Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Giorgos375s είπε

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά.Διαβαζω το θέμα εδώ και κάποιο καιρό και είπα να κάνω εγγραφή να ρωτήσω κιόλας 2-3 πράγματακια.Ειχα πάει ΕΛΠΕ τον προηγούμενο μήνα για τα 100€,μου δώσανε τα 50€ σε πόντους go4more.Πριν λίγες μέρες μου ήρθε και ο πρώτος λογαριασμός όπου έβαλαν από μόνοι τους 100 κιλόβατορες ως κατανάλωση και χρέωσαν και 25€ για εγγύηση.Ειδα πριν λίγο ότι η ΕΛΠΕ ανακοίνωσε πολύ ακριβή kw και έτσι λέω να φύγω.Η ερώτηση μου είναι η εξής,θα μου επιστραφούν τα 25 της εγγύησης αν φύγω σε άλλη εταιρεία?(δεν μου κράτησαν κάτι ίσα ίσα μου βγήκε πιστωτικό υπέρ μου -3€ αλλά το λέω για τα 50€ πρώτου λογαριασμού δώρο που λέγανε)Μήπως είναι καλύτερα να περιμένω άλλον ένα μήνα και μετά να την κάνω?Τέλος,να πάω ΗΡΩΝ όταν φύγω για τα 50?

 

 

Δεν θα είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα στο Σμαρτ , φάε τα 100 και φύγε για Ήρων 50

Επεξ/σία από archiezulu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thanos206 είπε

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

Θα ήθελα να ρωτήσω ,κυρίως τους πιο παλιούς,που παρακολουθούν πιο εντατικά τα τεκταινόμενα κυρίως από τον Αυγούστο του 22 και μετά.

Ποια εταιρία θεωρείτε πιο "τίμια" ,να το πω έτσι, στην τιμολόγηση όλων αυτών των μηνών εκτός ΔΕΗ;Δεν εννοώ πιο συμφέρουσα για κάποιον που κυνηγάει προσφορές.Εννοω πιο ηθική στις τιμολογήσεις για κάποιον που δεν ασχολούνταν.

Γιατί παρατηρήθηκε το φαινόμενο κάποιος να μένει σε παλιό πρόγραμμα,να του ρουφάνε το αίμα και ταυτόχρονα να βγάζουν προγράμματα ίσως και κάτω του κόστους για να προσελκύσουν νέους πελάτες.

Το ξέρω ότι έτσι λειτουργεί η ελεύθερη αγορά και το εμπόριο αλλά εδώ είναι λεπτές οι ισορροπίες μεταξύ τιμιότητας και κλεψιας.

Έτσι από ένα γρήγορο ψάξιμο είδα ότι η ελιν που παρουσιάστηκε λίγο αργότερα παίζει πιο καθαρά.

Εγώ είμαι 4 χρόνια ελπε.

 

Μπορώ να σας πω ποια εταιρεία θεωρώ ποια επικίνδυνη όσον αφορά τα πράσινα: την Protergia.
Αν χάσεις την προθεσμία πληρωμής έστω και ενός έναντι, τότε η kWh εκτοξεύεται στα 0,22 €, ακριβότερη όλων.

38 λεπτά πριν, ekrepali είπε

101.94 βγάζει από 1/12 - 30/12

31/12 δεν εμφανίζεται στο γράφημα.

 

Πρέπει να γυρίσεις την κλίμακα εμφάνισης στο εξάμηνο και να βάλεις τις ημερομηνίες χειροκίνητα. 102,2 είναι και δεν αλλάζει. Αλλιώς δεν θα έβγαιναν τα νούμερα της ΔΕΗ.

image.png.56da4994d63f7b7753c2f703cbc0ea29.png

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanos206 είπε

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

Θα ήθελα να ρωτήσω ,κυρίως τους πιο παλιούς,που παρακολουθούν πιο εντατικά τα τεκταινόμενα κυρίως από τον Αυγούστο του 22 και μετά.

Ποια εταιρία θεωρείτε πιο "τίμια" ,να το πω έτσι, στην τιμολόγηση όλων αυτών των μηνών εκτός ΔΕΗ;Δεν εννοώ πιο συμφέρουσα για κάποιον που κυνηγάει προσφορές.Εννοω πιο ηθική στις τιμολογήσεις για κάποιον που δεν ασχολούνταν.

Γιατί παρατηρήθηκε το φαινόμενο κάποιος να μένει σε παλιό πρόγραμμα,να του ρουφάνε το αίμα και ταυτόχρονα να βγάζουν προγράμματα ίσως και κάτω του κόστους για να προσελκύσουν νέους πελάτες.

Το ξέρω ότι έτσι λειτουργεί η ελεύθερη αγορά και το εμπόριο αλλά εδώ είναι λεπτές οι ισορροπίες μεταξύ τιμιότητας και κλεψιας.

Έτσι από ένα γρήγορο ψάξιμο είδα ότι η ελιν που παρουσιάστηκε λίγο αργότερα παίζει πιο καθαρά.

Εγώ είμαι 4 χρόνια ελπε.

 

Η Ελίν ήταν τίμια, με την έννοια ότι δεν έκανε αυτό που έκαναν άλλοι να βγάζουν το ένα πρόγραμμα μετά το άλλο ως κράχτες, αλλά έφυγα γιατί καβάλησα το κύμα των προσφορών, ακολουθώντας το συμφέρον και παρακολουθώντας το νήμα.

Όποιος δεν μπορεί να παρακολουθεί συνεχώς, ας πάει σε μπλε σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, doomnx είπε

Μπορώ να σας πω ποια εταιρεία θεωρώ ποια επικίνδυνη όσον αφορά τα πράσινα: την Protergia.
Αν χάσεις την προθεσμία πληρωμής έστω και ενός έναντι, τότε η kWh εκτοξεύεται στα 0,22 €, ακριβότερη όλων.

και NRG

2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Η Ελίν ήταν τίμια, με την έννοια ότι δεν έκανε αυτό που έκαναν άλλοι να βγάζουν το ένα πρόγραμμα μετά το άλλο ως κράχτες, αλλά έφυγα γιατί καβάλησα το κύμα των προσφορών, ακολουθώντας το συμφέρον και παρακολουθώντας το νήμα.

Όποιος δεν μπορεί να παρακολουθεί συνεχώς, ας πάει σε μπλε σταθερό.

και η Ελίν έβγαλε , απλά δεν ήταν τόσο έντονο το φαινόμενο

μόνο η Φυσικό Αέριο κράτησε , αλλά έγδαρε τον Δεκέμβριο , αν δεν έκανε αυτή τη χαζομάρα για έναν τελευταίο μήνα , χωρίς σπουδαίο λόγο , θα ήταν αξιέπαινη

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

και η Ελίν έβγαλε , απλά δεν ήταν τόσο έντονο το φαινόμενο

Μπορεί, μέχρι Ιούλιο -Αύγουστο που ήμουν, ήταν σταθερά στους πιο οικονομικούς στο πρόγραμμα που ήμουν, κάθε μήνα. Μετά έβγαλε η ΕΛΠΕ το green και ήταν χαοτική η διαφορά (συν τα bonus 80, 100€ κλπ που μοίραζε!!).. οπότε έκτοτε σταμάτησα να την παρακολουθώ ιδιαίτερα...

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tengai34 είπε

Καλη χρονια σε ολους ,με μπολικα ευχαριστω για τις συμβουλες σας ειδικα στον korakios  και στον doomnx 

 

Καλή χρονιά! ❤️

2 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Ποιό πρόγραμμα της Volton συμφέρει για μεγάλη κατανάλωση ;; Μπορείς να φύγεις όποτε θες ;;

Ε, μόνο το κίτρινο, να πάρεις και τις 500 kWh δώρο. Το δεύτερο μήνα γύρνα το σε πράσινο, αν σώνει και καλά πρέπει να παραμείνεις Volton.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Ποιό πρόγραμμα της Volton συμφέρει για μεγάλη κατανάλωση ;; Μπορείς να φύγεις όποτε θες ;;

αυτό που δίνει 500kw , δε θυμάμαι όνομα

8 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Μπορεί, μέχρι Ιούλιο -Αύγουστο που ήμουν, ήταν σταθερά στους πιο οικονομικούς στο πρόγραμμα που ήμουν, κάθε μήνα. Μετά έβγαλε η ΕΛΠΕ το green και ήταν χαοτική η διαφορά (συν τα bonus 80, 100€ κλπ που μοίραζε!!).. οπότε έκτοτε σταμάτησα να την παρακολουθώ ιδιαίτερα...

καλά , 2 προγράμματα είχε και απλά έβγαλε άλλα 2 , δεν το τερμάτισε όπως οι άλλες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι περίεργος να δω τι προσφορά θα βγάλει από βδομάδα η ELPEDISON. Δεν πιστεύω ότι θα αφήσει τη Volton να παίζει μπάλα μόνη της μέχρι τα Φώτα. Ειδικά από τη στιγμή που ο κόσμος θα δει τις χαμηλές τιμές και με τα μάτια του από αύριο στα πράσινα, θα πρέπει να προσπαθήσουν κι άλλο στα μπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agentsmith84 είπε

Τελικά τη συμφέρει για Ιανουάριο; έχω μπερδευτεί με τα κιτρινοπράσινα... 

Εξαρτάται από την κατανάλωσή σου. Εγώ θα πήγαινα στην volton (το κίτρινό της) με τις 500 kwh δώρο ή στην Ήρων με econtract για τα 50 ευρώ δώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, doomnx είπε

Είμαι περίεργος να δω τι προσφορά θα βγάλει από βδομάδα η ELPEDISON. Δεν πιστεύω ότι θα αφήσει τη Volton να παίζει μπάλα μόνη της μέχρι τα Φώτα. Ειδικά από τη στιγμή που ο κόσμος θα δει τις χαμηλές τιμές και με τα μάτια του από αύριο στα πράσινα, θα πρέπει να προσπαθήσουν κι άλλο στα μπλε.

μετά τα δώρα έρχεται η είσπραξη , πολλοί θα την πατήσουν και θα παραμείνουν για πολύ καιρό

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agentsmith84 είπε

Τελικά τη συμφέρει για Ιανουάριο; έχω μπερδευτεί με τα κιτρινοπράσινα... 

ELPEDISON 100 € (αν τα δίνει ακόμα) > Volton 500 kWh > ΗΡΩΝ 50 € > myHome 4All

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thanos206 είπε

Ποια εταιρία θεωρείτε πιο "τίμια" ,να το πω έτσι, στην τιμολόγηση όλων αυτών των μηνών εκτός ΔΕΗ;Δεν εννοώ πιο συμφέρουσα για κάποιον που κυνηγάει προσφορές.Εννοω πιο ηθική στις τιμολογήσεις για κάποιον που δεν ασχολούνταν.

Η ΕΛΙΝ που είπες. Αναλογικά πάντα (συγκρίνοντας τα όποια στραβά της, με τα πεπραγμένα των άλλων).

Μετά, ας πούμε ίσως η NRG (είχε κάνει κι αυτή τα δικά της από 8/21 ως 8/22, αλλά μετά σα να έστρωσε). Μέσα χαρακτηριστικά όπως "εξυπηρέτηση" (σε σχέση πάντα με άλλους).

Από 'κει και πέρα, γενικά μακρυά από τους "μεγάλους" (ΕΛΠΕ - Πρωτέργεια, , με ψιλοεξαίρεση ίσως τον Ήρωνα) και όσους πολυδιαφημίζονται (χαρακτηριστικότατη η μακαρίτισσα W&V). Ειδικά η ΕΛΠΕ έσκισε πολύ κόσμο από ΟΛΕΣ τις μπάντες και με χίλιους τρόπους στο διάστημα 8/21 - 8/22 (χαρακτηριστικότατη και αχαρακτήριστη η,,,"αναδρομική χρέωση αναπροσαρμογής" που έχωσε βαθειά στο ορθόν συμπολιτών που με ήδη το ζόρι τα βγάζανε πέρα - χαρακτηριστικά θυμάμαι εδώ λεχώνα με άντρα άνεργο με το ζόρι να βολεύει διακανονισμό για τα κερατιάτικα της "ρήτρας", να της έρχεται άλλος ένας 5-6-7 δεν θυμάμαι ακριβώς, με "αναδρομική" και να είναι να σαλτάρει....). Για να μη λέμε για τις πρακτικές "τηλεφωνικού μάρκετινγκ" της ("...είμαστε οι φθηνότεροι στο ρεύμα επειδή,,,,,παράγουμε τα δικά μας πετρέλαια".....). Γενικά και πολύ μπήξιμο, ΚΑΙ πολύ θράσος, και πολύ απάτη. Μαζεύτηκε και αυτή μέσα στο '23 απ' όσο έχω καταλάβει, διότι δεν πολυασχολούμαι (μετά από χέρια από ΡΑΕ και νόμους που περιορίσανε τις δυνατότητές της να χεριάζει), αλλά με τέτοιο ιστορικό καλύτερα να φυσάει κανείς και το γιαούρτι. Τρένταρε γερά απ' όσο κατάλαβα μέσα στο '23 με τα "δώρα", μαζί με Ήρωνα κυρίως, αλλά για 'μένα είναι φάση να προσπαθείς να πάρεις το τυρί από τη φάκα της χωρίς να μείνεις στον τόπο: θέλει να είσαι επιδέξιος.

Επίσης γενικά δεν υπάρχει ένας να είναι (και να 'χει ΚΑΙ,,,καθαρό ιστορικό) "ασφαλής επιλογή". Ακόμη κι αν δεν μιλάμε για σκόπιμα προβλήματα, αλλά προερχόμενα από "ανικανότητα". Άρα θέλει εγρήγορση και παρακολούθηση όσο διαρκεί η,,,"συνεργασία" (...) σας. 

Για όποιον δεν θέλει ν' ασχολείται καθόλου, μονόδρομος τα σταθερά (και δη ΔΕΗ που πιθανώς θα τηρήσει τα ετήσια συμβόλαια που κάνει, χωρίς αλλαγή στο 6μηνο που κατά πάσα πιθανότητα θα κάνουν οι "εναλλακτικοί").

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Μία ερώτηση γενικής φύσεως και ήθελα την άποψή σας, γιατί νομίζω πως ζούμε στο θέατρο του παραλόγου εκτός και αν κάνω λάθος.

Έχουν φαγωθεί στα μέσα να λένε τι καλά τι ωραία που έχουμε φθηνό ρεύμα και θα είναι κάτω από 14 λεπτά.

Εγώ που είμαι στην Ζενίθ είχα χρέωση προμήθειας 0,074 για τον Δεκέμβριο. Και ξαφνικά σε έναν μήνα διαφορά θα διπλασιαστεί. Καταλαίνω κάτι λάθος ή όντως έχει ξεκινήσει το πρόγραμμα brainwash στους 40 βαθμούς κελσίου;

Ευχαριστώ και καλή χρονιά να έχουμε!

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...