Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνούσα μαζί σου, αλλά και λίγα ποστ πιο πάνω και άλλος ποσταρε λογαριασμό με τις ίδιες επιδοτήσεις με εμένα στην εταιρία watt and volt για Γ21 πάντα.

Μήπως λοιπόν είναι γενική γραμμή για όλα τα Γ21 αυτό; Έχεις κάποιος πάρει κανονική επιδότηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά πήρα στη We να ρωτήσω αν πρόκειται να αλλάξει η χρέωση του Οκτώβρη και αυτοί αναρωτήθηκαν γιατί να αλλάξουν, αφού έχουν τις δευτερες πιο φθηνές χρεώσεις σύμφωνα με το insurancemarket, το οποίο όμως δεν έχει κάνει ακομα update τις τιμές του Οκτωβρίου... Ό,τι να ναι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω εκνευριστει παρα πολυ με την ταχτικη της we energy.

Απο το φθηνοτερη πηγαμε στο ακριβοτεροι..

Ειμαι εδω και 6 μερες και πραγματικα το μετανιωσα.. Ειπα να δωσω μια ευκαιρια στην we αλλα οχι κι ετσι.. Και αρνηθηκα και την προσφορα των 90 ευρω της protergia.. Καλα να παθω..

Θεωρητικα μπορω να κανω αιτηση σε αλλο παροχο ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aris2022k είπε

Παιδιά πήρα στη We να ρωτήσω αν πρόκειται να αλλάξει η χρέωση του Οκτώβρη και αυτοί αναρωτήθηκαν γιατί να αλλάξουν, αφού έχουν τις δευτερες πιο φθηνές χρεώσεις σύμφωνα με το insurancemarket, το οποίο όμως δεν έχει κάνει ακομα update τις τιμές του Οκτωβρίου... Ό,τι να ναι... 

Δε γίνεται να τις αλλάξουν, γιατί έγινε ισχυρή σύσταση απ'τη ΡΑΕ για αθέμιτο ανταγωνισμό. https://www.rae.gr/anakoinoseis/46301/

8 λεπτά πριν, dsvee είπε

Θα συμφωνούσα μαζί σου, αλλά και λίγα ποστ πιο πάνω και άλλος ποσταρε λογαριασμό με τις ίδιες επιδοτήσεις με εμένα στην εταιρία watt and volt για Γ21 πάντα.

Μήπως λοιπόν είναι γενική γραμμή για όλα τα Γ21 αυτό; Έχεις κάποιος πάρει κανονική επιδότηση;

Μήπως δεν έχει βγει ακόμα ΦΕΚ και οι πάροχοι βρήκαν παραθυράκι να μη βγάλουν προκαταβολικά λεφτά απ'τα ταμεία τους πριν γίνει η εκκαθάριση των λογαριασμών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aris2022k είπε

Παιδιά πήρα στη We να ρωτήσω αν πρόκειται να αλλάξει η χρέωση του Οκτώβρη και αυτοί αναρωτήθηκαν γιατί να αλλάξουν, αφού έχουν τις δευτερες πιο φθηνές χρεώσεις σύμφωνα με το insurancemarket, το οποίο όμως δεν έχει κάνει ακομα update τις τιμές του Οκτωβρίου... Ό,τι να ναι... 

Αν βασίζονται στο insurancemarket για να βγάζουν την τιμολογιακή πολιτική τους, τότε τι να πω..μπράβο τους!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ppetros είπε

Παιδια εχω εκνευριστει παρα πολυ με την ταχτικη της we energy.

Απο το φθηνοτερη πηγαμε στο ακριβοτεροι..

Ειμαι εδω και 6 μερες και πραγματικα το μετανιωσα.. Ειπα να δωσω μια ευκαιρια στην we αλλα οχι κι ετσι.. Και αρνηθηκα και την προσφορα των 90 ευρω της protergia.. Καλα να παθω..

Θεωρητικα μπορω να κανω αιτηση σε αλλο παροχο ετσι δεν ειναι?

Κι εγώ το μετάνιωσα. Χθες έκανα μετάβαση στο νέο we blue Γ21 (είμουν στο ίδιο σταθερό με 0,09 κι έληξε) με τιμή 0,61 που αυτό το μήνα σημαίνει 0,21 χρέωση καθαρή (ενώ τον προηγούμενο 0). Σκέφτομαι να ακυρώσω την αίτηση και να πάω Ηρων που ούτε πάγιο έχει, σου δίνει δώρο 50Ε με ηλεκτρονική αίτηση και βγαίνει 0,06 φτηνότερο. Το μόνο μείον είναι ότι πρέπει να κάτσεις και δεύτερο μήνα για να σου αποδοθεί η έκπτωση συνέπειας και να πάρεις τη χαμηλή τιμή. Τους τελευταίους μήνες δείχνει συνέπεια στην τιμή όμως, άρα η πιθανότητα εκπλήξεων είναι μικρή.

14 λεπτά πριν, aris2022k είπε

Παιδιά πήρα στη We να ρωτήσω αν πρόκειται να αλλάξει η χρέωση του Οκτώβρη και αυτοί αναρωτήθηκαν γιατί να αλλάξουν, αφού έχουν τις δευτερες πιο φθηνές χρεώσεις σύμφωνα με το insurancemarket, το οποίο όμως δεν έχει κάνει ακομα update τις τιμές του Οκτωβρίου... Ό,τι να ναι... 

Δεν μου κάνει εντύπωση η απάντηση. Εμένα μου είπαν ότι για καιρό είχε λήξει το συμβόλαιο μου και ξέχασαν να με αλλάξουν από την πολύ χαμηλή τιμή. Ότι μου έκαναν χάρη δηλαδή!

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, 1comment είπε

Δεν μου κάνει εντύπωση η απάντηση. Εμένα μου είπαν ότι για καιρό είχε λήξει το συμβόλαιο μου και ξέχασαν να με αλλάξουν από την πολύ χαμηλή τιμή. Ότι μου έκαναν χάρη δηλαδή!

Τί να πω.. Μα δεν το ήξεραν καν ότι είναι οι ακριβότεροι... Και μου είπαν ότι δεν μπορούν να πέφτουν μέσα κάθε μήνα... Προπο παίζουν;

Είμαι 20 μέρες και δεν ξέρω αν τους δώσω περιθώριο άλλον ένα μήνα για να δω κ τις τιμές του Νοεμβρίου ή φύγω νωρίτερα με τον πρώτο λογαριασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, 1comment είπε

Σκέφτομαι να ακυρώσω την αίτηση και να πάω Ηρων που ούτε πάγιο έχει, σου δίνει δώρο 50Ε με ηλεκτρονική αίτηση και βγαίνει 0,06 φτηνότερο. Το μόνο μείον είναι ότι πρέπει να κάτσεις και δεύτερο μήνα για να σου αποδοθεί η έκπτωση συνέπειας και να πάρεις τη χαμηλή τιμή.

 

Αν το αποφασίσεις να πας Ηρων, μόλις κάνεις την αίτηση στο e-contract πάρει στα καπάκια στο 2130333000, ζήτα απ'τον εκπρόσωπο να ελέγξει άμεσα τα έγγραφα που ανέβασες κι αν είναι όλα οκ να σου στείλει τη σύμβαση. Βάζεις υπογραφές, στέλνεις τη σύμβαση με reply (βάλε επιπλέον και του email του εκπροσώπου που σε εξυπηρετεί για να το δει πιο άμεσα). Έτσι το έκανα εγώ το πρωί και ήδη πήρα SMS ότι το αίτημα προωθήθηκε στον ΔΕΔΔΗΕ!

Αν δε πάρεις τηλέφωνο, τότε περιμένεις να έρθει η σειρά σου μέχρι να εξετάσουν το αίτημα σου στο econtract... που συνήθως παίρνει 1-2 μέρες αλλά μου είπανε ότι αυτή τη περίοδο λόγω φόρτου κάνει ως 4 μέρες (συν το ΣΚ).  Υπάρχει και η περίπτωση του Κοράκιου που έκανε αίτηση econtract για το αέριο πέρυσι κι ακόμα δε πήρε απάντηση. 😄

Κι εμένα με τσούζει το 0.70 αρχική τιμή, αλλά ένας μήνας είναι θα περάσει. Αυτό που θα με τσούξει περισσότερο είναι να έρθει τελικός απ'τη WE με μισή επιδότηση και να τρέχω ΡΑΕ να πάρω τα λεφτά... ή να περιμένω πότε θα φηφιστεί ΦΕΚ αν δεν έχει ψηφιστεί ήδη.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, aris2022k είπε

Τί να πω.. Μα δεν το ήξεραν καν ότι είναι οι ακριβότεροι... Και μου είπαν ότι δεν μπορούν να πέφτουν μέσα κάθε μήνα... Προπο παίζουν;

 

Καταρχήν, αυτοί δεν είναι διάλογοι με πελάτη. Φαίνεται ότι οι υπάλληλοι δεν είναι σωστά εκπαιδευμένοι. Πέρα από αυτό, το θέμα ότι ξεκίνησε ως φτηνή και πλέον είναι η ακριβότερη, δείχνει μια τάση να μαζέψω πελάτες και μετά να τους δαγκώνω. 

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν το αποφασίσεις να πας Ηρων, μόλις κάνεις την αίτηση στο e-contract πάρει στα καπάκια στο 2130333000, ζήτα απ'τον εκπρόσωπο να ελέγξει άμεσα τα έγγραφα που ανέβασες κι αν είναι όλα οκ να σου στείλει τη σύμβαση.

Α έφυγες από we; Γιατί; Σταθερό δεν είχες;

Έχω λες περιθώριο να ακυρώσω αίτηση που έκανα χθες;

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 1comment είπε

Καταρχήν, αυτοί δεν είναι διάλογοι με πελάτη. Φαίνεται ότι οι υπάλληλοι δεν είναι σωστά εκπαιδευμένοι. Πέρα από αυτό, το θέμα ότι ξεκίνησε ως φτηνή και πλέον είναι η ακριβότερη, δείχνει μια τάση να μαζέψω πελάτες και μετά να τους δαγκώνω. 

Α έφυγες από we; Γιατί; Σταθερό δεν είχες;

- Το περασμένο μήνα είχανε βγάλει τιμές 0.51... το pfd είχε ημερομηνία Τετάρτη 17/8 ενώ τα τιμολόγια ανακοινώνονταν Σάββατο 20/8. Λες και βιάζονταν να ξεμπερδέψουν και έβαλαν τιμή ό,τι να'ναι. Μετά χτύπησε τα 500άρια η ΤΕΑ κι άλλαξαν τα τιμολόγια στις 24/8 (αφού ανακοινώθηκαν οι επιδοτήσεις) δήθεν λόγω τυπογραφικού λάθου (τους επιτρέπει η ΡΑΕ να αλλάξουν τιμολόγια μόνο για σοβαρό λόγο).

- Είχα σταθερό Yellow 0.21 μέχρι τέλη Νοέμβρη, το γύρισα σε κυμαινόμενο να μου βγει τζάμπα ο Σεπτέμβρης (λογικά θα πιάσει κι έναν μέρος της καλοκαιρινής κατανάλωσης αν σπάσει αναλογικά το 4μηνο στον εκκαθαριστικό). Οκτώβρης 0.15 στον ΗΡΩΝ συν 50 econtract, οπότε τα έβγαλα τα λεφτά μου και με το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

- Το περασμένο μήνα είχανε βγάλει τιμές 0.51... το pfd είχε ημερομηνία Τετάρτη 17/8 ενώ τα τιμολόγια ανακοινώνονταν Σάββατο 20/8. Λες και βιάζονταν να ξεμπερδέψουν και έβαλαν τιμή ό,τι να'ναι. Μετά χτύπησε τα 500άρια η ΤΕΑ κι άλλαξαν τα τιμολόγια στις 24/8 (αφού ανακοινώθηκαν οι επιδοτήσεις) δήθεν λόγω τυπογραφικού λάθου (τους επιτρέπει η ΡΑΕ να αλλάξουν τιμολόγια μόνο για σοβαρό λόγο).

- Είχα σταθερό Yellow 0.21 μέχρι τέλη Νοέμβρη, το γύρισα σε κυμαινόμενο να μου βγει τζάμπα ο Σεπτέμβρης (λογικά θα πιάσει κι έναν μέρος της καλοκαιρινής κατανάλωσης αν σπάσει αναλογικά το 4μηνο στον εκκαθαριστικό). Οκτώβρης 0.15 στον ΗΡΩΝ συν 50 econtract, οπότε τα έβγαλα τα λεφτά μου και με το παραπάνω.

Τους πήρα τηλ και μίλησα με αυτόν που ανέλαβε την αίτηση. Μου είπε τα εξής. Ότι αυτό το μήνα έτυχε και βγήκαν πιο ακριβοί αλλά έχουν ιστορικό ως πιο φτηνοί και αυτό σίγουρα θα αλλάξει από τον επόμενο μήνα. Ότι πέσανε έξω στην πρόβλεψη. Ο υπάλληλος μου φάνηκε πολύ διαβασμένος και ειλικρινής αφού μου είπε ότι η διαφορά τους από τον φτηνότερο είναι 0,09 για αυτό το μήνα. Γενικά μου είπε ότι οι συνεχείς αλλαγές παρόχου μόνο ζημιωμένο θα με βγάλουν. Λέω να δώσω μια ευκαιρία ενός μήνα, αν και τα 50Ε του ήρωνα είναι φουλ δελεαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καταλάβει κανείς πως δουλεύουν οι κλίμακες της επιδότησης; Αν έχει κάποιος κατανάλωση 700kwh έχει επιδότηση για 500kwh 0.436 και οι 200 έχουν 0.386 ή έχουν και οι 700 επιδότηση 0.386;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, 1comment είπε

Ότι πέσανε έξω στην πρόβλεψη

κοινώς τα 'μέσα' δε λειτούργησαν σωστά και δεν είχαν την ενημέρωση του ανταγωνισμού...

1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

Έχει καταλάβει κανείς πως δουλεύουν οι κλίμακες της επιδότησης; Αν έχει κάποιος κατανάλωση 700kwh έχει επιδότηση για 500kwh 0.436 και οι 200 έχουν 0.386 ή έχουν και οι 700 επιδότηση 0.386;

το 1ο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Έχει καταλάβει κανείς πως δουλεύουν οι κλίμακες της επιδότησης; Αν έχει κάποιος κατανάλωση 700kwh έχει επιδότηση για 500kwh 0.436 και οι 200 έχουν 0.386 ή έχουν και οι 700 επιδότηση 0.386;

Αυτό που έχω με bold. Kι αν κάνεις εξοικονόμιση 15% στη κατανάλωση, τότε στο τέλος τετραμήνου θα πάρεις αναδρομικά επιπλέον 0.05 στη 2η κλίμακα... δηλαδή θα πάει όλη η κατανάλωση στη 1η κλίμακα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, ekrepali είπε

@korakios

Έκαναν διόρθωση στη διατύπωση του loyalty pass Σεπτεμβρίου και πλέον είναι ξεκάθαρο ότι θα εκκαθαριστεί βάσει της κατανάλωσης Σεπτεμβρίου και όχι Αυγούστου.

IMG_20220921_032740.jpg.273ea47caa6e75ecb92e961a3b7b9e80.jpg

τότε φάγανε τον Αύγουστο , της πόπης πάλι θα γίνει με τη συγκεκριμένη εταιρία .......

12 ώρες πριν, ekrepali είπε

Εγώ προσωπικά δεν έχω δει λογαριασμό εκκαθαριστικό η τελικό, που να έχει εκκαθαριστεί το loyalty pass με την αναλογική κατανάλωση Αυγούστου.

θα ανεβάσω όταν βρω

12 ώρες πριν, Necrogeddon είπε

Η ειδοποιηση που βλεπεις στο κειμενο ηρθε με τον λογαριασμο του Μαιου και η αναλυση ειναι απο τον τελευταιο λογαριασμο που ηταν και εκκαθαριστικος

τότε είσαι "απλά" σε πανάκριβο σταθερό ,

η μόνη περίπτωση να φύγεις αζημίως είναι με αμφισβήτηση οτι δεν είδες την ειδοποίηση (υποθέτω θα δεχτεί η efa να σε βάλει σε κυμαινόμενο μιας και με 0,30 έχει ζημιά)

5 ώρες πριν, KenJiNx είπε

Ρε παιδιά, σας φαίνεται σωστός ο λογαριασμός αυτός ;

ναι , για Γ22 , δες το excel

__________________________________________

@ekrepali βγήκαν κάπου οι επιδοτήσεις επίσημα για Οκτ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...