Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με πηραν κι εμενα μολις απο φυσικο αεριο (που ηταν να το σηκωσω...) και με ζαλισε μια κοπελιτσα για τη χαμηλοτερη τιμη της αγορας το 0,57 για Οκτωβρη αλλα και πριν πως ηταν οι πιο φτηνοι ...😄😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Ωραία , έχουμε λοιπόν τώρα εμείς που καταναλώνουμε κάτω απο 500kwh λέει 90% επιδότηση, όποτε η προτεργια πχ λέει 0,57630 σαν τιμή και τι θα αφαιρέσουμε απο αυτή την τιμή τώρα για να βρούμε την καθαρή κιλοβατώρα; Πάλι μπάχαλο το έκαναν να μην ξέρεις την τελική τιμή 

0.436 ειπε θα ειναι η επιδοτηση στην κιλοβατορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikosbt είπε

0.436 ειπε θα ειναι η επιδοτηση στην κιλοβατορα

Tην επιδότηση την γνώριζαν από το πολύ πρωί. Άκουγα διαφημίσεις στο ραδιόφωνο το πρωί από το αυτοκίνητο που διαφήμιζαν 2 λεπτά την kWh μετά την επιδότηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Φίλε εσύ κάνεις και αγχώνεσαι χωρίς λόγο, πραγματικά. Η 4μηνιαία κατανάλωση πάντα σπάει αναλογικά στον εκκαθαριστικό όταν υπάρχουν διαφορετικές τιμές χρέωσης. Σου παραθέτω και παλιό λογαριασμό Ελίν όπου μου έσπασαν αναλογικά την κατανάλωση στον εκκαθαριστικό παρόλο που ήταν ίδια η τιμή προμήθειας, γιατί η 1η περίοδος θα έπαιρνε στον επόμενο λογαριασμό 10% συνέπεια και η 2η περίοδος 5% συνέπεια.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

2.jpg.388e60b88820d83201358e761d8bff27.jpg

Η καταχώρηση από τον πελάτη γίνεται για να μην έρχονται φουσκωμένοι έναντι κατά εκτίμηση. Κι εκεί σπάει η κατανάλωση στο 4μηνο. Αν έχεις εξωχικό και κάψεις πχ 400kw τον Ioύνιο και τους άλλους μήνες δε κάψεις τίποτα... όταν έρθει η εκκαθάριση θα πλήρώσεις 100kw με τιμές Ιούνη, 100kw με τιμές Ιούλη, 100kw με τιμές Αυγούστου, 100kw με τιμές Σεπτεμβρίου και θα αφαιρεθεί το ποσό που έδωσες έναντι για ρεύμα.

Η καταχώρηση από τον πελάτη γίνεται εφόσον το υποστηρίζει η εταιρεία που βρίσκεσαι.  Από εκεί και πέρα υποτίθεται ότι υπολογίζουν την μέση κατανάλωση των τελευταίων ετών (σύμφωνα με το αρχείο που έχουν από τον ΔΕΔΔΗΕ και πληρώνεις ένα αναλογικό έναντι ώστε να μην σου έρθει παραφουσκωμένος ο εκκαθαριστικός! Γι έγινε και άλλαξε αυτό ξαφνικά και ειδικά σε αυτή την δύσκολη συγκυρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Ωραία , έχουμε λοιπόν τώρα εμείς που καταναλώνουμε κάτω απο 500kwh λέει 90% επιδότηση, όποτε η προτεργια πχ λέει 0,57630 σαν τιμή και τι θα αφαιρέσουμε απο αυτή την τιμή τώρα για να βρούμε την καθαρή κιλοβατώρα; Πάλι μπάχαλο το έκαναν να μην ξέρεις την τελική τιμή 

0.576 - 0.436(επιδότηση) = 0.14

Το ότι απορροφούν το 90% της αύξησης, το λένε συγκριτικά με τη παλιά αρχική τιμή της ΔΕΗ Γ1, δηλαδή 0.12.
 

Καλά είσαι αυτό το μήνα στη Protergia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο νωρίς για συμπεράσματα από τον 2ο μήνα εφαρμογής αλλά νομίζω φαίνεται ότι -μετά τη ΔΕΗ- η σχετικά ασφαλής κίνηση παραμένει προς τους 2 μεγάλους ιδιοπαραγωγούς, όπως και παλιότερα άλλωστε όταν πρωτοελευθερώθηκε η αγορά.

Πάντα με τα συν και τα πλην τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Elin γιατί λέτε για 0,59 και όχι μηδενικό παγιο;

 

Αυτό είναι για τα νέα πρόγραμματα από Οκτώμβρη.

Στα προηγούμενα της κράτησε το μηδενικό πάγιο αλλά ανέβασε την τιμή.

 

image.png.aa607fc3bcd054d0e08f4ef9be4ff259.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά το λέει ο @nemesiskp  τώρα τα κατάφερα να μπω κι εγώ στη σελίδα και ότι ετοιμαζόμουν να το ποστάρω! 

Οπότε αναμένουμε προς το παρόν και βλέπουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, KenJiNx είπε

Ρε παιδιά, σας φαίνεται σωστός ο λογαριασμός αυτός ; είναι εταιρικός και έναντι ο συγκεκριμένος

Γιατί η χρέωση των 62 λεπτών παίρνει επιδότηση μόνο 25 λεπτά, κ βγαίνει 37 λεπτά σύνολο ; Δε θα έπρεπε να είναι παραπάνω η επιδότηση ; 
Μήπως οι εταιρικές συνδέσεις έχουν διαφορετικό τρόπο μέτρησης της επιδότησης ;

image.png.bd2b2158f250f8e0f82e700f60deda96.png

Και εγω με We energy το ιδιο προσπαθω να καταλάβω (εταιρικός και εμενα Γ21)

Για καταναλώσεις Αυγούστου η επιδοτηση ήταν 0,30 (0,25 δίνουν και σε εμένα)

Για Σεπτέμβριο γράφει και σε εμενα επιδότηση 0,342, αλλά η κρατική επιδότηση επρεπε να είναι 0,604.

Τι δεν καταλαβαίνω?

Επεξ/σία από dsvee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι παιδιά καμία σχέση οι επιδοτήσεις στα σπίτια με τα επαγγελματικά. 

Στα επαγγελματικά είναι ο πόνος.  Σωστός είναι ο λογαριασμός. Για την επιχείρηση να υπολογίζεις 0,40-0,50 τελική τιμή από εδώ και πέρα. 

Επεξ/σία από aguero88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν το ξανακοίταξα τώρα, και οι επιδοτήσεις που μου εδωσαν είναι για το Βιομηχανικό ρεύμα με παροχή μεγαλύτερη των 35Kva.

Δεν ισχύει όμως αυτο, έχω παροχή 25Kva!!!

 

Μόλις μίλησα με We energy και μου είπαν οτι εχει αποδοθεί η βασική (ελάχιστη) επιδότηση και θα βγεί και άλλος έκτακτος λογαριασμός αργότερα με την κανονική επιδότηση.

 

Επεξ/σία από dsvee
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

0.576 - 0.436(επιδότηση) = 0.14

Το ότι απορροφούν το 90% της αύξησης, το λένε συγκριτικά με τη παλιά αρχική τιμή της ΔΕΗ Γ1, δηλαδή 0.12.
 

Καλά είσαι αυτό το μήνα στη Protergia.

μα 0,14 ειναι και για τον Σεπτέμβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανακοινώθηκε το ποσό επιδότησης και για επαγγελματικά; Μόνο το -80% άκουσα. 

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

0.576 - 0.436(επιδότηση) = 0.14

 

Edit Το βρήκα. 0,398 για επαγγελματικά Γ21.

Άρα, της we βγαίνει 0,21/κιλοβατώρα όταν τον περασμένο μήνα έβγαινε 0. Αρκετά μεγάλη διαφορά. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dsvee είπε

 

Για Σεπτέμβριο γράφει και σε εμενα επιδότηση 0,342, αλλά η κρατική επιδότηση επρεπε να είναι 0,604.

Τι δεν καταλαβαίνω?

0.342 είναι για Γ22, Γ23 και Γ21 με ισχύ πάνω από 25kwa

0.60 είναι για Γ21 ως και 25kwa ισχύ.

Πιθανολογώ ότι έχεις 35kwa ισχύ;

1 ώρα πριν, dsvee είπε

Λοιπόν το ξανακοίταξα τώρα, και οι επιδοτήσεις που μου εδωσαν είναι για το Βιομηχανικό ρεύμα με παροχή μεγαλύτερη των 35Kva.

Δεν ισχύει όμως αυτο, έχω παροχή 25Kva!!!

 

Μόλις μίλησα με We energy και μου είπαν οτι εχει αποδοθεί η βασική (ελάχιστη) επιδότηση και θα βγεί και άλλος έκτακτος λογαριασμός αργότερα με την κανονική επιδότηση.

 

Χαχα τι λένε... ξέμειναν από χρήματα και περιμένουν τη κυβέρνηση να τους πληρώσει για να τα αποδώσουν μετά στους καταναλωτές; Κάνε αμφισβήτηση στη ΡΑΕ και ζήτα έκτακτο άμεσα. Καλά έκανα και λάκισα για ΗΡΩΝ σήμερα το πρωί, άρχισαν τις μαλακιούλες εκεί στη WE.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...