Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα ήθελα να υπολογίσω χονδρικά για κατανάλωση 1100 KWh (700 ημ. + 400 νυχτ.) μέσα στο Δεκέμβριο το κόστος του λογαριασμού του ΗΡΩΝ για να επιβεβαιώσω οτι έχω εξαντλήσει το δώρο των 50 ευρώ (+50 ευρώ αν μπουν λόγω ΚΟΤΒ) και να αλλάξω πάροχο (είμαι από 29/11 στον ΗΡΩΝ).

Δεν έχει επιτευχθεί μείωση 15% σε σχέση με πέρσι. Η επιδότηση 0,025 για το Δεκέμβριο εφαρμόζεται στις πρώτες 500 από τις 1100 συνολικά KWh ή χάνεται επειδή ξεπεράστηκαν οι 500 KWh;

Το ότι είναι ΚΟΤΒ (δεν ξέρω αν θα εφαρμοστεί η σχετική έκπτωση καθώς έχει ξεπεραστεί το μηνιαίο όριο, ωστόσο σε κυλιόμενη ετήσια βάση είναι εντός ορίων) παίζει κάποιο ρόλο στην εφαρμογή της κρατικής επιδότησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mousmoulis είπε

Η επιδότηση 0,025 για το Δεκέμβριο εφαρμόζεται στις πρώτες 500 από τις 1100 συνολικά KWh ή χάνεται επειδή ξεπεράστηκαν οι 500 KWh;

Το ότι είναι ΚΟΤΒ (δεν ξέρω αν θα εφαρμοστεί η σχετική έκπτωση καθώς έχει ξεπεραστεί το μηνιαίο όριο, ωστόσο σε κυλιόμενη ετήσια βάση είναι εντός ορίων) παίζει κάποιο ρόλο στην εφαρμογή της κρατικής επιδότησης?

σε άλλους λογαριασμούς βάζουν κανονικά την ΤΕΜ για ΚΟΤ άσχετα αν ξεπέρασες το όριο ή όχι

έπρεπε να πας ελπε για τα 100€ πριν το νέο έτος

21 λεπτά πριν, vagmouk είπε

Δεν έγινε.Ακόμα το ίδιο ψηφίο.....

άνοιξε αίτημα επικοινωνίας στο ΔΕΔΔΗΕ ,μιας και 99% έχει γίνει το κλασσικό μπέρδεμα απο ελπέ που ζητά επιτόπια και καθυστερεί ο ΔΕΔΔΗΕ 

καπάκια πάρε τους τηλ αν λάβανε την αίτηση της ελπέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, SlotKiller είπε

Ευχαριστω για τη συσταση. Εχω διαβασει τις τελευταιες 30 σελιδες του θεματος.

Περα του οτι δεν την εχω καθολου σε εκτιμηση, θα πρεπει να κανω αιτημα να παω και σε 10 μερες να ξανα κανω να παω αλλου. Σε αυτη την περιπτωση φοβαμαι παρα πολυ τον εγκολοβισμο. Δεδομενου οτι ειναι μονο 17 περιπου μερες οι δωρεαν μπορει να γινει ευκολα η στραβη.

Πως ξερω οτι με προφασεις τυπου χρωστας ή δε ξερω και γω τι, οτι δε θα με κρατησουν +1 μηνα?

Ποσες ωρες θα χασω στα τηλεφωνα και email?

και εδώ που είσαι χάνεις χρόνο 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι Elpedison στο Economy Value plus από αρχές Οκτώβρη που έδινε δώρο 50αρικο, το δώρο έχει φαγωθεί και τώρα με πάει αυτόματα στο Πράσινο (αν επιλέξω το Smart  δεν δίνουν το δώρο). Εχω 3 παροχές με συνολική κατανάλωση περίπου 700kW/μηνα και σκέφτομαι να αλλάξω. Ο πρώτος εκκαθαριστικός θα βγει το Φεβρουάριο.

Μπορώ να αλλάξω πριν βγει ο εκκαθαριστικός?

Που μου προτείνετε να πάω? Σε κάποιο του Ηρων με τα 50e δώρο?

Ευχαριστώ πολύ και καλή χρονιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, doomnx είπε

Τη WeEnergy (Eunice Power) δεν την έχει καν στα μπλε το εργαλείο της ΡΑΕ. Why?

δε θα της πλήρωσαν το γρηγορόσημο 🤪

2 λεπτά πριν, gmik είπε

Είμαι Elpedison στο Economy Value plus από αρχές Οκτώβρη που έδινε δώρο 50αρικο, το δώρο έχει φαγωθεί και τώρα με πάει αυτόματα στο Πράσινο (αν επιλέξω το Smart  δεν δίνουν το δώρο). Εχω 3 παροχές με συνολική κατανάλωση περίπου 700kW/μηνα και σκέφτομαι να αλλάξω. Ο πρώτος εκκαθαριστικός θα βγει το Φεβρουάριο.

Μπορώ να αλλάξω πριν βγει ο εκκαθαριστικός?

Που μου προτείνετε να πάω? Σε κάποιο του Ηρων με τα 50e δώρο?

Ευχαριστώ πολύ και καλή χρονιά!

ψάξε για volton στις προηγούμενες σελίδες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τις πρώτες εντυπώσεις και λόγω χαμηλής κατανάλωσης και με ώριμη σκέψη😁 αποφάσισα ότι θα συνεχίσω αυτό που κάνω μήνες τώρα, μπάλα μεταξύ μόνο ελπε και Ήρων τρώγοντας τα δώρα και πληρώνοντας σχεδόν πάντα μηδενικους λογαριασμούς.Στην ελπε δεν θα είναι μηδενικός πλέον αλλά το 60αρι σε σούπερ μάρκετ ουσιαστικά ισοσκελιζει τα έξοδα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

σε άλλους λογαριασμούς βάζουν κανονικά την ΤΕΜ για ΚΟΤ άσχετα αν ξεπέρασες το όριο ή όχι

έπρεπε να πας ελπε για τα 100€ πριν το νέο έτος

Άρα υπάρχει ενδεχόμενο να δώσει το ΤΕΜ κ ο ΗΡΩΝ, αλλά δεν είναι βεβαιο? Αν αυτό γίνει, θα αφορά μόνο την ημερησια κατανάλωση ή και τη νυχτερινή?

Έχεις δίκιο για ΕΛΠΕ, τώρα σκέφτομαι VOLTON για τις δωρεάν 500 KWh του πρώτου μήνα. (Κ ο επόμενος μήνας παρόμοια κατανάλωση θα έχει). Να φύγω δλδ χωρίς να κάνω υπολογισμούς με ΗΡΩΝ καθώς δεν είναι ξεκάθαρο πως θα τιμολογηθω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giorgos_76 είπε

Ήμουν στο Elpedison Economy plus και τώρα μάλλον είμαι στο πράσινο...Αν πάω στο Smart δικαιούμαι τα 60 ευρώ ;;

όχι είσαι ήδη πελάτης Elpedison. Πήγαινε κάπου αλλού και μέσα στον Γενάρη ξαναεπιστρέφεις Elpedison για να πάρεις τα 60 ευρώ δωροκάρτας.

1 λεπτό πριν, favou2000 είπε

Μετά τις πρώτες εντυπώσεις και λόγω χαμηλής κατανάλωσης και με ώριμη σκέψη😁 αποφάσισα ότι θα συνεχίσω αυτό που κάνω μήνες τώρα, μπάλα μεταξύ μόνο ελπε και Ήρων τρώγοντας τα δώρα και πληρώνοντας σχεδόν πάντα μηδενικους λογαριασμούς.Στην ελπε δεν θα είναι μηδενικός πλέον αλλά το 60αρι σε σούπερ μάρκετ ουσιαστικά ισοσκελιζει τα έξοδα.

παρομοίως, με μόνη διαφορά ένα μικρό πέρασμα από ΔΕΗ 4all για τα μίλια.

Επεξ/σία από HAthinaia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, mousmoulis είπε

Άρα υπάρχει ενδεχόμενο να δώσει το ΤΕΜ κ ο ΗΡΩΝ, αλλά δεν είναι βεβαιο? Αν αυτό γίνει, θα αφορά μόνο την ημερησια κατανάλωση ή και τη νυχτερινή?

το ΤΕΜ δεν εξαρτάται απο τον πάροχο αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει νομοθετικά κάτι σε περίπτωση υπέρβασης , απλά το βάζανε όσο είδα

πάντα αφορούσε τη συνολική κατανάλωση το ΤΕΜ , 0,06€/kw για Νοε&Δεκ

6 λεπτά πριν, mousmoulis είπε

Άρα υπάρχει ενδεχόμενο να δώσει το ΤΕΜ κ ο ΗΡΩΝ, αλλά δεν είναι βεβαιο? Αν αυτό γίνει, θα αφορά μόνο την ημερησια κατανάλωση ή και τη νυχτερινή?

Έχεις δίκιο για ΕΛΠΕ, τώρα σκέφτομαι VOLTON για τις δωρεάν 500 KWh του πρώτου μήνα. (Κ ο επόμενος μήνας παρόμοια κατανάλωση θα έχει). Να φύγω δλδ χωρίς να κάνω υπολογισμούς με ΗΡΩΝ καθώς δεν είναι ξεκάθαρο πως θα τιμολογηθω?

αν δεν έχεις μεγάλη κατανάλωση να αξιοποιήσεις τα 500kw , δες ελπέ για τη δωροεπιταγή 60€

Και πιστωτικός να βγει του Ήρων , τα παίρνεις όταν ξαναγυρίσεις 😛

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, HAthinaia είπε

παρομοίως, με μόνη διαφορά ένα μικρό πέρασμα από ΔΕΗ 4all για τα μίλια.

Εκεί θα χώσω άλλο μέλος της οικογένειας και θα βάλω το δικό μου miles and bonus λογαριασμό για να τσιμπήσω εγώ τα μίλια 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, doomnx είπε

Το 0.12653 στο 4All είναι χωρίς την πάγια εντολή. Άιντεεεε. Τόσες μέρες περιμέναμε να διαβάζουμε ανακρίβειες;

ειλικρινά περίμενα πολύ χειρότερα τα πράγματα , έχω εκπλαγεί που δεν τα κάνανε όλα σαλάτα

1 λεπτό πριν, favou2000 είπε

Εκεί θα χώσω άλλο μέλος της οικογένειας και θα βάλω το δικό μου miles and bonus λογαριασμό για να τσιμπήσω εγώ τα μίλια 😁

στο άλλο νήμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Μετά τις πρώτες εντυπώσεις και λόγω χαμηλής κατανάλωσης και με ώριμη σκέψη😁 αποφάσισα ότι θα συνεχίσω αυτό που κάνω μήνες τώρα, μπάλα μεταξύ μόνο ελπε και Ήρων τρώγοντας τα δώρα και πληρώνοντας σχεδόν πάντα μηδενικους λογαριασμούς.Στην ελπε δεν θα είναι μηδενικός πλέον αλλά το 60αρι σε σούπερ μάρκετ ουσιαστικά ισοσκελιζει τα έξοδα.

αυτοι ομως δεν βλεπουν οτι φευγεις και ξαναερχεσαι? θελω να πω δεν σου λενε οτι δεν παιρνεις δωρα γιατι εισαι πρακτικα παλιος πελατης που απλα εφυγες για μερικους μηνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...