Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ppetros είπε

Στο τηλεφωνο του ειπα ακριβως αυτο. Ποια ειναι η διαδικασια να υπαναχωρησω μια και δεν εχουν περασει οι 14 μερες.. Δεν πιστευω οτι ειχε λογο να μου πει κατι λαθος και παιζει απλα να μην ηξερε.. Μονο αιτηση σε αλλο παροχο μπορω να κανω ειπε.. Σε καθε περιπτωση θα μιλησω και με την προτεργια που ημουν μεχρι τωρα να δω τι θα μου πουν κι αυτοι..

Η αληθεια ειναι οτι προσπαθησε να με αποθαρρυνει στο να παω αλλου λεγοντας μου οτι δεν με συμφερει οικονομικα να αλλαζω παροχους.. Επισης οταν του ειπα οτι με ειχε ενοχλησει π.χ. το γεγονος οτι τον περασμενο μηνα ανακοινωσαν μια τιμη αρχικα και μετα την ανακοινωση της κρατικης επιδοτησης την ανεβασαν μου ειπε με ''υφος'' : και τι θελατε μηπως να σας δωσουμε και λεφτα πισω??"

Σε καθε περιπτωση θεωρω αστοχη την διαχειρισης της καταστασης απο την εν λογω εταιρια.

Φυσικα αναλαμβανω κι εγω την ευθυνη της επιλογης μου..

 

Μολις μιλησα και με την protergia. Οντως υπαναχωρηση απο την στιγμη που συνδεθει καποιος στον νεο παροχο δεν γινεται.. Μου ειπε ακριβως το ιδιο που μου ειπαν και απο την we. Υπαναχωρηση γινεται μονο την περιοδο στην οποια εχει γινει η αιτηση και που εκρεμει η μεταβαση..

Μια χαρά γίνεται υπαναχώρηση εντός 14ημερων από την υπογραφή σύμβασης εκτός καταστήματος (από απόσταση). 
θεμελιωδες δικαίωμα καταναλωτή για το 99% των συμβάσεων βάσει του Ν. 2251/1994. 
Περιμένετε να το πει τηλεφωνικώς κανένας πάροχος;

ενδεικτικα το έντυπο της Protergia και του ΗΡΩΝΑ.

Ακομα και έντυπο να μην υπάρχει με ένα απλό λεκτικό και τα στοιχεία σου υπαναχωρείς μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  

16 λεπτά πριν, korakios είπε

αφορούσε κατανάλωση Αυγούστου φαντάζομαι

υποθέτω οτι θα βάλουν πάλι 0,40 για κατανάλωση Σεπτέμβρη και θα τελειώσει αυτό το πανηγύρι

Όχι ρε κορ, πάνω που σε τούμπαρα μη μου τα χαλάς πάλι. 😄

Προκαταβολή Σεπτεμβρίου αφορά τον Σεπτέμβριο. Αν μετά στην εκκαθάριση ο καταναλωτής έχει κάψει παραπάνω κιλοβατώρες τον Σεπτέμβρη από αυτές που έχει πάρει προκαταβολή, παίρνει επιπλέον loyalty pass για τις παραπανίσεις κιλοβατώρες. Αν έχει κάψει λιγότερες κιλοβατώρες το Σεπτέμβρη από αυτές που πήρε προκαταβολή, επιστρέφει μέρος του loyalty pass.

Ο Οκτώβρης θα πάει όπως ανακοινώθηκε χτες, κι ο Αύγουστος είπαμε 0.93 σκέτο χωρίς ζάχαρη... πικρό φαρμάκι.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Ο Οκτώβρης θα πάει όπως ανακοινώθηκε χτες, κι ο Αύγουστος είπαμε 0.93 σκέτο χωρίς ζάχαρη... πικρό φαρμάκι.

βαριέμαι να ψάχνω , αλλά έχουν ανέβει λογαριασμοί εδώ που δείχνει το ακριβώς αντίθετο ....

σε έναν λογαριασμό είχες κάνει και παράθεση , θα σου δείξει και ο @johsgia αν μπορεί να ανεβάσει...

για τον Αύγουστο εξακολουθεί να γράφει οτι το loyal pass Σεπ αντιστοιχεί σε κατανάλωση Αυγ στο site

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σε όλους!!!

Νομίζω ο πιο συμφέρων πάροχος αυτήν την στιγμή είναι Ο Ήρων καθώς έγινα πελάτης τους από τον μήνα Αύγουστο. Με την επιδότηση και την έκπτωση συνέπειας -20% η τιμή είναι 0 και όπως ανακοινώσανε για μήνα Οκτώβριο μαζί με την έκπτωση θα κινηθεί χαμηλότερα από όλους, πάντα μιλάμε για μία κατανάλωση μέχρι 2000KW (την χαμηλότερη κλίμακα από τις 3) το τετράμηνο. Επίσης έχεις την δυνατότητα να δηλώνεις την ένδειξη του μετρητή μέσω app και να βγαίνει εκκαθαριστικός κάθε μήνα δίχως έναντι.

Παράδειγμα για κατανάλωση 1000KW τετράμηνο:

Αν κάποιος έγινε πελάτης 1η Σεπτεμβρίου που ήταν και η χαμηλότερη τιμή της αγοράς έχουμε 0,75 € KW αρχική τιμή, -20% συνέπεια, (πιστώνεται στον επόμενο λογαριασμό του Οκτωβρίου) 0,6 € ΚW, -0.639 € ΚW (κρατική επιδότηση) = 0 €KW (βάζουν στην τσέπη τους από το κράτος 0,039 € από όσα KW κατανάλωσες!!!).

Από 1η Οκτωβρίου 0,698€ KW αρχική τιμή, -20% συνέπεια, 0,5584 € KW, - 0,436 (κρατική επιδότηση 436 € για 1 MW) =0,1224 € KW

Λογικά για Νοέμβριο και Δεκέμβριο περίπου έτσι θα κινηθεί η εταιρία στα 12-17 cent η ΚW

Τα προβλήματα όμως είναι 2.

  1. Το -20% συνέπεια αν δεν καλύπτεται οικονομικά από τον επόμενο μήνα (λόγω πλεονάσματος ποσού) μπορεί να πιστωθεί στον μεθεπόμενο εκκαθαριστικό;;;
  2. Αν ισχύει το 1, ποιος είναι ο σωστός συνδυασμός που πρέπει να ξεκινήσει κάποιος (δήλωση 1ου μήνα κατανάλωσης, 2ου, 3ου, 4ου) για να του βγει το δυνατότερο χαμηλότερο το κόστος των 1000KW το τετράμηνο; π.χ. 1 μήνα δηλώνει 500 KW, 2 μήνα 250 KW, 3 μήνα 150 KW, 4 μήνα 50KW;;;
  • Θεωρούμε σαν δεδομένο ότι η πίστωση μπορεί να μεταφερθεί στο επόμενο και στον μεθεπόμενο μηνιαίο λογαριασμό (άρα να χτίζεται η πίστωση μέχρι τον τελευταίο 4 μήνα όπου να μηδενίζεται για να μπορείς να φύγεις ανά πάσα στιγμή με όριο 4 μήνες). Επίσης το τελικό κόστος της KW, μείον έκπτωση συνέπειας, επιδότηση κρατική για τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο το υπολογίζουμε στα 0,15€ την KW για ευκολία υπολογισμών.

Αν βλέπει κάποιος μαθηματικός ή κάποιος που γνωρίζει καλά μαθηματικά ας δώσει μία απάντηση γιατί έχω κάνει κάποιες δοκιμές αλλά δεν θέλω να δημοσιεύσω αυτό που έβγαλα γιατί θέλω να συγκρίνω την απάντησή του με τα δικά μου αποτελέσματα. (Δεν είμαι μαθηματικός ούτε κάποιος με ιδιαίτερες μαθηματικές γνώσεις).

Αν κάτι δεν γράφω καλά πείτε μου ή χρειάζεται διευκρίνηση.

Ευχαριστώ και συγνώμη αν κούρασα με το σεντόνι 😀

Επεξ/σία από Noldorim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Noldorim είπε

Γεια σε όλους!!!

Νομίζω ο πιο συμφέρων πάροχος αυτήν την στιγμή είναι Ο Ήρων καθώς έγινα πελάτης τους για τον μήνα Αύγουστο με την επιδότηση και την έκπτωση συνέπειας -20% η τιμή είναι 0 και όπως ανακοινώσανε για μήνα Οκτώβριο μαζί με την έκπτωση θα κινηθεί χαμηλότερα από όλους, πάντα μιλάμε για μία κατανάλωση μέχρι 2000KW (την χαμηλότερη κλίμακα από τις 3) το τετράμηνο. Επίσης έχεις την δυνατότητα να δηλώνεις την ένδειξη του μετρητή μέσω app και να βγαίνει εκκαθαριστικός κάθε μήνα δίχως έναντι.

Παράδειγμα για κατανάλωση 1000KW τετράμηνο:

Αν κάποιος έγινε πελάτης 1η Σεπτεμβρίου που ήταν και η χαμηλότερη τιμή της αγοράς έχουμε 0,75 € KW αρχική τιμή, -20% συνέπεια, (πιστώνεται στον επόμενο λογαριασμό του Οκτωβρίου) 0,6 € ΚW, -0.639 € ΚW (κρατική επιδότηση) = 0 €KW (βάζουν στην τσέπη τους από το κράτος 0,039 € από όσα KW κατανάλωσες!!!).

Από 1η Οκτωβρίου 0,698€ KW αρχική τιμή, -20% συνέπεια, 0,5584 € KW, - 0,436 (κρατική επιδότηση 436 € για 1 MW) =0,1224 € KW

Λογικά για Νοέμβριο και Δεκέμβριο περίπου έτσι θα κινηθεί η εταιρία στα 12-17 cent η ΚW

Τα προβλήματα όμως είναι 2.

  1. Το -20% συνέπεια αν δεν καλύπτεται οικονομικά από τον επόμενο μήνα (λόγω πλεονάσματος) μπορεί να πιστωθεί στον μεθεπόμενο εκκαθαριστικό;
  2. Αν ισχύει το 1, ποια είναι συνάρτηση που πρέπει να ξεκινήσει κάποιος (δήλωση 1ου μήνα κατανάλωση) για να του βγει το δυνατότερο χαμηλότερο το κόστος των 1000KW το τετράμηνο; π.χ. 1 μήνα δηλώνει 500 KW, 2 μήνα 250 KW, 3 μήνα 150 KW, 4 μήνα 50KW;; 

Θεωρούμε σαν δεδομένο ότι η πίστωση μπορεί να μεταφερθεί στο επόμενο και στον μεθεπόμενο μηνιαίο λογαριασμό (άρα να χτίζεται η πίστωση μέχρι τον τελευταίο 4 μήνα). Επίσης το τελικό κόστος της KW μείον έκπτωση συνέπειας, επιδότηση για τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο το υπολογίζουμε στα 0,15€ την KW για ευκολία υπολογισμών.

Αν βλέπει κάποιος μαθηματικός ή κάποιος που γνωρίζει καλά μαθηματικά ας δώσει μία απάντηση γιατί έχω κάνει κάποιες δοκιμές αλλά δεν θέλω να δημοσιεύσω αυτό που έβγαλα γιατί θέλω να συγκρίνω την απάντησή του με τα δικά μου αποτελέσματα. (Δεν είμαι μαθηματικός ούτε κάποιος με ιδιαίτερες μαθηματικές γνώσεις).

Αν κάτι δεν γράφω καλά πείτε μου ή χρειάζεται διευκρίνηση.

Ευχαριστώ και συγνώμη αν κούρασα με το σεντόνι 😀

Όσο ήμουν πέρυσι στον ΗΡΩΝΑ η έκπτωση συνέπειας αποδιδόταν σε κάθε επόμενο λογαριασμό και όχι υποχρεωτικά στον εκκαθαριστικό. Συνεπώς δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να είναι πιστωτικός ένας έναντι. Ακόμα και ο εκκαθαριστικός  σου να είναι πιστωτικός επειδή δήλωσες περισσότερες kWh στους έναντι την έκπτωση συνέπειας την έχεις πάρει.

μαλιστα σε εξοχική κατοικία το φθινόπωρο του 21 που ήταν άδεια αλλά έβγαζε υψηλούς έναντι -δεν έδινα μετρήσεις- λόγω αυξημένης κατανάλωσης το αντίστοιχο διάστημα του 20 -ήταν μόνιμη κατοικία τότε- έπαιρνα κανονικά τις εκπτώσεις συνέπειας (-45% τότε στο UP) και όταν βγήκε πιστωτικός εκκαθαριστικός δεν άνοιξε μύτη (δεν επιστράφηκε δηλαδή καμμία έκπτωση συνέπειας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Noldorim είπε

Τα προβλήματα όμως είναι 2.

  1. Το -20% συνέπεια αν δεν καλύπτεται οικονομικά από τον επόμενο μήνα (λόγω πλεονάσματος ποσού) μπορεί να πιστωθεί στον μεθεπόμενο εκκαθαριστικό;;;
  2. Αν ισχύει το 1, ποιος είναι ο σωστός συνδυασμός που πρέπει να ξεκινήσει κάποιος (δήλωση 1ου μήνα κατανάλωσης, 2ου, 3ου, 4ου) για να του βγει το δυνατότερο χαμηλότερο το κόστος των 1000KW το τετράμηνο; π.χ. 1 μήνα δηλώνει 500 KW, 2 μήνα 250 KW, 3 μήνα 150 KW, 4 μήνα 50KW;;;
  •  

Η ΡΑΕ έχει διευκρινίσει ότι δεν υπάρχει αρνητική χρέωση https://www.rae.gr/anakoinoseis/46301/ επομένως παίρνεις τη maximum συνέπειας μέχρι να έχεις μηδενική χρέωση.

Οι ενδείξεις που δίνεις δε παίζουν ρόλο στη τελική διαμόρφωση του κόστους, γιατί η 4μηνιαία κατανάλωση θα σπάσει αναλογικά στην εκκαθάριση 250ΚW ανά μήνα σύμφωνα με το παράδειγμα σου, οπότε στον έναντι που θα ακολουθήσει θα πάρεις το υπόλοιπο της συνέπειας που σου χρωστάνε απ'τις 1000kw. Bέβαια όταν έχεις 4 διαφορετικές χρεώσεις προμήθειας και 4 διαφορετικές πιστώσεις ΤΕΜ, θα πρέπει να κάνεις σκονάκια σε excel για να μη χάσεις τη μπάλα τι έχεις δώσει και τι σου χρωστάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, geodimis είπε

Όσο ήμουν πέρυσι στον ΗΡΩΝΑ η έκπτωση συνέπειας αποδιδόταν σε κάθε επόμενο λογαριασμό και όχι υποχρεωτικά στον εκκαθαριστικό. Συνεπώς δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να είναι πιστωτικός ένας έναντι. Ακόμα και ο εκκαθαριστικός  σου να είναι πιστωτικός επειδή δήλωσες περισσότερες kWh στους έναντι την έκπτωση συνέπειας την έχεις πάρει.

μαλιστα σε εξοχική κατοικία το φθινόπωρο του 21 που ήταν άδεια αλλά έβγαζε υψηλούς έναντι -δεν έδινα μετρήσεις- λόγω αυξημένης κατανάλωσης το αντίστοιχο διάστημα του 20 -ήταν μόνιμη κατοικία τότε- έπαιρνα κανονικά τις εκπτώσεις συνέπειας (-45% τότε στο UP) και όταν βγήκε πιστωτικός εκκαθαριστικός δεν άνοιξε μύτη (δεν επιστράφηκε δηλαδή καμμία έκπτωση συνέπειας).

Ουσιαστικά μέσω του app σου δίνει παράθυρο από 20-23 του μήνα να δώσεις μέτρηση και σου βγάζει εκκαθάριση, όχι έναντι. Π.χ. Η πίστωση για τον μήνα Σεπτέμβριο αφαιρείται από τον επόμενο εκκαθαριστικό.

Επεξ/σία από Noldorim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Noldorim είπε

Ουσιαστικά μέσω του app σου δίνει παράθυρο από 20-23 του μήνα να δώσεις μέτρηση και σου βγάζει εκκαθάριση, όχι έναντι. Π.χ. Η πίστωση για τον μήνα Σεπτέμβριο αφαιρείται από τον επόμενο εκκαθαριστικό.

Εντάξει..τoν "βαφτίζουν" εκκαθαριστικό, αλλά απ'τη στιγμή που αφαιρείται απ'τον εκκαθαριστικό 4μηνου, τότε έναντι είναι. edit: Eκτός κι αν μ'αυτό το τρόπο δε σπάνε αναλογικά τη κατανάλωση 4μήνου, προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει... αλλά δε νομίζω να ισχύει.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σπαζοκεφαλιά.. Ποντάρουν στο ότι κανένας δεν θα το δει και θα τσιμπήσει με τις χαμηλότερες χρεώσεις αυτή την εποχή γιατί υπάρχει μειωμένη ζήτηση, λόγω συνθηκών, καιρού κτλ. Όταν αρχίσουν οι ψηλές καταναλώσεις Δεκεμβρίου, Ιανουαρίου, Φεβρουαρίου θα πάνε την τιμή στα νούμερα της ΕΛΠΕΝΤΙΣΟΝ και όλοι θα την κάνουν, έτσι θα κερδίσουν τις εκπτώσεις συνέπειας γιατί ή δεν θα πληρώσουν ή δεν θα τηρήσουν την συνέπεια. Το κόλπο είναι να δηλώνεις ψηλές καταναλώσεις αρχικά ακόμα και αν δεν τις καταναλώνεις και να πέφτεις σε δηλωμένες όταν τις καταναλώνεις. Αυτό που ψάχνω είναι για τις 4 μηνιαίες δηλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Noldorim είπε

Είναι σπαζοκεφαλιά.. Ποντάρουν στο ότι κανένας δεν θα το δει και θα τσιμπήσει με τις χαμηλότερες χρεώσεις αυτή την εποχή γιατί υπάρχει μειωμένη ζήτηση, λόγω συνθηκών, καιρού κτλ. Όταν αρχίσουν οι ψηλές καταναλώσεις Δεκεμβρίου, Ιανουαρίου, Φεβρουαρίου θα πάνε την τιμή στα νούμερα της ΕΛΠΕΝΤΙΣΟΝ και όλοι θα την κάνουν, έτσι θα κερδίσουν τις εκπτώσεις συνέπειας γιατί ή δεν θα πληρώσουν ή δεν θα τηρήσουν την συνέπεια. Το κόλπο είναι να δηλώνεις ψηλές καταναλώσεις αρχικά ακόμα και αν δεν τις καταναλώνεις και να πέφτεις σε δηλωμένες όταν τις καταναλώνεις. Αυτό που ψάχνω είναι για τις 4 μηνιαίες δηλώσεις.

εξακολουθεις να μη θελεις να καταλαβεις οτι αν πχ εχεις 1000kwh  σε 4 μηνες καταναλωση, και εσυ δηλωσεις 900 - 34 - 33 - 33 ο εκκαθαριστικος παλι θα ειναι 250-250-250-250

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, fredd0 είπε

εξακολουθεις να μη θελεις να καταλαβεις οτι αν πχ εχεις 1000kwh  σε 4 μηνες καταναλωση, και εσυ δηλωσεις 900 - 34 - 33 - 33 ο εκκαθαριστικος παλι θα ειναι 250-250-250-250

Τότε ποιος ο λόγος να δίνω μετρήσεις; Στατιστικά; Βγάζουν εκκαθάριση κάθε μήνα κατά δήλωση σου. Αν φύγω πριν το 4μηνο τι γίνεται; Χάνεται η έκπτωση συνέπειας; Πρέπει να μείνω 4 μήνες για να το δω στον 4;

Επεξ/σία από Noldorim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι οι εναντι βγαινουν βαση παλιων καταναλωσεων. δινοντας μετρησεις εχεις πιο σωστους εναντι. πχ ενα διαμερισμα που περσυ το νοικιαζε εργενης που ηταν σπιτι 8 ωρες για υπνο και 2 ωρες για ντουζ/πρωινο και φετος νοικιαζεται απο 4μελη οικογενεια. Αν πληρωνουν εναντι βαση της καταναλωσης του περσινου ενοικιαστη θα τους ερθει εκκαθαριστικος κιντερ εκπληξη. Αν δινουν (πραγματικες) καταναλωσεις τοτε 5 πανω 10 κατω ο εκκαθαριστικος θα ειναι πιο αναλογικος στις πραγματικες καταναλωσεις τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, fredd0 είπε

γιατι οι εναντι βγαινουν βαση παλιων καταναλωσεων. δινοντας μετρησεις εχεις πιο σωστους εναντι. πχ ενα διαμερισμα που περσυ το νοικιαζε εργενης που ηταν σπιτι 8 ωρες για υπνο και 2 ωρες για ντουζ/πρωινο και φετος νοικιαζεται απο 4μελη οικογενεια. Αν πληρωνουν εναντι βαση της καταναλωσης του περσινου ενοικιαστη θα τους ερθει εκκαθαριστικος κιντερ εκπληξη. Αν δινουν (πραγματικες) καταναλωσεις τοτε 5 πανω 10 κατω ο εκκαθαριστικος θα ειναι πιο αναλογικος στις πραγματικες καταναλωσεις τους

Οκ αύριο θα πάω από το κατάστημα του Ήρωνα που είναι κοντά στην γειτονιά μου να το διευκρινίσω αυτό που λες και θα ενημερώσω το φόρουμ όπως με πούνε. Πάντως η λογική του να δίνεις μετρήσεις μόνος έχει την λογική όπως άλλες ευρωπαϊκές χώρες έχουν εγκαταστήσει ψηφιακούς μετρητές να έχουν την οποιαδήποτε δεδομένη στιγμή εικόνα της κατανάλωσης σου και να σε βγάζουν χρεώσεις ακριβείας, όχι έναντι και στο περίπου. Ήδη και στην Ελλάδα έχει εγκατεστημένους κάποιους λίγους ψηφιακούς μετρητές και ο υπάλληλος του δεδδηε δεν περνάει για καταγραφή αυτοψίας. Όλα γίνονται εξ' αποστάσεως.

Επεξ/σία από Noldorim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...