

4 λεπτά πριν, ParafronGR είπε

Είναι φυσιολογικό να τρέχει ακόμα η αίτηση προς ΕΛΠΕ από τις 17/12 και να μην έχω ακόμα απάντηση?? 

Είχα απαντήσει στις 27/12 ότι θέλω να προχωρήσουν την αίτηση με κάτι μετρήσεις της ΔΕΔΔΗΕ, και από τότε, σιγή ιχθύος 

όχι δεν είναι

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

όχι ακριβώς αλλά εσύ αυτή δες για να υπολογίζεις

στο λογαριασμό θα χρεώνεσαι με την πρώτη στήλη απο ΑΔΜΗΕ

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

έχει μικροδιαφορές

To WeBlue παίρνει από ΑΔΜΗΕ; Στους όρους λέει ΤΕΑ από enex

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

επειδή πάντα θα είναι μεγάλη η τιμή της ΤΕΑ , άρα πάντα θα μπαίνει ρήτρα απλά κάνε

(1,12*ΤΕΑ-61,3)/1000

Το εκανα με λιγο στρογγυλες τιμες, οποτε 0.08 + 0.05406 αν χρησιμοποιησω ως ΤΕΑ τα 103 του Δεκεμβριου. Οκ, ξεκαθαρισε το μυαλο μου τωρα. Στην ουσια, αν η ΤΕΑ παει >130, θα πληρωσω παραπανω απο το προγραμμα της ΔΕΗ, με 0.08 kwh + 0.0843 ρητρα.

Τελος παντων. Το συζητησα με τον πατερα μου. Πιστευει οτι στο τηλ ο αλλος (αν θυμασαι τελη Νοεμβρη), μας ειπε μια ψιλο σταθερη τιμη λογω και καλα ενωσης επαγγελματιων. Οπως και να εχει, θα περιμενουμε τον 1ο λογαριασμο που πρεπει να ερθει καποια στιγμη συντομα και βλεπουμε. 

btw, με nrg τι φαση? Εχουμε φυγει στην ουσια απο 27/11, και ακομα δεν εχουν στειλει εκκαθαριστικο. 

Spoiler
5 λεπτά πριν, doomnx είπε

To WeBlue παίρνει από ΑΔΜΗΕ; Στους όρους λέει ΤΕΑ από enex

 

3 λεπτά πριν, korakios είπε

έκανα edit , την άκουσα 😛

 

Πανω που ξεκαθαρισε το μυαλο μου 💀 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Οπως και να εχει, θα περιμενουμε τον 1ο λογαριασμο που πρεπει να ερθει καποια στιγμη συντομα και βλεπουμε. 

ο 1ος θα είναι με 0,2426 χωρίς τη συνέπεια (εκτός αν τη βάζουν κατευθείαν) , επομένως κρατάτε κανα υπογλώσσιο

6 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Πιστευει οτι στο τηλ ο αλλος (αν θυμασαι τελη Νοεμβρη), μας ειπε μια ψιλο σταθερη τιμη λογω και καλα ενωσης επαγγελματιων.

ο άλλος σας έκαψε βασικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, korakios είπε

ο 1ος θα είναι με 0,2426 χωρίς τη συνέπεια (εκτός αν τη βάζουν κατευθείαν) , επομένως κρατάτε κανα υπογλώσσιο

Βασικά έχει έρθει σε κάποιον ο λογαριασμός μέχρι τώρα? Συνέπεια εννοείς και για τις τιμές του Δεκεμβρίου (μιας και αυτά θα πληρώσουμε κυρίως). Αλλά δεν ξέρω αν θα έχει και καμιά μέρα Ιανουαρίου, μιας και στον nrg μας έγραφαν ποιες kwh είναι από ποιους μήνες και τις τιμές τους 

  

18 λεπτά πριν, korakios είπε

ο άλλος σας έκαψε βασικά

Λόγω αυτού μάλλον θα πάρω την protergia να δω τι θα μου πουν 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, korakios είπε

επειδή πάντα θα είναι μεγάλη η τιμή της ΤΕΑ , άρα πάντα θα μπαίνει ρήτρα απλά κάνε

(1,12*ΤΕΑ-61,3)/1000

φυσικά , πάντα υπάρχει πιθανότητα

όχι δεν είναι

Κατάλαβα, θα παίξει τηλ από Δευτέρα. Μας έφαγαν οι γιορτές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chester20080 είπε

Δεν το βλέπω πουθενά στο λογαριασμό, πώς φαίνεται συνήθως το κοινωνικό στους λογαριασμούς;

θα στο γράφει δίπλα στο πεδίο "ειδική κατηγορία"

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, doomnx είπε

Για το 2ο τρόπο, μέχρι το πρωί έβγαζε την τελευταία μέτρηση. Τώρα δε βρίσκει τον αριθμό. Μάλλον μπλόκαρε το σύστημά τους.

Ναι ήταν προσωρινό. Τώρα μου βγάζει πάλι και τις 3 παροχές κανονικά. Με τους παλιούς αριθμούς. Από βδομάδα τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, SofoS@ είπε

θα στο γράφει δίπλα στο πεδίο "ειδική κατηγορία"

Γράφει μόνο: "Κατηγορία Παροχής: Οικιακή"
Διαβάζω τώρα στα ψιλά γράμματα της Protergia για ΚΟΤ πως ακόμα και να δικαιουσαι ΚΟΤ, για να εφαρμοσθει η εκπτωση θα πρεπει στο τετραμηνο να εχεις καταναλωση πανω απο 200 kWh, δλδ το μηνα τουλ 50 kWh. Εγω στην Protergia μπηκα τον Οκτωβριο. Ισως επειδη δεν εχει περασει ακομα το τετραμηνο και μαλλον μεχρι τωρα ειχα μικρες καταναλωσεις. Αλλά βλακεια αυτη, να δικαιουσαι ΚΟΤ αλλά λόγω χαμηλης καταναλωσης δεν στην εφαρμοζουν πφφ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι στο invoices.rae.gr διόρθωσαν 2 φορές το 4All που έδειχνε μηδενική τιμή. Σήμερα φαίνεται ότι το πέτυχαν επιτέλους.

Επίσης, πρόσθεσαν την προϋπόθεση συνέπειας στο πράσινο του ΗΡΩΝΑ.

Το WeYellow ακόμα λείπει.

@korakios τι έγινε ρε συ στο εξέλ σου; Σε ευχαριστώ κατ'αρχάς για το λινκ στο πρώτο φύλλο. Αλλά βάλε τιμές στις TEA γιατί χάνει τη μπάλα ο άλλος με τόσα #VALUE!

ΕΔΙΤ: Αυτό που γράφεις για το Maxi Home "άγνωστο αν η προμήθεια στον τιμοκατάλογο είναι ήδη με 50% ή όχι" είναι χωρίς την έκπτωση. Με την έκπτωση το διαφημίζουν ως "έκπτωση 5 €/MWh" στον συντελεστή Β! 😂

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...