Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Από περιέργεια, ο ΗΡΩΝ δίνει την έκπτωση συνέπειας τον επόμενο μήνα ή στον πρώτο έναντι μετά την εκκαθάριση; Κανονικά πρέπει να την εκκαθαρίζει μετά το 4μηνο

δυστυχως οι λογαριασμοι γινονται ολο και πιο συνθετοι αν κρινω απο της προτεργια που αλλαξε και εγινε σκατα
οποτε οι τροποι να γινουν "λαθη" αυξανονται....
προφανως η kwh θα φαινεται σωστη, περιμενω να βγουν και οι πραξεις μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, korakios είπε

 

@ekrepali βγήκαν κάπου οι επιδοτήσεις επίσημα για Οκτ?

Αυτά που είπε ο Σκρεκας το πρωί και αναμεταδίδονται παντού.

Για τον Σεπτέμβρη έχει βγει ΦΕΚ; Στις προηγούμενες σελίδες ανέβηκαν λογαριασμοί Γ21 από we και wv με κουτσουρεμενες επιδοτήσεις σε ισχύ 25kva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια αφελης ερωτηση..

Εχω κανει αιτηση διακοπης στην Elpedison, και μου ηρθε ενα SMS σημερα, που λεει οτι το εχουν λάβει, και πως για να εκτελεστει το αιτημα πρεπει εγω να επικοινωνησω με τη ΔΕΔΔΗΕ  για ορισμο ραντεβου.

Ισχύει αυτο το πράγμα? Αυτοι δεν πρεπει να τα κανονισουν απευθειας, απο τη στιγμη που εκανα εγω την αιτηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν υπάρχει αξιόπιστη , καμία

απλά παλιότερα έχουν αναφερθεί μεγάλες καθυστερήσεις στην ένταξη καθώς και στην έκδοση λογαριασμών

ένα μέλος εδώ δεν είχε θέμα

τώρα που υποθέτω θα πάει αρκετός κόσμος θα φανεί

περίεργη και αυτή η ερώτηση

Μην το λες. Για μενα η we σε οτι αφορα το συμβολαιο ηταν απολυτα αξιοπιστη.

Ενα μελος μονο δεν ειχε θεμα απο τους εκατονταδες που γραφουμε; Περιεργο αυτο.

Ρητορικη η ερωτηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η αξιοπιστια μιας εταιρειας δεν αποδεικνύεται με 1-2 λογαριασμους αλλα μακροπροθεσμα
οπως και οταν αποφασιζει να αλλαξει τιμες στα pdf της (οπως στη λαικη κανουν οι μαναβηδες) ή απο φθηνοτερη να γινει Η ακριβοτερη
αν αυτο θεωρειται αξιοπιστια παω πασο

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Από περιέργεια, ο ΗΡΩΝ δίνει την έκπτωση συνέπειας τον επόμενο μήνα ή στον πρώτο έναντι μετά την εκκαθάριση; Κανονικά πρέπει να την εκκαθαρίζει μετά το 4μηνο

Kαθε μήνα δίνουν συνέπεια του προηγούμενου. Στον έναντι που ακολουθεί τον εκκαθαριστικό δίνουν συνέπεια για το υπόλοιπο κατανάλωσης που δεν είχε ήδη πάρει συνέπεια προηγουμένως.

Προσοχή, πρέπει από το 1ο κιόλας μηνα να έχετε το νου σας στην εφαρμογή, πότε θα ανοίξει το παράθυρο καταχώρησης ένδειξης ώστε να εκδώσει λογαριασμος τον Οκτώβρη... αλλιώς μπορεί να μην εκδώσουν έναντι από μόνοι τους. 

Και κλασικά η μεγαλύτερη μαλακία του Ήρων, όταν βγαίνει λογαριασμός βλέπουμε μόνο το πόσο για 5-10 μέρες και μετά γίνεται διαθέσιμο το pdf για κατέβασμα.

6 λεπτά πριν, Nikosgiann είπε

Να κανω μια αφελης ερωτηση..

Εχω κανει αιτηση διακοπης στην Elpedison, και μου ηρθε ενα SMS σημερα, που λεει οτι το εχουν λάβει, και πως για να εκτελεστει το αιτημα πρεπει εγω να επικοινωνησω με τη ΔΕΔΔΗΕ  για ορισμο ραντεβου.

Ισχύει αυτο το πράγμα? Αυτοι δεν πρεπει να τα κανονισουν απευθειας, απο τη στιγμη που εκανα εγω την αιτηση?

Έχεις κάνει αίτηση να σου κόψουν το ρεύμα; Αυτό θέλεις σίγουρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nikosgiann είπε

Να κανω μια αφελης ερωτηση..

Εχω κανει αιτηση διακοπης στην Elpedison, και μου ηρθε ενα SMS σημερα, που λεει οτι το εχουν λάβει, και πως για να εκτελεστει το αιτημα πρεπει εγω να επικοινωνησω με τη ΔΕΔΔΗΕ  για ορισμο ραντεβου.

Ισχύει αυτο το πράγμα? Αυτοι δεν πρεπει να τα κανονισουν απευθειας, απο τη στιγμη που εκανα εγω την αιτηση?

ναι εσυ κανεις αιτημα στον ΔΕΔΔΗΕ για διακοπη. Ο παροχος κανει μονο παυση εκπροσωπευσης αν εχεις χρεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οσο για τον ηρωνα εβαλα το πακετο κανονικα στο χρονο του και με προγραμματισμο ποτε θα παει στο δεδδηε
στη πολυκατικοια ενας που εχει και ειναι 3 χρονια μου πε ειναι ξεκαθαροι οι λογαριασμοι του
και απο τη πρωτη στιγμη μου παν ο πρωτος λογαριασμος βγαινει σε 2 μηνες, κακως κακιστα αλλα ετσι ειναι
αυτο προφανως σημαινει οτι θα αργησεις να πληρωσεις, κακο δικο τους, αλλα και για να φυγεις θα αργησεις να δεις το τελικο λογαριασμο ενω προφανως θα εχεις ηδη αλλαξει παροχο
οσο για τη συνεπεια, διαβασα εδω, αν φυγεις μπορει να πανε να στη φανε και την απαιτεις εφοσον τον πληρωσεις συνεπως
ειναι ξεκαθαρα εκπτωση συνεπειας και οχι εκπτωση παραμονης στην εταιρεια

εχω αλλαξει συνολικα 3 εταιρειες ρευματος στη ζωη μου, δεη προτεργια (fixed) και ηρωνα
κοιταξα το μεριδιο του καθε παροχου, δεν ηθελα εταιρεια με 0,1% μεριδιο (δικο μου κολλημα)
προφανως δε σκοπευω να αλλαζω καθε μηνα, δεν γουσταρω
παντα εισαγω kwh γιατι δεν θελω κουτουρου χρεωσεις
και γινομαι pain in the ass για καθε εταιρεια που αλλα μου ανακοινωνει και αλλα με χρεωνει με πλαγιους τροπους

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geodimis είπε

Όποιος υπέγραψε για WE κι έστειλε με mail τη σύμβαση -ακόμα κι αν έχει ενεργοποιηθε-ί γιατί δεν τραβάει μια ωραία υπαναχώρηση εφόσον δεν έχουν περάσει 14 ημερολογιακές; εκτός αν υπέγραψε κάπου ότι χάνει εν γνώσει του το δικαίωμα υπαναχώρησης..

τώρα βέβαια πόσο χρόνο θα πάρει να επιστρέψειστον προηγούμενο πάροχο ώστε να μπορεί να κάνει νέα κίνηση...

 

Επισημα ειμαι μολις 6 μερες στην we..

Στο τηλεφωνο που μιλησα μαζι τους μου ειπαν οτι δεν υπαρχει διαδικασια υπαναχωρησης..

Μονο αιτηση σε αλλο  παροχο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αυτά που είπε ο Σκρεκας το πρωί και αναμεταδίδονται παντού.

Για τον Σεπτέμβρη έχει βγει ΦΕΚ; Στις προηγούμενες σελίδες ανέβηκαν λογαριασμοί Γ21 από we και wv με κουτσουρεμενες επιδοτήσεις σε ισχύ 25kva

τόση ώρα δεν κατάλαβα οτι βγήκανε , έχεις κανα λινκ με τυχαίο άρθρο να τα λέει μαζεμένα ?

13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Για τον Σεπτέμβρη έχει βγει ΦΕΚ; Στις προηγούμενες σελίδες ανέβηκαν λογαριασμοί Γ21 από we και wv με κουτσουρεμενες επιδοτήσεις σε ισχύ 25kva

έχει να βγει ΦΕΚ απο Ιούλιο Αυγουστο , (κοιτούσα στο Νομοτέλεια αλλά δεν είχε Αυγούστου) , μάλλον το

https://www.e-nomothesia.gr/energeia/

είναι πιο επίκαιρο

Απο αναζήτηση στο google "Χορήγηση επιδότησης, από το Ταμείο Ενεργειακής Μετάβασης, της τιμολογητέας κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας των μη οικιακών καταναλωτών" δε βρήκα πιο πρόσφατο

2 λεπτά πριν, ppetros είπε

Επισημα ειμαι μολις 6 μερες στην we..

Στο τηλεφωνο που μιλησα μαζι τους μου ειπαν οτι δεν υπαρχει διαδικασια υπαναχωρησης..

Μονο αιτηση σε αλλο  παροχο..

υπαναχώρηση εντός 14 ημερών ισχύει για επιστροφή στον προηγούμενο πάροχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προχώρησα και εγώ από volterra σε Zenith στο basic. 

Δεν είναι και το πιο φθηνό της αγοράς αλλά μικρές οι διαφορές πλέον (της τάξης του 1, 1.5 λεπτού) και επίσης δεν εμπιστεύομαι εταιρείες τύπου we ούτε Ήρων για το μπάχαλο του. 

Εχω και το σταθερό τους στο αέριο εκεί 1 χρόνο τώρα και ηταν αρκετά τυπικοί. 

@korakios

Το κυμαινόμενο πάγιο ισχύει τελικά θα σου ανεβάσω κσι τους ειδικούς όρους του συμβολαίου που το αναφέρει αν και δεν μου το έστειλαν σε καλή ανάλυση. 

IMG-20220921-182508.png

Επεξ/σία από Mule206
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Το κυμαινόμενο πάγιο ισχύει τελικά θα σου ανεβάσω κσι τους ειδικούς όρους του συμβολαίου που το αναφέρει αν και δεν μου το έστειλαν σε καλή ανάλυση. 

οι όροι λογικά έχουν παλιές τιμές και κάπου υποθέτω θα αναφέρουν για τιμές στο site

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως λέω να παραμείνω στον Ήρωνα και να απορρίψω τα 90€ από την αντιπρόταση της protergia αφού έχει σταθερά χαμηλή τιμή μέχρι στιγμής. Το να αλλάζεις συνέχεια πάροχο για 2-3 λεπτά διαφορά στην κιλοβατώρα είναι κουραστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mdendrin είπε

Πάντως λέω να παραμείνω στον Ήρωνα και να απορρίψω τα 90€ από την αντιπρόταση της protergia αφού έχει σταθερά χαμηλή τιμή μέχρι στιγμής. Το να αλλάζεις συνέχεια πάροχο για 2-3 λεπτά διαφορά στην κιλοβατώρα είναι κουραστικό.

2-3 λεπτά ίσως έτυχε αυτό το μήνα (θα δω μετά στο excel)  , φυσικά για τέτοιες μικροδιαφορές όντως δεν έχει νόημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

οι όροι λογικά έχουν παλιές τιμές και κάπου υποθέτω θα αναφέρουν για τιμές στο site

Έκανα edit τους όρους να μου πεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...