Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, korakios είπε

αφού λέει ξεκάθαρα οτι τίποτα δεν ισχύει απο 1/8 (και τα πάγια)....

Τεσπα  στο site τους το αναφέρουν και η πωλήτρια μου το τόνισε και παρακάτω στο πινακάκι το αναλύουν. 

Θα δείξει στο τετράμηνο αν το εφαρμόσουν. 

Επίσης δεν έκανα dual με ενδεχόμενο να χάσω το σταθερό τους στο αέριο. 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, korakios είπε

τόση ώρα δεν κατάλαβα οτι βγήκανε , έχεις κανα λινκ με τυχαίο άρθρο να τα λέει μαζεμένα ?

 

https://energypress.gr/news/klimakoti-epidotisi-logariasmon-reymatos-me-vasi-tin-katanalosi-ton-oktovrio-eos-500kwh

39 λεπτά πριν, korakios είπε

Κι εγώ δε βλέπω κάτι πρόσφατο... τελευταίο το ΦΕΚ Αυγούστου, για τις επιδοτήσεις μέχρι Ιούλιο.Αύγουστο και Σεπτέμβρη θα το ψηφίσουν κατά τα Χριστούγεννα; 🤒

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

υπαναχώρηση εντός 14 ημερών ισχύει για επιστροφή στον προηγούμενο πάροχο

Στο τηλεφωνο του ειπα ακριβως αυτο. Ποια ειναι η διαδικασια να υπαναχωρησω μια και δεν εχουν περασει οι 14 μερες.. Δεν πιστευω οτι ειχε λογο να μου πει κατι λαθος και παιζει απλα να μην ηξερε.. Μονο αιτηση σε αλλο παροχο μπορω να κανω ειπε.. Σε καθε περιπτωση θα μιλησω και με την προτεργια που ημουν μεχρι τωρα να δω τι θα μου πουν κι αυτοι..

Η αληθεια ειναι οτι προσπαθησε να με αποθαρρυνει στο να παω αλλου λεγοντας μου οτι δεν με συμφερει οικονομικα να αλλαζω παροχους.. Επισης οταν του ειπα οτι με ειχε ενοχλησει π.χ. το γεγονος οτι τον περασμενο μηνα ανακοινωσαν μια τιμη αρχικα και μετα την ανακοινωση της κρατικης επιδοτησης την ανεβασαν μου ειπε με ''υφος'' : και τι θελατε μηπως να σας δωσουμε και λεφτα πισω??"

Σε καθε περιπτωση θεωρω αστοχη την διαχειρισης της καταστασης απο την εν λογω εταιρια.

Φυσικα αναλαμβανω κι εγω την ευθυνη της επιλογης μου..

 

Μολις μιλησα και με την protergia. Οντως υπαναχωρηση απο την στιγμη που συνδεθει καποιος στον νεο παροχο δεν γινεται.. Μου ειπε ακριβως το ιδιο που μου ειπαν και απο την we. Υπαναχωρηση γινεται μονο την περιοδο στην οποια εχει γινει η αιτηση και που εκρεμει η μεταβαση..

Επεξ/σία από ppetros
νεα ενημερωση..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως καταλαβε κανενας που ειναι το 90% που υποστηρίζει η υπουργαρα οτι απορροφα η κρατικη επιδότηση?

Με 0,58€/Kwh (η φθηνότερη τιμη παρόχου) το 90% ειναι 0.58*0,90=0,522€/Kwh εναντι 0,436€/Kwh της ενίσχυσης ΤΕΜ.

Εγω ή ο υπουργος δεν ξερει αριθμητικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zevage είπε

Μηπως καταλαβε κανενας που ειναι το 90% που υποστηρίζει η υπουργαρα οτι απορροφα η κρατικη επιδότηση?

Με 0,58€/Kwh (η φθηνότερη τιμη παρόχου) το 90% ειναι 0.58*0,90=0,522€/Kwh εναντι 0,436€/Kwh της ενίσχυσης ΤΕΜ.

Εγω ή ο υπουργος δεν ξερει αριθμητικη?

ειπε απορροφα το 90% της ΑΥΞΗΣΗΣ του τιμολογιου, οποτε ο μονος τροπος να ειναι σωστος ο υπολογισμος σου ειναι αν ειχες τιμολογιο που χρεωνε 0,000€/Kwh

Και για να σε προλαβω, ο υπολογισμος της "αυξησης" γινεται με την τιμη του πιο πολυπληθους προγραμματος στην Ελλαδα, το Γ1(Ν) της ΔΕΗ περσυ τετοια εποχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Kαθε μήνα δίνουν συνέπεια του προηγούμενου. Στον έναντι που ακολουθεί τον εκκαθαριστικό δίνουν συνέπεια για το υπόλοιπο κατανάλωσης που δεν είχε ήδη πάρει συνέπεια προηγουμένως.

Προσοχή, πρέπει από το 1ο κιόλας μηνα να έχετε το νου σας στην εφαρμογή, πότε θα ανοίξει το παράθυρο καταχώρησης ένδειξης ώστε να εκδώσει λογαριασμος τον Οκτώβρη... αλλιώς μπορεί να μην εκδώσουν έναντι από μόνοι τους. 

Και κλασικά η μεγαλύτερη μαλακία του Ήρων, όταν βγαίνει λογαριασμός βλέπουμε μόνο το πόσο για 5-10 μέρες και μετά γίνεται διαθέσιμο το pdf για κατέβασμα.

Ανησυχητικά όλα αυτά... Δηλαδή για 5-10 μέρες θα βλέπεις το ποσό, θα αναρωτιέσαι γιατί μου ήρθε τόσο και λογαριασμό δεν θα χεις...

Αυτό που λες να μην δώσουν έναντι από μόνοι τους τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dasnowy είπε

(0.595 (Τιμή ΔΕΗ που καθορίζει την επιδότηση) - 0.11 (προηγούμενος τιμοκατάλογος) ) * 0.9 = 0.4365

Ευχαριστώ πολύ.

Και με ειχε πιασει μια ανασφαλεια για την αριθμητικη που εμαθα στο πολυτεχνείο.

Εκτος απο υπουργαρα ειναι και γ@μw τους ταχυδακτυλουργους ο υπουργος μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, fredd0 είπε

ειπε απορροφα το 90% της ΑΥΞΗΣΗΣ του τιμολογιου, οποτε ο μονος τροπος να ειναι σωστος ο υπολογισμος σου ειναι αν ειχες τιμολογιο που χρεωνε 0,000€/Kwh

Και για να σε προλαβω, ο υπολογισμος της "αυξησης" γινεται με την τιμη του πιο πολυπληθους προγραμματος στην Ελλαδα, το Γ1(Ν) της ΔΕΗ περσυ τετοια εποχη.

Βέβαια το 10% της ΑΥΞΗΣΗΣ που ΔΕΝ απορροφά, είναι 44% αύξηση στην τσέπη του καταναλωτή και λίγο λίγο θα ανεβαίνει κι άλλο. (από 0,11 σε 0,159)
Αλλά πρέπει να διατυμπανίζουμε προφανώς που εκεί υπάρχουν "λεφτόδεντρα" για να κάνουν "απορροφήσεις" διάφοροι τύποι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, 1comment είπε

Ανησυχητικά όλα αυτά... Δηλαδή για 5-10 μέρες θα βλέπεις το ποσό, θα αναρωτιέσαι γιατί μου ήρθε τόσο και λογαριασμό δεν θα χεις...

Αυτό που λες να μην δώσουν έναντι από μόνοι τους τι εννοείς;

Για το πρόβλημα με το PDF όπως ακριβώς στο περιγράφω...αναμονή 5-10 μέρες. Ο ΗΡΩΝ δεν έχει δική του μηχανογράφηση, έχει σύμβαση με εξωτερικό συνεργάτη. Απ'ότι έχω καταλάβει τα αρχεία pdf συγχρονίζονται μέσω cloud μεταξύ εταιρίας - ΗΡΩΝ - ΜyHeron, για κάποιο λόγο αργει η διαδικασία. Παλιά όταν ήμασταν πελάτες στο αέριο παίρναμε τηλ ή μιλούσαμε στο chat, ζητούσαμε να κάνουν χειροκίνητο συγχρονισμό και έστελναν το pdf μέσω mail. Φαίνεται πως αυτό έτρωγε χρόνο απ'τους υπαλλήλους και το έκοψαν μαχαίρι. Αν κάνεις παράπονο για τη καθυστέρηση εμφανισης του pdf, λένε συνέχεια τις ίδιες παπαριές περί συστεμικού προβλήματος, υπομονή μέχρι "αύριο" και το αύριο γίνεται "μεθαύριο" κλπ. Εγώ είμαι συνηθισμένος και ξέρω τι να περιμένω.

Σχετικά με τους λογαριασμούς... κατ'αρχάς βγάζουν εκκαθαριστικούς με 1 μήνα καθυστέρηση. Δηλαδή σε έναν που είναι ήδη πελάτης στον ΗΡΩΝ και ο ΔΕΔΔΗΕ έχει προγραμματισμένη καταμέτρηση 26/9, ο ΗΡΩΝ βγάζει έναντι στις 25/9, και εκκαθαριστικό (μέχρι 25/9) τον Οκτώβρη. Δηλαδή η τιμολόγηση είναι 1 μήνα πίσω... σε μερικούς αρέσει αυτό γιατί δεν έχουν λεφτά να πληρώσουν, ενώ σε όσους θέλουν να ξεμπερδεύουν είναι εκνευριστικό.

Σχετικά με την την αρχή της σύμβασης και τους έναντι,... εγώ είχα υπογράψει Ιούλιο του 2021. Τον Αύγουστο δεν έβγαλαν έναντι κατ'εκτίμηση. Λέω πάει στο διάολο είμαι νέος πελάτης. Σεπτέμβριο πάλι δε βγάλανε έναντι κατ'εκτίμηση. Οκτώβρη με τα χίλια ζόρια έβγαλαν εκκαθαριστικό αφού έκανα και παράπονο στο MyRAE. Μου λέγανε κάτι παπαριές ότι δεν έχει συχρονιστεί η παροχή κλπ. Ένας γνωστός υπέγραψε το ίδιο πρόγραμμα την ίδια περίοδο με μένα... έδωσε ένδειξη τον Αύγουστο και πήρε έναντι, έδωσε έναντι το Σεπτέμβη και πήρε έναντι. Δηλαδή αν δώσεις ένδειξη στο MyHeron θα βγάλουν λογαριασμό, αν δε δώσεις παρακάλα να έχει συγχρονιστεί η παροχή με το ιστορικό κατανάλωσης του ΔΕΔΔΗΕ ώστε να σου στείλουν κατ'εκτίμηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τότε φάγανε τον Αύγουστο , της πόπης πάλι θα γίνει με τη συγκεκριμένη εταιρία .......

 

Εμένα μου ήρθε elpedison για κατανάλωση απο 1/8 μέχρι 1/9 με loyalty pass Σεπτεμβρίου (προκαταβολή)
Περιμένω το επόμενο μήνα (απο 1/9 μέχρι 1/10) για να καταλάβω ακριβώς πως πάει με τα loyalty pass...

Επεξ/σία από johsgia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, johsgia είπε

τότε φάγανε τον Αύγουστο , της πόπης πάλι θα γίνει με τη συγκεκριμένη εταιρία .......

 

Εμένα μου ήρθε elpedison για κατανάλωση απο 1/8 μέχρι 1/9 με loyalty pass Σεπτεμβρίου (προκαταβολή)
Περιμένω το επόμενο μήνα (απο 1/9 μέχρι 1/10) για να καταλάβω ακριβώς πως πάει με τα loyalty pass...

αφορούσε κατανάλωση Αυγούστου φαντάζομαι

υποθέτω οτι θα βάλουν πάλι 0,40 για κατανάλωση Σεπτέμβρη και θα τελειώσει αυτό το πανηγύρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν μπορω να φανταστω πως με το μπαχαλο που επικρατει υπαρχει κοσμος που δεν καταθετει τις kwh του καθε μηνα εκτος αν ειναι τοσο δυσκολη η προσβαση στο ρολοι
με αλλη τιμη kwh καθε μηνα και με εκτιμησεις θα γινει μπαχαλο στο λογαριασμο και με εκπτωση που ερχεται στον επομενο....
να ταν σταθερη η kwh να πω οκ, πανε αυτα περασαν

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...