Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, doomnx είπε

Θα μας δείξει κανένας τον λογαριασμό με τα 100; Χρυσούς σας κάναμε 😂

Εμενα δυο λογαρισαμοι μου ηρθαν χωρίς το 100αρι
Μολις μιλησα με εκπροσωπο στο chat  αναγνωρισε το λαθος και μου ειπε οτι θα εκδοσουν νεο διορθωτικο λογαριασμό
Τους ενημερωσα οτι αν δεν το τακτοποιησουν το θεμα "αμεσα" θα ανοιξω αιτημα στην Myrae

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Kαλημερα και καλη χρονια σε ολους! Εχω μια απορια για το δωρεαν ρευμα της Volton.

Σε περιπτωση που η τιμη κινηθει εκτος οριων,θα χρεωθουμε την ρητρα ή ειναι στα πλαισια της δωρεαν παροχης κιαυτη?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, doomnx είπε

Περνάμε στα πράσινα, λοιπόν. Αυτό που πρέπει να προσέξετε και να αποφύγετε είναι τα προγράμματα με έκπτωση συνέπειας. Αν τυχόν αμελήσετε την πληρωμή έστω και ενός έναντι λογαριασμού στην ώρα του, τότε χρεώνεστε την αρχική τιμή για όλο το τετράμηνο εκκαθάρισης. Αν έχετε περάσει σε τέτοιο πρόγραμμα, και ιδιαίτερα στης Protergia και της nrg που η αρχική τιμή τους είναι 0,22 €/kWh, τότε καλύτερα να φύγετε να πάτε αλλού, για να μη σας τρώει ένα επιπλέον άγχος. Έκπτωση συνέπειας έχει και το πράσινο της ΗΡΩΝ, αλλά λείπει η επισήμανση από τη σελίδα της ΡΑΕ.

Γνώμη μου, να προσέχετε όλες τις εκπτώσεις των πρασίνων και όχι μόνο της συνέπειας. Εκπτώσεις στα πράσινα σημαίνει πως τον επόμενο μήνα ο πάροχος μπορεί να την διακόψει με ενημέρωση στον επόμενο λογαριασμό. Οι εκπτώσεις αυτές είναι ουσιαστικά το hedging των προμηθευτών για να προστατευτούν μελλοντικά από την αγορά. ΠΧ η Protergia ανακοίνωσε βασική τιμή (σταθερή για 6 μήνες) στα 0,22 και έκπτωση στα 0,08 (που μπορεί να αλλάξει τον άλλο μήνα πχ να μηδενιστεί και να ψάχνεστε). 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, liakjim said:

Η Volton όταν λέει έναν μήνα δωρεάν ρεύμα, εννοεί 30 ημερολογιακές έτσι; Γιατί μερικοί λέτε 500KWh ενώ λένε έναν μήνα;

Αναφερει "Δωρεάν παροχή ηλεκτρικής ενέργειας έως 500 kWh για τον πρώτο μήνα."

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, liakjim said:

Η Volton όταν λέει έναν μήνα δωρεάν ρεύμα, εννοεί 30 ημερολογιακές έτσι; Γιατί μερικοί λέτε 500KWh ενώ λένε έναν μήνα;

 

Άμα κάψεις 500kw το 1ο μήνα και γίνει εκκαθάριση  ή αλλαγή παρόχου ξανα, επωφελείσαι στο 100%. Αλλιώς σπάει η κατανάλωση αναλογικά αν μείνεις παραπάνω.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Άμα κάψεις 500kw το 1ο μήνα και γίνει εκκαθάριση  ή αλλαγή παρόχου ξανα, επωφελείσαι στο 100%. Αλλιώς σπάει η κατανάλωση αναλογικά αν μείνεις παραπάνω.

 

Είμαι ήδη στις 20-25KWh/ημέρα οπότε τις έχω άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Depon13 είπε

Kαλημερα και καλη χρονια σε ολους! Εχω μια απορια για το δωρεαν ρευμα της Volton.

Σε περιπτωση που η τιμη κινηθει εκτος οριων,θα χρεωθουμε την ρητρα ή ειναι στα πλαισια της δωρεαν παροχης κιαυτη?

Ευχαριστω

Η τιμή ήδη κινείται εκτός ορίων και ενεργοποιείται ο μηχανισμός διακύμανσης στη Volton. Οι πρώτες 500 είναι δωρεάν ανεξαρτήτως.

32 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Γνώμη μου, να προσέχετε όλες τις εκπτώσεις των πρασίνων και όχι μόνο της συνέπειας. Εκπτώσεις στα πράσινα σημαίνει πως τον επόμενο μήνα ο πάροχος μπορεί να την διακόψει με ενημέρωση στον επόμενο λογαριασμό. Οι εκπτώσεις αυτές είναι ουσιαστικά το hedging των προμηθευτών για να προστατευτούν μελλοντικά από την αγορά. ΠΧ η Protergia ανακοίνωσε βασική τιμή (σταθερή για 6 μήνες) στα 0,22 και έκπτωση στα 0,08 (που μπορεί να αλλάξει τον άλλο μήνα πχ να μηδενιστεί και να ψάχνεστε). 

Ωστόσο την 1η του μήνα θα ξέρεις και αν δεν σε συμφέρει την κάνεις.

27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η Volton όταν λέει έναν μήνα δωρεάν ρεύμα, εννοεί 30 ημερολογιακές έτσι; Γιατί μερικοί λέτε 500KWh ενώ λένε έναν μήνα;

 

Είναι 30 μέρες πάγιο και όλη η κατανάλωση μέσα σε αυτό το διάστημα μέχρι 500 kWh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, petrox21 said:

δε μου λες, εσενα στον εβγαλε ως εκκαθαριστικο με τις σωστες χρεωσεις των μετρησεων, ή εναντι χωρις λογο? Τωρα αρχισα να σκεφτομαι οτι το καναν εναντι επιτηδες, επειδη το smart για το Δεκεμβρη ηταν 0,099, ενω για το Γεναρη θα ειναι 0,16 ξερω γω, και αρα βαζοντας τη συνολικη καταναλωση σε περισσοτερους μηνες θα πληρωθουν περισσοτερα λογω Γεναρη(?)

Είναι πιθανό αυτό που λες, δεν αφήνουν τίποτα να μην χρεώσουν.

image.png.f81bb837729f971fe9b88d8215495871.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Γνώμη μου, να προσέχετε όλες τις εκπτώσεις των πρασίνων και όχι μόνο της συνέπειας. Εκπτώσεις στα πράσινα σημαίνει πως τον επόμενο μήνα ο πάροχος μπορεί να την διακόψει με ενημέρωση στον επόμενο λογαριασμό. Οι εκπτώσεις αυτές είναι ουσιαστικά το hedging των προμηθευτών για να προστατευτούν μελλοντικά από την αγορά. ΠΧ η Protergia ανακοίνωσε βασική τιμή (σταθερή για 6 μήνες) στα 0,22 και έκπτωση στα 0,08 (που μπορεί να αλλάξει τον άλλο μήνα πχ να μηδενιστεί και να ψάχνεστε). 

Σωστός. Πρέπει να γίνει κατανοητό, ότι πράσινο, δεν σημαίνει ασφάλεια! Ασφάλεια σημαίνει μόνο το μπλε. Πράσινο σημαίνει ότι κάθε 1η του μήνα μπορώ να δω τι τιμή θα έχει ο πάροχός μου για τον μήνα αυτό και αν δεν μου αρέσει, αλλάζω. Αυτό και μόνο αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nαι αλλά τη διακύμανση των τιμών ηλ.ενεργειας φυσικού αερίου μπορείς να τα παρακολουθείς και εφόσον αυτήν την περίοδο αυτά πέφτουν γιατί να μην ΥΠΟΘΕΣΩ ότι το κίτρινο που θα ανακοινωθεί τέλος του μήνα θα είναι σίγουρα φτηνότερο από το αμέσως προηγούμενο κιτρινο;επίσης μια ερώτηση αν κάνει αίτηση κάποιος π.χ στην volton στο πρασινο σήμερα πρέπει να φύγει στις 3 του μήνα Φεβρουαρίου αν δεν τον συμφέρει;και αν με όλο αυτό το πήγαινε έλα καθυστερεί η μετάβαση από αστάθμητους παράγοντες τι γίνεται;δηλ έχω ένα φόβο να αρχίσω τον τουρισμό αυτό είναι το προβλημά μου θα ήθελα την άποψή σας.

Επεξ/σία από vassilis211973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...