Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, antma21 είπε

πως βλέπουμε αν έχουμε αλλάξει πάροχο; Ακολούθησα τη συμοβουλή σας και έγινα ενεργειακός τουρίστας σε  ΕΛΠΕ γιατο 100αρικο 27/12/2023.

Γκουγκλαρε "ισχύς ΥΔΕ". Στο αποτέλεσμα από ΔΕΔΔΗΕ βάλε τον αριθμό της παροχής σου και πάτα αναζήτηση. Στο αποτέλεσμα που θα σου βγάλει, αν το τελευταίο ψηφίο της παροχής έχει αλλάξει και έχει πάει +1 τότε έχεις αλλάξει πάροχο. Αν παραμένει το ίδιο δεν έχει γίνει η αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και εγώ δεν έχω λάβει λογαριασμό από Ελπεντισον και θέλω να την κάνω για volton .. αίτηση εκπροσώπησης από πού μπορώ να βγάλω για να την κάνω ? Εχω και το app .. αν κάποιος γνωρίζει ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Γκουγκλαρε "ισχύς ΥΔΕ". Στο αποτέλεσμα από ΔΕΔΔΗΕ βάλε τον αριθμό της παροχής σου και πάτα αναζήτηση. Στο αποτέλεσμα που θα σου βγάλει, αν το τελευταίο ψηφίο της παροχής έχει αλλάξει και έχει πάει +1 τότε έχεις αλλάξει πάροχο. Αν παραμένει το ίδιο δεν έχει γίνει η αλλαγή.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει κανεις ηδη σε ΕΛΠΕ που να ζητησε τα €60 της δωροεπιταγης και να τα πηρε. ωστε να τον κρατησουν?

Αν δεν το δινουν στους ηδη πελατες τους, τοτε δε βλεπω και λογο να μεινουμε για Γεναρη (τα 100 τα εφαγα ηδη :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Από πότε ξεκίνησε η εκπροσωπηση σου από ΕΛΠΕ; Είχες δώσει εσύ ενδείξεις ή έβγαλαν μόνοι τους έναντι; Ρωτάω γιατί εγώ είμαι από 02/12 και δεν έχει έρθει λογαριασμός ακόμη. Δεν έχω δώσει ενδείξεις γιατί δεν μου δίνει ακόμη τη δυνατότητα η εφαρμογή. 

Από την τελευταία ημέρα που θα δώσεις στην εφαρμογή υπολόγισε 10 ,12 μέρες μετά εμένα έκλεισε 21 οποτέ βγήκε σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, Mando said:

οταν πας elpedison , σου στελνει η εταιρια κωδικους για το myelpedison η κανεις λογαριασμο μονος σου ; για να βαλεις παγια εντολη κτλπ. Βλεπω οτι εχει αλλαξει το ψηφιο στον Δεδηε , οποτε μαλλον εφυγα απο HERON για ΕΛΠΕ.

Κάνεις μόνος σου εγγραφή με ΑΦΜ και αριθμό παροχής. Αν ήσουν παλιά πελάτης ισχύουν οι ίδιοι κωδικοί

38 minutes ago, zacharias99 said:

Η ερώτησή μου είναι, με την τάση τς αγοράς αν αξίζει να πάω στο κυμαινόμενό της SMART

Τελείωσε το 100άρικο, τώρα δίνουν δωροκάρτα (ticket restaurant) 60 ευρώ.

21 minutes ago, supermarioarv said:

 

στη συζήτηση που είχα με την υπάλληλο για τις 500 δωρεάν kwh μου είπε οτι αν δεν καταναλωθούν στον πρώτο μήνα πάνε οι υπόλοιπες στον επόμενο...

Δεν ισχύει, σπάει αναλογικά στη περίοδο κατανάλωσης. Πχ αν η επιτόπια καταμέτρηση είναι σε 1 μήνα και κάψεις 250kw... τότε θα πάρεις 250kw δώρο και τέλος. Αν έχεις 2μηνο εκκαθαριστικό και κάψεις 300 το 1ο μήνα και 500 το 2ο μήνα, τότε θα σπάσουν αναλογικά και θα έχεις δώρο 400kw. Mόνο τη κατανάλωση των 30 πρώτων ημερών παίρνεις δώρο.

@zakinet @jkoukosΔΕΗ, στο θέμα της ΔΕΗ.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, KoGi είπε

Υπαρχει κανεις ηδη σε ΕΛΠΕ που να ζητησε τα €60 της δωροεπιταγης και να τα πηρε. ωστε να τον κρατησουν?

Αν δεν το δινουν στους ηδη πελατες τους, τοτε δε βλεπω και λογο να μεινουμε για Γεναρη (τα 100 τα εφαγα ηδη :D )

Για δοκίμασε να το ζητήσεις και ενημέρωσε μας αν πετύχει να το πράξουμε κι εμείς. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Greg29M είπε

Για δοκίμασε να το ζητήσεις και ενημέρωσε μας αν πετύχει να το πράξουμε κι εμείς. 😄

εγω εχθές που μίλησα τηλεφωνικά μαζί τους και τους είπα να μου δώσουν το 60αρι για να μείνω αρνήθηκαν λέγοντας οτι αφορά μόνο νέους συνδρομητές....

Οπότε σήμερα πρωί volton αίτηση και άντε γεια....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Από την τελευταία ημέρα που θα δώσεις στην εφαρμογή υπολόγισε 10 ,12 μέρες μετά εμένα έκλεισε 21 οποτέ βγήκε σήμερα.

Η επόμενη δυνατότητα είναι από 21/01-31/01. Οπότε πάμε για δίμηνο; Πάει το 100ρικο από νωρίς με την κιλοβατώρα του smart τον Ιανουάριο. Με βλέπω για volton από τώρα 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά καλή χρονιά σε όλους!

1) Σε επαγγελματικό με Ήρων δεν με χρεώνουν ΕΡΤ, αντιθέτως σε elpedison με χρεώνουν..το ισχύει;

2) ακόμα δεν έχουν μπει από εθνική το 50€ για νέες συνδέσεις με ELPE..έχει περάσει πάνω από μήνας..τι μπορούμε να κάνουμε;

Μπαίνουν σε πόντους go4more ή σε κανονικό 50ευρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηρα τηλεφωνο volton 11300 ( προσοχη με cosmokarta και απεριοριστα προς ολους τραβαει κατευθειαν 1,5 ευρω. Ειπα να με καλέσουν αυτοι να μην χρεώνομαι..... δοκιμαστε να παρετε στο σταθερο 2163001000 ) εκανα το ειδικο τιμολογιο στο 1 σπιτι περιπου 400kw/μηνα χωρις public & την ασφαλεια.

Στο άλλο σπιτι περιπου 200kw/μηνα πηγα ξαναεκανα νεα αιτηση ηλεκτρονικα ηρων στο generus simply. Αν και ημουν Ηρων τον Νοεμβριο πριν παω Ελπεντισον, με βγαζει ακομα τον λογαριασμο μου και μαλιστα εχει και ενα -15 πιστωτικο απο παλια.

Θα με δεχθει ως νεο πελατη ε? για το 50ρικο λεω

Επεξ/σία από hamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Η επόμενη δυνατότητα είναι από 21/01-31/01. Οπότε πάμε για δίμηνο; Πάει το 100ρικο από νωρίς με την κιλοβατώρα του smart τον Ιανουάριο. Με βλέπω για volton από τώρα 😀

Θα προλάβει όμως να βγει τελικός από ΕΛΠΕ για να ξαναπάμε μέχρι 31/01 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, prefuse said:

 

1) Σε επαγγελματικό με Ήρων δεν με χρεώνουν ΕΡΤ, αντιθέτως σε elpedison με χρεώνουν..το ισχύει;

 

Απαλλάσσονται από τα ποσά υπέρ ΕΡΤ: οι λογαριασμοί ρεύματος των πελατών, που η αξία ηλεκτρικής ενέργειας δεν υπερβαίνει το ποσό των 10€ μηνιαίως. Με άλλα λόγια το τέλος υπέρ ΕΡΤ δε χρεώνεται στους λογαριασμούς ρεύματος όπου η κατανάλωση είναι πολύ μικρή ή μηδενική.

3 minutes ago, hamer said:

Πηρα τηλεφωνο volton 11300 ( προσοχη με cosmokarta και απεριοριστα προς ολους τραβαει κατευθειαν 1,5 ευρω. Ειπα να με καλέσουν αυτοι να μην χρεώνομαι..... δοκιμαστε να παρετε στο σταθερο 2163001000 )

https://www.tovima.gr/2018/10/02/finance/etairies-energeias-ta-tilefona-xamiloteris-xreosis-epikoinonias/

10 minutes ago, supermarioarv said:

εγω εχθές που μίλησα τηλεφωνικά μαζί τους και τους είπα να μου δώσουν το 60αρι για να μείνω αρνήθηκαν λέγοντας οτι αφορά μόνο νέους συνδρομητές....

@zacharias99 Κάποιοι το περασμένο μήνα πήραν το 100άρικο παρόλο που ήταν υφιστάμενοι πελάτες... ανάλογα στον υπάλληλο που θα το σηκώσει. Φυσικά παίζει ρόλο και η μηχανογράφηση... αν ρίξουν άκυρο στα δώρα σε όλους τους νέους πελάτες, ό,τι κι αν έχετε υπογράψει μπορεί να μη πάρετε δώρο και να τρέχετε για καταγγελίες.

Η καλύτερη επιλογή είναι ο τουρισμός... volton και στα καπάκια elpedison.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, ekrepali said:

Απαλλάσσονται από τα ποσά υπέρ ΕΡΤ: οι λογαριασμοί ρεύματος των πελατών, που η αξία ηλεκτρικής ενέργειας δεν υπερβαίνει το ποσό των 10€ μηνιαίως. Με άλλα λόγια το τέλος υπέρ ΕΡΤ δε χρεώνεται στους λογαριασμούς ρεύματος όπου η κατανάλωση είναι πολύ μικρή ή μηδενική.

https://www.tovima.gr/2018/10/02/finance/etairies-energeias-ta-tilefona-xamiloteris-xreosis-epikoinonias/

@zacharias99 Κάποιοι το περασμένο μήνα πήραν το 100άρικο παρόλο που ήταν υφιστάμενοι πελάτες... ανάλογα στον υπάλληλο που θα το σηκώσει. Φυσικά παίζει ρόλο και η μηχανογράφηση... αν ρίξουν άκυρο στα δώρα σε όλους τους νέους πελάτες, ό,τι κι αν έχετε υπογράψει μπορεί να μη πάρετε δώρο και να τρέχετε για καταγγελίες.

Η καλύτερη επιλογή είναι ο τουρισμός... volton και στα καπάκια elpedison.

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Οπότε κάνω και εγώ ενέργειες για volton energy free και βλέπουμε :)

έχει καταντήσει λιγάκι κουραστικό αυτό το πήγαινε έλα, αλλά έτσι όπως τα έχουν κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...