Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Καλησπέρα και καλη χρονιά.

Οταν σου χτυπανε την πορτα στο 93' για μεταχρονολογημενα δωρακια,δεν μπορεις να πεις οχι ...

Το συνημμένο ειναι από σημερινη επικοινωνία με elpedison... χειρόγραφο οπως βλέπετε...

Την ρωταω θα περασει;με λεει το ειχε κρατησει κλειδωμενο για μενα απο "περσι" που ειχαμε ξαναμιλησει....

Spoiler

Screenshot_20240104_190403.jpg.8cc9dedc410889b3c98dc25d3892a794.jpg

 

Επεξ/σία από lacta13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

40 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Όταν κάνεις αίτηση σε άλλο πάροχο, η ελπεντισον δεν σε παίρνει τηλέφωνο να ρωτήσει 'γιατί φεύγεις' ?

Δεν σου κάνει κάποια αντιπροσφορα?

Όχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, doomnx είπε
  • Καλύτερο πρόγραμμα για κλειστό σπίτι/μηδενική κατανάλωση
    ELPEDISON Bright 🥇
  •  

Νομίζω θα μπορούσε να προστεθεί και το Ελιν power home on με μηδενικό παγιο που δίνει ευελιξία να "ανοίξεις" το σπίτι οπότε θες και να πας σε όποιο πρόγραμμα θες ανά πάσα στιγμή . 

Θα μπορούσε δηλαδή κάποιος που έχει σκοπό να ανοίξει το σπίτι το Πάσχα να το χρησιμοποιήσει για το επόμενο τρίμηνο και να δει τότε τι παίζει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Αν ξεπερασω το οριο των δωρεαν 500kw της volton, θα πληρωσω μονο την διαφορα τον επιπλεον kw ετσι? πχ αν καψω 650kw θα πληρωσω τα 150 μονο?

Προηγούμενες σελίδες εξηγείται αναλυτικά το τι ακριβώς θα συμβεί αν δεν φύγεις στον μήνα. Συνοπτικά, αν φύγεις έχοντας κάψει 650, ναι θα πληρώσεις μόνο τις 150. Αλλιώς θα σπάσει αναλογικά στο τετράμηνο 

Επεξ/σία από marinna
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, lacta13 είπε

Την ρωταω θα περασει;με λεει το ειχε κρατησει κλειδωμενο για μενα απο "περσι" που ειχαμε ξαναμιλησει....

Ρε τους πονηρούς τι λένε. Και εγώ επίσης τα πήρα και τα τρια αυτά χθες. Και δεν έχω ξαναμιλησεί με την κύρια που με εξυπηρέτησε ούτε πέρυσι, ουτε πρόπερσι 😂

Επεξ/σία από Sayonaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, lacta13 είπε

 Καλησπέρα και καλη χρονιά.

Οταν σου χτυπανε την πορτα στο 93' για μεταχρονολογημενα δωρακια,δεν μπορεις να πεις οχι ...

Το συνημμένο ειναι από σημερινη επικοινωνία με elpedison... χειρόγραφο οπως βλέπετε...

Την ρωταω θα περασει;με λεει το ειχε κρατησει κλειδωμενο για μενα απο "περσι" που ειχαμε ξαναμιλησει....

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_20240104_190403.jpg.8cc9dedc410889b3c98dc25d3892a794.jpg

 

Το 2ρο 100ρι σου είπε εάν είναι σπασμένο σε 20χ5 μήνες? γιατί και εμένα με είχαν πάρει τηλέφωνο και μου είχαν πει 100€ +20χ5 μήνες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, lacta13 είπε

 Καλησπέρα και καλη χρονιά.

Οταν σου χτυπανε την πορτα στο 93' για μεταχρονολογημενα δωρακια,δεν μπορεις να πεις οχι ...

Το συνημμένο ειναι από σημερινη επικοινωνία με elpedison... χειρόγραφο οπως βλέπετε...

Την ρωταω θα περασει;με λεει το ειχε κρατησει κλειδωμενο για μενα απο "περσι" που ειχαμε ξαναμιλησει....

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot_20240104_190403.jpg.8cc9dedc410889b3c98dc25d3892a794.jpg

 

Έχω ακριβώς το ίδιο χειρόγραφο που γράφει δεξιά αριστερά τα ίδια Είμαι σίγουρος ότι είναι η ίδια πωλήτρια.Το είχε κι εμένα κρατημένο καιρό 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας

Μόλις έκλεισα με την volton με δώρο της 500 κιλοβατώρες στον πρώτο μήνα. Μου είπαν να τους στείλω φωτογραφία τον μετρητή.

Θέλω να ρωτήσω από πότε θα αρχίσει η μέτρηση με την βολτον?

Βάση της μέτρησης της φωτογραφίας που θα τους στείλω ή θα έρθει ο δεδηε.?

Ήμουν στον ΗΡΩΝ και ο τελευταίος λογαριασμός που μου είχε έρθει ήταν ο εκαθαριστικος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, panosena είπε

Πώς μαντεύω ΤΕΑ; Ο Κάλχας είμαι;
Ποιο κίτρινο κουτάκι;
Μη μιλάς κινέζικα!😂

Σε ενδιαφέρει να βρεις επακριβώς την τιμή της kWh ή να συγκρινεις προγράμματα; Αν σε ενδιαφέρει το 2ο, απλά βάζεις την τελευταία γνωστή ΤΕΑ. Επειδή όμως μερικά κίτρινα πατάνε σε τιμές του ΑΔΜΗΕ με προσαυξήσεις και καθυστερούν να βγουν, για να γίνει σωστά η σύγκριση μεταξύ όλων των προγραμμάτων, στο δικό μου εξελάκι έχω επιλέξει τις τιμές Νοεμβρίου. 

Αν σε ενδιαφέρει το 1ο, να βρεις δλδ επακριβώς τι θα πληρώσεις, τότε αυτό είναι δυνατό παρακολουθώντας την τιμή του χρηματιστηρίου και βγάζοντας το μέσο όρο. Από τα μέσα του μήνα και μετά θα μπορείς να έχεις μια ιδέα πού θα κλείσει ο μήνας στο περίπου. Από την 25η μέρα και μετά θα μπορείς να είσαι μέσα κατά 95%.

Για να μην παιδεύεσαι όμως, διάλεξε πράσινο ή κίτρινο ex-ante.

10 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Για σταθερο παμε καρφι για Ελιν στο μπλε? Πρεπει κατι να προσεξουμε περα της ρητρας αποδεσμευσης? 

Όσο ισχύει (ανεπίσημα) το πρόμο των 100, σκεφτείτε και την ELPEDISON αν δεν είστε παλιός πελάτης. Για χαμηλότερες καταναλώσεις εν τέλει πληρώνεις λιγότερα στο χρόνο.

9 ώρες πριν, CHRISpros είπε

Με κάλεσαν από elpedison μετά από αίτημά μου. 

Ενημέρωσα πως είμαι υφιστάμενος πελάτης στο πράσινο τιμολόγιο και θέλω να πάρω στο smart, αν και εφόσον πάρω τη δωροκάρτα των 60 ευρώ. 

Η υπάλληλος μου απάντησε πως θα την πάρω και ζήτησα να μου στείλει τη σύμβαση με mail. 

Ελαβα μόλις το μειλ, 2 ξεχωριστά pdf, ένα τη σύμβαση και ένα τη δωροκάρτα. 

Οι όροι της δωροκάρτας αναφέρουν πως αφορά ΝΕΟ πελάτη. Αρα μπορούν να επικαλεστούν τον όρο και να μην μου τη δώσουν? 

 

Θα σου τη δώσουν αν σου είπε έτσι και την έχει και στο email. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, MorcyGr είπε

Το 2ρο 100ρι σου είπε εάν είναι σπασμένο σε 20χ5 μήνες? γιατί και εμένα με είχαν πάρει τηλέφωνο και μου είχαν πει 100€ +20χ5 μήνες 

Ετσι ακριβως.100€ στον 1ο και 5χ20 στους πρωτους 5 μηνες

Το εχει και σε ξεχωριστό pdf σε αυτα που σε στέλνει 

36 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Έχω ακριβώς το ίδιο χειρόγραφο που γράφει δεξιά αριστερά τα ίδια Είμαι σίγουρος ότι είναι η ίδια πωλήτρια.Το είχε κι εμένα κρατημένο καιρό 😂

Απο "Κ" ξεκιναει; 😎

 

Δλδ πηρε κι εσενα για μεταχρονολογημενα δωρακια;

57 λεπτά πριν, Sayonaras είπε

Ρε τους πονηρούς τι λένε. Και εγώ επίσης τα πήρα και τα τρια αυτά χθες. Και δεν έχω ξαναμιλησεί με την κύρια που με εξυπηρέτησε ούτε πέρυσι, ουτε πρόπερσι 😂

Εγω όντως ειχα μιλήσει με δαυτην αλλες 2 φορες,δεν ξεχνιέται η φωνη της....😎

Επεξ/σία από lacta13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Titarasaudi είπε

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει, με απλό τρόπο, πως μπορώ να υπολογίσω (με ποιο μαθηματικό τύπο) τη χρέωση που θα έχω στο κιτρινο quarantinee του Ηρων; 

Για παράδειγμα στο τύπο α*ΤΕΑ+Β, στο "α" και στο "Β" τι βάζω; ΤΕΑ είναι μέση τιμή της MWh στο τέλος του μήνα; 

Ή σκέφτομαι τελείως λάθος; 

Γιατί να το κάνεις μόνος σου; Τσέκαρε τα εξελάκια μας. Και το α και το Β θα το βρεις στον τιμοκατάλογο του παρόχου και στους όρους της σύμβασης. Το α είναι πολλαπλασιαστής που ενσωματώνει τις απώλειες δικτύου μεταξύ άλλων. Το Β είναι ο συντελεστής που ορίζει το περιθώριο προμήθειας (και καλά) κάθε παρόχου. Στον ΗΡΩΝ είναι 0,082 και με 10% έκπτωση γίνεται 0,0738.

ΤΕΑ μπορείς να βρεις εδώ: Μηνιαία Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς (Market Clearing Price - MCP) | ΔΕΗ (dei.gr)

Ή μπορείς να υπολογίσεις ΤΕΑ για δικό σου διάστημα εδώ: Day-Ahead Market_figures - EnExGroup

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, cabamaru4 είπε

Μου απάντησε σήμερα και η εθνική τράπεζα για τους 50€ go4more πόντους. Και μου λέει ότι πρέπει να περάσουν 150 μέρες..... 

ΑΑΑΑΑ

Οτι να ναι

Υπάρχει κανείς που είναι ΕΛΠΕ μετά τις 1/11 και πήρε πόντους;

IMG-1f0a69f795a2afd0c5465e6960aabb2e-V.jpg

Δυο παροχές,  η πρώτη 30 Οκτωβριου και η δεύτερη  8 Νοεμβρίου ενεργοποιήθηκαν.  19 Δεκεμβρίου μπήκαν και για τις 2 παροχες μαζι  οι  πόντοι go4more   2 * 20.000.

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-01-05 001756.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MorcyGr είπε

Το 2ρο 100ρι σου είπε εάν είναι σπασμένο σε 20χ5 μήνες? γιατί και εμένα με είχαν πάρει τηλέφωνο και μου είχαν πει 100€ +20χ5 μήνες 

τι εννοείται όταν λέτε 2ο κατοστάρι?

γιατί και σε εμένα έχουν κρατημένο από πέρσι αλλά να ξέρω τι ακόμα μπορώ να διεκδικήσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, chocorellos είπε

τι εννοείται όταν λέτε 2ο κατοστάρι?

γιατί και σε εμένα έχουν κρατημένο από πέρσι αλλά να ξέρω τι ακόμα μπορώ να διεκδικήσω 

20*5 = 100 ευρώ, σπασμένο σε 20ρικα . 1 το μήνα για 5 μήνες.

11 ώρες πριν, cabamaru4 είπε

Μου απάντησε σήμερα και η εθνική τράπεζα για τους 50€ go4more πόντους. Και μου λέει ότι πρέπει να περάσουν 150 μέρες..... 

ΑΑΑΑΑ

Οτι να ναι

Υπάρχει κανείς που είναι ΕΛΠΕ μετά τις 1/11 και πήρε πόντους;

IMG-1f0a69f795a2afd0c5465e6960aabb2e-V.jpg

πήρα και εγώ με σύνδεση μέσα νοεμβρίου, μπήκαν σε έναν μήνα και κάτι.

1 ώρα πριν, doomnx είπε

Γιατί να το κάνεις μόνος σου; Τσέκαρε τα εξελάκια μας. Και το α και το Β θα το βρεις στον τιμοκατάλογο του παρόχου και στους όρους της σύμβασης. Το α είναι πολλαπλασιαστής που ενσωματώνει τις απώλειες δικτύου μεταξύ άλλων. Το Β είναι ο συντελεστής που ορίζει το περιθώριο προμήθειας (και καλά) κάθε παρόχου. Στον ΗΡΩΝ είναι 0,082 και με 10% έκπτωση γίνεται 0,0738.

ΤΕΑ μπορείς να βρεις εδώ: Μηνιαία Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς (Market Clearing Price - MCP) | ΔΕΗ (dei.gr)

Ή μπορείς να υπολογίσεις ΤΕΑ για δικό σου διάστημα εδώ: Day-Ahead Market_figures - EnExGroup

η αλήθεια είναι ότι το εξελάκι έγινε κάπως δύσκολο για μονοκύτταρους οργανισμούς σαν εμένα :blink: .. που δεν τα έχουν καταλάβει 100% όλα στον υπολογισμό (και αρνούνται να το κάνουν). αλλα αυτό μάλλον είναι δικό μου θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...