Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Σε άλλη παροχή που έχω μου ήρθε τώρα έναντι(αυτό δεν το περίμενα )χωρίς να μου ζητήσει να βάλω μέτρηση εγώ για 8 μέρες.  Και εδω έχει το -100 και επιπλέον έχει και το αναλογική έκπτωση απο τα 5Χ20 που μου δώσανε για 5 μήνες.

Θα δείξει. Σε επικοινωνία με το chat τους μου είπαν ότι θα εκδοθεί λογαριασμός περίπου στις 10/01, χωρίς να έχω βάλει εγώ ενδείξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, zestikios είπε

Αιτηση για ΕΛΠΕ smart στις 27/12 (προερχόμενος από ΗΡΩΝ με το 50άρι) σήμερα έιδα άλλαξε το τελευταιο ψηφίο στην παροχή. Πήγα να κάνω λογαριασμό όντας εντελώς νέος πελάτης και δεν μπορούσε να ολοκληρωθεί η εγγραφή μου. Με επικοινωνία στο τσατ μου ανέφεραν πως το πρόβλημα ειναι συστημικό. Θα προσπαθήσω ξανά αύριο. Είχε κανείς παρόμοιο θέμα με την εγγραφή;

Τα ίδια και στη δική μου προσπάθεια για εγγραφή στο myelpe. Πλακωσαμε όλοι για το 100ρικο και τα 'παιξε στο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Τα ίδια και στη δική μου προσπάθεια για εγγραφή στο myelpe. Πλακωσαμε όλοι για το 100ρικο και τα 'παιξε στο σύστημα.

Χθες πάντως για 2 παροχές έφτιαξα κανονικά account στο myelpedison. Δοκιμάστε όντως αύριο καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, favou2000 said:

Στη μία παροχή που είχα πάγια εντολή από παλαιότερα που ήμουνα και πάλι  πελάτης βγήκε χωρίς χρέωση εγγύησης.

Στην άλλη παροχή που πήγε πρόσφατα βγήκε με 25ευρω εγγύηση η οποία όμως δεν θα χρεωθεί εφόσον ενεργοποιηθεί η πάγια.

Στην πρόσφατη Παροχή δεν πρόλαβες να ενεργοποιήσεις την πάγια εντολή ώστε να μην χρεωθεί εγγύηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, zestikios είπε

Αιτηση για ΕΛΠΕ smart στις 27/12 (προερχόμενος από ΗΡΩΝ με το 50άρι) σήμερα έιδα άλλαξε το τελευταιο ψηφίο στην παροχή. Πήγα να κάνω λογαριασμό όντας εντελώς νέος πελάτης και δεν μπορούσε να ολοκληρωθεί η εγγραφή μου. Με επικοινωνία στο τσατ μου ανέφεραν πως το πρόβλημα ειναι συστημικό. Θα προσπαθήσω ξανά αύριο. Είχε κανείς παρόμοιο θέμα με την εγγραφή;

Ναι. Θέλει 2-3 μέρες.

Σε μένα έγινε αλλαγή το Σάββατο 30/12 και μπόρεσα να κάνω λογαριασμό χθες 2/1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, walex είπε

Στην πρόσφατη Παροχή δεν πρόλαβες να ενεργοποιήσεις την πάγια εντολή ώστε να μην χρεωθεί εγγύηση?

Σωστά την ενεργοποίησα μετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ενεργοποιήσουμε την πάγια από το myelpe, και όχι μέσω web banking, θα μπορούμε μετά να την απενεργοποιήσουμε; Ρωτάω γιατί στη ΔΕΗ δεν έχεις τη δυνατότητα απενεργοποίησης και δεν θα ήθελα να υπάρχει και δεύτερη πάγια εντολή σε άλλο πάροχο την οποία δε μπορώ να ακυρώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ευχαριστήσω όλους σας και κυρίως τον @messinia3 για την καθοδήγηση με τη ΡΑΕ για την elpedison. Ενώ στη δική μου παροχή μου είχαν βάλει κανονικά και τα 80 ευρώ του green και χθες μου είπαν ότι μπήκαν και τα 100 του smart, χωρίς πρόβλημα παρότι δεν ήμουν νέος πελάτης, στης μητέρας μου δεν είχαν βάλει ούτε το 50ρικο από τα 50+50 (οι πόντοι είχαν μπει στην Εθνική), ούτε το 100ρικο από τη μετάβαση στο smart (που πήρε κι αυτή αν και υφιστάμενη πελάτισσα). Τηλεφωνικά μου είπαν ότι σε επόμενους λογαριασμούς θα διορθωθεί, αλλά σε στυλ φέξε μου και γλίστρησα. Μέσω ΡΑΕ όμως εξέδωσαν σήμερα έκτακτο πιστωτικό και με τα 150 ευρώ. Για όποιον ενδιαφέρεται, είχα ανεβάσει όλες τις συμβάσεις, τα promo και το email της προσφοράς του smart σε pdf, για να φανεί ότι υπάρχουν τα δύο συνημμένα (σύμβαση και xms promo). 

Spoiler

image.png.fa6789931408e6fa858bd62353bd2a98.png

 

Ξανά ευχαριστώ και καλή χρονιά σε όλους, ενεργειακούς τουρίστες και μη!

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Giannis_Io said:

Αν ενεργοποιήσουμε την πάγια από το myelpe, και όχι μέσω web banking, θα μπορούμε μετά να την απενεργοποιήσουμε; Ρωτάω γιατί στη ΔΕΗ δεν έχεις τη δυνατότητα απενεργοποίησης και δεν θα ήθελα να υπάρχει και δεύτερη πάγια εντολή σε άλλο πάροχο την οποία δε μπορώ να ακυρώσω.

γιατί δεν έχεις την δυνατότητα να απενεργοποιήσης την πάγια εντολή απο το web banking?  εγώ θυμάμε μιά χαρά την απενεροποιήσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχετε λάβει πρόσφατο λογαριασμό της ΕΛΙΝ; Συνήθως μου ερχόταν το αργότερο 28 του μηνός. Ακόμα όμως δεν έχω λάβει τίποτα μετά τις 28 Νοεμβρίου που ήρθε ο τελευταίος...

Επεξ/σία από fonzi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

εντελώς άσχετος με το θέμα. οι τελευταιες 10 σελίδες δεν με διαφώτισαν οπότε ζητάω τα φώτα όποιου γνωρίζει.

1) έχω ένα εξοχικό στη ΔΕΗ. 9 μήνες χωρίς καμία κατανάλωση (ούτε ψυγείο) και 3 μήνες (Ιούλιο, Αύγουστο, Σεπτέμβρη)

πάνε οι γονείς και κάνουν 250-300kwh το μήνα. με συμφέρει να φύγω ή όχι; αν ναι, που να πάω και γιατί;

2) το "μόνιμο" σπίτι που μένω με 350-400kwh το μήνα. ίδια κατάσταση. να κάνω κάτι η μένω όπως είμαι;

ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

σ.σ. δεν έχω πρόβλημα να πληρώνω στην ώρα μου και με πάγια εντολή αν χρειαστεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tasosv1 είπε

οι τελευταιες 10 σελίδες δεν με διαφώτισαν

σε αυτές θα δεις τις 3 προσφορές που παίζουν για 50€ , 60€ , 500kw , ξανακοίτα

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, tasosv1 είπε

εντελώς άσχετος με το θέμα

...άρα δεν θες/δεν ΘΑ ασχοληθείς "ενεργά" στο μέλλον, άρα απλά μείνε εκεί που είσαι (και στις 2 παροχές). Το όποιο κέρδος θα σημαίνει ενασχόληση, και δεν θα είναι κάτι ουσιαστικό (αφού θα πρέπει να κρατάς μια επαφή). Ειδικά για το εξοχικό με αυτήν την ελάχιστη κατανάλωση, όχι δεν κάνεις κάτι.

Απλά τέλος Ιουνίου ξαναμπές εδώ να δεις τί θα παίζει τότε.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, washcloud είπε

Ειδικά για το εξοχικό με αυτήν την ελάχιστη κατανάλωση, όχι δεν κάνεις κάτι.

αντίθετα , σε παροχές με ελάχιστες καταναλώσεις βγαίνει και το μεγαλύτερο κέρδος

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...