Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

49 minutes ago, crypkratos said:

Το θέμα είναι οτι τα τηλέφωνα τα άρχισαν απο 29/12 και έχω μείνει με την χαρά. :).

 

Ο ΉΡΩΝ είδε πως έχει αναρτηθεί στον ΔΕΔΔΗΕ το αίτημα εκπροσώπησης, γι'αυτό σε πήρα. Mπες στην εφαρμογή mydeddie, κοίτα στις Μετρήσεις, Στατιστικά Καταναλώσεων, Ενδείξεις Παροχής αν έχουν εμφανιστεί οι ενδείξεις σου. Λογικά μέχρι Δευτέρα θα βλέπεις τις ενδείξεις και θα έχει αλλάξει και το ψηφίο παροχής.

Οι μόνες περιπτώσεις που κολλάει η αίτηση είναι:

- Αν έχει ξεχάσει / παραλήψει η elpedison να στείλει στον ΔΕΔΔΗΕ την ένδειξη του νυχτερινού.

- Αν ήρθε ο ΔΕΔΔΗΕ για επιτόπια καταμέτρηση στο μεσοδιάστημα, τότε η ένδειξη σου είναι εκτός ορίων ή

- Αν λέγεσαι korakios 😝

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχουμε νέο μπλε από ΗΡΩΝ (ακόμα ένα) από Δευτέρα

Με ελάχιστη παραμονή 6 μηνών, πάγιο 4€ και τιμή με συνέπεια κάτω από της Ζενίθ

Και αντίστοιχο επαγγελματικό με λίγο πιο πάνω η τιμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ο ΉΡΩΝ είδε πως έχει αναρτηθεί στον ΔΕΔΔΗΕ το αίτημα εκπροσώπησης, γι'αυτό σε πήρα. Mπες στην εφαρμογή mydeddie, κοίτα στις Μετρήσεις, Στατιστικά Καταναλώσεων, Ενδείξεις Παροχής αν έχουν εμφανιστεί οι ενδείξεις σου. Λογικά μέχρι Δευτέρα θα βλέπεις τις ενδείξεις και θα έχει αλλάξει και το ψηφίο παροχής.

Οι μόνες περιπτώσεις που κολλάει η αίτηση είναι:

- Αν έχει ξεχάσει / παραλήψει η elpedison να στείλει στον ΔΕΔΔΗΕ την ένδειξη του νυχτερινού.

- Αν ήρθε ο ΔΕΔΔΗΕ για επιτόπια καταμέτρηση στο μεσοδιάστημα, τότε η ένδειξη σου είναι εκτός ορίων ή

- Αν λέγεσαι korakios 😝

 

@ekrepali ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΤΑΤΟΣ !!

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες,

Δεν ανήκω σε καμία από τις περιπτώσεις που αναφέρεις ,αν και η τρίτη είναι πολύ ιδιαίτερη :)
(Δυστυχώς κάποιες φορές η γκαντεμιά πάει  και στον ευεργέτη , myrphy law)
Θα αναμένω και βλέπουμε από Δευτέρα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, jobous είπε

Τώρα με πήραν πίσω από Ζενίθ και μου έστειλαν email για να στείλω στοιχεία. Εντάξει 2 μερούλες....

Ρε μπας και διαβάζουν ινσομνια οι της ζενιθ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, korakios είπε

@doomnx μπορείς να προσθέσεις ένα λινκ στην καρφιτσωμένη ανάρτηση με το excel μου για όσους θέλουν να πειραματιστούν στα επαγγελματικά ? (μέχρι να τα βάλεις 😁)

Και απο κάτω να βάλεις και τους 2 τρόπους επαλήθευσης αλλαγής στο νέο πάροχο μέσω ΔΕΔΔΗΕ ?

_________________
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Για ΚΟΤ καλή επιτυχία , είχα παλιότερα και το μετάνιωσα . Θα σου ήταν λίγο εύκολο αν δεν είχες τις ρυθμιζόμενες μέσα

Έχεις ΚΟΤ-Α,Β , με ή χωρίς μηχανική υποστήριξη και επίσης να συμπληρώνεται το όριο που διαφέρει σε κάθε περίπτωση

Τώρα για ΚΟΤ-Β , εκτός του οτι πρέπει να υπολογίσεις οτι μετράνε σαν ημερήσιες όλες μέχρι το όριο ,  πρέπει να αφαιρείς και τις ΥΚΩ μέχρι το όριο (το όριο αφορά μόνο ημερήσιες) . ΚΟΤ-Α έχει και άλλες μηδενικές ρυθμιζόμενες

Επίσης δίνει ελαστικότητα στην υπέρβαση κατα 10% , όπου δε χάνεται η έκπτωση και οι υπόλοιπες τιμολογούνται κανονικά (το 10% ισχύει αν σε ετήσια βάση δεν ξεπεράστηκε το όριο)

Μετά είναι και η περίπτωση μηχανικής υποστήριξης που δε χάνεται η έκπτωση ΚΟΤ αν ξεπεράσεις το όριο , επίσης η ακατανόμαστη δίνει 50% έκπτωση

Τέλος το όριο είναι ανα 4μηνο (απο εκκαθάριση γενικότερα) , επομένως θα μπερδεύονται αρκετοί με το μηνιαίο

 

ΥΓ. Ξέχασα και τις ΤΕΜ που υποτίθεται θα βάζουν μόνο σε ΚΟΤ

 

Σε έφτιαξα στο post με τα βραβεία! Αν και τώρα που το ξαναδιαβάζω, εννοείς να το προσθέσω στο εξελ μου? 😂

Όσο για το ΚΟΤ, χίλια ευχαριστώ για τη σύνοψη! Θα τη βρούμε την άκρη πιστεύω (ούτε καν 😂)! Ας είναι και χωρίς ΤΕΜ μέχρι να βγουν επίσημα 🤷🏻‍♂️

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, doomnx είπε

Σε έφτιαξα στο post με τα βραβεία! Αν και τώρα που το ξαναδιαβάζω, εννοείς να το προσθέσω στο εξελ μου? 😂

όχι , κομπλε , στην ανάρτηση εννοούσα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosena είπε

Φυσικά και κάποιοι μπαίνουν μέσα, αυτό γίνεται σε όλες τις ελεύθερες αγορές και γι αυτό κάποιοι κλείνουν (και κάποιοι ανοίγουν).

Γιατί αν "δεν μπαίνουν μέσα" να γίνουμε κι εμείς παρόχοι.

Αναζήτησε τα πρόσφατα οικονομικά αποτελέσματα της εταιρείας και του ομίλου στον οποία αναφερόταν το σχόλιο μου. Είναι αυτή που χαρίζει κατοστάρικα. Δε νομίζω ότι πάνε για φούντο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/1/2024 στις 10:51 ΜΜ, juanjk είπε

Όπως το βλέπω φαίνεται μια ημιμόνιμη λύση 6μηνου ορίζοντα αν δεν θέλεις να ασχολείσαι κάθε μήνα με την τιμή αλλά δεν θέλεις και να δεσμευτείς με ένα μπλε 12 μηνών. Βασικά μακάρι να υπήρχε μπλε 6 μηνών πιστεύω θα μπορούσε ο πάροχος να δώσει καλύτερη προσφορά στην τιμή. Όταν την είδα πρώτη φορά την τιμή του choice δεν το πίστευα ότι ίσχυε. Με μηδενικό περιθώριο και το 13.57% των απωλειών δικτύου τι κερδίζει ο πάροχος το 1 ευρώ πάγιο; Αλλα σίγουρα υπάρχει hedging εδώ αφού θα τιμολογεί στη μέση τιμή αγοράς του μήνα αλλά έχει αγοράσει πιο χαμηλά από το χρηματιστήριο.

Δεν βλεπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το συμψηφισμό του φωτοβολταϊκού στο λογαριασμο, αρκεί να κάνεις με τον πάροχο την αντίστοιχη σύμβαση. Αν δεν έχεις metering και έχεις παλαιότερη συμφωνία όσον αφορά τι κερδίζεις από την παραγωγή προσοχή στο να μείνουν οι όροι ίδιοι στο νέο πάροχο.

 

1 ώρα πριν, bilham είπε

Θα έχουμε νέο μπλε από ΗΡΩΝ (ακόμα ένα) από Δευτέρα

Με ελάχιστη παραμονή 6 μηνών, πάγιο 4€ και τιμή με συνέπεια κάτω από της Ζενίθ

Και αντίστοιχο επαγγελματικό με λίγο πιο πάνω η τιμή

Θα ζητήσω πνευματικά δικαιώματα ότι το είπα πρώτος την 01/01 που ήταν αργια 😀😀

Αναμένω Elpedison να κάνει το ίδιο πχ 0.169 χωρίς εμπροθεσμη και 6μηνο συμβόλαιο με 0.14 με εμπροθεσμη εξόφληση 😎 Να έρθει η Protergia να το αντιγραψει μετά. Και φυσικά τη ζενίθ φυσικά να κάνει το ίδιο περίπου με συνέπεια στα 0.139 :)

Επεξ/σία από juanjk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, juanjk είπε

 

Θα ζητήσω πνευματικά δικαιώματα ότι το είπα πρώτος την 01/01 που ήταν αργια 😀😀

Αναμένω Elpedison να κάνει το ίδιο πχ 0.169 χωρίς εμπροθεσμη και 6μηνο συμβόλαιο με 0.14 με εμπροθεσμη εξόφληση 😎 Να έρθει η Protergia να το αντιγραψει μετά. Και φυσικά τη ζενίθ φυσικά να κάνει το ίδιο περίπου με συνέπεια στα 0.139 :)

ωστε να πέσει της Ελίν στα 0,12 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει στειλει σε κανεναν λογαριασμο η Ελπε? Εχει περασει ο μηνας που ειμαι, θελω να παω volton και δεν εχω λογαριασμο που μου ζητανε! Μιλησα χθες μαζι τους με "πρακτορα" για βεβαιωση εκπροσωπησης και ειπε οτι θα το προωθησει στους αρμοδιους και ακομα δεν μου εχουν στειλει κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...