Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, Photios είπε

Η φοβερή σύνοψη του doomnx μπορεί να καρφιτσωθεί να τη βλέπουν όλοι;

Σε ευχαριστώ πολύ! Ήταν ιδέα της στιγμής όταν έβλεπα τα προτεινόμενα στο εξέλ μου για κάθε σενάριο! Νομίζω ότι βοηθάει λίγο, αλλά πρέπει να ξέρεις τι θέλεις. Πιστεύω πως πρέπει να καθιερώσουμε τα «βραβεία» κάθε μήνα. Σίγουρα θα φτάσει στα αυτιά των παρόχων και ίσως τους αναγκάσει να γίνουν πιο ανταγωνιστικοί.

4 ώρες πριν, 1comment είπε

Για τα επαγγελματικά παίζει να κάνεις αντίστοιχο;

Δεν έχω συγκεντρώσει καθόλου τα επαγγελματικά προγράμματα και δεν έχω ασχοληθεί με τις προσφορές τους. Φαντάζομαι ότι εκεί δεν κάνει πολύς κόσμος τον τουρίστα. Το κρατάω σαν ιδέα, τώρα που υπάρχει η ραχοκοκκαλιά, να χτίσω πάνω σε αυτό, με τη βοήθεια βεβαίως-βεβαίως του πληρέστατου εξελακίου του @korakios.

2 ώρες πριν, CHRISpros είπε

Νομίζω θα μπορούσε να προστεθεί και το Ελιν power home on με μηδενικό παγιο που δίνει ευελιξία να "ανοίξεις" το σπίτι οπότε θες και να πας σε όποιο πρόγραμμα θες ανά πάσα στιγμή . 

Θα μπορούσε δηλαδή κάποιος που έχει σκοπό να ανοίξει το σπίτι το Πάσχα να το χρησιμοποιήσει για το επόμενο τρίμηνο και να δει τότε τι παίζει. 

Θα ήταν ανάλογη περίπτωση με το Forward Home της Volterra. Μπροστα στα 100 € της ΕΛΠΕ δεν φτάνει για να κάνει τη διαφορά. Πας κανονικά κάνεις διακοπές σου στο σπίτι και πάλι φθηνότερα θα σου έρθει στο χρόνο. Το κύριο ζητούμενο με το εξοχικό/κλειστό σπίτι είναι να μην ασχολείσαι ιδιαίτερα. 

1 ώρα πριν, sakis61462 είπε

Γειά σας

Μόλις έκλεισα με την volton με δώρο της 500 κιλοβατώρες στον πρώτο μήνα. Μου είπαν να τους στείλω φωτογραφία τον μετρητή.

Θέλω να ρωτήσω από πότε θα αρχίσει η μέτρηση με την βολτον?

Βάση της μέτρησης της φωτογραφίας που θα τους στείλω ή θα έρθει ο δεδηε.?

Ήμουν στον ΗΡΩΝ και ο τελευταίος λογαριασμός που μου είχε έρθει ήταν ο εκαθαριστικος 

Από την ημερομηνία έναρξης της εκπροσώπησης θα αρχίσει να μετράει, με βάση την ένδειξη που δήλωσες στο συμβόλαιο. Αν έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ και διορθώσει αυτή την ένδειξη, τότε ξεκινάει από κει.

17 λεπτά πριν, Cmg__ είπε

20*5 = 100 ευρώ, σπασμένο σε 20ρικα . 1 το μήνα για 5 μήνες.

πήρα και εγώ με σύνδεση μέσα νοεμβρίου, μπήκαν σε έναν μήνα και κάτι.

η αλήθεια είναι ότι το εξελάκι έγινε κάπως δύσκολο για μονοκύτταρους οργανισμούς σαν εμένα :blink: .. που δεν τα έχουν καταλάβει 100% όλα στον υπολογισμό (και αρνούνται να το κάνουν). αλλα αυτό μάλλον είναι δικό μου θέμα...

Αλήθεια; Το παραφόρτωσα; Μόνο τις κιλοβατώρες χρειάζεται να αλλάξεις και την ΤΕΑ στο μικρό πινακάκι κάτω δεξιά. Μετά όπου βλέπεις πράσινο είναι το φθηνότερο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, doomnx είπε

Αλήθεια; Το παραφόρτωσα; Μόνο τις κιλοβατώρες χρειάζεται να αλλάξεις και την ΤΕΑ στο μικρό πινακάκι κάτω δεξιά. Μετά όπου βλέπεις πράσινο είναι το φθηνότερο.

ααα τέλεια! αυτό ήθελα.. την ΤΕΑ που την βρίσκω; είναι διαφορετική για καθε ένα; και αποκλίσεις δεν βάζω για τα κίτρινα;

Όχι ρε φίλε έκανες φοβερή δουλειά και εσύ και ο θρυλικός @korakios και άλλοι συνοδοιπόροι, δεν το συζητάω. μια χαρά είναι, καταλαβαίνω ποια κελιά να αλλάξω. τι τιμές θα βάλουμε δεν κτλβαίνω καλά

Επεξ/σία από Cmg__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Cmg__ είπε

ααα τέλεια! αυτό ήθελα γτ δεν βγάζω άκρη.. την ΤΕΑ που την βρίσκω; είναι διαφορετική για καθε ένα; και αποκλίσεις δεν βάζω για τα κίτρινα;

Μιλάμε για το δικό μου εξέλ τώρα; Αποκλίσεις δεν έχω, μόνο ΜΤΑ και ΛΠ! Αν πατήσεις πάνω θα σε πάει στη σελίδα που βρίσκεις τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Cmg__ είπε

image.png.f58357ac8743e0c2b7075662d6832808.png

Ναι εσύ μιλάς για το εξέλ του korakiou. Αυτό είναι το δικό μου:

Μόνο για ανάγνωση
https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vQARHOCg8rqF6NsCSHQDBpzU32WvPQ9P0936VU1D55goVAuLizcefm0wlU-o6UmfQ/pubhtml#

Λήψη
https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vQARHOCg8rqF6NsCSHQDBpzU32WvPQ9P0936VU1D55goVAuLizcefm0wlU-o6UmfQ/pub?output=xlsx

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, bilham είπε

Καλά νέα έρχονται για τουρίστες... 😉

https://www.news247.gr/energia/revma-sxedio-gia-aplopoiisi-stin-allagi-promithefti-poious-afora/

αυτό με την απλοποίηση και την μηχανογράφηση είναι το τυράκι (που βολεύει και τις εταιρείες προφανώς να γλιτώσουν απο έξοδα support και χαρτούρα, με έξοδα του δημοσίου).

η φάκα είναι τα πανωτόκια που θα πληρώνουν όσοι χρωστάνε, και κάποιοι που δεν  χρωστάνε.. τις αυθαίρετες χρεώσεις που θα παίξουν και βγάλε άκρη ύστερα με ραε και σκ*τε

 

4 λεπτά πριν, doomnx είπε

κάνω εξελιακό τουρισμό

Επεξ/σία από Cmg__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, favou2000 είπε

Έχω ακριβώς το ίδιο χειρόγραφο που γράφει δεξιά αριστερά τα ίδια Είμαι σίγουρος ότι είναι η ίδια πωλήτρια.Το είχε κι εμένα κρατημένο καιρό 😂

Spoiler

...να σε αγχώσω λίγο;

Spoiler

...έχεις σκεφτεί την περίπτωση εσύ και ο lacta13 να είστε το ίδιο άτομο....;

Spoiler

🤪

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, doomnx είπε

Θα μπορούσες να προσθέσεις μια γραμμή σαν την έκπτωση συνέπειας, αλλά για τυχόν επιπλέον εκπτώσεις, που δεν είναι συνέπειας; Πχ κανονικά το ΔΕΗ 4all κανει 0,15500€ και με την έκπτωση 20% για τον Ιανουάριο πάει στα 0,12400€. Ωστόσο επειδή δεν ξέρουμε αν αυτές οι εκπτώσεις θα μείνουν και στην πορεία, θα ήταν πιο συμμαζεμένο οπτικά να βλέπουμε την κανονική τιμή σε ένα πεδίο, από κάτω να βλέπουμε την έκπτωση συνέπειας σε 2ο πεδίο, μετά σε 3ο πεδίο να βλέπουμε τυχόν λοιπές εκπτώσεις και σε 4ο πεδίο να έχουμε την τελική τιμή. Αν δεν σου κάνει κόπο θα ήθελες να το οργανώσεις έτσι;

Επεξ/σία από chester20080
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω στο εξελάκι volton μέχρι αύριο 6/1 το ειδικό έχει σχεδόν τζάμπα τον πρώτο μήνα.

Ακόμα δεν έχω εκκαθαριστικούς για ελπε economy plus, ηρων, ελπε smart (3 μερες).

λές να κάνω την αίτηση volton και ό,τι θέλει ας γίνει;

λες να το παρκάρω εκει κανα μήνα τώρα που χειμώνιασε;

Επεξ/σία από Cmg__
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@doomnx

Spoiler

...μιας και αρχίσανε βλέπω να πέφτουνε όλο και πιο συχνά παραγγελιές,,,

Spoiler

...μια πίτσα και οχτώ μπύρες Ασμοδαίου 8 και γρήγορα γιατί βγιάζομαι 😁

Spoiler

...και το νόημα της παραπάνω πλακίτσας: φανταστικό το πάθος και η σπουδή τα οποία έχουν εμφανώς σταθεί οδηγοί σου στο εξέλ και το "Yearly Awards" χθεσινό σου κείμενο, κι  ελπίζω "να μη σε κάψουν" οι επιθυμίες του "αχόρταγου κοινού" που πάντα θέλει όλο και περισσότερα - ακριβώς επειδή το αντιμετωπίζεις με πάθος και σπουδή....🙂

Spoiler

...να, δες ας πούμε τον Κοράκιο, που μπήκε εδώ μέσα circa 2020 κι έκτοτε δεν έχει ξαναβγεί ούτε για κατούρημα....😄

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chester20080 είπε

Θα μπορούσες να προσθέσεις μια γραμμή σαν την έκπτωση συνέπειας, αλλά για τυχόν επιπλέον εκπτώσεις, που δεν είναι συνέπειας; Πχ κανονικά το ΔΕΗ 4all κανει 0,15500€ και με την έκπτωση 20% για τον Ιανουάριο πάει στα 0,12400€. Ωστόσο επειδή δεν ξέρουμε αν αυτές οι εκπτώσεις θα μείνουν και στην πορεία, θα ήταν πιο συμμαζεμένο οπτικά να βλέπουμε την κανονική τιμή σε ένα πεδίο, από κάτω να βλέπουμε την έκπτωση συνέπειας σε 2ο πεδίο, μετά σε 3ο πεδίο να βλέπουμε τυχόν λοιπές εκπτώσεις και σε 4ο πεδίο να έχουμε την τελική τιμή. Αν δεν σου κάνει κόπο θα ήθελες να το οργανώσεις έτσι;

Η γραμμή της έκπτωσης συνέπειας είναι για να κοκκινίζουν τα κελιά και να αποφεύγετε όσο μπορείτε αυτά τα προγράμματα. Παραπάνω, η Βασική Τιμή Προμήθειας είναι η τελική που δίνουν οι πάροχοι μετά από όλες τις αλχημείες τους, αλλά και πάλι δεν μετράει και πολύ αν τη δεις μεμονομένα χωρίς τους συντελεστές. Και, ναι, οι εκπτώσεις δίνουν και παίρνουν, κάθε μήνα μπορούν να βάζουν ό,τι τους καπνίσει. Γι'αυτό πάνω από τον πίνακα αναγράφεται όλοι οι υπολογισμοί αφορούν τον Ιανουάριο αποκλειστικά.

Η γραμμή της έκπτωσης συνέπειας έχει και άλλο ρόλο. Να σου πει πόσο παραπάνω θα πληρώσεις την kWh αν τυχόν αφήσεις ένα λογαριασμό να λήξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, doomnx είπε

Η γραμμή της έκπτωσης συνέπειας είναι για να κοκκινίζουν τα κελιά και να αποφεύγετε όσο μπορείτε αυτά τα προγράμματα. Παραπάνω, η Βασική Τιμή Προμήθειας είναι η τελική που δίνουν οι πάροχοι μετά από όλες τις αλχημείες τους, αλλά και πάλι δεν μετράει και πολύ αν τη δεις μεμονομένα χωρίς τους συντελεστές. Και, ναι, οι εκπτώσεις δίνουν και παίρνουν, κάθε μήνα μπορούν να βάζουν ό,τι τους καπνίσει. Γι'αυτό πάνω από τον πίνακα αναγράφεται όλοι οι υπολογισμοί αφορούν τον Ιανουάριο αποκλειστικά.

Η γραμμή της έκπτωσης συνέπειας έχει και άλλο ρόλο. Να σου πει πόσο παραπάνω θα πληρώσεις την kWh αν τυχόν αφήσεις ένα λογαριασμό να λήξει.

σίγουρα είναι πολύ χρήσιμη η γραμμή με την έκπτωση συνέπειας, αυτό που θα πρότεινα είναι να υπάρχει και η πληροφορία για λοιπές εκπτώσεις για να ξέρουμε τι ρίσκο παίρνουμε. Πχ στο δεη 4all κάποιος παίρνει το ρίσκο της τωρινής έκπτωσης, καθώς τον φλεβαρη μπορει να μην υπαρχει το 20%. Θα είναι πιο αναλυτική η συνοψιση δλδ αν η ροη ειναι: Βασικη Τιμη Προμηθειας χωρις εκπτωσεις -> διακυμανση -> ΒΤΠ+διακυμανση -> Τιμη με εκπτωση συνεπειας -> Τιμη με λοιπες εκπτωσεις -> Τελικη τιμη kWh

Επισης ενα δευτερο, αν μπορεις βαλε καπου ενα timestamp τελευταιας ενημερωσης/επεξεργασιας του αρχειου για να κραταμε ιστορικο τροποποιησεων/εκδοσεων, πχ μπορει να χεις κανει καποια αλλαγη χρησιμη που αν οπτικα δε φαινεται με τη μία, μπορει να μην κατεβασω ξανα το αρχειο σου και να εχω ενα outdated τοπικα. Κατι σαν changelog ή version control

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chester20080 είπε

σίγουρα είναι πολύ χρήσιμη η γραμμή με την έκπτωση συνέπειας, αυτό που θα πρότεινα είναι να υπάρχει και η πληροφορία για λοιπές εκπτώσεις για να ξέρουμε τι ρίσκο παίρνουμε. Πχ στο δεη 4all κάποιος παίρνει το ρίσκο της τωρινής έκπτωσης, καθώς τον φλεβαρη μπορει να μην υπαρχει το 20%. Θα είναι πιο αναλυτική η συνοψιση δλδ αν η ροη ειναι: Βασικη Τιμη Προμηθειας χωρις εκπτωσεις -> διακυμανση -> ΒΤΠ+διακυμανση -> Τιμη με εκπτωση συνεπειας -> Τιμη με λοιπες εκπτωσεις -> Τελικη τιμη kWh

Επισης ενα δευτερο, αν μπορεις βαλε καπου ενα timestamp τελευταιας ενημερωσης/επεξεργασιας του αρχειου για να κραταμε ιστορικο τροποποιησεων/εκδοσεων, πχ μπορει να χεις κανει καποια αλλαγη χρησιμη που αν οπτικα δε φαινεται με τη μία, μπορει να μην κατεβασω ξανα το αρχειο σου και να εχω ενα outdated τοπικα. Κατι σαν changelog ή version control

Η ΒΤΠ είναι εκεί για να παίρνει μέρος στις πράξεις που ορίζονται στο ΦΕΚ και να διαμορφώνεται η τελική τιμή. Αλλά καταλαβαίνω τι λες. Θέλεις την έκπτωση πληροφοριακά, ας μην κάνει καμία διαφορά μέσα στο μήνα.

Το timestamp το είχα στο όνομα του αρχείου μέχρι σήμερα το πρωί που ανέβαζα στο tmpsend.com. Θα το κάνω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...