Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, nasoduko είπε

το εβαλα και σε αλλο νημα το βαζω και εδω γιατι ετσι απλα ...

επειδη εχω δουλεψει σε τηλεφωνικό κε τρο πιστεψε με οι κλησεις μπαινουν αυτοματα με το που κλεινει η προυγουμενη,έπαιρνα κοντα στις 100 κλησεις την μερα,γιατι οι πελατες λεγανε καθε καρυδιάς καρυδι και ναι υπαρχουν πελατες που σε κρατανε μιση ωρα βρίζοντας σε,οποτε δεν φταινε τα παιδια στο κεντρο,μερικες φορες φταιτε και εσεις...τα συμβολαια δεν τα διαβαζει ποτε κανεις ,κανεις δεν κανει τις συγκεκριμενες ερωτησεις στο τμημα πωλησεων που η δουλεια τους ειναι να πουλησουν οπως και οι D2D πωλητες,και σκεψου οτι υπαρχουν ατομα που μπορει να εχουν ενα μηνα πανω στις γραμμες μπορει να υπαρχουν και ατομα οπως εγω που ειχα διομιση χρονια και ξεβρακωνα μεχρι και δικηγορους,οποτε οπως εσεις πανω στις δουλειες που κανετε καποια δεν τα ξερετε λογω μη ενημερωσης ετσι ειναι και αυτοι οι εργαζομενοι,οποτε αν τους μιλησετε με σεβασμο θα εχετε την αναλογη εξυπηρετηση αν οχι καλα να παθετε,και μην ξεχνατε οτι μπαινουν και αυτοι σε μια νεα κατασταση οπως ειχα μπει και εγω επι ρητρας αναπροσαρμογης,καλο να το παιζετε ραμπο εδω ,υπαρχουν και αυτοι που ξερουν και αυτοι που οχι,αυτα παρακαλω κατανοηστε το προσωπικο,και οχι δεν ειμαι εδω να παρακολουθω τι λετε και να τα μεταφερω ,ειμαι εδω γιατι δεν ξερω και εγω τι το διαολο θα κανω και δεν ειχα καμια ορεξη να μου βριζει ο αλλος τον πατερα ,που πριν τρεις μηνες τον είχα θάψει αυτα..στα τηλεφωνα φαινεται η παιδεία των πελατων και ας πουμε ανθρωπων..

Τώρα μου θύμισες μια κατάσταση που ήταν πολύ αμήχανη, με είχε πάρει κάποτε μια τηλεφωνήτρια από "κεντρικά" watt volt νομίζω, δεν είμαι 100% σίγουρος, και αφού μου είχε παρουσιάσει το πρόγραμμα και της είπα ήθελα μερικές μέρες να το σκεφτώ ακούγεται σαν να ήταν πάνω από το κεφάλι της κάποιος supervisor ή κάτι, να της φωνάζει έντονα και να προσπαθεί να την πιέσει, να πιέσει εμένα για να κλείσει άμεσα την πώληση. Και λέω τι τραβάνε ρε φίλε οι εργαζόμενοι στα call centers! Και της κάνω, να σας πω κάτι, θα το σκεφτόμουν σοβαρά να αλλάξω σε εσάς, αλλά έτσι που έκανε ο κύριος που ακούστηκε, δεν θέλω, αν κάνει έτσι τώρα φαντάζομαι πώς θα κάνει στο τηλέφωνο αν είμαι ήδη πελάτης και πάρω για υποστήριξη ή παραπόνο... Πείτε στον κύριο ότι με χάσατε εξαιτίας του. 

Οπότε ναι μιλάμε με ευγένεια και ρωτάμε αυτά που θέλουμε χωρίς να πιστεύουμε αυτά που μας λένε γιατί πουλάνε και μπαρούφες για να κλείσουν πώληση, αφού τρώνε πίεση!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

53 λεπτά πριν, juanjk είπε

Με μηδενικό περιθώριο και το 13.57% των απωλειών δικτύου τι κερδίζει ο πάροχος το 1 ευρώ πάγιο; Αλλα σίγουρα υπάρχει hedging εδώ αφού θα τιμολογεί στη μέση τιμή αγοράς του μήνα αλλά έχει αγοράσει πιο χαμηλά από το χρηματιστήριο.

Είμαι εδώ και 1 χρόνο σε Φυσικό Αέριο (ρεύμα) και σήμερα βλέποντας το excel, σκέφτομαι να πάω είτε σε ΔΕΗ Γ1 , είτε σε Zenith Power Home Choice.

Θα έχω ένα πολύ μικρό φωτοβολταϊκό 2,5KWh το οποίο θα μου καλύπτει το 70% της κατάνάλωσης μου (300-350KWh / μήνα).

Σκέφτομαι αν με συμφαίρει να επιλέξω Πράσινο ή Κίτρινο και ποια από τις δυο να επιλέξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

είδα φως και μπήκα ....

κλειστο μεχρι να δουμε πως θα πανε οι τιμες απλα το νου σου στα δεκα βηματα ειναι το τραπεζι,απλα το εχω βαλει και στο νημα της δεη,απλα στην επικόλληση εγιναν καποια γραφόμενα λαθη τα οποια τα έχω διορθωσει , αυτά ,και σε εσενα προσωπικα σου εχω στειλει μυνημα και σε ευχαριστησα για την δουλεια που κανεις εδω μεσα ,αλλα εγω παρολο που δουλευα σε τηλεφωνικο κεντρο δεν εχω ορεξη να μπω στην διαδικασια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
1 λεπτό πριν, nasoduko είπε

κλειστο

στο παρών δε μας ενδιαφέρουν οι υπάλληλοι του τηλεφωνικού κέντρου μιας και δε δίνουμε σημασία στο τι λένε

είναι κανόνας εδώ και πάρα πολλά χρόνια

τα υπόλοιπα είναι offtopic

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Τώρα μου θύμισες μια κατάσταση που ήταν πολύ αμήχανη, με είχε πάρει κάποτε μια τηλεφωνήτρια από "κεντρικά" watt volt νομίζω, δεν είμαι 100% σίγουρος, και αφού μου είχε παρουσιάσει το πρόγραμμα και της είπα ήθελα μερικές μέρες να το σκεφτώ ακούγεται σαν να ήταν πάνω από το κεφάλι της κάποιος supervisor ή κάτι, να της φωνάζει έντονα και να προσπαθεί να την πιέσει, να πιέσει εμένα για να κλείσει άμεσα την πώληση. Και λέω τι τραβάνε ρε φίλε οι εργαζόμενοι στα call centers! Και της κάνω, να σας πω κάτι, θα το σκεφτόμουν σοβαρά να αλλάξω σε εσάς, αλλά έτσι που έκανε ο κύριος που ακούστηκε, δεν θέλω, αν κάνει έτσι τώρα φαντάζομαι πώς θα κάνει στο τηλέφωνο αν είμαι ήδη πελάτης και πάρω για υποστήριξη ή παραπόνο... Πείτε στον κύριο ότι με χάσατε εξαιτίας του. 

Οπότε ναι μιλάμε με ευγένεια και ρωτάμε αυτά που θέλουμε χωρίς να πιστεύουμε αυτά που μας λένε γιατί πουλάνε και μπαρούφες για να κλείσουν πώληση, αφού τρώνε πίεση!!!

στις πωλησεις σε σχεση με την εξυπηρετηση η αναλογια  σε θεμα πιεσης ειναι 30-70,μου βριζανε την μανα και δεν μπορουσα να πω κατι ουτε και να κλεισω ,και ολα αυτα για καποιο λαθος που εκανε ο ιδιος ο πελατης,εγω ημουν εξυπηρετηση..τεσπα καλη χρονια σε ολους.

Μόλις τώρα, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

στο παρών δε μας ενδιαφέρουν οι υπάλληλοι του τηλεφωνικού κέντρου μιας και δε δίνουμε σημασία στο τι λένε

είναι κανόνας εδώ και πάρα πολλά χρόνια

τα υπόλοιπα είναι offtopic

 

 

σωραιος καλη χρονια..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios Στην καρτέλα Επαγγελματικά Κυμαινόμενα, στο ΔΕΗ mybusiness 4all plus αναφέρεις ότι το πάγιο είναι 15,7 ευρώ. Μάλλον έχεις κάνει λάθος. Στο site της ΔΕΗ βλέπω ότι έχει πάγιο 5 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, xakou είπε

Θα έχω ένα πολύ μικρό φωτοβολταϊκό 2,5KWh το οποίο θα μου καλύπτει το 70% της κατάνάλωσης μου (300-350KWh / μήνα).

Σκέφτομαι αν με συμφέρει να επιλέξω Πράσινο ή Κίτρινο και ποια από τις δυο να επιλέξω...

για τα 350kw ,ειδικά αν πάνε προς 500kw κοίτα για volton , μετά Ήρων για τα 50€ δώρου και μετά βλέπεις

edit  τώρα κατάλαβα οτι καλύπτουν το 70% απο τα 300-350

2 λεπτά πριν, Trustworthy είπε

@korakios Στην καρτέλα Επαγγελματικά Κυμαινόμενα, στο ΔΕΗ mybusiness 4all plus αναφέρεις ότι το πάγιο είναι 15,7 ευρώ. Μάλλον έχεις κάνει λάθος. Στο site της ΔΕΗ βλέπω ότι έχει πάγιο 5 ευρώ.

έχω στα σχόλια "γράφει χρέωση ισχύος τουλάχιστον 11€/μήνα , άγνωστο αν το χρεώνουν σε Γ21 (υπολογίζεται)"

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά σε όλους. Έχω στο σπίτι την εταιρία "Φυσικό Αέριο" για ρεύμα και φυσικό αέριο (θέρμανση). Αυτοί μου προτείνουν το "MAXI HOME" (κίτρινο) για ρεύμα που αναφέρει και μια έκπτωση συνδυαστική με φυσικό αέριο. Τώρα με έχουν βάλει στο "ΡΕΎΜΑ ΟΙΚΙΑΚΌ" (πράσινο) που δεν αναφέρει κάτι στο site για έκπτωση με φυσικό αέριο. Ρίχνοντας μια ματιά στο excel και βάζοντας καταναλώσεις μηνιαίες και 4μηνιαιες η διαφορά στα δύο προγράμματα είναι της τάξης των 3€/μηνα ή 12€/4μηνο, ενώ η διαφορά αυτών με το Γ1 της ΔΕΗ είναι -5€/μηνα (πρασινο) κ -2€/μηνα (κίτρινο). Τι προτείνετε να κάνω;; αρχικά να αλλάξω απ το πράσινο στο κίτρινο και να παραμείνουν στο "φυσικό αέριο" ή να πάω ΔΕΗ; οι καταναλώσεις μου ειναι περιπου 250ημερα κ 90νυχτα τον μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thansof_7 είπε

Καλή χρονιά σε όλους. Έχω στο σπίτι την εταιρία "Φυσικό Αέριο" για ρεύμα και φυσικό αέριο (θέρμανση). Αυτοί μου προτείνουν το "MAXI HOME" (κίτρινο) για ρεύμα που αναφέρει και μια έκπτωση συνδυαστική με φυσικό αέριο. Τώρα με έχουν βάλει στο "ΡΕΎΜΑ ΟΙΚΙΑΚΌ" (πράσινο) που δεν αναφέρει κάτι στο site για έκπτωση με φυσικό αέριο. Ρίχνοντας μια ματιά στο excel και βάζοντας καταναλώσεις μηνιαίες και 4μηνιαιες η διαφορά στα δύο προγράμματα είναι της τάξης των 3€/μηνα ή 12€/4μηνο, ενώ η διαφορά αυτών με το Γ1 της ΔΕΗ είναι -5€/μηνα (πρασινο) κ -2€/μηνα (κίτρινο). Τι προτείνετε να κάνω;; αρχικά να αλλάξω απ το πράσινο στο κίτρινο και να παραμείνουν στο "φυσικό αέριο" ή να πάω ΔΕΗ; οι καταναλώσεις μου ειναι περιπου 250ημερα κ 90νυχτα τον μήνα. 

volton για τα δωρεάν 250+90 και μετά Ήρων για τα 50€ ....

διάβασε προηγούμενες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή και φθηνή ενεργειακή χρονιά να έχουμε(και όχι μόνο στην ενέργεια).

Είμαι χρόνια πελάτης στην Ζενίθ σε ρεύμα και αέριο.

Οι καταναλώσεις μου σε ρεύμα είναι της τάξης των 200-230 κιλοβατώρων τον μήνα και οι λογαριασμοί μου τους τελευταίους μήνες είναι σταθερά στα 70 ευρώ χωρίς να έχω ενεργοποιημένη πάγια εντολή σε ρεύμα ή αέριο.

Ποιο χρώμα είναι καλύτερο για να επιλέξω.

Είδα τώρα ότι το μπλε με πάγια εντολή το έριξε στα 0,016.

Με συμφέρει ή να πάω στο πράσινο που με μεταφέρουν αυτόματα(τιμή για το πράσινο να πω την αλήθεια δεν είδα τι έχουν ανακοινώσει)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dumakos είπε

Καλή και φθηνή ενεργειακή χρονιά να έχουμε(και όχι μόνο στην ενέργεια).

Είμαι χρόνια πελάτης στην Ζενίθ σε ρεύμα και αέριο.

Οι καταναλώσεις μου σε ρεύμα είναι της τάξης των 200-230 κιλοβατώρων τον μήνα και οι λογαριασμοί μου τους τελευταίους μήνες είναι σταθερά στα 70 ευρώ χωρίς να έχω ενεργοποιημένη πάγια εντολή σε ρεύμα ή αέριο.

Ποιο χρώμα είναι καλύτερο για να επιλέξω.

Είδα τώρα ότι το μπλε με πάγια εντολή το έριξε στα 0,016.

Με συμφέρει ή να πάω στο πράσινο που με μεταφέρουν αυτόματα(τιμή για το πράσινο να πω την αλήθεια δεν είδα τι έχουν ανακοινώσει)?

θα σου πρότεινα σταθερό μιας και χρόνια πλήρωνες αρκετά ακριβά , τουλάχιστον τώρα θα πληρώνεις κάτι παραπάνω σε σχέση με τα φθηνότερα αλλά θα ξέρεις τι θα πληρώνεις

τσέκαρε της ελιν

https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia-new/gia-to-spiti-ilektriko-reyma-on/power-on-blue-day-and-night-reyma/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, billyherr_ είπε

Καλη χρονια σε ολους!

Τα τελευταια 3 χρονια βρισκομαι στο Ηρων Generous Home προγραμμα αλλα δεν εχω ασχοληθει σοβαρα με ενεργειακο τουρισμο. Επισης το excel του κορακιου καλο και χρυσο ομως πραγματικα οσες φορες εχω βαλει τα στοιχεια μου πανω δεν το εχω καταφερει να μου βγαλει καποιο αποτελεσμα που να καταλαβαινω, και αρκουμαι στο να τσεκαρω τιμες με το allazorevma.gr.

Μιας που βρισκομαι πανω κατω στην ιδια κατασταση με τον @Nikos_iphone, ρωταω τους γκουρου εδω μεσα για τη συμβουλη τους ετσι για να παει καλα η χρονια :P Καταναλωση το σπιτι εχει περιπου 6500kwh το χρονο (δεν ξεπερναμε τις 600kwh το μηνα). Αφηνοντας στην ακρη τις ενεργοβορες συσκευες που θα αλλαχθουν, τι προτεινετε να κανω?

Ιδανικα θα ηθελα κατι "set it & forget it" αλλα δεν ξερω κατα ποσο τα μπλε προγραμματα ταιριαζουν στην περιπτωση μας.
Δε θα ηθελα να πληρωνω πχ 16 cents την kwh οταν οι αλλοι την πληρωνουν 11 (τιμες Ιανουαριου 2024) , αλλα βεβαια αυτα μπορουν ερθουν τουμπα και με καποιο μπλε να βγουμε "κερδισμενοι" μεσα στη χρονια αν ανεβουν οι τιμες των πρασινοκιτρινων.

Απο την αλλη με "μονο" 100€ προστιμο (στους παροχους που εχω δει) αν σπασεις μπλε συμβολαιο στο πρωτο εξαμηνο, δεν ξερω αν θεωρειται τελικα καλο game plan να κλειδωσεις μια τιμη κιλοβατωρας σημερα, και αν δεις πως βγαινεις "ζημιωμενος" τους 2-3 πρωτους μηνες του 24, να σπασεις συμβολαιο για να πας σε πρασινοκιτρινο.

Ειλικρινα τον τελευταιο μηνα διαβαζω συνεχεια για προγραμματα και με εχει πονεσει το κεφαλι μου. Δεν ξερω τι να κανω. Οποτε πριν ακολουθησω τους περισσοτερους εδω μεσα (απο οσα εχω διαβασει μεχρι τωρα) και παω σε καποιο δεη myhome 4all ή πρωτεργεια οικακο value special, ζητω ταπεινα την καθοδηγηση σας.

Οποια συμβουλη καλοδεχουμενη.

Προσέξτε λίγο με κάτι site τύπου allazorevma. Έχουν bugs. Για παράδειγμα στο κίτρινο Comfort υπολογίζουν με σταθερή ΤΕΑ για όλο το 2024:
image.png.b30be329f2a84a9d2e303c0e3a5bddd6.png

 

Ενώ στο Easy:

image.png.f4777abba7bc97ceef340bf64888bf4b.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...