Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, doomnx είπε

Καλά ναι, προφανώς, αλλά δεν έχω ιδέα τι στρογγυλοποίησαν. Τα νούμερα στο ίδιο τους το πινακάκι δεν επαληθεύονται 🤷‍♂️

Αν δεν κάνω λάθος, η ΗΡΩΝ θα σου χρεώσει κανονικά 0,18 € στον έναντι και θα τα κάνει 0,14 € στον εκκαθαριστικό.

Δεν ξέρουμε πόσο θα κλείσει ο Ιανουάριος για να το απαντήσουμε αυτό.

 

Ναι, συμπεριλαμβάνουν τα πάντα όλα και τα δώρα μέσα, αλλά όχι το e-bill και την πάγια εντολή όπου υπάρχει. Επίσης δεν συμπεριλαμβάνονται χρεώσεις υπέρ Δήμου (ΔΤ, ΔΦ, ΤΑΠ).

 

12 λεπτά πριν, doomnx είπε

Καλά ναι, προφανώς, αλλά δεν έχω ιδέα τι στρογγυλοποίησαν. Τα νούμερα στο ίδιο τους το πινακάκι δεν επαληθεύονται 🤷‍♂️

Αν δεν κάνω λάθος, η ΗΡΩΝ θα σου χρεώσει κανονικά 0,18 € στον έναντι και θα τα κάνει 0,14 € στον εκκαθαριστικό.

Δεν ξέρουμε πόσο θα κλείσει ο Ιανουάριος για να το απαντήσουμε αυτό.

 

Ναι, συμπεριλαμβάνουν τα πάντα όλα και τα δώρα μέσα, αλλά όχι το e-bill και την πάγια εντολή όπου υπάρχει. Επίσης δεν συμπεριλαμβάνονται χρεώσεις υπέρ Δήμου (ΔΤ, ΔΦ, ΤΑΠ).

Εχω θερμανση με ρευμα και φορτιζουν με το νυχτερινο πιο να βαλω; Μηπως να παω σε σταθερο της ελιν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@doomnx να κάνω κι εγώ μια (ίσως χαζή) ερώτηση;
Σε κάποια κίτρινα και μπλε τιμολόγια, έχεις μια πράξη *1,065. στις γραμμές "Ετήσιο σύνολο με δώρα".

Τι ακριβώς είναι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2023 στις 11:50 ΠΜ, MasterBlaster είπε

Αν θες την άποψη μου τον Ιανουάριο θα συμφέρουν τα πράσινα...ιστορικά ο Δεκέμβρης είναι πάντα φθηνότερος από τον Ιανουάριο (όταν τα πράγματα κυλούν φυσιολογικά) λόγω χαμηλότερης ζήτησης τον Δεκέμβριο

εγω νομιζω οτι θα εξακολουθει να συμφερει το κιτρινο ετσι οπως παει το πραγμα και αν τα παρακολουθεις φυσικα....οποτε αν θελεις την ησυχια σου πας στο σταθερο της ελιν και αν θελεις κιτρινο πας στη ζενιθ (με τα μεχρι τωρα δεδομενα).Βγαζω απεξω εντελως τα δωρακια στυλ δωροεπιταγων κλπ γιατι δεν μου αρεσει σαν νοοτροπια εταιρειων.Αλλά ακόμα και στις προαναφερόμενες να πας πρεπει να προσεχεις μην στην κανουν και μπορει να φαινονται τωρα καποια προγραμμα πολυ δελεαστικα και αργοτερα αν δεν το παρεις χαμπαρι θα σου παρουν πισω οτι σου χουνε δωσει και με το παραπανω αν δεν κανεις ενεργειακο τουρισμο........(και δεν εχεις επιλεξει σταθερο).Γενικά οι εναλλακτικοί το έχουνε αυτό να θυμήσω πριν απο 1 χρονο ο Ηρων ηταν ο πιο φτηνος και τωρα εγινε ο πιο ακριβός.Δεν βγαζεις άκρη με αυτούς ολοι ειναι να σου παιρνουν τα χρηματα τουλαχιστον με τον τουρισμο προσπαθεις οσο το δυνατον να προστατευτεις αλλα εδω κανουν λαθη στους πολλαπλασιασμους των χρεωσεων (περίπτωση ήρωνα) ποιος μου λεει οτι αυτα που αναγραφουνε θα τα τηρησουνε?δηλ.και σταθερο να πας πρεπει να ελεγχεις καθε μηνα το λογαριασμο μηπως εχει γινει λαθος σε καποια χρεωση στη μηχανογραφωση αυτα δεν γινονται ουτε στους μαου μαου..........

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zakinet είπε

 

Εχω θερμανση με ρευμα και φορτιζουν με το νυχτερινο πιο να βαλω; Μηπως να παω σε σταθερο της ελιν;

Το σταθερό της ελίν είναι μια πολύ καλή επιλογή για όσους έχουν μεγάλη κατανάλωση. Στην ουσία θα συνεχίσουν να πληρώνουν όσα πλήρωναν στο Γ1 της ΔΕΗ το 2023 -- και λίγο πιο παρακάτω.

4 λεπτά πριν, kkaragki είπε

@doomnx να κάνω κι εγώ μια (ίσως χαζή) ερώτηση;
Σε κάποια κίτρινα και μπλε τιμολόγια, έχεις μια πράξη *1,065. στις γραμμές "Ετήσιο σύνολο με δώρα".

Τι ακριβώς είναι αυτό;

Είναι το 6% ΦΠΑ και 0,5% ΔΕΤΕ.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, zakinet είπε

 

Εχω θερμανση με ρευμα και φορτιζουν με το νυχτερινο πιο να βαλω; Μηπως να παω σε σταθερο της ελιν;

Για Ιανουάριο το νυχτερινό στο 4all της ΔΕΗ είναι 0,10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωριζει κανεις τι κανει η nrg με την εκπτωση συνεπειας οταν αποχωρεις;

Στο τηλεφωνικο κεντρο το θεωρουν λογικο να μην την παρεις γιατι δεν θα εκδοθει επομενος λογαριασμος. Απλα βλεπω στο xls οτι μονο στην Ηρων αναφερεται οτι σου την τρωνε την συνεπεια οταν αποχωρεις και λεω μηπως......

Επεξ/σία από SlotKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε  παιδιά πόσο καιρό κάνει να εκδώσει τελικό λογαριασμό ο ΗΡΩΝ; Έχω φύγει από τις 02/12 και ακόμη (εκτός από τον λογαριασμό) φαίνομαι και ενεργός στην εφαρμογή τους. 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, vagmouk said:

Από τις 15/12 αποδοχή του συμβολαίου ηλεκτρονικά στην Elpe και ακόμα τίποτα.Ο αριθμός της παροχής δεν έχει αλλάξει στην ΥΔΕ....Έχει κάνει κάποιος αίτηση εκείνες τις μέρες και να του έχει ολοκληρωθεί η εκπροσώπηση?

Και εμένα τα ίδια. Ακομα περιμένω... Εσυ καποιο νέο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, doomnx είπε

 

Ναι, συμπεριλαμβάνουν τα πάντα όλα και τα δώρα μέσα, αλλά όχι το e-bill και την πάγια εντολή όπου υπάρχει. Επίσης δεν συμπεριλαμβάνονται χρεώσεις υπέρ Δήμου (ΔΤ, ΔΦ, ΤΑΠ).

Επιτέλους κάτι ξεκάθαρο και κατανοητό, που δεν χρειάζεται να μαντεύουμε και να συμπληρώνουμε τιμές χονδρικής! 

Επεξ/σία από 1comment
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι.

 

Ήμουν στο Ήρων generous guarantee, αν δεν κάνω κάποια ενέργεια θα μεταβώ καπου;

 

Στην εφαρμογή λέει ότι το πρόγραμμα μου είναι το basic home με κιλοβατώρα 0,21€.

Τι ισχύει;

Έχω κάνει και αίτηση να πάω στην Elpedison με τα 100€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή χρονιά σε όλους. Διαβάζοντας αρκετά πόστ παραπάνω αλλά και άρθρα στο internet, καταλήγω ότι παρά-ασχολούμαστε όλοι (και εγώ μαζί) με κάτι που :

1) Όπως γράφει και ο @korakios σε αρκετά σημεία (και με διαφορετικούς τρόπους) είναι εκτός του δικού μας ελέγχου αν δεν έχουμε μαντικές ικανότητες για το μέλλον

2) Τουλάχιστον για τη δική μου κατανάλωση οι διαφορές που βλέπω στο μηνιαίο κόστος είναι από 1 εως 5 ευρώ περίπου (το μήνα)

3) Στο τέλος της ημέρας και παρά τον "ανταγωνισμό που θα λειτουργήσει" θα πληρώσουμε περισσότερο από ότι πληρώναμε (τουλάχιστον προ Ουκρανίας κτλ)

Καταλαβαίνω και την αντίθετη άποψη π.χ 5ε/μήνα=60 το χρόνο, αλλά τουλάχιστον εγώ δεν έχω τη διάθεση να κάθομαι κάθε μήνα και να ψάχνω ποιος πάροχος δίνει δωροεπιταγή και ποιός 0,001 φθηνότερη χρέωση, να κάνω αιτήσεις, να τσακώνομαι με τα τηλεφωνικά κέντρα (ή/και μέσω email) για το πότε θα βγεί ο τελικός λογαριασμός, για το πότε θα έρθει η δωροεπιταγή, για το αν μου πίστωσαν ή όχι την έκπτωση συνέπειας κτλ.

Επεξ/σία από makunian
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Swimmer21 said:

Να ρωτήσω κάτι.

 

Ήμουν στο Ήρων generous guarantee, αν δεν κάνω κάποια ενέργεια θα μεταβώ καπου;

 

Στην εφαρμογή λέει ότι το πρόγραμμα μου είναι το basic home με κιλοβατώρα 0,21€.

Τι ισχύει;

Έχω κάνει και αίτηση να πάω στην Elpedison με τα 100€.

 

IMG_9449.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, makunian είπε

1) Όπως γράφει και ο @korakios σε αρκετά σημεία (και με διαφορετικούς τρόπους) είναι εκτός του δικού μας ελέγχου αν δεν έχουμε μαντικές ικανότητες για το μέλλον

Όχι γιατί αν παρακολουθείς τι τιμή θα έχει ο μήνας χοντρικά περίπου στις 20 του μηνός θα ξέρεις ποσό θα είναι η τιμή 

 

8 λεπτά πριν, makunian είπε

2) Τουλάχιστον για τη δική μου κατανάλωση οι διαφορές που βλέπω στο μηνιαίο κόστος είναι από 1 εως 5 ευρώ περίπου (το μήνα)

Πες ότι μπορεί να είναι και 10 για κάποιους , αλλα αυτό σημαινει οτι δε σε ενδιαφέρει να πληρώσεις εσυ ακριβότερα , κάποιοι αλλα δε το βλέπουν έτσι 

 

8 λεπτά πριν, makunian είπε

3) Στο τέλος της ημέρας και παρά τον "ανταγωνισμό που θα λειτουργήσει" θα πληρώσουμε περισσότερο από ότι πληρώναμε (τουλάχιστον προ Ουκρανίας κτ

Όχι , εκτός και αν είσαι της λογικής ….δε κοιτάω ποσό με χρεώνουν πάω σε οποιο πάροχο τύχει και δε βαριέσαι …….

6 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

 

IMG_9449.png

Πατα παραμονή στο πρόγραμμα μου η σε οποιο άλλο,θες μέσα από την εφαρμογή , έχει φθηνότερα από αυτό που είσαι τώρα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, makunian είπε

Καταλαβαίνω και την αντίθετη άποψη π.χ 5ε/μήνα=60 το χρόνο, αλλά τουλάχιστον εγώ δεν έχω τη διάθεση να κάθομαι κάθε μήνα και να ψάχνω ποιος πάροχος δίνει δωροεπιταγή και ποιός 0,001 φθηνότερη χρέωση, να κάνω αιτήσεις, να τσακώνομαι με τα τηλεφωνικά κέντρα (ή/και μέσω email) για το πότε θα βγεί ο τελικός λογαριασμός, για το πότε θα έρθει η δωροεπιταγή, για το αν μου πίστωσαν ή όχι την έκπτωση συνέπειας κτλ.

Πολύς κόσμος ανήκει σε αυτή την κατηγορία. Μεταξύ αυτών και εγώ. 

Αν καταλαβαίνω καλά, η protergia έχει 3 προγράμματα στα οποία ανακοινώνει την τιμή κάθε 1η του μήνα. Αρα μπορεί να είναι μια επιλογή για όσους δεν θέλουν να αλλάζουν συνεχώς πάροχο. Με το σκεπτικό πως τουλάχιστον ένα από τα τρία θα έχει ανταγωνιστική τιμή κάθε μήνα. 

Για παράδειγμα τον Ιανουάριο το value fair δείχνει μια αξιόλογη λύση. Τον Φεβρουάριο μπορεί να γίνει εσωτερική μετακίνηση σε κάποιο από τα άλλα 2, ανάλογα με τις τιμές. 

Εχει κάποιο λάθος το σκεπτικό μου; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...