Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, adi32 είπε

Μήπως πρέπει να την κάνουμε τώρα 

Αναλογως την καταναλωση υποθετω. Εγω ας πουμε που εχω μικρη αποκλειεται να εχω φαει το 100αρικο.  Θα κατσω μεχρι τελη Γεναρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, hln3 είπε

Ευχαριστώ για την ανάλυση.

 

Στην elpedison πως την έχουν δει και έχουν τιμή παρόμοια με τα μπλε στα κίτρινα και στα πράσινα;... Πάνε να βγάλουνε τα δώρα πίσω σε ένα δίμηνο;

Αν μη τι άλλο έδειξαν την πρόθεση τους με το ακριβότερο πράσινο..

Εγώ μίλησα ήδη με elin να φύγω από ελπέ άρον άρον και το '25 βλέπουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chester20080 είπε

Ποιά είναι η διαφορά μεταξύ πράσινου και κίτρινου ex ante?
Δηλαδή για ποιο λόγο υπάρχει αυτή η διαφοροποίηση; Τα κίτρινα ex ante ουσιαστικά πράσινα δεν είναι;

Τα πράσινα είναι κυμαινόμενα ex-ante με προδιαγραφές της κυβέρνησης: πάγιο μέχρι 5 ευρώ, συγκεκριμένο τύπο υπολογισμού που εξαρτάται από την ΤΕΑ των δύο τελευταίων μηνών, υποχρεωτική καταχώρηση των τιμών κάθε 1η του μηνός, διατήρηση των συντελεστών για τουλάχιστον 3 μήνες.

Τα πράσινα είναι υποσύνολο των κίτρινων ex-ante.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, doomnx είπε

Τα πράσινα είναι κυμαινόμενα ex-ante με προδιαγραφές της κυβέρνησης: πάγιο μέχρι 5 ευρώ, συγκεκριμένο τύπο υπολογισμού που εξαρτάται από την ΤΕΑ των δύο τελευταίων μηνών, υποχρεωτική καταχώρηση των τιμών κάθε 1η του μηνός, διατήρηση των συντελεστών για τουλάχιστον 3 μήνες.

Τα πράσινα είναι υποσύνολο των κίτρινων ex-ante.

Μονο η Δεη και η προτεργια το εχουν ?

Η τιμη αυτη στο excel ειναι τελικη ? 

Οποτε το πιο φθηνο απο πρασινα ειναι της Δεη και το πιο συμφερον της Volton με τις 500kw δωρεαν 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,  αυτο που λέτε στη προτέργια για την έκπτωση συνέπειας στο πράσινο της, αν έχεις πάγια εντολή δεν είσαι συνεπής ; Άρα δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι αν θα πάρεις τηβ συνέπεια σωστα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, adi32 είπε

Μονο η Δεη και η προτεργια το εχουν ?

Η τιμη αυτη στο excel ειναι τελικη ? 

Οποτε το πιο φθηνο ειναι της Δεη 

Οι τιμές στα ex-ante και τα σταθερά είναι τελικές. Στα ex-post θα κλείσουν τέλος Ιανουαρίου. Εκτός αν εννοείς αν συμπεριλαμβάνουν ρυθμιζόμενες και φόρους, τότε και πάλι ναι, μόνο τα δημοτικά τέλη λείπουν.

21 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Καλημέρα,  αυτο που λέτε στη προτέργια για την έκπτωση συνέπειας στο πράσινο της, αν έχεις πάγια εντολή δεν είσαι συνεπής ; Άρα δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι αν θα πάρεις τηβ συνέπεια σωστα;

Αν έχεις πάγια εντολή τότε πληρώνεται κάθε λογαριασμός στη λήξη. Εκτός αν έχει ξεμείνει από λεφτά ο τραπεζικός λογαριασμός ή η κάρτα...

Επεξ/σία από doomnx
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, doomnx είπε

Οι τιμές στα ex-ante και τα σταθερά είναι τελικές. Στα ex-post θα κλείσουν τέλος Ιανουαρίου. Εκτός αν εννοείς αν συμπεριλαμβάνουν ρυθμιζόμενες και φόρους, τότε και πάλι ναι, μόνο τα δημοτικά τέλη λείπουν.

Ωραια

οποτε μαλλον με βλεπω για volton να τσιμπησω ενα μηνα δωρεαν ρευμα και βλεπουμε τον αλλο μηνα

Επεξ/σία από adi32
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adi32 είπε

Ωραια

οποτε μαλλον με βλεπω για volton να τσιμπησω ενα μηνα δωρεαν ρευμα και βλεπουμε τον αλλο μηνα

Πρόσεχε μην δεχτείς και σίγουρα μην εξαργυρώσεις τη δωροεπιταγή 50 € στα Public, γιατί αν φύγεις πριν κλείσεις 12 μήνες θα σου χρεώσουν 50 €.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, doomnx είπε

Πρόσεχε μην δεχτείς και σίγουρα μην εξαργυρώσεις τη δωροεπιταγή 50 € στα Public, γιατί αν φύγεις πριν κλείσεις 12 μήνες θα σου χρεώσουν 50 €.

Ωραίος ευχαριστώ. 

Online αίτηση από ότι βλέπω δεν έχουν αυτοί. Οπότε πρέπει να τους το πω στο τηλέφωνο ότι δε θέλω την κάρτα 

Νομίζω δεν υπάρχει κάτι πιο συμφέρον αυτό το μήνα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Εγώ θέλω να μου πείτε σε μηδενικές καταναλώσεις που θέλω μηδενικό πάγιο που να πάω όλοι το κάνανε 5 ευρώ.

Ζενίθ Power Home Choice με 1 € . Θα βρεις και με μηδενικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, adi32 είπε

Ωραίος ευχαριστώ. 

Online αίτηση από ότι βλέπω δεν έχουν αυτοί. Οπότε πρέπει να τους το πω στο τηλέφωνο ότι δε θέλω την κάρτα 

Νομίζω δεν υπάρχει κάτι πιο συμφέρον αυτό το μήνα. 

 

Είναι κ η Elpedison με τα 60 € και ο ΗΡΩΝ με τα 50 €. Αν έχεις μικρή κατανάλωση συμφέρουν περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχθές παρά τις φιλότιμες προσπάθειες, έφαγα επικό άκυρο από την elpe για τα 100€. 

Θα πάω για τα 60 δωροκάρτα για αυτό το μήνα και οικονομία στην αντλία θερμότητας (θα φύγουν 1000kwh χαλαρά). 

Να ευχαριστήσω θερμά την Volton και το forum για τον δωρεάν Δεκέμβριο που βγάλαμε, τουλάχιστον!!!

Υγ. Να πω επίσης, ότι αν είχαν μια τιμή κοντά στο 0.10, θα έμενα γιατί βαριέμαι να αλλάζω κάθε μήνα πάροχο. Κάθε 2 δεν βαριέμαι. Αλλά με την τιμή που έβγαλαν, έφυγα σφαίρα.

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, doomnx είπε

Είναι κ η Elpedison με τα 60 € και ο ΗΡΩΝ με τα 50 €. Αν έχεις μικρή κατανάλωση συμφέρουν περισσότερο.

elpe ειμαι ηδη με το κατοσταρικο απο Δεκ και ηρων ημουν πριν με το 50 αρικο και δεν εχει βγει ο τελικος ακομα 😀

Εχω γυρω στις 500 kw 

Μια προταση να βαζουμε με 2 γραμμες καπου το τι συμφερει τον καθε μηνα για να μη χανονται και οσοι δεν παρακολουθουν τις εξελιξεις κσι ρωτσμε συμεχεια τα ιδια 

Πχ πρασινα Volton 

    Κιτρινα  Ηρων ΕΛΠΕ

Επεξ/σία από adi32
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Εγώ θέλω να μου πείτε σε μηδενικές καταναλώσεις που θέλω μηδενικό πάγιο που να πάω όλοι το κάνανε 5 ευρώ.

ELPEDISON Bright με 60 € δώρο σε προπληρωμένη κάρτα. Για 0 κατανάλωση θα σου βγει 16.65 € το χρόνο (+ δημοτικά τέλη)

10 λεπτά πριν, adi32 είπε

Μια προταση να βαζουμε με 2 γραμμες καπου το τι συμφερει τον καθε μηνα για να μη χανονται και οσοι δεν παρακολουθουν τις εξελιξεις κσι ρωτσμε συμεχεια τα ιδια 

Πχ πρασινα Volton 

    Κιτρινα  Ηρων ΕΛΠΕ

Ναι, εσένα σε συμφέρει Volton γιατί είσαι ήδη ΕΛΠΕ. Δε γίνεται να προτείνουμε ένα πρόγραμμα σε όλους. Βλέποντας το πινακακι μου δεν ξεχωρίζεις ότι Volton και ΕΛΠΕ στα πράσινα είναι φθηνότερες;

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...