Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, killer_instinct είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Μία ερώτηση γενικής φύσεως και ήθελα την άποψή σας, γιατί νομίζω πως ζούμε στο θέατρο του παραλόγου εκτός και αν κάνω λάθος.

Έχουν φαγωθεί στα μέσα να λένε τι καλά τι ωραία που έχουμε φθηνό ρεύμα και θα είναι κάτω από 14 λεπτά.

αγνοείς το θόρυβο

7 λεπτά πριν, killer_instinct είπε

Εγώ που είμαι στην Ζενίθ είχα χρέωση προμήθειας 0,074 για τον Δεκέμβριο. Και ξαφνικά σε έναν μήνα διαφορά θα διπλασιαστεί. Καταλαίνω κάτι λάθος ή όντως έχει ξεκινήσει το πρόγραμμα brainwash στους 40 βαθμούς κελσίου;

Ευχαριστώ και καλή χρονιά να έχουμε!

έπρεπε να πας στο smart της ελπέ για τα 100€ δώρου (ίσως δίνουν ακόμα αν περισσεύουν αιτήσεις)

τώρα έχε το νου σου γιατί το πράσινο της Ζενίθ είναι ακριβό (δες excel με τιμές Ιανουαρίου 2024)

ίσως (αν θες να παραμείνεις και δεν κάνεις τουρισμό) να κλείσεις το choice μιας και (αν δεν ανέβει η χοντρική) είναι φθηνότερο

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, killer_instinct είπε

Έχουν φαγωθεί στα μέσα να λένε τι καλά τι ωραία που έχουμε φθηνό ρεύμα και θα είναι κάτω από 14 λεπτά.

Εγώ που είμαι στην Ζενίθ είχα χρέωση προμήθειας 0,074 για τον Δεκέμβριο. Και ξαφνικά σε έναν μήνα διαφορά θα διπλασιαστεί.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Όλοι συγκρίνουν την τιμή της kWh με βάση το Γ1 της ΔΕΗ (με επιδότηση). Υπήρχε αρκετός κόσμος σε εναλλακτικούς που πλήρωνε τα μισά λεφτά.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To αντιλαμβάνομαι καλά? Φθηνότερη η Δεη με 0,12653 στο MyHome4All ? Οι τιμές τους είναι χωρίς τυχόν δώρα που δεν ανακοινώθηκαν?

Εκτος αν κατι αντιλαμβάνομαι λάθος στο excel Ιανουαριος '24

Επεξ/σία από S90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, killer_instinct είπε

Έχουν φαγωθεί στα μέσα να λένε τι καλά τι ωραία που έχουμε φθηνό ρεύμα και θα είναι κάτω από 14 λεπτά.

Εγώ που είμαι στην Ζενίθ είχα χρέωση προμήθειας 0,074 για τον Δεκέμβριο

[...δε θες ν' ανοίξουμε την κουβέντα* για το πόσα πληρώναμε πριν το "χρηματιστήριο ενέργειας" (ή το ξεπούλημα της ΔΕΗ για "σπάσιμο μονοπωλίου" και να "λειτουργήσει ο αντγαωνισμός"), δηλαδή πριν το '21, και για το πού θα πάει το πράγμα με τον καιρό, στο "ευρωπαϊκό περιβάλλον ελεύθερης αγοράς"...]

Spoiler

*...κι ο korakios ένα παραπάνω...😁

Γενικά όρεξη να 'χεις να πληρώνεις την,,,,φτήνια του ρεύματος που μας παρέχουν....

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, S90 είπε

To αντιλαμβάνομαι καλά? Φθηνότερη η Δεη με 0,12653 στο MyHome4All ? Οι τιμές τους είναι χωρίς τυχόν δώρα που δεν ανακοινώθηκαν?

Εκτος αν κατι αντιλαμβάνομαι λάθος στο excel Ιανουαριος '24

Τα πράσινα δεν έχουν δώρα. Σωστά κατάλαβες, το φθηνότερο το 4All από τα ex-ante.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, S90 είπε

To αντιλαμβάνομαι καλά? Φθηνότερη η Δεη με 0,12653 στο MyHome4All ? Οι τιμές τους είναι χωρίς τυχόν δώρα που δεν ανακοινώθηκαν?

Εκτος αν κατι αντιλαμβάνομαι λάθος στο excel Ιανουαριος '24

Μια χαρά το αντιλαμβάνεσαι. Τόσα είναι. ΓΙΑ ΓΕΝΑΡΗ. Ο Φλεβάρης,,,,θα δείξει.

Φθηνότερα σε εναλλακτικούς, μόνο μέσω δώρων τους. Αν και για όσο θα το κρατήσουν. Και με την "υποχρέωση" να κάνεις "τουρισμό"....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, killer_instinct είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Μία ερώτηση γενικής φύσεως και ήθελα την άποψή σας, γιατί νομίζω πως ζούμε στο θέατρο του παραλόγου εκτός και αν κάνω λάθος.

Έχουν φαγωθεί στα μέσα να λένε τι καλά τι ωραία που έχουμε φθηνό ρεύμα και θα είναι κάτω από 14 λεπτά.

Εγώ που είμαι στην Ζενίθ είχα χρέωση προμήθειας 0,074 για τον Δεκέμβριο. Και ξαφνικά σε έναν μήνα διαφορά θα διπλασιαστεί. Καταλαίνω κάτι λάθος ή όντως έχει ξεκινήσει το πρόγραμμα brainwash στους 40 βαθμούς κελσίου;

Ευχαριστώ και καλή χρονιά να έχουμε!

Η αλήθεια είναι όσοι ασχολούμαστε λίγο τον τελευταίο 1,5 χρόνο περίπου ,πληρώναμε κατά μέσο όρο 7 cents όπως είπες.Εμεις όμως είμαστε γύρω στο 5% μην λέω και πολύ.Ολοι οι υπόλοιποι είχανε κατά μέσο όρο τα 16 περίπου σεντς μιας και δεν ασχολούνται καθόλου.Βασει λοιπόν της συντριπτικής πλειοψηφίας βγαίνουν και τα διάφορα άρθρα από τα μέσα.

Καλή χρονιά.

1 ώρα πριν, killer_instinct είπε

 

 

Επεξ/σία από favou2000
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

ζήτα την τηλεφωνική ηχογράφηση αν δε στα βάλουν αρχικά

παλιά είχα λινκ για την αξιοπιστία αλλά είπα να το βγάλω σαν reset μιας και άλλαξε η αγορά

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59932480

όπως θα διαβάσεις ήταν η χειρότερη

ευχαριστούμε

βάλε κάτω τα δώρα VS χαμηλότερη τιμή και βλέπεις

τελικά δεν το βρίσκω , έχεις λινκ ?

ούτε αυτό το βλέπω κάπου ...

done

https://www.protergia.gr/media/kjml3gut/prosfora_promitheias_oikiako_value_plus.pdf

https://www.protergia.gr/media/itnfan1t/prosfora_promitheias_oikiako_mvp-reward.pdf

 

Καλή πρωτοχρονιά!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, doomnx είπε

Χρόνια πολλά! Καλή χρονιά! Για πείτε, πώς σας φαίνεται το πράσινο τιμολόγιο;  😂

Καλή χρονιά!

Ενα ουισκάκι ακόμα και θα γίνουν όλα μαύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, killer_instinct said:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Μία ερώτηση γενικής φύσεως και ήθελα την άποψή σας, γιατί νομίζω πως ζούμε στο θέατρο του παραλόγου εκτός και αν κάνω λάθος.

Έχουν φαγωθεί στα μέσα να λένε τι καλά τι ωραία που έχουμε φθηνό ρεύμα και θα είναι κάτω από 14 λεπτά.

Εγώ που είμαι στην Ζενίθ είχα χρέωση προμήθειας 0,074 για τον Δεκέμβριο. Και ξαφνικά σε έναν μήνα διαφορά θα διπλασιαστεί. Καταλαίνω κάτι λάθος ή όντως έχει ξεκινήσει το πρόγραμμα brainwash στους 40 βαθμούς κελσίου;

Ευχαριστώ και καλή χρονιά να έχουμε!

Παραλογισμός στο μεγαλείο του.

Σε λίγο καιρό θα μας πλασάρουν ταρίφες με 20 cents και θα λέμε τι τρομερή τιμη είναι αυτή. Και θα τρέχουν όλοι σαν τα πρόβατα να κλειδώσουν τέτοιες θεϊκές τιμές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, lexotamilf είπε

Οι περισσότεροι εδώ μέσα σήμερα 31/12/2023

 

8awsuj.jpg

Σωστός! Τόσο που πρέπει να αλλάξει όνομα το νήμα σε "Εναλλακτικός τουρισμός ρεύματος" 🤣

6 ώρες πριν, MorcyGr είπε

Όπα δηλαδή θα βγάλουν και οι άλλοι λογικά προγράμματα κάτω τον 0.10 δεν μπορεί να είναι ποιο φτηνά στην φτου δεν το λέω! 😁

Καλή χρονιά σε όλους! 

Δεν αναμένεται σύντομα να βγουν τιμές κάτω από 0,10. Κάτι τιμές που ίσως διάβασες είναι οι βασικές τιμές και όχι οι τελικές. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, libera είπε

Σε εμένα πάντως που υπέγραψα στις 28/11 στο smart με τους ίδιους όρους στο  Γ1 και Γ2 μου ήρθε email επιλογης προγράμματος. Παρόλα αυτά δεν επέλεξα τίποτα μιας και ήδη διάλεξα κίτρινο με τη σύμβαση μου

Κατάλαβα κάτι λάθος?

Μου ήρθε και εμένα email επιλογής. Μάλλον είναι αυτόματο από το σύστημα που έβλεπε ότι ήμασταν στο economy αρχικά. Για να καταλάβεις είχα ζητήσει βεβαίωση εκπροσώπησης μόλις πήγα στην ΕΛΠΕ και μου τη στείλανε μια βδομάδα μετά την έκδοση του λογαριασμού. Υπάρχει γενικά μια χρονομέτρηση στα συστήματα τους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...