Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, jasonas21 είπε

Εχει στειλει σε κανεναν λογαριασμο η Ελπε? Εχει περασει ο μηνας που ειμαι, θελω να παω volton και δεν εχω λογαριασμο που μου ζητανε! Μιλησα χθες μαζι τους με "πρακτορα" για βεβαιωση εκπροσωπησης και ειπε οτι θα το προωθησει στους αρμοδιους και ακομα δεν μου εχουν στειλει κατι...

βεβαίωση μετά απο 3-5 εργάσιμες

volton ζητά λογαριασμό απο ελπέ ? δε δέχονται παλιότερο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε συνομιλια που ειχα τωρα με εκπροσωπο του ειπα οτι δεν εχει εκδοθει ακομα λογαριασμος και εχω απο προηγουμενο παροχο! Δεν με ακυρωσε εντελως απλα ειπε καλο θα ηταν να ειχα απο τον προηγουμενο παροχο (δηλαδη απο Ελπε) αλλα θα δουμε πως θα το κανουμε... ειμαι σε αναμονη για ηχογραφημενη επιβεβαιωση στοιχειων προς το παρον

Του ειπα οτι εχω ζητήσει και βεβαιωση εκπροσωπισης αλλα δεν μου την εχουν στειλει ακομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jasonas21 είπε

Σε συνομιλια που ειχα τωρα με εκπροσωπο του ειπα οτι δεν εχει εκδοθει ακομα λογαριασμος και εχω απο προηγουμενο παροχο! Δεν με ακυρωσε εντελως απλα ειπε καλο θα ηταν να ειχα απο τον προηγουμενο παροχο (δηλαδη απο Ελπε) αλλα θα δουμε πως θα το κανουμε... ειμαι σε αναμονη για ηχογραφημενη επιβεβαιωση στοιχειων προς το παρον

Του ειπα οτι εχω ζητήσει και βεβαιωση εκπροσωπισης αλλα δεν μου την εχουν στειλει ακομα...

απο ελπέ δεν έχεις παλιότερο καθόλου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Οχι τιποτα, Ελπε πηγα 30/11 και ακομα δεν μου εχουν στειλει καποιον λογαριασμο

μπες στο https://my.elpedison.gr/count-your-own

τι περίοδο έχει ? (edit για καταχώρηση)

__________________________

άσχετο , μόλις είδα οτι η ελπέ πήρε τις μετρήσεις όταν πήγα Ήρων , άρα ελπίζω να βγάλουν τελικό σύντομα και να ξεκινήσει η νέα εκπροσώπηση

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Οχι τιποτα, Ελπε πηγα 30/11 και ακομα δεν μου εχουν στειλει καποιον λογαριασμο

2 παροχές μια 5 /12 και η άλλη 12/12 και βγήκανε λογαριασμοί προχθές.Τσεκαρες το 2023 όχι το 2024 στο myelpedison?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, favou2000 είπε

2 παροχές μια 5 /12 και η άλλη 12/12 και βγήκανε λογαριασμοί προχθές.Τσεκαρες το 2023 όχι το 2024 στο myelpedison?

στο https://my.elpedison.gr/billing έχει και τα 2 έτη , δλδ δεν είναι ξεχωριστά (τουλάχιστον σε desktop)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, The_Judas είπε

για κυμαινομενα οπως το heron guarantee την τελικη τιμη θα την ξερουμε τελος του μηνα;

ναι , για καταναλώσεις απο 1/1/24 έως και το τέλος του μήνα

κανονικά είναι ο μέσος όρος ΤΕΑ για την περίοδο κατανάλωσης του λογαριασμού σου

4 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

30/11 - 27/12

άρα μέτρα 10 εργάσιμες περίπου απο 27/12 για να εμφανιστεί , υπόψιν οτι μπορεί να μη φαίνεται αλλά η ημερομηνία έκδοσης είναι προγενέστερη ~5 εργάσιμες . Επομένως ρώτα αν έχει βγει τότε

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Εχει στειλει σε κανεναν λογαριασμο η Ελπε? Εχει περασει ο μηνας που ειμαι, θελω να παω volton και δεν εχω λογαριασμο που μου ζητανε! Μιλησα χθες μαζι τους με "πρακτορα" για βεβαιωση εκπροσωπησης και ειπε οτι θα το προωθησει στους αρμοδιους και ακομα δεν μου εχουν στειλει κατι...

Σε εμένα. Έστειλε 9-ημερο λογαριασμό έναντι, κανονικά με το κατοστάρι μέσα. Είμαι από 11/12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους αυτη την στιγμη εκτος απο volton και ηρων poy δινουν κατι στον πρωτο λογαριασμο τι αλλο παιζει σε προσφορα ωστε να συμφαιρει να μεταφερω μια παροχη μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DAIDALUS0084 είπε

καλησπερα σε ολους αυτη την στιγμη εκτος απο volton και ηρων poy δινουν κατι στον πρωτο λογαριασμο τι αλλο παιζει σε προσφορα ωστε να συμφαιρει να μεταφερω μια παροχη μου?

60€ δωροκάρτα απο ελπέ , για κάθε επιπλέον παροχή 20€ κουπόνι Σκλαβενίτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jasonas21 είπε

Οχι τιποτα, Ελπε πηγα 30/11 και ακομα δεν μου εχουν στειλει καποιον λογαριασμο

Ίσως καθυστέρησε ο δεδδηε να σε περάσει στην ελπε. Εγώ από 20-12 ακόμα δεν φαίνομαι στην ελπε (έχει κολλήσει στο δεδδηε που πρέπει να έρθουν για μέτρηση λένε ενώ είχα στείλει και φωτο με τις ενδείξεις). Αν λοιπόν άργησες κι εσύ να φανείς στην ελπε είναι δικαιολογημένη η καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, The_Judas είπε

για κυμαινομενα οπως το heron guarantee την τελικη τιμη θα την ξερουμε τελος του μηνα;

Ακριβώς, είναι κίτρινο πρόγραμμα expost δηλαδή δεν ανακοινώνεται η τιμή αρχές του μήνα. Ο μηχανισμός υπολογισμού αυτού του προγράμματος είναι σαν ο αντίστοιχος προ 2022, όπου υπήρχε χαμηλή σταθερή βασική τιμή  στην προστίθεται η διακυμανση (αναπροσαρμογη) συγκρίνοντας ΤΕΑ του μήνα με όρια 40-50. Εκεί στους συντελεστές σε τέτοιου είδους προγράμματα κρύβεται περιθώριο κέρδους του παρόχου τουλάχιστον 0.035 ανά κιλοβατώρα.

Επεξ/σία από juanjk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...