Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμενα μολις μου βγηκε ο λογαριασμος elpedison που περιμενα τοσες μερες για να δω τι εγινε με το 100αρι. Ημουν κι εγω στο economy plus και ειχα παρει το 50+50. Οταν βγηκε το smart πηρα απο τις πρωτες μερες και με τον τελευταιο υπαλληλο ειπωθηκε ξεκαθαρα οτι θα λαβω το 100αρι, στη συνεχεια μου εστειλε επι τοπου και το μειλ που ειχε το σχετικο pdf, και καπακι (κατα το τηλεφωνημα εννοω) με εβαλε με απομακρυσμενο pin και σε ενα site για να "υπογραψω" οπου ειχε επισης εμφανως και τα 2 pdf (δηλαδη και αυτο το xmas promo 100). Με βαση ολα αυτα πιστευα οτι θα το παρω και το 100αρι, αλλιως οπως τα λεω θα τα μετεφερα στη ΡΑΕ. Πλεον ο λογαριασμος μου ειναι κοντα στα -100 που πρεπει να φαω, αρα με βλεπω να μενω εδω τουλαχιστον κανα διμηνο ακομα γιατι δεν κανω και καμια μεγαλη καταναλωση.

Να πω ομως και το αλλο. Ενω στο myelpedison στο πεδιο "Η καταναλωση μου" εχουν περασει εδω και αρκετες μερες τις μετρησεις, με τελευταια απο ΔΕΔΔΗΕ στις 15/12, παρολ'αυτα το λογαριασμο για καταναλωση εως 20/12, με εκδοση 27/12 (που εμφανιστηκε σημερα) τον βγαλανε ως εναντι!! Κανουν τελειως ο,τι να'ναι οι τυποι εκει περα? Δε μπορω να καταλαβω πως εγινε αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

51 λεπτά πριν, doomnx είπε

Δεν είναι -5. Αν κάτσεις 2 μήνες θα είναι -10. Είναι απλά 100 ευρώ πίστωση στο λογαριασμό σου + ΦΠΑ.

ΟΛΑ τα πάγια 5€ είναι.

Με το κυαλι θα βρεις κάποιο λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, jobous είπε

Σε συνέχεια ενός Post σχετικά με το fysikoaerio , συγγνώμη αλλα την τιμή του πορηγούμενο μήνα την είδε κανείς ?? 

Τώρα είδα τον λογαριασμό και ψηλο τρελάθηκα !!!

Κατανάλωση Ημέρας 01/12/2023-28/12/2023 385,00 kWh x 0,24400 €/kWh = €93,94

Για τον μήνα Δεκέμβριο : 0,24400 €/kWh !!!! προ (Πίστωσης Ταμείου Ενεργ.Μετάβασης : 0,02500 €/kWh)

 

Μα αφού διαφημιζόντουσαν ως οι φθηνότεροι του 2023!

Σταυροειδείς επιδοτήσεις φίλε μου. Έχουν το 95% του πελατολογίου σε δυσανάλογα ακριβά προγράμματα για να χρηματοδοτούν το 5% που πάει στα δυσανάλογα φθηνά καινούργια προγράμματα που και αυτά με την σειρά τους γίνονται δυσανάλογα ακριβά τον επόμενο μήνα για να βγουν νέα παμφθηνα προγράμματα αλλά χωρίς πελάτες! Έτσι βγάζουν και ωραίες διαφημίσεις...Το Αέριο Ελλάδος την είχε τελειοποιήσει την τακτική αυτή!!!

Επεξ/σία από MasterBlaster
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον τα έχει παίξει η μηχανογράφηση ,

και άλλο μέλος ανέφερε οτι δεν του έβγαζε για καταχώρηση

απλά τσιμπάμε τα δώρα και την κάνουμε είναι η φάση

Μόλις τώρα, MasterBlaster είπε

Μα αφού διαφημιζόντουσαν ως η φθηνότεροι του 2023!

Σταυροειδείς επιδοτήσεις φίλε μου. Έχουν το 95% του πελατολογίου σε δυσανάλογα ακριβά προγράμματα για να χρηματοδοτούν το 5% που πάει στα δυσανάλογα φθηνά καινούργια προγράμματα που και αυτά με την σειρά τους γίνονται δυσανάλογα ακριβά τον επόμενο μήνα για να βγουν νέα παμφθηνα προγράμματα αλλά χωρίς πελάτες! Έτσι βγάζουν και ωραίες διαφημίσεις...Το Αέριο Ελλάδος την είχε τελειοποιήσει την τακτική αυτή!!!

αντίθετα ήταν η μόνη που είχε καλές τιμές γενικότερα , απλά βάρεσε "μόνο" έναν μήνα

τελειοποίηση είχε ο Ήρων και η ελπέ , (μετά ζενίθ ,προτέργια κτλ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, petrox21 είπε

Εμενα μολις μου βγηκε ο λογαριασμος elpedison που περιμενα τοσες μερες για να δω τι εγινε με το 100αρι. Ημουν κι εγω στο economy plus και ειχα παρει το 50+50. Οταν βγηκε το smart πηρα απο τις πρωτες μερες και με τον τελευταιο υπαλληλο ειπωθηκε ξεκαθαρα οτι θα λαβω το 100αρι, στη συνεχεια μου εστειλε επι τοπου και το μειλ που ειχε το σχετικο pdf, και καπακι (κατα το τηλεφωνημα εννοω) με εβαλε με απομακρυσμενο pin και σε ενα site για να "υπογραψω" οπου ειχε επισης εμφανως και τα 2 pdf (δηλαδη και αυτο το xmas promo 100). Με βαση ολα αυτα πιστευα οτι θα το παρω και το 100αρι, αλλιως οπως τα λεω θα τα μετεφερα στη ΡΑΕ. Πλεον ο λογαριασμος μου ειναι κοντα στα -100 που πρεπει να φαω, αρα με βλεπω να μενω εδω τουλαχιστον κανα διμηνο ακομα γιατι δεν κανω και καμια μεγαλη καταναλωση.

Να πω ομως και το αλλο. Ενω στο myelpedison στο πεδιο "Η καταναλωση μου" εχουν περασει εδω και αρκετες μερες τις μετρησεις, με τελευταια απο ΔΕΔΔΗΕ στις 15/12, παρολ'αυτα το λογαριασμο για καταναλωση εως 20/12, με εκδοση 27/12 (που εμφανιστηκε σημερα) τον βγαλανε ως εναντι!! Κανουν τελειως ο,τι να'ναι οι τυποι εκει περα? Δε μπορω να καταλαβω πως εγινε αυτο

νομίζω ότ ιτο καθυστερούνε για να μην τους φύγουν τα πιστώτικά, ή να επιστρέψουν πρώτα όσοι είναι να επιστρέψουν. Και εμένα μου λένε μούφες ότι δεν έχει έρθει η ένδειξη απο δεδδηε 2 εβδομάδες τώρα και δεν βγάζουν τον τελικό απο το value/ economy πψς λεγόταν, φαντάζομαι για να μην πάρω τα 50 και την κάνω (γιατί γίνεται να τα πάρεις επιστροφή στο λογαριασμό). τα λέω και εδώ:

1 ώρα πριν, Cmg__ είπε

Αγαπητοί εν χριστώ αδερφοί,

ΕΛΠΕ:

1. Επειδή άργησε να μου στείλει η νέα τηλεπωλήτρια και έγινε μπέρδεμα, δεν πρόλαβα ΜΈΧΡΙ 31/12 να πάρω το 5*20 (που δίνεται με εσωτερικό αίτημα στο τμήμα ΕΠΑΝΑΣΥΝΔΕΣΕΩΝ) καθώς λόγω εορτών έλειπε.Άρα πήρα απλά το 100 στον πρώτο λογαριασμό (- 5 ευρώ πάγιο κ ότι κάψεις)

2. Τώρα στα καινούρια συμβόλαια δίνουν 60 ευρώ δωροκάρτα και ΟΥΧΙ 100 στον πρώτο λογαριασμό. Προσπαθήστε να πάρετε και το 5*20 για παλιούς πελάτες αν τα καταφέρετε.


3. Κατα τα λεγόμενα άλλης αντιπροσώπου ΕΛΠΕ, στο smart μέχρι 31/12 ίσχυε: ή 100 στον πρώτο, ή 5*20 αν είσαι καταχωρημένος ως τερματισμένος. Υπο καμία συνθήκη δεν γίνεται λέει να σου στείλουνε και τα δύο. Είτε το ένα promo είτε το άλλο θα σου στείλουν στο email. Λεγόμενα που έρχονται σε σύγκρουση με μαρτυρίες τηλεθεατών στο θρέντ..

4. Ενώ έχω πάρει τα 50 go4more points στην εθνική απο το προηγούμενο πρόγραμμα ΕΛΠΕ (value), ακόμα δεν έχει έρθει μετά απο μήνα + ο τελικός λογαριασμός με τα 50 έκπτωση... και καλά δεν πήραν ενδείξεις απο ΔΕΔΔΗΕ, όμως έφυγα ΗΡΩΝ και ο ηρων πήρε μια χαρά.... Να δούμε τι θα γίνει με αυτό γιατί βρωμάει λίγο η δουλειά. 

 

Η αλήθεια είναι ότι στους δύο τελευταίους παρόχους ασχολήθηκα κάπως παραπάνω απο ότι υπολόγιζα για να αξίζει την ενασχόληση (1 κατοστάρικο.. και 50 ήρων και ποιος ξέρει πότε θα τα πάρεις).  Το παίρνω ώς εκπαίδευση για τους επόμενους τουριστικούς προορισμούς .

 

55 λεπτά πριν, doomnx είπε

Μπορείς να κάτσεις και 5 αν έχεις κατανάλωση 30 kWh το μήνα σε κλειστό σπίτι, δεν σε εμποδίζει κανένας.

ε πάλι όμως αξιζει μάλλον ο τουρισμός, αλλά ναι μπορεί κάποιος να το κάνει αλλα αφού μπαίνεις σε διαδικασία grasshoping δεν βλέπω το λόγο, εμένα π.χ. δεν με ενδιαφέρει

Επεξ/σία από Cmg__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

αντίθετα ήταν η μόνη που είχε καλές τιμές γενικότερα , απλά βάρεσε "μόνο" έναν μήνα

τελειοποίηση είχε ο Ήρων και η ελπέ , (μετά ζενίθ ,προτέργια κτλ)

Θα διαφωνήσω Κοράκιε...καλύτερες τιμές είχε, αλλά κάθε μήνα άλλαζε το φθηνό πρόγραμμα της. Max, Max + , Max Save, Max Save +, Max Ultra και πάει λέγοντας. Δεύτερη Ζενίθ...την ΕΛΠΕ την είδα σχετικά οκ νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Θα διαφωνήσω Κοράκιε...καλύτερες τιμές είχε, αλλά κάθε μήνα άλλαζε το φθηνό πρόγραμμα της. Max, Max + , Max Save, Max Save +, Max Ultra και πάει λέγοντας. Δεύτερη Ζενίθ...την ΕΛΠΕ την είδα σχετικά οκ νομίζω...

ναι , σίγουρα έβγαζε προγράμματα αλλά με συμπαθητικές τιμές

Fisiko Aerio  Οικιακό MAXI Free Save
Fisiko Aerio  Maxi Free +
Fisiko Aerio  Maxi Free Basic
Fisiko Aerio  Maxi Free Super+

το basic και το σκέτο free το αφήνουμε μιας και ήταν για τους ξεχασμένους απο το 2022

το Free Save ήταν μόνο για Δεκ που τότε όντως βάρεσε στα άλλα

τα υπόλοιπα "νεα" όμως , free+ και super+  αν δεις τιμές , μέχρι Νοέμβριο ήταν κομπλέ

ειδικά το free+ είχε αρκετό καιρό με ανταγωνιστικές τιμές

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

ειδικά το free+ είχε αρκετό καιρό με ανταγωνιστικές τιμές

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους με υγεία προπάντων. Θεωρώ πως είχε την πιο χαμηλή τιμή τελευταίο 8μηνο χωρίς να έχει δώρα κλπ. Όποιος δηλ δεν κυνηγάνε δώρα στην πλειονότητα τον μηνών αυτών είχε την πιο χαμηλή τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω θα καει πολυς κοσμος με κατι τετοια

https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/generous-guarantee-home/

Το 99% αποκλειεται να καταλαβει οτι δεν ειναι τελικη τιμη

Επεξ/σία από BrunoB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Cmg__ είπε

νομίζω ότ ιτο καθυστερούνε για να μην τους φύγουν τα πιστώτικά, ή να επιστρέψουν πρώτα όσοι είναι να επιστρέψουν. Και εμένα μου λένε μούφες ότι δεν έχει έρθει η ένδειξη απο δεδδηε 2 εβδομάδες τώρα και δεν βγάζουν τον τελικό απο το value/ economy πψς λεγόταν, φαντάζομαι για να μην πάρω τα 50 και την κάνω (γιατί γίνεται να τα πάρεις επιστροφή στο λογαριασμό).

τι να σου πω, εγω νομιζω οτι δε βγαζει νοημα. Σου λεω εμενα μου εχουν τις μετρησεις μεσα στο ιδιο το site το δικο τους περασμενες, ειναι και απο ΔΕΔΔΗΕ (οχι δικες μου, και το γραφει), και με ημερομηνια προτερη απο την εκδοση του λογαριασμου. Πραγματικα δε βγαζει κανενα νοημα μετα απο αυτα να βγαζεις εναντι λογαριασμο. Αλλα δε με νοιαζει κιολας, δε θα το σκαλισω, εχω 100 ευρω να φαω, και μιλαμε για καταναλωσεις ουτε 150kw το μηνα για μενα το χειμωνα. Το καλοκαιρι με τα αιρκοντισιον με καιει πιο πολυ. Για να δουμε αν σε κανενα διμηνο θα εχει παραμεινει μονο το 50αρι του econtract ηρων, αν δε θα υπαρχει κανενα δωρο πλεον να κυνηγησουμε, ή αν -ελπιζω- να εχουμε ξανα περισσοτερες επιλογες για δωρα.

Επεξ/σία από petrox21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα απο τιμές πράγματι ήταν σε καλό επιπεδο. Ούτε πάνω αλλα ούτε και φθηνότερη. Στην πρώτη τριάδα , κάπου εκεί. Τον Δεκέμβριο ξέφυγε.... Πάντως δεν μπορεί να είσαι με το δάκτυλο στην σκανδάλη , να λέμε την αλήθεια. Δεν περίμενα ότι θα πάει στον Άρη η τιμή της κιλοβατώρας, λόγω ακριβώς του ιστορικού που είχε. Τώρα ανεβάζει το πάγιο ένα ευρώ , απο 5 σε 6, διπλασιάζει τον συντελεστή Β απλά για να σου δώσει την 6ευρη του ΑΒ και να τα πάρει πίσω πάλι.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό που γίνεται με τα ex-post είναι μεγάλη απάτη. 

Δλδ κλείνουμε συμφωνία με τιμή που δεν γνωρίζουμε. Μαφία.

Αντί να τα κάψουμε τελείως, και να πάμε σε προγράμματα που γνωρίζουμε την τιμή που θα τρέξει.

Ας όψονται κάτι 100αρικα... (κι εγώ σ' αυτούς είμαι...)

Μας επεξεργαζονται κανονικά οι παροχοι και τα φιλαράκια τους... 

Για να μας κρατάνε απασχολημένους. Και να χαιρόμαστε όταν νομίζουμε ότι καταλαβαίνουμε πως γίνονται οι υπολογισμοί. 

Σορρυ 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήρανε απ'τον ΗΡΩΝ έκπληκτοι να με ρωτήσουν γιατί φεύγω απ'το guarantee. Τους το έκλεισα με συνοπτικές διαδικασίες κι ένα χαμόγελο γνωρίζοντας πως η αίτηση στην elpe προχωράει. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, BrunoB είπε

Νομιζω θα καει πολυς κοσμος με κατι τετοια

https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/generous-guarantee-home/

Το 99% αποκλειεται να καταλαβει οτι δεν ειναι τελικη τιμη

Σ' αυτό το πρόγραμμα είμαι τώρα!! 

Σίγουρα η τελική τιμή δε θα είναι αυτή. Το θέμα είναι μπορούμε περίπου να εκτιμήσουμε πόσο θα είναι; 

Εννοείται με τα τωρινά δεδομένα και όχι αν γίνει κάτι συνταρακτικό στον κόσμο! 

Να μείνουμε σ' αυτό που είναι κίτρινο ή όσο είναι νωρίς να την κάνουμε για κανένα πράσινο ή μπλε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...