Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, korakios είπε

υποθέτω τσέκαρες τον αριθμό παροχής και με τους 2 τρόπους

ποιοι είναι οι 2 τρόποι (ήξερα τον ενα μεσω της ΔΕΔΔΗΕ για Διαδικτυακή εφαρμογή για τις ΥΔΕ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, supermarioarv είπε

ποιοι είναι οι 2 τρόποι (ήξερα τον ενα μεσω της ΔΕΔΔΗΕ για Διαδικτυακή εφαρμογή για τις ΥΔΕ)

  

Στις 5/12/2023 στις 2:46 ΠΜ, korakios είπε

Για να καταλάβουμε αν ολοκληρώθηκε η μετάβαση απο έναν πάροχο σε έναν άλλον μπορούμε να κάνουμε 2 τρικ

1. Πάμε στην ιστοσελίδα του ΔΕΔΔΗΕ (δεν έχει νόημα στο παρών νήμα ο σκοπός λειτουργίας της) και αφού βάλουμε τον αριθμό παροχής κοιτάμε στο αποτέλεσμα :

... της ηλεκτρικής εγκατάστασης με αριθμό παροχής ΧΧ..........Ψ,  όπως αυτή δηλώθηκε από τον αδειούχο ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη στο έντυπο της Υ.Δ.Ε. που διατηρεί στο αρχείο του ο ΔΕΔΔΗΕ

το τελευταίο ψηφίο Ψ αν αυξήθηκε κατα ένα σε σχέση με τον αριθμό που είχαμε στον προηγούμενο πάροχο

2. ή πάμε στην άλλη σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ και αυτή τη φορά αν βάλουμε τον αριθμό παροχής μας και μας πει δεν υπάρχει , τότε δοκιμάζουμε να βάλουμε πάλι τον αριθμό αλλά αυτή τη φορά βάζουμε αυξημένο κατα ένα το τελυταίο ψηφίο . Αν συνεχίσει η σελίδα τότε έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση

 

________________

2 λεπτά πριν, lexotamilf είπε

Υφιστάμενος πελάτης είμαι. Να αλλαξω πρόγραμμα θέλω.

απο τη στιγμή που δεν απαντάνε άνοιξε αίτημα στο myrae

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Dimichios είπε

ΦΟΒΕΡΟΣ!!!

Βέβαια όσοι κάνουν χρήση και του νυχτερινού βγαίνουν και λίγο πιο κερδισμένοι σε κάποιε άλλες επιλογές που δεν είναι τόσο εύκολο να αποτυπωθούν.

Μου κάνει εντύπωση ότι ELPEDISON/ VOLTON προτιμούν να μπουν μέσα για να κερδίσουν μερίδιο αγοράς, ωστόσο (μέχρι αποδείξεως του εναντίου) πρέπει να περιμένουμε και το συνολικό λογαρισμό που θα έρθει.

Σιγά που μπαίνουν μέσα. 😂

Όσοι θα αλλάξουν πάροχο στο μήνα είναι ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ και παίζουν την αγορά στα δάχτυλα. Ο μέσος φίλος μου δεν ξέρει καν πόσες kWh καίει το μήνα.

 

Σε ευχαριστώ για την ιδέα για την κατηγορία νυχτερινό. Μπορεί να την βάλω ακόμα και τώρα.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios λουκυ λουκ , πιο γρηγορος και απο την σκια σου :).

Ναι δοκιμασα και με τον αλλο τροπο και εχει ακομα την παλια ενδειξη (οχι αυτη που εστειλα εγω στην ελπεντισον )και τον "παλιο" αριθμο παροχης.
Ευχαριστω πολυ αρχηγε μου , θα κανω ενα τηλ να δω τι θα ακουσω

Επεξ/σία από crypkratos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Dimichios είπε

Μου κάνει εντύπωση ότι ELPEDISON/ VOLTON προτιμούν να μπουν μέσα για να κερδίσουν μερίδιο αγοράς, ωστόσο (μέχρι αποδείξεως του εναντίου) πρέπει να περιμένουμε και το συνολικό λογαρισμό που θα έρθει.

Δεν μπαίνουν μέσα, απλά μειώνουν το περιθώριο κέρδους σε ένα μικρό μέρος των πελατών για κράχτη. Μια ματιά στα οικονομικά τους αποτελέσματα με κέρδη ρεκόρ θα σε πείσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, crypkratos είπε

@korakios λουκυ λουκ , πιο γρηγορος και απο την σκια σου :).

Ναι δοκιμασα και με τον αλλο τροπο και εχει ακομα την παλια ενδειξη και τον "παλιο" αριθμο παροχης.
Ευχαριστω πολυ αρχηγε μου , θα κανω ενα τηλ να δω τι θα ακουσω

αν καθυστερεί ο ΔΕΔΔΗΕ άνοιξε αίτημα επικοινωνίας , μόνο έτσι δυστυχώς ολοκληρώνονται οι αλλαγές σε μένα , μια φορά το άφησα και το μετάνιωσα

https://apps.deddie.gr/ccrWebapp/newccticket.html

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά και κάποιοι μπαίνουν μέσα, αυτό γίνεται σε όλες τις ελεύθερες αγορές και γι αυτό κάποιοι κλείνουν (και κάποιοι ανοίγουν).

Γιατί αν "δεν μπαίνουν μέσα" να γίνουμε κι εμείς παρόχοι.

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Αρχικά ένα μεγάλο μπράβο και ένα ευχαριστώ που μοιράζεσαι τη δουλειά σου.

2 σχόλια έχω σχετικά με το excel:

1. Δεν μπορώ να το κάνω favorite στο google drive μου, και να το βρίσκω από εκεί εύκολα

2. Θα ήταν πιο ολοκληρωμένο αν είχες και μια επιλογή για τα ΚΟΤ, ώστε όποιος επιλέξει κάποιο να αφαιρεί την έκπτωση.

Το σκέφτομαι συνέχεια για τα ΚΟΤ. Το πρόβλημα είναι ότι καθένας έχει διαφορετικό όριο. Πώς σου φαίνεται να βάλω ένα πεδίο που θα βάζεις το δικό σου όριο, θα διαλέγεις από drop-down αν είναι ΚΟΤ Α ή ΚΟΤ Β και θα υπολογίζει την έκπτωση;

Αν σου είναι εύκολο στείλε μου έναν εκκαθαριστικό λογαριασμό με ΚΟΤ.

Για το πρώτο φταίει ότι είναι published μάλλον.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@doomnx μπορείς να προσθέσεις ένα λινκ στην καρφιτσωμένη ανάρτηση με το excel μου για όσους θέλουν να πειραματιστούν στα επαγγελματικά ? (μέχρι να τα βάλεις 😁)

Και απο κάτω να βάλεις και τους 2 τρόπους επαλήθευσης αλλαγής στο νέο πάροχο μέσω ΔΕΔΔΗΕ ?

_________________
 

Spoiler

Για ΚΟΤ καλή επιτυχία , είχα παλιότερα και το μετάνιωσα . Θα σου ήταν λίγο εύκολο αν δεν είχες τις ρυθμιζόμενες μέσα

Έχεις ΚΟΤ-Α,Β , με ή χωρίς μηχανική υποστήριξη και επίσης να συμπληρώνεται το όριο που διαφέρει σε κάθε περίπτωση

Τώρα για ΚΟΤ-Β , εκτός του οτι πρέπει να υπολογίσεις οτι μετράνε σαν ημερήσιες όλες μέχρι το όριο ,  πρέπει να αφαιρείς και τις ΥΚΩ μέχρι το όριο (το όριο αφορά μόνο ημερήσιες) . ΚΟΤ-Α έχει και άλλες μηδενικές ρυθμιζόμενες

Επίσης δίνει ελαστικότητα στην υπέρβαση κατα 10% , όπου δε χάνεται η έκπτωση και οι υπόλοιπες τιμολογούνται κανονικά (το 10% ισχύει αν σε ετήσια βάση δεν ξεπεράστηκε το όριο)

Μετά είναι και η περίπτωση μηχανικής υποστήριξης που δε χάνεται η έκπτωση ΚΟΤ αν ξεπεράσεις το όριο , επίσης η ακατανόμαστη δίνει 50% έκπτωση

Τέλος το όριο είναι ανα 4μηνο (απο εκκαθάριση γενικότερα) , επομένως θα μπερδεύονται αρκετοί με το μηνιαίο

 

ΥΓ. Ξέχασα και τις ΤΕΜ που υποτίθεται θα βάζουν μόνο σε ΚΟΤ

 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Τι σημαίνει αυτό;

Όταν ο τελικός λογαριασμός του παλιού παρόχου είναι πιστωτικός δεν πρέπει να κρατάει εγγύηση ο νέος πάροχος;

Και σε εμένα γιατί η Elpedison έβαλε εγγύηση 50€ όταν από τη ΔΕΗ (από την οποία έφυγα Νοε 2023) βγήκε πιστωτικός -31€;

Η παραπάνω είναι η εμπορική πολιτική της volton για την εγγύηση, η κάθε εταιρεία έχει τη δική της πολιτική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lexotamilf είπε

Προσπαθω 2 μέρες να επικοινωνήσω με τη ζενιθ χωρίς αποτέλεσμα. Τι call me back, τι σταθερά, τπτ.

Μια από τα ίδια. Μετά από 4 μέρες και 3 ώρες συνολικά αναμονής σήκωσαν το τηλέφωνο χθές βράδυ. Αρνήθηκαν να μου δώσουν βεβαίωση εκπροσώπησης που ζήτησα. Καπάκι έκανα αίτημα σε rae. Πριν λίγο με πήραν τηλέφωνο από ζενίθ γιατί έλαβαν το αίτημα μου από rae.

Δεν άφησα να μου απαντήσουν τηλεφωνικώς.

Ζήτησα γραπτή απάντηση.

Κάνε αίτημα rae 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...