Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, doomnx είπε

Αν αποκτήσω κάποιο πρόγραμμα ή υπηρεσία ΔΕΗ και συγκεντρώσω μίλια αλλά την ακυρώσω σύντομα, θα μου αφαιρεθούν τα μίλια που συγκέντρωσα;

Τα μίλια που συγκεντρώνετε μετά την απόκτηση ενός προγράμματος ή μιας υπηρεσίας της ΔΕΗ δεν χάνονται. Ωστόσο, για τις επόμενες 365 μέρες, δεν θα είναι δυνατό να συγκεντρώσετε μίλια εξαργύρωσης σε περίπτωση που αποκτήσετε ξανά τα συγκεκριμένα προϊόντα ΔΕΗ.

πολλά ευχαριστώ ❤️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, gx2 είπε

Για το δεύτερο όπως τα λες. Έχουμε αποδεχτεί (ειδικοί όροι Γ2) να παραμείνουμε στο smart (κίτρινο) και να μη μεταπέσουμε αυτόματα στο ειδικό τιμολόγιο (πράσινο

Σε εμένα πάντως που υπέγραψα στις 28/11 στο smart με τους ίδιους όρους στο  Γ1 και Γ2 μου ήρθε email επιλογης προγράμματος. Παρόλα αυτά δεν επέλεξα τίποτα μιας και ήδη διάλεξα κίτρινο με τη σύμβαση μου

Κατάλαβα κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λάθος νήμα είστε βασικά , για ΔΕΗ υπάρχει άλλο

5 ώρες πριν, stelios120 είπε

Καλησπέρα. Δεν ξέρω εαν ειπώθηκε αλλά η  ΕΛΠΕ ανακοίνωσε την τιμή του πράσινου για Ιανουάριο. 0,1706 €. Την έβαλα την τιμή στο excel  και βγαίνει πολυ ακριβότερη απο την ΔΕΗ

έχουν βγει απο χθες οι τιμές στο excel

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

Θα ήθελα να ρωτήσω ,κυρίως τους πιο παλιούς,που παρακολουθούν πιο εντατικά τα τεκταινόμενα κυρίως από τον Αυγούστο του 22 και μετά.

Ποια εταιρία θεωρείτε πιο "τίμια" ,να το πω έτσι, στην τιμολόγηση όλων αυτών των μηνών εκτός ΔΕΗ;Δεν εννοώ πιο συμφέρουσα για κάποιον που κυνηγάει προσφορές.Εννοω πιο ηθική στις τιμολογήσεις για κάποιον που δεν ασχολούνταν.

Γιατί παρατηρήθηκε το φαινόμενο κάποιος να μένει σε παλιό πρόγραμμα,να του ρουφάνε το αίμα και ταυτόχρονα να βγάζουν προγράμματα ίσως και κάτω του κόστους για να προσελκύσουν νέους πελάτες.

Το ξέρω ότι έτσι λειτουργεί η ελεύθερη αγορά και το εμπόριο αλλά εδώ είναι λεπτές οι ισορροπίες μεταξύ τιμιότητας και κλεψιας.

Έτσι από ένα γρήγορο ψάξιμο είδα ότι η ελιν που παρουσιάστηκε λίγο αργότερα παίζει πιο καθαρά.

Εγώ είμαι 4 χρόνια ελπε.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thanos206 είπε

Εγώ είμαι 4 χρόνια ελπε.

στην ακριβότερη ήσουν και φοβάμαι οτι ξέμεινες σε παλιό πρόγραμμα , σε ποιο ήσουν ?

2 λεπτά πριν, thanos206 είπε

Ποια εταιρία θεωρείτε πιο "τίμια" ,να το πω έτσι, στην τιμολόγηση όλων αυτών των μηνών εκτός ΔΕΗ;Δεν εννοώ πιο συμφέρουσα για κάποιον που κυνηγάει προσφορές.Εννοω πιο ηθική στις τιμολογήσεις για κάποιον που δεν ασχολούνταν.

Γιατί παρατηρήθηκε το φαινόμενο κάποιος να μένει σε παλιό πρόγραμμα,να του ρουφάνε το αίμα και ταυτόχρονα να βγάζουν προγράμματα ίσως και κάτω του κόστους για να προσελκύσουν νέους πελάτες.

καμία , όσοι πάροχοι δεν αλλάζαν προγράμματα , απλά ήταν ακριβά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

στην ακριβότερη ήσουν και φοβάμαι οτι ξέμεινες σε παλιό πρόγραμμα , σε ποιο ήσουν ?

καμία , όσοι πάροχοι δεν αλλάζαν προγράμματα , απλά ήταν ακριβά

Ειμουν στο electricity home.Τους τελευταιους 3 μήνες πήρα μπρος.Εγω πήγα ελπε το 19 γιατί είχε ένα εταιρικό που με συμφερε.Τον Μάρτη του 22 όμως ύστερα από επιστολή μας πέταξε στο electricity home και μας έδωσε 4x50ευρω και ξεκινήσαμε πολύ καλά.Τους τελευταίους όμως μήνες μας τα χαλασε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thanos206 είπε

Ειμουν στο electricity home.Τους τελευταιους 3 μήνες πήρα μπρος.Εγω πήγα ελπε το 19 γιατί είχε ένα εταιρικό που με συμφερε.Τον Μάρτη του 22 όμως ύστερα από επιστολή μας πέταξε στο electricity home και μας έδωσε 4x50ευρω και ξεκινήσαμε πολύ καλά.Τους τελευταίους όμως μήνες μας τα χαλασε

δυστυχώς και τότε το home ήταν πανάκριβο , (αν θυμάμαι απο τα ακριβότερα της αγοράς)

όταν λες τους τελευταίους 3 μήνες πήρες μπρος , έκανες αλλαγή προγράμματος ?

αν δεν το ψάχνεις γενικότερα θα σου πρότεινα να κλείσεις σταθερό και ας βγει πιο ακριβό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω επειδή έχει σαλπάρει το καράβι των μεχρι 31, τι αλλάζει αμα αλλάξουμε πρόγραμμα απο 1 ή 2 του μήνα? Τώρα θα μπώ αυτόματα στο πράσινο της ελπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δ

1 λεπτό πριν, korakios είπε

είσαι σίγουρος ? Δεν πήγες στο smart που είχε τον ειδικό όρο Γ2 ?

Δεν τους έχω πεί τίποτα οπότε λογικά απο μόνοι τους στο πράσινο δεν σε βάζουν? Αν με βάλουν στο smart έχει καλώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jaisonas είπε

Δεν τους έχω πεί τίποτα οπότε λογικά απο μόνοι τους στο πράσινο δεν σε βάζουν? Αν με βάλουν στο smart έχει καλώς

άρα δεν είσαι στο smart , επομένως θα μπεις αυτόματα στο πράσινο

πήγαινε Ήρων για το 50ρικο ή volton αν έχεις μεγάλη κατανάλωση για τα δωρεάν kw (μην πάρεις το δώρο public)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

δυστυχώς και τότε το home ήταν πανάκριβο , (αν θυμάμαι απο τα ακριβότερα της αγοράς)

όταν λες τους τελευταίους 3 μήνες πήρες μπρος , έκανες αλλαγή προγράμματος ?

αν δεν το ψάχνεις γενικότερα θα σου πρότεινα να κλείσεις σταθερό και ας βγει πιο ακριβό

Ναι πήγα στο economy plus και μετά στο smart.Μου ταξανε τα 100 τηλεφωνικά και ενώ το ήξερα οτι ίσως να ήταν λόγια του αέρα αφού δεν αναφερόταν στην συμβαση,παρόλα αυτά υπέγραψα μόνο και μόνο να δω συμπεριφορά.Με δεδομένο βεβαια ότι για Δεκέμβρη economy plus και smart ήταν μια η άλλη.

Τώρα περιμένω έναντι Δεκεμβρίου να δω αν τα βάλουν.Περα από τα δώρα και τον τουρισμό για μένα είναι σημαντική και η αξιοπιστία .Ιδωμεν.

Όσο για αυτό που συμβουλεύεις πολλούς για σταθερό,συμφωνώ εν μέρη.Το ότι κάποιος την πάτησε,όχι μόνο από δική του υπαιτιότητα,δεν σημαίνει ότι σώνει και ντε πρέπει να πάει σε σταθερό.Οσο ζούμε μαθαίνουμε και προσαρμοζόμαστε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα.μ και καλή πρωτοχρονιά.

Δεν είδα να γράφεται, στέλνω κάποιες διορθώσεις για το excel επειδή είδα ότι έγραφαν οι οδηγίες να το αναγράφουμε στο forum.

- Κίτρινα Protergia MVP reward και value+. Γράφει περιθώριο προμηθευτή 0.03. Στο value+ είναι 0.02 ενώ στο MVP reward είναι 0.02 με συνέπεια, 0.03 χωρίς.

-Κιτρινο NRG on-time 4U αναγράφει περιθώριο προμηθευτή 0.035 αλλά είναι για 3 μήνες με 50% έκπτωση και μετά το τρίμηνο θα δίνεται 50% έκπτωση στο περιθώριο όταν υπάρχει συνέπεια, οπότε είναι 0.0175.

Αυτά προς το παρόν. Συνεχίστε την καλή δουλειά :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...