Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Photios είπε

Η φοβερή σύνοψη του doomnx μπορεί να καρφιτσωθεί να τη βλέπουν όλοι;

+1

@Thresh να το πάμε ανα μήνα και να καρφιτσωθεί για Ιανουάριο το

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=60117542

?

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, depeche1976 είπε

Είχα παλιά την volton κ δεν την θέλω με τίποτα τραγική εταιρια στα παντα κ τσαμπα να μου το δώσει δεν παω αν κ απο ότι το ναι ειναι καλο ιδιο νομιζω με της nrg στον υπολογισμό που εκανα μου έβγαλε με τιμη χονδρικης 0,102 τελικό αποτέλεσμα nrg 0,135 κ volton 0,136 αλλά με 1000 κιλοβατώρες που δίνει δώρο η volton σίγουρα βγαίνει πιο φθηνή . Απο τις άλλες εταιρίες υπάρχει κατι;; Εχω κατανάλωση περιπου 650 τον μηνα 

0.151 και 0.148 βγαίνει η διαφορά NRG volton για ΤΕΑ 102€/Mwh.

Γενικά η αγορά δεν έχει πολύ μεγάλες διαφορές. Η διαφορά των παραπάνω είναι 5 ευρώ ανά 1000KWh? Σιγά το πράγμα. Αλλά το δώρο των 500kwh έχεις νόημα είναι σαν να σου κάνουν δώρο 60-70€ και μετά αν θέλεις φεύγεις. Επειδή η ΤΕΑ 102 είναι καλή για χειμώνα, δες το μπλε της ελιν στα 0.149 για 12 μήνες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Photios είπε

Το σημαντικό είναι ότι ο πρώτος λογαριασμός θα βγει μετά 40-45 μέρες. Δεν είναι χαζοί! Αναγκαστικά πρέπει να μείνεις 2 περίπου μήνες από την έναρξη, οπότε σου δίνουν τον πρώτο μήνα δωρεάν, αλλά αν η τιμή του 2ου είναι πάνω από 0,200 (με σημερινά δεδομάνα) μέχρι το Μάρτη έχουν βγάλει τα σπασμένα. Οι περισσότεροι δεν θα φύγουν πιο πριν. Επίσης δεν νομίζω ότι θα δώσουν βεβαίωση εκπροσώπησης! Σε κάποιο μήνυμα έχει ήδη αναφερθεί ότι η ΖΕΝΙΘ αρνήθηκε να δώσει. Και πόσοι το ξέρουν αυτό;

αν θες φεύγεις σε 15 μέρες

η βεβαίωση εκπροσώπησης του παλιού πάροχου ,είναι για όσους (νέους) πάροχους δε δέχονται παλιότερο λογαριασμό

6 λεπτά πριν, Photios είπε

Τέλος να πω και μια σκέψη: Πώς γίνεται στη Eunice το Μπλε τιμολόγιο να λέγεται WeYellow, ενώ τα κίτρινα WeBlue & WeGreen; Δεν θα την εμπιστευόμουν, έστω και μόνο για αυτό.

και εγώ να είχα την εταιρία δε θα άλλαζα τα ονόματα επειδή είχε έμπνευση το ΥΠΕΝ (τα προγράμματα της We προϋπήρχαν , επίσης είναι η μονη εταιρία που παίζει μπάλα στα Γ22)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, doomnx είπε

Ήρθε η ώρα να δώσουμε βραβεία στα καλύτερα τιμολόγια ρεύματος🏆🥳

Οι πάροχοι ηλεκτρικής ενέργειας κονταροχτυπήθηκαν τον προηγούμενο μήνα εν όψει της κατάργησης των κρατικών επιδοτήσεων και της καθιέρωσης των νέων πολύχρωμων τιμολογίων της κυβέρνησης. Η αυλαία στις προσφορές για τον Ιανουάριο έπεσε με την έναρξη λειτουργίας του επίσημου ιστότοπου της ΡΑΕ invoices.rae.gr για σύγκριση τιμών. Για πάμε να δούμε ποια προγράμματα ξεχώρισαν σε κάθε κατηγορία!

  • Καλύτερο σταθερό 
    ελίν Power On! Blue Day & Night 🥇
  • Καλύτερο σταθερό για κατανάλωση <270 kWh/μήνα 
    ELPEDISON Bright 🥇
  • Καλύτερο σταθερό χωρίς δέσμευση 
    Eunice Power WeYellow 🥈
  • Καλύτερο ex-post κυμαινόμενο 
    ZeniΘ Power Home Choice 🥇
  • Καλύτερο ex-post κυμαινόμενο για «τουρίστες» 
    ELPEDISON Smart 🥈
  • Καλύτερο ex-post κυμαινόμενο για «τουρίστες» με κατανάλωση >310 kWh/μήνα 
    Volton Energy Free 🥈
  • Καλύτερο ex-ante κυμαινόμενο
    ΔΕΗ myHome 4All 🥇
  • Καλύτερο ex-ante κυμαινόμενο για κατανάλωση >580 kWh/μήνα
    Protergia Value Fair 🥇
  • Καλύτερο ex-ante κυμαινόμενο για «τουρίστες»
    ELPEDISON Ειδικό 🥇
  • Καλύτερο ex-ante κυμαινόμενο για «τουρίστες» με κατανάλωση >300 kWh/μήνα
    Volton Ειδικό 🥇
  • Καλύτερο πρόγραμμα για κλειστό σπίτι/μηδενική κατανάλωση
    ELPEDISON Bright 🥇
  • Πιο ακριβό/επικίνδυνο πρόγραμμα ⚠️
    Protergia Value Special χωρίς συνέπεια πληρωμής 🥔
    nrg Ειδικό χωρίς συνέπεια πληρωμής 🥔

Είναι προγράμματα που συζητήθηκαν και προτάθηκαν εκτενώς στο Insomnia (και όχι μόνο) τις μέρες που μας πέρασαν, με εξαίρεση ίσως το Value Fair της Protergia που έσκασε μύτη τελευταία στιγμή και απλά εξαφάνισε το πράσινο της ΔΕΗ από το χάρτη στις υψηλές καταναλώσεις. Κομμάτι της επιτυχίας αυτής ήταν το γεγονός ότι δεν μηδένισε το συντελεστή β, όπως έκανε η ΔΕΗ στο 4All, και έτσι έγινε το πρώτο πρόγραμμα με αρνητικό μηχανισμό διακύμανσης με το καλημέρα. Δηλαδή, το μόνο που η τελική του τιμή είναι χαμηλότερη από τη βασική τιμή προμήθειας.

Η ELPEDISON σάρωσε σε 4 κατηγορίες και δικαιολογημένα. Χωρίς προαιπαιτούμενη τη συνέπεια πληρωμής και με δώρο 60 € σε μορφή προπληρωμένης κάρτας (και μέχρι πρόσφατα 100 € στο λογαριασμό) καταφέρνει να αντισταθμίσει όποιες διαφορές στην τιμή της κιλοβατώρας στις χαμηλές καταναλώσεις.

Η ελίν παίζει μπάλα μόνη της στα σταθερά εδώ και πολλές μέρες. Έχει τη χαμηλότερη τιμή αλλά είναι και η μόνη που προσφέρει νυχτερινή χρέωση εκτός από τη ΔΕΗ.

Η ZeniΘ ξεχωρίζει μόνο σε μια κατηγορία, αλλά το κάνει με θόρυβο και κρότο. Είναι η πιο σημαντική κατηγορία των ex-post και καταφέρνει να φύγει μπροστά με διαφορά, έχοντας μηδενίσει το συντελεστή Ζ και έχοντας πάγιο μόνο 1 €.

Η ΔΕΗ για την ώρα θα αρκεστεί στην επιτυχία του myHome 4All (όταν καταφέρει να φτιάξει τη φόρμα στο mydei για όσους έχουν ήδη ενεργοποιήσει το GreenPass και αντιμετωπίζουν πρόβλημα). Αν και η παράνομη πρακτική του μηδενισμού του β με έκανε να θέλω σχεδόν να την αποκλείσω, δεν μπορώ να παραβλέψω ότι και πάλι είναι το φθηνότερο πρόγραμμα στην κατηγορία του για χαμηλές καταναλώσεις.

Η Volton θα βολέψει κυρίως τουρίστες με λίγο υψηλότερη κατανάλωση από τα συνηθισμένα με το δώρο που δίνει μέχρι μεθαύριο. Όσοι πιστοί... προλάβετε!

Το χρυσό βατόμουρο πρέπει να δώσουμε στην Protergia και την nrg για τα πράσινά τους προγράμματα που στην ουσία πρόκειται για παγίδες που θα τους αποφέρουν κέρδη. Όσοι δεν ασχολήθηκαν καθόλου με τα τιμολόγια και έχουν περάσει αυτόματα στα πράσινα των εν λόγω εταιρειών, θα πληρώσουν το ρεύμα με την ακριβότερη τιμή της αγοράς, 0,22 €/kWh, αν βγουν εκτός προθεσμίας έστω και μια μέρα σε έναν έναντι λογαριασμό. Μεγάλη προσοχή.

Αναμένουμε με μεγάλη αγωνία τα προγράμματα του Φεβρουαρίου! 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Επί τη ευκαιρία, έκανα μερικές ουσιώδεις αλλαγές στο εξελάκι μου που μπορείτε να βρείτε στην υπογραφή μου και στα παρακάτω links.

Αφαίρεσα το myHome Open γιατί δεν είναι εμπορικά διαθέσιμο και πρόσθεσα την OTE ESTATE για λόγους πληρότητας, για να μη μας κουνιούνται αυτοί από τη ΡΑΕ ότι έχουν περισσότερες εταιρείες! 😜

Αφαίρεσα όλες τις υποσημειώσεις που είχα (άφησα μόνο όσες έχουν να κάνουν με την επεξήγηση των δώρων) και πρόσθεσα γραμμή έκπτωσης συνέπειας, όπου αναγράφεται το ακριβές ποσό της έκπτωσης και έκανα τα κελιά να κοκκινίζουν για αύξηση πάνω από 5% (0,008 €/kWh) σε περίπτωση εκπρόθεσμης πληρωμής. Όπως είδαμε παραπάνω, κάποιοι πάροχοι φτάνουν και ξεπερνάνε το 50% βέβαια... 

Κάτι ακόμα που πρόσθεσα είναι το πινακάκι με στατιστικά των τιμών προμήθειας ημέρας όλων των παρόχων. Με μια ματιά βλέπουμε το μέσο όρο των προγραμμάτων, τη μέγιστη και ελάχιστη τιμή κιλοβατώρας καθώς και σε ποιον πάροχο ανήκει. Θέλω να θυμίσω ότι όλα υπολογίζονται on-the-fly και τα μόνα πεδία για είσοδο είναι πρακτικά τρία κελιά: η ισχύς της παροχής και οι ημερήσιες και νυχτερινές κιλοβατώρες. Ωστόσο, αν κάποιος θέλει να τρέξει διαφορετικά σενάρια, μπορεί, αφαιρώντας τον πολλαπλασιασμό με το 0 από τον τύπο στο συντελεστή β και εισάγοντας διαφορετικές ΤΕΑ.

Το καλύτερο σας το άφησα για το τέλος. Επειδή ακόμα και με τα χρωματιστά κελιά κάποιοι χάνονται στον πίνακα και δεν ξεχωρίζουν ποια προγράμματα είναι φθηνότερα ή συμφέροντα, έχω προσθέσει αυτόματη ανεύρεση και πρόταση του φθηνότερου προγράμματος, στο λαχανί πλαίσιο από κάτω. Οι προτάσεις αλλάζουν ανάλογα με τις kWh που καίτε και υπάρχει ξεχωριστή πρόταση για νέους πελάτες που επωφελούνται από τα δώρα (tourist friendly). Μπορείτε φυσικά να πατήσετε επάνω στην πρόταση και να σας πάει στην ιστοσελίδα του προγράμματος. 😎

XLSX
https://tmpsend.com/DKpJRC4z

PDF
Κυμαινόμενα Ex-ante | Κυμαινόμενα Ex-post | Σταθερά

Live snapshot στο Google Docs (μόνο ανάγνωση)
https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vQARHOCg8rqF6NsCSHQDBpzU32WvPQ9P0936VU1D55goVAuLizcefm0wlU-o6UmfQ/pubhtml#

 

EzjiN1Q.jpg

S9vepzY.jpg

QgsKk5T.jpg

 

Για τα επαγγελματικά παίζει να κάνεις αντίστοιχο;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

μήπως εννοείς 102 και όχι 0,102 ? εμένα (με 102) βγαίνει 0,15176 τελική στο ontime 4u

δες και weenergy το weblue (αλλά και εκεί όπως η Ελίν δεν έχει δυνατότητα καταχώρησης online , νομίζω εκεί με τηλ γίνεται)

Εγω το υπολόγισα με 0,102 ειναι λάθος ;; Της we ειναι κίτρινο κ σταθερό για 6 μηνες με την ίδια τιμη ;;; Γινεται αυτο σε κίτρινο τιμολογιο ;; Δεν ειναι το μπλε αυτο με την σταθερή τιμη ;; 0, 160 νομιζω ειναι ακριβό με τα τωρινά δεδομένα ετσι δεν ειναι ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Photios είπε

Νομίζω ότι πρέπει να δούμε ποιες εταιρείες διαχρονικά έχουν καλές τιμές και να αποφεύγουμε τις προσφορές. ΖΕΝΙΘ και fysikoaerio μου έχουν φανεί οι πιο αξιόπιστες

Η ζενίθ έβγαλε πρόγραμμα που το έσφαξε στο δίμηνο μεταξύ άλλων , η ΦΑ μας τα χάλασε (και πολύ άσχημα) τον Δεκ

γενικά οι εταιρίες που δεν ασχολούταν με το να βγάζουν κράχτες προγράμματα κάθε τρεις και λίγο είχαν ακριβές τιμές

σεβαστή η άποψή σου για τις προσφορές αλλά προσωπικά μόνο όταν παίξουν σε νορμάλ τιμές <0,08 😛

1 λεπτό πριν, depeche1976 είπε

Εγω το υπολόγισα με 0,102 ειναι λάθος ;;

ναι , θέλει σε €/Mw , δλδ 102

2 λεπτά πριν, depeche1976 είπε

Της we ειναι κίτρινο κ σταθερό για 6 μηνες με την ίδια τιμη ;;; Γινεται αυτο σε κίτρινο τιμολογιο ;; Δεν ειναι το μπλε αυτο με την σταθερή τιμη ;; 0, 160 νομιζω ειναι ακριβό με τα τωρινά δεδομένα ετσι δεν ειναι ;;

οι χρωματισμοί της We δυστυχώς υπάρχαν απο παλιά , λογικό να μπερδεύεσαι

το weblue κίτρινο κυμαινόμενο , το weyellow (με 0,16) μπλέ  σταθερό 🤪

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, korakios είπε

Δλδ αν φουσκώσεις 500kw για 30 μέρες και ο ΔΕΔΔΗΕ γράψει 500 για 40 μέρες τότε αναλογικά στις 30 μέρες αντιστοιχούν 500*30/40=375 kw , άρα και θα χρεωθείς τα υπόλοιπα

Δλδ. εγω που καιω γυρω στις 1000 το τετραμηνο δε λεει να το φουσκωσω τωρα γιατι θα τα χρεωθω αναλογικα στον εκκαθαριστικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, korakios said:

η ΦΑ μας τα χάλασε (και πολύ άσχημα) τον Δεκ

οχι ρε συ.. με 0.065  κ με συνέπια 0.04 ένιωσα εξαιρετικά ζεστα στη τοποθεσια Αττική :P 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thanos678 είπε

Δλδ. εγω που καιω γυρω στις 1000 το τετραμηνο δε λεει να το φουσκωσω τωρα γιατι θα τα χρεωθω αναλογικα στον εκκαθαριστικο?

Θα έχεις δωρεάν 250 και θα πληρώσεις 750kWh

Αν κάψεις 400 τώρα και 250 τον επόμενο θα βγεί 325 δωρεάν και θα πληρώσεις τις υπόλοιπες 325. Η εκκαθάριση θα γίνει όταν πάρουν την επίσημη καταμέτρηση της ΔΕΔΔΗΕ. Δεν θα δώσεις δική σου καταμέτρηση τον πρώτο μήνα έτσι κι αλλιώς γιατί δεν θα μπορείς να μπεις στο myvolton πριν τον πρώτο λογαριασμό (αν ισχύει ό,τι μου είπε η  υπάλληλος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αυτό που είδα είναι ότι  από τον 07/2022 έως σήμερα όλοι οι μικρομεγάλοι παροχοι heron Protergia nrg Elpedison ζενίθ fysiko aerio ή/και volton ότι όλοι έβγαζαν κράχτη για νέους πελάτες εις βάρος των παλαιών. (Θεωρώ ότι heron και Elpedison ηταν προπομποι σε αυτό έδειχναν το δρόμο και ακολουθούσαν NRG protergia και μετά όλοι οι άλλοι) Το καλό ήταν η εκάστοτε προωθητική ενέργεια που δινόταν αλλά έπρεπε αν όχι κάθε μήνα έστω ανά 2 ή 3 μήνες να βλέπει κανείς ξανά την αγορά. Δηλαδή έδιναν τιμή χώμα για τους νέους 5-10Κ πελατες να έρθουν ενώ τιμολογουσαν τους υπάρχοντες 300Κ πελάτες τους με τιμή ιδια ή πάνω από τη ΔΕΗ, με τρελά κέρδη δηλαδή. Αν κάνει κανείς την ισοστάθμιση, το κέρδος του παρόχου ακόμη και παραγωγός να μην είναι είναι μεγάλο.Ο μόνος σταθερός πάροχος ήταν η ΔΕΗ αλλά με τιμή μόνιμα ακριβή από την άλλη, οπότε η κατάσταση παροτρύνει τον πελάτη να κοιτάει τιμή κάθε μήνα. Πιστεύω ότι στα πράσινα προγράμματα είναι πιθανό να συμβεί το ιδιο φέτος, οπότε  η χρησιμότητα της δουλειάς που κανουν τα παλικάρια στο νήμα είναι πολύ μεγάλη.

Επεξ/σία από juanjk
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, thanos678 είπε

Δλδ. εγω που καιω γυρω στις 1000 το τετραμηνο δε λεει να το φουσκωσω τωρα γιατι θα τα χρεωθω αναλογικα στον εκκαθαριστικο?

ναι , το πρόγραμμα μετρά αρκετά για όσους αξιοποιήσουν (με πραγματική κατανάλωση) τα 500kw σε 30 μέρες

τώρα , το να μαγειρέψεις τα νούμερα κάνοντας αίτηση σε άλλον πάροχο το δυσκολεύει , δεν είναι και τελείως γιούχου στο ΔΕΔΔΗΕ αν δουν περίεργες καταναλώσεις, άσε που παίζει να σου έρθουν για  καφέ ...εχμμ... επιτόπια εννοώ και επίσης μπορεί και ο νέος πάροχος να θέλει φωτό

8 λεπτά πριν, Photios είπε

Θα έχεις δωρεάν 250 και θα πληρώσεις 750kWh

αν μείνει 4μηνο (δε συμφέρει)

16 λεπτά πριν, sndev είπε

οχι ρε συ.. με 0.065  κ με συνέπια 0.04 ένιωσα εξαιρετικά ζεστα στη τοποθεσια Αττική :P 

Συνέπεια δεν είχε , ΤΕΜ εννοείς :)

εγώ αναφέρομαι σε αυτούς που ένιωσαν το κύμα καύσωνα το Δεκ όταν ξέμειναν στο παλιό 0,17 και 0,18 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hln3 είπε

Πόσες μέρες κάνουν να σου στείλουν το econtract απο ΗΡΩΝ; Δεν θέλω να μένω πολύ καιρό σε kwh με 0,17 περίπου κόστος...

Τελικά πήραν εντός της ημέρας, πρωϊ η αίτηση, απόγευμα κάλεσαν και στείλανε το e-mail.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, bilham είπε

Από το excel του doomnx οι 900kWh (750-900 είπε ότι καταναλώνουν ετησίως) κοστίζουν πάνω κάτω στην elpe (3X80=240) ενώ πχ στην protergia (3Χ70=210) διαφορά 30€ και μένουν 30€ κέρδος. 

΄...το point μου ήταν ότι (με σημερινές τιμές - πράγμα που καν δεν έχει νόημα για το καλοκαίρι), αν μείνει ΔΕΗ, θα πληρώνει 0,045 λιγότερα, άρα ούτως ή άλλως σχεδόν εξανεμίζεται η δωροεπιταγή της ΕΛΠΕ (την Πρωτέργεια δεν ξέρω καν γιατί την αναφέρεις). Συνεπώς το μόνο που έχει νόημα είναι να του προτείνεις (αν θέλει να μπει στην διαδικασία), να πάει ΕΛΠΕ, να πάρει την δωροεπιταγή, και να ξαναπάει στον φθηνότερο που θα βρει, όχι να μείνει....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, doomnx said:

Ήρθε η ώρα να δώσουμε βραβεία στα καλύτερα τιμολόγια ρεύματος🏆🥳

Οι πάροχοι ηλεκτρικής ενέργειας κονταροχτυπήθηκαν τον προηγούμενο μήνα εν όψει της κατάργησης των κρατικών επιδοτήσεων και της καθιέρωσης των νέων πολύχρωμων τιμολογίων της κυβέρνησης. Η αυλαία στις προσφορές για τον Ιανουάριο έπεσε με την έναρξη λειτουργίας του επίσημου ιστότοπου της ΡΑΕ invoices.rae.gr για σύγκριση τιμών. Για πάμε να δούμε ποια προγράμματα ξεχώρισαν σε κάθε κατηγορία!

  • Καλύτερο σταθερό 
    ελίν Power On! Blue Day & Night 🥇
  • Καλύτερο σταθερό για κατανάλωση <270 kWh/μήνα 
    ELPEDISON Bright 🥇
  • Καλύτερο σταθερό χωρίς δέσμευση 
    Eunice Power WeYellow 🥈
  • Καλύτερο ex-post κυμαινόμενο 
    ZeniΘ Power Home Choice 🥇
  • Καλύτερο ex-post κυμαινόμενο για «τουρίστες» 
    ELPEDISON Smart 🥈
  • Καλύτερο ex-post κυμαινόμενο για «τουρίστες» με κατανάλωση >310 kWh/μήνα 
    Volton Energy Free 🥈
  • Καλύτερο ex-ante κυμαινόμενο
    ΔΕΗ myHome 4All 🥇
  • Καλύτερο ex-ante κυμαινόμενο για κατανάλωση >580 kWh/μήνα
    Protergia Value Fair 🥇
  • Καλύτερο ex-ante κυμαινόμενο για «τουρίστες»
    ELPEDISON Ειδικό 🥇
  • Καλύτερο ex-ante κυμαινόμενο για «τουρίστες» με κατανάλωση >300 kWh/μήνα
    Volton Ειδικό 🥇
  • Καλύτερο πρόγραμμα για κλειστό σπίτι/μηδενική κατανάλωση
    ELPEDISON Bright 🥇
  • Πιο ακριβό/επικίνδυνο πρόγραμμα ⚠️
    Protergia Value Special χωρίς συνέπεια πληρωμής 🥔
    nrg Ειδικό χωρίς συνέπεια πληρωμής 🥔

Είναι προγράμματα που συζητήθηκαν και προτάθηκαν εκτενώς στο Insomnia (και όχι μόνο) τις μέρες που μας πέρασαν, με εξαίρεση ίσως το Value Fair της Protergia που έσκασε μύτη τελευταία στιγμή και απλά εξαφάνισε το πράσινο της ΔΕΗ από το χάρτη στις υψηλές καταναλώσεις. Κομμάτι της επιτυχίας αυτής ήταν το γεγονός ότι δεν μηδένισε το συντελεστή β, όπως έκανε η ΔΕΗ στο 4All, και έτσι έγινε το πρώτο πρόγραμμα με αρνητικό μηχανισμό διακύμανσης με το καλημέρα. Δηλαδή, το μόνο που η τελική του τιμή είναι χαμηλότερη από τη βασική τιμή προμήθειας.

Η ELPEDISON σάρωσε σε 4 κατηγορίες και δικαιολογημένα. Χωρίς προαιπαιτούμενη τη συνέπεια πληρωμής και με δώρο 60 € σε μορφή προπληρωμένης κάρτας (και μέχρι πρόσφατα 100 € στο λογαριασμό) καταφέρνει να αντισταθμίσει όποιες διαφορές στην τιμή της κιλοβατώρας στις χαμηλές καταναλώσεις.

Η ελίν παίζει μπάλα μόνη της στα σταθερά εδώ και πολλές μέρες. Έχει τη χαμηλότερη τιμή αλλά είναι και η μόνη που προσφέρει νυχτερινή χρέωση εκτός από τη ΔΕΗ.

Η ZeniΘ ξεχωρίζει μόνο σε μια κατηγορία, αλλά το κάνει με θόρυβο και κρότο. Είναι η πιο σημαντική κατηγορία των ex-post και καταφέρνει να φύγει μπροστά με διαφορά, έχοντας μηδενίσει το συντελεστή Ζ και έχοντας πάγιο μόνο 1 €.

Η ΔΕΗ για την ώρα θα αρκεστεί στην επιτυχία του myHome 4All (όταν καταφέρει να φτιάξει τη φόρμα στο mydei για όσους έχουν ήδη ενεργοποιήσει το GreenPass και αντιμετωπίζουν πρόβλημα). Αν και η παράνομη πρακτική του μηδενισμού του β με έκανε να θέλω σχεδόν να την αποκλείσω, δεν μπορώ να παραβλέψω ότι και πάλι είναι το φθηνότερο πρόγραμμα στην κατηγορία του για χαμηλές καταναλώσεις.

Η Volton θα βολέψει κυρίως τουρίστες με λίγο υψηλότερη κατανάλωση από τα συνηθισμένα με το δώρο που δίνει μέχρι μεθαύριο. Όσοι πιστοί... προλάβετε!

Το χρυσό βατόμουρο πρέπει να δώσουμε στην Protergia και την nrg για τα πράσινά τους προγράμματα που στην ουσία πρόκειται για παγίδες που θα τους αποφέρουν κέρδη. Όσοι δεν ασχολήθηκαν καθόλου με τα τιμολόγια και έχουν περάσει αυτόματα στα πράσινα των εν λόγω εταιρειών, θα πληρώσουν το ρεύμα με την ακριβότερη τιμή της αγοράς, 0,22 €/kWh, αν βγουν εκτός προθεσμίας έστω και μια μέρα σε έναν έναντι λογαριασμό. Μεγάλη προσοχή.

Αναμένουμε με μεγάλη αγωνία τα προγράμματα του Φεβρουαρίου! 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Επί τη ευκαιρία, έκανα μερικές ουσιώδεις αλλαγές στο εξελάκι μου που μπορείτε να βρείτε στην υπογραφή μου και στα παρακάτω links.

Αφαίρεσα το myHome Open γιατί δεν είναι εμπορικά διαθέσιμο και πρόσθεσα την OTE ESTATE για λόγους πληρότητας, για να μη μας κουνιούνται αυτοί από τη ΡΑΕ ότι έχουν περισσότερες εταιρείες! 😜

Αφαίρεσα όλες τις υποσημειώσεις που είχα (άφησα μόνο όσες έχουν να κάνουν με την επεξήγηση των δώρων) και πρόσθεσα γραμμή έκπτωσης συνέπειας, όπου αναγράφεται το ακριβές ποσό της έκπτωσης και έκανα τα κελιά να κοκκινίζουν για αύξηση πάνω από 5% (0,008 €/kWh) σε περίπτωση εκπρόθεσμης πληρωμής. Όπως είδαμε παραπάνω, κάποιοι πάροχοι φτάνουν και ξεπερνάνε το 50% βέβαια... 

Κάτι ακόμα που πρόσθεσα είναι το πινακάκι με στατιστικά των τιμών προμήθειας ημέρας όλων των παρόχων. Με μια ματιά βλέπουμε το μέσο όρο των προγραμμάτων, τη μέγιστη και ελάχιστη τιμή κιλοβατώρας καθώς και σε ποιον πάροχο ανήκει. Θέλω να θυμίσω ότι όλα υπολογίζονται on-the-fly και τα μόνα πεδία για είσοδο είναι πρακτικά τρία κελιά: η ισχύς της παροχής και οι ημερήσιες και νυχτερινές κιλοβατώρες. Ωστόσο, αν κάποιος θέλει να τρέξει διαφορετικά σενάρια, μπορεί, αφαιρώντας τον πολλαπλασιασμό με το 0 από τον τύπο στο συντελεστή β και εισάγοντας διαφορετικές ΤΕΑ.

Το καλύτερο σας το άφησα για το τέλος. Επειδή ακόμα και με τα χρωματιστά κελιά κάποιοι χάνονται στον πίνακα και δεν ξεχωρίζουν ποια προγράμματα είναι φθηνότερα ή συμφέροντα, έχω προσθέσει αυτόματη ανεύρεση και πρόταση του φθηνότερου προγράμματος, στο λαχανί πλαίσιο από κάτω. Οι προτάσεις αλλάζουν ανάλογα με τις kWh που καίτε και υπάρχει ξεχωριστή πρόταση για νέους πελάτες που επωφελούνται από τα δώρα (tourist friendly). Μπορείτε φυσικά να πατήσετε επάνω στην πρόταση και να σας πάει στην ιστοσελίδα του προγράμματος. 😎

XLSX
https://tmpsend.com/DKpJRC4z

PDF
Κυμαινόμενα Ex-ante | Κυμαινόμενα Ex-post | Σταθερά

Live snapshot στο Google Docs (μόνο ανάγνωση)
https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vQARHOCg8rqF6NsCSHQDBpzU32WvPQ9P0936VU1D55goVAuLizcefm0wlU-o6UmfQ/pubhtml#

 

EzjiN1Q.jpg

S9vepzY.jpg

QgsKk5T.jpg

 

Εύγε!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...