Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, paranoid_android said:

Oi 500 khw της βολτον δινονται δωρεαν οπως και να χει? Ακομα κ αν ξεπερασεις την καταναλωση?

450kw σε 30 μέρες, παίρνεις 450kw δώρο και οι 50kw χάνονται.

550kw σε 30 μέρες, παίρνεις 500kw δώρο και οι 50kw χρεώνονται βάσει του προγράμματος που έχεις.

Αυτά με τη προϋπόθεση να είναι ο λογαριασμός εκκαθαριστικός 30 ημερών... είτε λόγω επιτόπιας καταμέτρησης, είτε αν ταιριάξεις τις ημερομηνίες με το παράθυρο καταχώρησης στο 2μηνο στον ΔΕΔΔΗΕ, είτε με αποχώρηση σε άλλο πάροχο.

Για μεγαλύτερη περίοδο σπάνε οι κιλοβατώρες αναλογικά πχ 1200kw σύνολο για Ιανουάριο και Φεβρουάριο (60 μέρες), παίρνεις 500kw δώρο για Ιανουάριο, πληρώνεις 100kw με τιμή Ιανουαρίου και 600kw με τιμή Φεβρουαρίου.

800kw σύνολο για 60 μέρες Ιανουαρίου Φεβρουαρίου, παίρεις 400kw δώρο για Ιανουάριο και πληρώνεις 400kw με τιμή Φεβρουαρίου.

4 minutes ago, Nemo1776 said:

το 0,149€/kWh  της ελιν είναι χωρείς φπα? η τελικό?

Ό,τι τιμή προμήθειας βλέπεις στα site είναι χωρίς ΦΠΑ

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, 1comment είπε

Είμαστε πολλοί αυτοί που δεν το κατεβάζαμε και απλά το κοιτούσαμε, ξέρω από αντίστοιχα μηνύματα που έχω ανταλλάξει με άλλους. Τώρα με αυτό που έκανε, που ασφαλώς έχω δικαίωμα να σχολιάσω, απλά το αχρήστεψε. Ανοίγοντάς το βλέπεις μόνο πάγια και αρχικές τιμές. Γι αυτό και πλέον να δεις οι ερωτήσεις εδώ θα είναι εκατοντάδες σχετικά με το εξελ και πως δουλεύει (ήδη άρχισαν να ρωτάνε). 

Ξέρω ότι οι τιμές δεν ήταν σωστές γιατί αφορούσαν τη χονδρική του τρέχοντος μήνα αλλά τουλάχιστον στο περίπου είχες μια ιδέα. Ενώ τώρα το εξελ είναι σαν...κενό. Να δεις που τώρα θα σε ρωτάνε ανα 1 ποστ για το εξελ. Θα βαρεθείς να εξηγείς!!

Άνοιγμα αντιγράφου. Δεν χρειάζεται να κατεβάσεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, depeche1976 είπε

Για επαγγελματικό Γ21 της nrg το on time ειναι καλο;;;

Αν εννοείς αυτό που έγινε αυτόματα πράσινο τότε για Γενάρη είναι στα 0.169 από κάπου 0.070 του Δεκέμβρη 😎, νομίζω σχετικά υψηλό. Επίσης, προσοχή: χωρίς εμπροθεσμη είναι 0.224 😭για Ιανουάριο.Πιστευω αν δεν θέλεις να αλλάξεις παροχο ότι το αντίστοιχο κιτρινο on-time 4U είναι καλύτερο αν και ex-post.

 

Επεξ/σία από juanjk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, juanjk είπε

Αν εννοείς αυτό που έγινε αυτόματα πράσινο τότε για Γενάρη είναι στα 0.169 από κάπου 0.070 του Δεκέμβρη 😎, νομίζω σχετικά υψηλό. Επίσης, προσοχή: χωρίς εμπροθεσμη είναι 0.224 😭για Ιανουάριο.Πιστευω αν δεν θέλεις να αλλάξεις παροχο ότι το αντίστοιχο κιτρινο on-time 4U είναι καλύτερο αν και ex-post.

 

Ναι αυτο λεω που εχει εκπτωση στο κέρδος στα μισά το πάει κ απο ότι ειδα τα επαγγελματικά ειναι πιο ακριβά σε σχέση με τα οικιακά 

Μόλις τώρα, depeche1976 είπε

Ναι αυτο λεω που εχει εκπτωση στο κέρδος στα μισά το κίτρινο γράφει ότι ειναι Οχι πράσινο το πάει κ απο ότι ειδα τα επαγγελματικά ειναι πιο ακριβά σε σχέση με τα οικιακά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, depeche1976 είπε

Για επαγγελματικό Γ21 της nrg το on time ειναι καλο;;;

δεν είναι το πράσινο

https://www.nrg.gr/el/epixiriseis/revma/nrg-ontime-4ubusiness1

δες volton για 1000kw αν έχεις κατανάλωση

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Μείνετε στο θέμα για να μη γκρινιάζετε μετά αν κλειδωθεί. 

χιούμορ κάναμε , καμία προσβολή δεν έγινε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

 

Αυτά με τη προϋπόθεση να είναι ο λογαριασμός εκκαθαριστικός 30 ημερών... είτε λόγω επιτόπιας καταμέτρησης, είτε αν ταιριάξεις τις ημερομηνίες με το παράθυρο καταχώρησης στο 2μηνο στον ΔΕΔΔΗΕ, είτε με αποχώρηση σε άλλο πάροχο.

 

Αυτο με τον εκκαθαριστικο δεν καταλαβα. Ηδη απ τον 1ο λογαριασμο δε θα κανουν αυτοι την αφαιρεση; και γενικα, πρεπει να κανω εγω καποια ενεργεια για να γινει η αφαιρεση της καταναλωσης, σε περιπτωση που δεν αλλαξω παροχο στον μηνα?

Επεξ/σία από paranoid_android
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paranoid_android είπε

Αυτο με τον εκκαθαριστικο δεν καταλαβα. Ηδη απ τον 1ο λογαριασμο δε θα κανουν αυτοι την αφαιρεση;

θα κάνουν , άλλο σου λέει , αλλά δε πειράζει , εσύ κρατάς το οτι η πραγματική σου κατανάλωση (απο ΔΕΔΔΗΕ είτε επιτόπιας , είτε αλλαγή και φωτό) θα σπάσει αναλογικά για την περίοδο τιμολόγησης

Δλδ αν φουσκώσεις 500kw για 30 μέρες και ο ΔΕΔΔΗΕ γράψει 500 για 40 μέρες τότε αναλογικά στις 30 μέρες αντιστοιχούν 500*30/40=375 kw , άρα και θα χρεωθείς τα υπόλοιπα

Spoiler
14 λεπτά πριν, panosena είπε

Εγώ

αν μπορείς κάνε edit γιατί παίζει παρατήρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν είναι το πράσινο

https://www.nrg.gr/el/epixiriseis/revma/nrg-ontime-4ubusiness1

δες volton για 1000kw αν έχεις κατανάλωση

χιούμορ κάναμε , καμία προσβολή δεν έγινε

Είχα παλιά την volton κ δεν την θέλω με τίποτα τραγική εταιρια στα παντα κ τσαμπα να μου το δώσει δεν παω αν κ απο ότι το ναι ειναι καλο ιδιο νομιζω με της nrg στον υπολογισμό που εκανα μου έβγαλε με τιμη χονδρικης 0,102 τελικό αποτέλεσμα nrg 0,135 κ volton 0,136 αλλά με 1000 κιλοβατώρες που δίνει δώρο η volton σίγουρα βγαίνει πιο φθηνή . Απο τις άλλες εταιρίες υπάρχει κατι;; Εχω κατανάλωση περιπου 650 τον μηνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, depeche1976 είπε

Είχα παλιά την volton κ δεν την θέλω με τίποτα τραγική εταιρια στα παντα κ τσαμπα να μου το δώσει δεν παω αν κ απο ότι το ναι ειναι καλο ιδιο νομιζω με της nrg στον υπολογισμό που εκανα μου έβγαλε με τιμη χονδρικης 0,102 τελικό αποτέλεσμα nrg 0,135 κ volton 0,136 αλλά με 1000 κιλοβατώρες που δίνει δώρο η volton σίγουρα βγαίνει πιο φθηνή . Απο τις άλλες εταιρίες υπάρχει κατι;; Εχω κατανάλωση περιπου 650 τον μηνα 

μήπως εννοείς 102 και όχι 0,102 ? εμένα (με 102) βγαίνει 0,15176 τελική στο ontime 4u

δες και weenergy το weblue (αλλά και εκεί όπως η Ελίν δεν έχει δυνατότητα καταχώρησης online , νομίζω εκεί με τηλ γίνεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις γύρισα από το κατάστημα Volton Αμαρουσίου, ελπίζοντας ότι η μετακίνηση θα γίνει όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Ο λόγος που το έκανα δεν είναι ότι εμπιστεύομαι τη Volton (δείτε λίγο την "προσφορά" στο φοιτητικό, οι άνθρωποι είναι απατεώνες ολκής), αλλά ότι έπρεπε να φύγω άμεσα από την nrg. Ήταν μεγάλο λάθος που πήγα εκεί λόγω 30% έκπτωσης συνέπειας. Μπορεί Σεπτέμβριο, Οκτώβριο να ήταν το ίδιο, αλλά Νοέμβριο και Δεκέμβριο βλέπω τη διαφορά τιμής και τρελλαίνομαι. Πρέπει να έχασα πάνω από 50€... Ήμουν ΖΕΝΙΘ Power Home Now, που είχε από τις φτηνότερες τιμές.

Σύμφωνα με την υπάλληλο δεν θα έρθει η ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση. Ακόμα και 10 μέρες μετά να γίνει η έναρξη εκπροσώπησης, θα χρησιμοποιήσουν τις παρούσες μετρήσεις. Αν δεν υπήρχε μέτρηση ή είχα ανεξόφλητο λογαριασμό θα ήταν διαφορετικά. (Μάλλον εννοούσε πιο αργά η έναρξη εκπροσώπησης και πιθανόν να ειδοποιούσαν ΔΕΔΔΗΕ.)

Το σημαντικό είναι ότι ο πρώτος λογαριασμός θα βγει μετά 40-45 μέρες. Δεν είναι χαζοί! Αναγκαστικά πρέπει να μείνεις 2 περίπου μήνες από την έναρξη, οπότε σου δίνουν τον πρώτο μήνα δωρεάν, αλλά αν η τιμή του 2ου είναι πάνω από 0,200 (με σημερινά δεδομάνα) μέχρι το Μάρτη έχουν βγάλει τα σπασμένα. Οι περισσότεροι δεν θα φύγουν πιο πριν. Επίσης δεν νομίζω ότι θα δώσουν βεβαίωση εκπροσώπησης! Σε κάποιο μήνυμα έχει ήδη αναφερθεί ότι η ΖΕΝΙΘ αρνήθηκε να δώσει. Και πόσοι το ξέρουν αυτό;

Επίσης η καθυστέρηση στην έκδοση λογαρισμού ήταν μια πρακτική που ακολουθούσε ο ΗΡΩΝ όταν πριν 3 ή 4 χρόνια είχα πρόγραμμα με συνέπεια και κατάφεραν να χάσω ένα λογαριαμό που βγήκε επίτηδες στις 4 Αυγούστου. Οντως ήμουν διακοπές και τον έχασα. Εξέδιδαν κάθε όποτε ήθελαν. Αυτά δεν γίνονται τυχαία. Είδα κάπου μήνυμα ότι έχουν 2,5 μήνες να εκδώσουν λογαριασμό. Κάπως οφελούνται από αυτό.

Αντίθετα απο τη ΖΕΝΙΘ ήμουν ευχαριστημένος παρά τα προβλήματα μηχανοργάνωσης.

Νομίζω ότι πρέπει να δούμε ποιες εταιρείες διαχρονικά έχουν καλές τιμές και να αποφεύγουμε τις προσφορές. ΖΕΝΙΘ και fysikoaerio μου έχουν φανεί οι πιο αξιόπιστες και λίγο πιο ακριβή η Ελίν (που είναι συνήθως στο μέσο όρο, ποτέ αρκετά δελεαστική για να την προτιμήσεις) και παραδόξως η ΔΕΗ. Ούτε με Watt & Volt έμεινα ευχαριστημένος με τό Zero που άρχισε καλά και μετά 3-4 μήνες έφτασε να έχει τις υψηλότερες τιμές.

Τέλος να πω και μια σκέψη: Πώς γίνεται στη Eunice το Μπλε τιμολόγιο να λέγεται WeYellow, ενώ τα κίτρινα WeBlue & WeGreen; Δεν θα την εμπιστευόμουν, έστω και μόνο για αυτό.

Πολλές ευχαριστίες σε korakios που ξεκίνησε το νήμα, ekrepali και λοιπούς συχνούς σχολιαστές. Η φοβερή σύνοψη του doomnx μπορεί να καρφιτσωθεί να τη βλέπουν όλοι;

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...