Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή χρονιά με υγεία χαρές και χωρίς σκοτούρες !

3 ώρες πριν, juanjk είπε

το διόρθωσα (ελπίζω , αύριο θα καταλάβω τι έκανα 😛)

____________________

@doomnx έβαλα λινκ απο το excel σου για τις τιμές Ιανουαρίου

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

@doomnx έβαλα λινκ απο το excel σου για τις τιμές Ιανουαρίου

Α σε ευχαριστώ πολύ! Τι ανέλπιστο δώρο ήταν αυτό; Θα έπαιρνα όρκο ότι σε εκείνο το φύλλο είχες link για το δικό σου εξελάκι! Βρήκα το φλουρί; 😅

Καλή χρονιά και πάλι! Αναμένω τιμές από ΗΡΩΝ και λοιπούς που δεν έχουν ανακοινώσει συνέπεια!

4 ώρες πριν, juanjk είπε

Δηλαδή το Value+ έχει μόνιμα την έκπτωση συνέπειας του Reward?

Α καλά, εγώ τώρα ένιωσα. Τα κίτρινα της Protergia είναι όλα ex-ante, αφού χρησιμοποιούν ΜΤΑ 2 μηνών πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, doomnx είπε

Α σε ευχαριστώ πολύ! Τι ανέλπιστο δώρο ήταν αυτό; Θα έπαιρνα όρκο ότι σε εκείνο το φύλλο είχες link για το δικό σου εξελάκι!

ήταν κοινόχρηστο αλλά κλασσικά ο καθένας έκανε ότι νόμιζε και βαριόμουν να το κλειδώσω και να διορθώνω 😂

1 ώρα πριν, doomnx είπε

Βρήκα το φλουρί; 😅

ναι , το φλουρί των tags και pm , καλή χρονιά 😂

1 ώρα πριν, doomnx είπε

Α καλά, εγώ τώρα ένιωσα. Τα κίτρινα της Protergia είναι όλα ex-ante, αφού χρησιμοποιούν ΜΤΑ 2 μηνών πριν.

ναι , έχουν βγει οι τιμές αρκετές μέρες πριν (εκτός αν ο ΑΔΜΗΕ κάνει διόρθωση) ,

0,16 με 0,17 περίπου , έλεγα να σου πω μήπως να τα έβαζες και αυτά με τα πράσινα αλλά χρονιάρες μέρες χαλαρά !

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nate είπε

Καλή χρονιά!

Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις ενέργειας είναι ίδιες κάθε μήνα;

Ναι, μέχρι να αλλάξουν με ΦΕΚ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, καλή χρόνια!

Στο excel πως αναγνωρίζουμε τα κίτρινα στα οποία έχει ανακοινωθεί η τιμή εκ των προτέρων (ex ante);

Επίσης, πρακτικά η διαφορά πρασίνου με ex ante κίτρινο, ποια είναι;

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, killer_instinct είπε

Καλημέρα, καλή χρόνια!

Στο excel πως αναγνωρίζουμε τα κίτρινα στα οποία έχει ανακοινωθεί η τιμή εκ των προτέρων (ex ante);

Επίσης, πρακτικά η διαφορά πρασίνου με ex ante κίτρινο, ποια είναι;

Ευχαριστώ! 

Στο excel που έχει στην υπογραφή του ο doomnx διακρίνει τα κίτρινα σε ex ante και ex post.

Δεν υπάρχει διαφορά για εμάς, αν δεν κάνω λάθος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, archiezulu είπε

Δεν θα είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα στο Σμαρτ , φάε τα 100 και φύγε για Ήρων 50

Καλή Χρονιά φίλε μου,το διατύπωσα λάθος.Εχω πάρει το 50+50 όχι τα 100 του Σμαρτ

14 ώρες πριν, korakios είπε

εσύ λες για τα 50+50 και όχι τα 100€ του smart

πάντα επιστρέφεται

ναι , εκτός αν έχεις μεγάλη κατανάλωση πας volton

Καλή χρονιά Κορακιε,σωστός το 50+50 έχω πάρει. Εννοώ αν τα 50 που δίνουν δώρο στους πρώτους λογαριασμούς τα παίρνουμε αν φύγουμε?(25 κόψανε στον πρώτο) Αλλιώς πρέπει να περιμένω να κάψω 50€ ρεύμα και να την κάνω μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/12/2023 στις 1:47 ΠΜ, HAthinaia είπε

@Rebirth Σου πρότειναν να σου δώσουν 3 δωροεπιταγές Σκλαβενίτη για τις 3 παροχές σου; Εμένα με 2 παροχές μου πρότειναν 1 αντί για 2 .. 

Δυο επιταγές για μεταφορά δυο παροχων. :) Καλή χρονιά! 

Επεξ/σία από Rebirth
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nate είπε

Στο excel που έχει στην υπογραφή του ο doomnx διακρίνει τα κίτρινα σε ex ante και ex post.

Δεν υπάρχει διαφορά για εμάς, αν δεν κάνω λάθος.

@Nate Στα ex ante (τιμολόγηση εκ των προτέρων) ξέρουμε την τιμή του κίτρινου κάθε 1η του μήνα, απλά έχουν διαφορετικό τύπο υπολογισμού της ρήτρας σε σχέση με τα πράσινα που χρησιμοποιούν ΤΕΑ (εξαίρεση το exante 4All της ΔΕΗ που είναι πραγματικά κιτρινοπράσινο θα έλεγε κανείς γιατί ΚΑΙ είναι πράσινο-έχει συγκεκριμένο τύπο υπολογισμού της ρήτρας με ΤΕΑ όπως τα πράσινα, θα γνωρίζουμε την τιμή κάθε 1η του μήνα ΚΑΙ είναι και κίτρινο exante, δίνοντας π.χ. με την απόκτησή του και 5.000 μίλια miles and bonus στην Aegean, έχει δηλαδή δώρο που δεν έχουν τα πράσινα). Κίτρινα exante είναι αυτήν την στιγμή:

1. Τα οικιακά κίτρινα της Protergia (εκτός από το Οικιακό SpitiMou που είναι ex post) και

2. το 4all της ΔΕΗ (κιτρινοπράσινο ουσιαστικά το 4all).

Στα ex post κίτρινα τιμολόγια (τιμολόγηση εκ των υστέρων) την τιμή θα τη γνωρίζουμε στο τέλος του μήνα, οπότε δεν ξέρουμε τι θα πληρώσουμε ακριβώς μέσα στον μήνα. Εδώ ανήκουν όλα τα υπόλοιπα κίτρινα οικιακά και επαγγελματικά.

Επεξ/σία από HAthinaia
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, HAthinaia είπε

@Nate Στα ex ante (τιμολόγηση εκ των προτέρων) ξέρουμε την τιμή του κίτρινου κάθε 1η του μήνα, απλά έχουν διαφορετικό τύπο υπολογισμού της ρήτρας σε σχέση με τα πράσινα που χρησιμοποιούν ΤΕΑ (εξαίρεση το exante 4All της ΔΕΗ που είναι πραγματικά κιτρινοπράσινο θα έλεγε κανείς γιατί ΚΑΙ είναι πράσινο-έχει συγκεκριμένο τύπο υπολογισμού της ρήτρας με ΤΕΑ όπως τα πράσινα, θα γνωρίζουμε την τιμή κάθε 1η του μήνα ΚΑΙ είναι και κίτρινο exante, δίνοντας π.χ. με την απόκτησή του και 5.000 μίλια miles and bonus στην Aegean, έχει δηλαδή δώρο που δεν έχουν τα πράσινα). Κίτρινα exante είναι αυτήν την στιγμή:

1. Τα οικιακά της Protergia (εκτός από το Οικιακό SpitiMou που είναι ex post) και

2. το 4all της ΔΕΗ (κιτρινοπράσινο ουσιαστικά το 4all).

Στα ex post κίτρινα τιμολόγια (τιμολόγηση εκ των υστέρων) την τιμή θα τη γνωρίζουμε στο τέλος του μήνα, οπότε δεν ξέρουμε τι θα πληρώσουμε ακριβώς μέσα στον μήνα. Εδώ ανήκουν όλα τα υπόλοιπα κίτρινα.

Η ελπεντισον ανακοίνωσε στο πράσινο 0.1706

Τι κάνουμε? Μένουμε σε αυτό η πάμε στο κίτρινο (αν δεν θέλουμε να αλλάξουμε εταιρεία) ?

Οι πιθανότητες λένε ότι το κίτρινο μπορεί να βγει ΠΑΝΩ από 0.1706 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Η ελπεντισον ανακοίνωσε στο πράσινο 0.1706

Τι κάνουμε? Μένουμε σε αυτό η πάμε στο κίτρινο (αν δεν θέλουμε να αλλάξουμε εταιρεία) ?

Οι πιθανότητες λένε ότι το κίτρινο μπορεί να βγει ΠΑΝΩ από 0.1706 ?

@GREGORYMO το πιο φθηνό πράσινο για τον Γενάρη που ανακοινώθηκε σήμερα είναι της ΔΕΗ στα 0,13 περίπου/kWh. 

Η καλύτερή σου επιλογή αυτήν την στιγμή από άποψη δώρων είναι να κάνεις online αίτηση (προκειμένου να πάρεις 50 ευρώ δώρο στον λογαριασμό) για ΗΡΩΝ στο οικιακό κίτρινο ex post Generous Guarantee ΧΩΡΙΣ προστασία τιμής και να φύγεις από εκεί σε κανά μήνα που θα έχεις φάει το 50άρικο για να πας σε άλλο κίτρινο πρόγραμμα άλλου παρόχου που θα δίνει δώρο (ενδεικτικά αναφέρω Volton κίτρινο ex post για δωρεάν τις πρώτες 500 kWh και ΔΕΗ 4all κίτρινο ex ante για 5.000 μίλια miles and bonus δώρο για την Aegean (υπόψη πρέπει πρώτα να έχεις φτιάξει λογαριασμό Miles and Bonus στο MyAegean για να πάρεις τα μίλια)).

Η Elpedison μέχρι χθες έδινε τα 100 ευρώ δώρο στον λογαριασμό ΓΙΑ ΝΕΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ αν επέλεγες το κίτρινο ex post Elpedison Smart. Το δώρο από όσο είδαμε δεν προσφέρεται πλέον και εσύ είσαι ήδη στην Elpedison, οπότε δεν θεωρείσαι νέος πελάτης για να πάρεις το δώρο.

Επεξ/σία από HAthinaia
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρόνια σε όλους να έρθουν όλα όπως τα περιμένετε! 

Με τα τωρινά δεδομένα για όσους ειμαστε στην ELPEDISON η μεταφορά στην Ηρωνα για 50 ευρω ειναι μονόδρομος σωστά?(με εναλλακτική VOLTON?).

Μια βοήθεια για τα επαγγελματικά? Κ αυτή η παροχή στην ELPE είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους, όντας άσχετος με τις τιμές του ρεύματος και τους παρόχους έχω κλασσικά σαν πάροχο την ΔΕΗ και θέλω γενικά να μου προτείνετε εναλλακτικές λύσεις για να φύγω καθώς πιστεύω ότι είναι ακριβότερη όλων. Η κατανάλωση του σπιτιού είναι χαμηλή και θέλω αν μπορείτε να μου πείτε 1-2 προτάσεις για να φύγω. Αξίζει η φυγή;

ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...