Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Zenith Power Home Choice => "προσοχή για τυχών παράνομη αλλαγή τιμής προμήθειας πριν το 6μηνο"
Στο excel η προμήθεια που αναφέρεται εδώ ποια είναι; Το πάγιο (στήλη B ) ή η "προσαύξηση" πρώην ΟΤΣ (στήλη Ε); 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lexotamilf είπε

Εχθές έκανα κίνηση να παραμείνω στο power home now της ζενίθ και να μην με πάνε στο πράσινο τιμολόγιο. Από σήμερα βλέπω στο website της εταιρείας ότι το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν είναι εμπορικά διαθέσιμο. wtf?

Επειδή κι εγώ έκανα ακριβώς το ίδιο, υποθέτω ότι το "Μη εμπορικά διαθέσιμο" σημαίνει πως δεν μπορούν να το επιλέξουν (νέοι & υφιστάμενοι) πελάτες σαν νέο συμβόλαιο. Οπότε εμείς που ήμασταν από πριν εκεί, παραμένουμε έως 12 μήνες (διάρκεια σύμβασης) από την ημερομηνία υπογραφής.

24 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Στο excel η προμήθεια που αναφέρεται εδώ ποια είναι; Το πάγιο (στήλη B ) ή η "προσαύξηση" πρώην ΟΤΣ (στήλη Ε);

Είναι η στήλη "Βασική Ημερήσια" (στήλη C).

Επεξ/σία από kkaragki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kkaragki είπε

Επειδή κι εγώ έκανα ακριβώς το ίδιο, υποθέτω ότι το "Μη εμπορικά διαθέσιμο" σημαίνει πως δεν μπορούν να το επιλέξουν (νέοι & υφιστάμενοι) πελάτες σαν νέο συμβόλαιο. Οπότε εμείς που ήμασταν από πριν εκεί, παραμένουμε έως 12 μήνες από την ημερομηνία υπογραφής.

Είναι η στήλη "Βασική Ημερήσια" (στήλη C).

Γιατί λες 12 μήνες?

Έχεις υπογράψει για 12 μήνες?

Με τι τιμη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Γιατί λες 12 μήνες?

Έχεις υπογράψει για 12 μήνες?

Με τι τιμη ?

Ναι, δε το έγραψα σωστά, λάθος μου. Αναφέρομαι στη διάρκεια της σύμβασης.

Φυσικά μπορούμε να φύγουμε αζημίως όποτε το θελήσουμε μέσα σε αυτό το διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billyherr_ είπε

@HAthinaia @petranthe Ειστε ωραιοι και σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας!

Ακυρη ερωτηση προς ολους, σε ποιους παροχους μπορουμε να στελνουμε μετρηση καθε μηνα ωστε να ερχεται εκκαθαριστικος καθε μηνα?

Γιατι Ηρωνα (σιγουρα) και Δεη (νομιζω) ειναι καθε 2-3 μηνες...

Μπορείς σίγουρα στην ελιν, αλλά ήταν και ένας δύο άλλοι ακόμα που δεν τους θυμάμαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios Για επαγγελματικό Γ21 Πράσινο η Volton αναγράφει 0,1690 και 0,1442 με έκπτωση συνέπειας. Σημαίνει ότι εάν πληρώσω εγκαίρως τον λογαριασμό μου θα χρεωθώ με 0,1442;

Στο excel μήπως πρέπει να ενημερωθεί η τιμή; 

Στις 26/12/2023 στις 11:01 ΜΜ, xraxra είπε

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vassilis211973 είπε

και στον Ηρωνα καθε μηνα στελνω

Λειτουργεί όμως ως εκκαθαριστικος ή όταν βγαίνει του ΔΕΔΔΗΕ κάνει αναλογική εκκαθάριση; Γιατί της ελιν όταν δίνεις είναι εκκαθαριστικοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Trustworthy είπε

Στον Ηρων έχουμε τιμή Ιανουαρίου για Πράσινο οικιακό (Basic Home); Δεν βλέπω κάτι να αναγράφεται στο site τους. 

Ακόμα το μελετάνε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Trustworthy είπε

Στον Ηρων έχουμε τιμή Ιανουαρίου για Πράσινο οικιακό (Basic Home); Δεν βλέπω κάτι να αναγράφεται στο site τους. 

λογικά μέχρι μεθαύριο θα το έχουνε βγάλει όπως και οι υπόλοιποι όπως είναι υποχρεωμένοι.Εγώ πάντως όπως βλέπω τα πράγματα θα την κάνω για Ζενιθ power home choice βεβαια το θεμα και εκει ειναι τι θα γινει μετα το τριμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Giorgos375s είπε

Καλή χρονιά Κορακιε,σωστός το 50+50 έχω πάρει. Εννοώ αν τα 50 που δίνουν δώρο στους πρώτους λογαριασμούς τα παίρνουμε αν φύγουμε?(25 κόψανε στον πρώτο) Αλλιώς πρέπει να περιμένω να κάψω 50€ ρεύμα και να την κάνω μετά?

κανονικά πρέπει να τα βάλουν ακόμα και αν φύγεις

____________________________________

5 ώρες πριν, Nikos_iphone είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους, όντας άσχετος με τις τιμές του ρεύματος και τους παρόχους έχω κλασσικά σαν πάροχο την ΔΕΗ και θέλω γενικά να μου προτείνετε εναλλακτικές λύσεις για να φύγω καθώς πιστεύω ότι είναι ακριβότερη όλων. Η κατανάλωση του σπιτιού είναι χαμηλή και θέλω αν μπορείτε να μου πείτε 1-2 προτάσεις για να φύγω. Αξίζει η φυγή;

ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

50€ Ήρων VS κατανάλωση μηνός που έχεις επι διαφορά τιμής που θα κλείσει του Ήρων σε σχέση με αυτό που είσαι

________________________________________

5 ώρες πριν, billyherr_ είπε

Τα τελευταια 3 χρονια βρισκομαι στο Ηρων Generous Home προγραμμα

κρίμα , κλείσε σταθερό

5 ώρες πριν, billyherr_ είπε

Επισης το excel του κορακιου καλο και χρυσο ομως πραγματικα οσες φορες εχω βαλει τα στοιχεια μου πανω δεν το εχω καταφερει να μου βγαλει καποιο αποτελεσμα που να καταλαβαινω, και αρκουμαι στο να τσεκαρω τιμες με το allazorevma.gr.

και ούτε θα έχει τις ίδιες τιμές , γιαυτό το λόγο έκανα το excel και δεν κοιτάω τα site

5 ώρες πριν, billyherr_ είπε

Καταναλωση το σπιτι εχει περιπου 6500kwh το χρονο (δεν ξεπερναμε τις 600kwh το μηνα)

δες της volton για τα 500kw αλλά θα πρέπει να φύγεις σε ένα μήνα πάλι (μην παρεις τα 50€)

5 ώρες πριν, billyherr_ είπε

Ιδανικα θα ηθελα κατι "set it & forget it" αλλα δεν ξερω κατα ποσο τα μπλε προγραμματα ταιριαζουν στην περιπτωση μας.
Δε θα ηθελα να πληρωνω πχ 16 cents την kwh οταν οι αλλοι την πληρωνουν 11 (τιμες Ιανουαριου 2024) , αλλα βεβαια αυτα μπορουν ερθουν τουμπα και με καποιο μπλε να βγουμε "κερδισμενοι" μεσα στη χρονια αν ανεβουν οι τιμες των πρασινοκιτρινων.

Απο την αλλη με "μονο" 100€ προστιμο (στους παροχους που εχω δει) αν σπασεις μπλε συμβολαιο στο πρωτο εξαμηνο, δεν ξερω αν θεωρειται τελικα καλο game plan να κλειδωσεις μια τιμη κιλοβατωρας σημερα, και αν δεις πως βγαινεις "ζημιωμενος" τους 2-3 πρωτους μηνες του 24, να σπασεις συμβολαιο για να πας σε πρασινοκιτρινο.

πηγαινε ΔΕΗ  (στο άλλο νήμα), ή κλείσε σταθερό weenergy που δεν έχει ρήτρα αποχώρησης

_____________________________

4 ώρες πριν, CHRISpros είπε

Τα πράσινα τιμολόγια ανακοινωνουν τιμή κάθε 1η του μηνα. Οκ μέχρι εδώ. Μπορείς να τσεκαρεις και να αλλάζεις.

Εγώ ένα πράγμα δεν έχω καταλαβει. 

Ακόμη και τα πράσινα τιμολόγια προκύπτουν από κάποια εξίσωση. Μπορεί με βάση αυτή την εξίσωση να γίνουν οι παρακάτω προβλέψεις ; 

Ποια εταιρία θα προσφέρει το καλύτερο πράσινο αν α. Η τιμή χονδρικής ανέβει πολύ, β. Η τιμή χονδρικής πέσει πολύ και γ. Δεν έχουμε μεγάλες μεταβολές χονδρικής; 

Για να δώσω ένα παράδειγμα: αν τον επόμενο μήνα η τιμή χονδρικής παραμένει σταθερή, τότε πάλι ΔΕΗ, Ελιν και nrg θα είναι οι φθηνότερες στα πράσινα ; 

όχι γιατί στα πράσινα αλλάζουν οι εκπτώσεις , αν δεν αλλάξουν τότε το excel με κοινές τιμές χοντρικής δείχνει το πιο συμφέρει

_______________________

2 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Zenith Power Home Choice => "προσοχή για τυχών παράνομη αλλαγή τιμής προμήθειας πριν το 6μηνο"
Στο excel η προμήθεια που αναφέρεται εδώ ποια είναι; Το πάγιο (στήλη B ) ή η "προσαύξηση" πρώην ΟΤΣ (στήλη Ε); 

η βασική τιμή

______________________________

1 ώρα πριν, Trustworthy είπε

Στον Ηρων έχουμε τιμή Ιανουαρίου για Πράσινο οικιακό (Basic Home); Δεν βλέπω κάτι να αναγράφεται στο site τους. 

ναι , έχει βγει , δεν είναι στο excel του doomnx ? (έχω λινκ απο στο excel μου "Τιμες Ιανουαρίου 2024)

τώρα που το σκέφτομαι επειδή έχω τιμές χοντρικής Δεκεμβρίου οι τιμές πράσινων στο excel μου ισχύουν

______________________________________

2 ώρες πριν, Trustworthy είπε

@korakios Για επαγγελματικό Γ21 Πράσινο η Volton αναγράφει 0,1690 και 0,1442 με έκπτωση συνέπειας. Σημαίνει ότι εάν πληρώσω εγκαίρως τον λογαριασμό μου θα χρεωθώ με 0,1442;

δεν ξέρω αν βάζουν προκαταβολικά τη συνέπεια

2 ώρες πριν, Trustworthy είπε

Στο excel μήπως πρέπει να ενημερωθεί η τιμή; 

πρέπει να τσεκάρω γιατί βγαίνει άλλη τιμή , κάτι δεν κολλά

σωστά το έχω , σε σένα δε βγάζει ίδιες τιμές ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...