Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάτησα να παραμείνω στο πρόγραμμα μου ήρων generous guarante και την πάτησα γιατι το basic πράσινο είναι φθηνότερο από το κίτρινο. Στο excel το πρασινο έχει 0,14 και το κίτρινο 0,18. Να πάρω τηλ να το αλλάξω σε πράσινο οπότε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Ρε  παιδιά πόσο καιρό κάνει να εκδώσει τελικό λογαριασμό ο ΗΡΩΝ; Έχω φύγει από τις 02/12 και ακόμη (εκτός από τον λογαριασμό) φαίνομαι και ενεργός στην εφαρμογή τους. 😆

οπλίσου με υπομονή αδερφέ και κράτα καβάτζα τα χαρτιά που συμφωνήσατε...

29 λεπτά πριν, cabamaru4 είπε

Είμαι πελάτης από 1/11 ΕΛΠΕ και απκπνα οι πόντοι εθνική. Έστειλα ΕΛΠΕ μου είπαν στείλε εθνική. Έστειλα εθνική δε μου είπαν ακόμα τίποτα και περιμένω....

κατα άλλους παίρνει έως 3 μήνες κατα άλλους έως 5 

3 ώρες πριν, atom7 είπε

Πώς γίνεται τώρα ξαφνικά να λένε δεν ισχύει πλέον το promo των 100€ ?

ήταν μέχρι 31/12, άν έκανες αίτημα νωρίτερα ισχύει το αίτημα

Επεξ/σία από Cmg__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, barimagas είπε

Πάτησα να παραμείνω στο πρόγραμμα μου ήρων generous guarante και την πάτησα γιατι το basic πράσινο είναι φθηνότερο από το κίτρινο. Στο excel το πρασινο έχει 0,14 και το κίτρινο 0,18. Να πάρω τηλ να το αλλάξω σε πράσινο οπότε;;;

Γιατί εντός του app σου λεει χωρίς την έκπτωση 0,18172 για το Basic...κ εγω ειμαι σε αναμονη να το έχω γραπτώς ότι επιλέγοντας το Basic ισχύει η έκπτωση που ανακοίνωσαν τελευταία στιγμή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, barimagas είπε

Πάτησα να παραμείνω στο πρόγραμμα μου ήρων generous guarante και την πάτησα γιατι το basic πράσινο είναι φθηνότερο από το κίτρινο. Στο excel το πρασινο έχει 0,14 και το κίτρινο 0,18. Να πάρω τηλ να το αλλάξω σε πράσινο οπότε;;;

Στο κίτρινο την τιμή θα την μάθουμε 31 Ιανουαρίου.Η τιμή στο εξελ είναι ενδεικτική δλδ δεν ισχύει.Εγω θα σου πρότεινα να μείνεις στο κίτρινο.Βεβαια η επιλογή είναι δική σου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Cmg__ είπε

Αγαπητοί εν χριστώ αδερφοί,

ΕΛΠΕ:

1. Επειδή άργησε να μου στείλει η νέα τηλεπωλήτρια και έγινε μπέρδεμα, δεν πρόλαβα ΜΈΧΡΙ 31/12 να πάρω το 5*20 (που δίνεται με εσωτερικό αίτημα στο τμήμα ΕΠΑΝΑΣΥΝΔΕΣΕΩΝ) καθώς λόγω εορτών έλειπε.Άρα πήρα απλά το 100 στον πρώτο λογαριασμό (- 5 ευρώ πάγιο κ ότι κάψεις)

2. Τώρα στα καινούρια συμβόλαια δίνουν 60 ευρώ δωροκάρτα και ΟΥΧΙ 100 στον πρώτο λογαριασμό. Προσπαθήστε να πάρετε και το 5*20 για παλιούς πελάτες αν τα καταφέρετε.


3. Κατα τα λεγόμενα άλλης αντιπροσώπου ΕΛΠΕ, στο smart μέχρι 31/12 ίσχυε: ή 100 στον πρώτο, ή 5*20 αν είσαι καταχωρημένος ως τερματισμένος. Υπο καμία συνθήκη δεν γίνεται λέει να σου στείλουνε και τα δύο. Είτε το ένα promo είτε το άλλο θα σου στείλουν στο email. Λεγόμενα που έρχονται σε σύγκρουση με μαρτυρίες τηλεθεατών στο θρέντ..

4. Ενώ έχω πάρει τα 50 go4more points στην εθνική απο το προηγούμενο πρόγραμμα ΕΛΠΕ (value), ακόμα δεν έχει έρθει μετά απο μήνα + ο τελικός λογαριασμός με τα 50 έκπτωση... και καλά δεν πήραν ενδείξεις απο ΔΕΔΔΗΕ, όμως έφυγα ΗΡΩΝ και ο ηρων πήρε μια χαρά.... Να δούμε τι θα γίνει με αυτό γιατί βρωμάει λίγο η δουλειά. 

 

Η αλήθεια είναι ότι στους δύο τελευταίους παρόχους ασχολήθηκα κάπως παραπάνω απο ότι υπολόγιζα για να αξίζει την ενασχόληση (1 κατοστάρικο.. και 50 ήρων και ποιος ξέρει πότε θα τα πάρεις).  Το παίρνω ώς εκπαίδευση για τους επόμενους τουριστικούς προορισμούς .

Τα 100 της ΕΛΠΕ δεν είναι 5 το πάγιο και ό,τι κάψεις τον πρώτο μήνα. Είναι 100 και σε ακολουθούν μέχρι να τα φας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, doomnx είπε

Τα 100 της ΕΛΠΕ δεν είναι 5 το πάγιο και ό,τι κάψεις τον πρώτο μήνα. Είναι 100 και σε ακολουθούν μέχρι να τα φας.

image.png.c803e5dbe0ef992ee0529ce2bc9a03c4.png

 

Μπαίνουν 100 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό, και έπειτα είναι μέχρι να τα φας. Εκτός αν πάς σε άλλο πάροχο και μπορεί να σου επιστραφεί το πιστωτικό :devil:, για αυτό λέω -5 κ οτι κάψεις. Ιδανικά στον πρώτο μήνα πάς σε άλλο πάροχο που να μην έχει πάγιο, ή να έχει άλλα δώρα, κλπ...

Επεξ/σία από Cmg__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Στο κίτρινο την τιμή θα την μάθουμε 31 Ιανουαρίου.Η τιμή στο εξελ είναι ενδεικτική δλδ δεν ισχύει.Εγω θα σου πρότεινα να μείνεις στο κίτρινο.Βεβαια η επιλογή είναι δική σου 

Θα έλεγα πως αν έχει τη δυνατότητα, να πάει στο πράσινο. Φαίνεται πιο ανταγωνιστικό γιατί πέφτει σύγκριση με ΔΕΗ κάθε μήνα και πιέζονται για εκπτώσεις. Ενώ τα ex-post είναι πιο low profile αυτή τη στιγμή και δεν κινείται φύλλο. Και είναι αλλιώς να ξέρεις πόσο θα σου κοστίσει κάτι πριν το κάψεις...

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Στο κίτρινο την τιμή θα την μάθουμε 31 Ιανουαρίου.Η τιμή στο εξελ είναι ενδεικτική δλδ δεν ισχύει.Εγω θα σου πρότεινα να μείνεις στο κίτρινο.Βεβαια η επιλογή είναι δική σου 

Κάτι με έχει μπερδέψει και δεν έχω καταλάβει καλά μάλλον. Αφού η ΔΕΗ ανακοίνωσε την τιμή του κίτρινου για τον Ιανουάριο γιατί για τον Ήρων θα μάθουμε την τιμή 31/1; Δηλαδή θα μάθουμε την τιμή που θα τιμολογηθούμε για τον Ιανουάριο εκ των υστέρων;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Cmg__ είπε

image.png.c803e5dbe0ef992ee0529ce2bc9a03c4.png

 

Μπαίνουν 100 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό, και έπειτα είναι μέχρι να τα φας (εκτός αν πάς σε άλλο πάροχο και μπορεί να σου επιστραφεί το πιστωτικό :devil:, για αυτό λέω -5 κ οτι κάψεις)

Δεν είναι -5. Αν κάτσεις 2 μήνες θα είναι -10. Είναι απλά 100 ευρώ πίστωση στο λογαριασμό σου + ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, doomnx είπε

Ανακοίνωσε και η Volterra έκπτωση 0,01 €/kWh στη ΒΤΠ.

0,143945 βγαίνει η τελική τιμή (δεν συμφωνεί με το εξέλ μου για κάποιο λόγο)

ούτε σε μένα , αφού έχουν λάθος τη ρήτρα

______________________________

7 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Η Volterra στο forward home έχει μηδενικο πάγιο.

(Στο excel έχεις γράψει 4€)

μάλλον τώρα το άλλαξαν , βασικά αύξησαν και τη ρήτρα

___________________________________

6 ώρες πριν, stelios120 είπε

Καλημέρα και καλή χρονιά. Κοιτώντας τα excel παρατήρησα για τον ΗΡΩΝ "Generous Garantee Home" οτι στα excel και πολύ σωστά δηλαδή η τιμή μετά την έκπτωση 10% είναι 0,0738 € ενώ στην σελίδα τους ο πίνακας αναφέρει οτι η τιμή μετά την έκπτωση είναι 0,0799 €. Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνω σωστά στην σελίδα τους;

μάλλον λάθος έχουν

6 ώρες πριν, _Biohazard_ είπε

Κι εγώ αυτό κοιτούσα μόλις κι απόρησα και μπήκα να ρωτήσω, αλλά είδα με είχες προλάβει.

Πάντως, με τέτοια τιμή δεν νομίζω να έχω λόγο να μετακινηθω από ΗΡΩΝ generous guarantee home για τον Γενάρη, σωστά;

ΥΓ. Με έκπτωση συνέπειας και παραμονής πέφτει ακόμα και στο 0,0752 € σύμφωνα με το site τους.

συν τη ρήτρα αναπροσαρμογής

__________________________________________-

5 ώρες πριν, zakinet είπε

Παιδια καλη χρονια και καλημερα. Για καταναλωση μηνιαίος  300kw μερας και 700kw νυχτας ( εχω νυχτερινο) σε πιο προγραμμα πρεπει να παω; Να προτιμήσω σταθερο η κυμαινόμενο; Παρακαλω βοηθηστε με. Μπορω να βρω καπου τις τιμες συγκεντροτικα; Σε κυμαινομενο πως θα υπολογισω την ρητρα;

πήγαινε volton αρχικά για τα δωρεάν 500kw (μην πάρεις το δώρο 50€ )

____________________

4 ώρες πριν, sosias είπε

η έκπτωση που ανακοίνωσε ο ηρων στο πράσινο την παίρνεις στον πρώτο λογαριασμό ως νέος πελάτης κορακιος;

μάλλον , δεν είναι συνέπειας δλδ

______________________________

4 ώρες πριν, iliata2410 είπε

καλημέρα και καλή χρονιά.Εδώ λέει ότι η χρέωση δέν θα υπερβεί τα 18 λεπτά.Εγω πρίν ένα μήνα όταν τηλεφωνικος αποδεχτηκα τους όρους έλεγε για 0,22 λεπτά.Σε περίπτωση που γίνει λοιπόν έκρηξη τιμών,εμενα στην χειρότερη 22 λεπτά θα με χρεώσουν η 18;

https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/generous-guarantee-home/

αν ενεργοποιήσεις την έξτρα ταρίφα 8€ που μάλλον δε συμφέρει

____________________________________________________________

3 ώρες πριν, zakinet είπε

Εχω θερμανση με ρευμα και φορτιζουν με το νυχτερινο πιο να βαλω; Μηπως να παω σε σταθερο της ελιν;

σου απάντησα πριν , αλλά με αλλαγές προγράμματος δε θα δεις προκοπή , πέτα τους θερμοπομπούς και δες τα νήματα σύγκριση κόστους θέρμανσης και κλιματιστικά . πετάς τζάμπα λεφτά , συνέχεια στα άλλα νήματα όχι εδώ

_______________________________________________________

12 λεπτά πριν, barimagas είπε

Πάτησα να παραμείνω στο πρόγραμμα μου ήρων generous guarante και την πάτησα γιατι το basic πράσινο είναι φθηνότερο από το κίτρινο. Στο excel το πρασινο έχει 0,14 και το κίτρινο 0,18. Να πάρω τηλ να το αλλάξω σε πράσινο οπότε;;;

δεν ξέρω μήπως σου κάνουν κόλπα με το 50ρικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kaktos77 είπε

Κάτι με έχει μπερδέψει και δεν έχω καταλάβει καλά μάλλον. Αφού η ΔΕΗ ανακοίνωσε την τιμή του κίτρινου για τον Ιανουάριο γιατί για τον Ήρων θα μάθουμε την τιμή 31/1; Δηλαδή θα μάθουμε την τιμή που θα τιμολογηθούμε για τον Ιανουάριο εκ των υστέρων;

 

Να ανοίξεις το λινκ στην υπογραφή μου. Το ένα είναι κίτρινο ex-ante και το άλλο ex-post.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kaktos77 είπε

Κάτι με έχει μπερδέψει και δεν έχω καταλάβει καλά μάλλον. Αφού η ΔΕΗ ανακοίνωσε την τιμή του κίτρινου για τον Ιανουάριο γιατί για τον Ήρων θα μάθουμε την τιμή 31/1; Δηλαδή θα μάθουμε την τιμή που θα τιμολογηθούμε για τον Ιανουάριο εκ των υστέρων;

κάποια κίτρινα είναι με τιμές προηγούμενης χοντρικής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, doomnx είπε

Δεν είναι -5. Αν κάτσεις 2 μήνες θα είναι -10. Είναι απλά 100 ευρώ πίστωση στο λογαριασμό σου + ΦΠΑ.

ε ναι αυτό λέω, κάθεσαι έναν μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Κάτι με έχει μπερδέψει και δεν έχω καταλάβει καλά μάλλον. Αφού η ΔΕΗ ανακοίνωσε την τιμή του κίτρινου για τον Ιανουάριο γιατί για τον Ήρων θα μάθουμε την τιμή 31/1; Δηλαδή θα μάθουμε την τιμή που θα τιμολογηθούμε για τον Ιανουάριο εκ των υστέρων;

 

Το κίτρινο της ΔΕΗ κατ'εξαιρεση είναι σαν πράσινο και ανακοινώνει στην αρχή του μήνα.Τα κίτρινα των εναλλακτικών παρόχων υπολογίζονται με την τιμή του τρέχοντος μήνα οπότε ναι τέλη του μήνα θα ξέρεις τι θα πληρώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...