Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 hours ago, doomnx said:

Εσείς που κάνατε online συμβόλαιο στην ELPEDISON, σας στέλνουν από τη BEFON την αίτηση και δεν είναι συμπληρωμένα αυτά. Αποδέχεστε ή ζητάτε να τα συμπληρώσουν και να τα ξαναστείλουν;

 

Κανονικά πρέπει να είναι όλα συμπληρωμένα... αλλά αν ζητήσεις να σου στείλουν νέα σύμβαση θα έχει νέα ημερομηνία και θα χάσεις το 100άρικο. Αναγκαστικά τώρα αποδέχεσαι αλλά στείλε και ένδειξη/φώτο του μετρητή και ζήτα να τσεκαριστεί και του κουτάκι της πάγιας εντολής πριν στείλουν την αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, doomnx είπε

Η nrg έκανε εκκαθάριση στο site και άφησε μόνο 3 προγράμματα στο ρεύμα για το 2024. Το πράσινο, το prime 4U και το on time 4U.

Ναι, 'εχουν καταργηθεί όλα τα παλιά. Να σου πω καλύτερα από το να παραμείνει μόνο το όνομα από ένα παλιό πρόγραμμα και οι όροι να είναι τελείως διαφορετικοί...

Θα βγει τις επόμενες μέρες ένα ακόμα κίτρινο και νέο μπλε 

1 ώρα πριν, Stavmitsos είπε

Παιδιά καλημέρα, 

Για επαγγελματικά είναι άλλο το thread? 5200 kWh το μήνα 

όχι εδώ και για επαγγελματικό. Γ21 ή Γ22;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπείτε λίγο στο mydeddie στις μετρήσεις --> στατιστικά καταναλώσεων --> ενδείξεις παροχής... σάς βγάζει κι εσάς σφάλμα; Νόμιζα πως έβγαζε σφάλμα λόγω της αλλαγής παρόχου στο οικιακό, αλλά μάλλον είναι γενικό πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, alexander098 είπε

Εκανα click2call απο το site της ελπε. Μου εδωσαν κανονικα και τα 100€ και τα 5*20€. Να 'σαι καλα κορακιε!

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Ήσουν πελάτης και παλαιότερα και τώρα επέστρεψες; Αν ναι, πότε είχες φύγει περίπου; Ήταν τερματισμένη η παροχή σου; Εμένα αρνηθηκαν να μου τα ΄δωσουν γιατί δεν μπορουν να ελεγξουν πριν την Τρίτη αν ειναι ενεργή η παροχή μου (ενω εχω εκπροσωπηση απο ηρωνα απο 20/12). Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, ekrepali said:

Μπείτε λίγο στο mydeddie στις μετρήσεις --> στατιστικά καταναλώσεων --> ενδείξεις παροχής... σάς βγάζει κι εσάς σφάλμα; Νόμιζα πως έβγαζε σφάλμα λόγω της αλλαγής παρόχου στο οικιακό, αλλά μάλλον είναι γενικό πρόβλημα;

ναι, δεν δουλεύει προς το παρόν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, ΑΠΟΛΛΩΝ83 είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Ήσουν πελάτης και παλαιότερα και τώρα επέστρεψες; Αν ναι, πότε είχες φύγει περίπου; Ήταν τερματισμένη η παροχή σου; Εμένα αρνηθηκαν να μου τα ΄δωσουν γιατί δεν μπορουν να ελεγξουν πριν την Τρίτη αν ειναι ενεργή η παροχή μου (ενω εχω εκπροσωπηση απο ηρωνα απο 20/12). Ευχαριστώ!

Ας περιμένεις. Κοντά είν' η Τρίτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bilham είπε

Ναι, 'εχουν καταργηθεί όλα τα παλιά. Να σου πω καλύτερα από το να παραμείνει μόνο το όνομα από ένα παλιό πρόγραμμα και οι όροι να είναι τελείως διαφορετικοί...

Θα βγει τις επόμενες μέρες ένα ακόμα κίτρινο και νέο μπλε 

όχι εδώ και για επαγγελματικό. Γ21 ή Γ22;

Γ22! Ευχαριστω πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, έχω οικιακό S1N στην solar energy, με περίπου 135 κιλοβατώρες το μηνα κατανάλωση. Σκέφτομαι τα 100 ευρώ της elpedison που για μένα μέχρι τώρα είναι πάνω από 2 μήνες λογαριασμοί. Είχα κάνει αίτηση στις 20/12 και μου έχουν στείλει το συμβόλαιο με τα 100 ευρώ δώρο αλλά αναφέρουν το εξής: "Εφόσον συναινείτε, παρακαλείσθε να μας απαντήσετε εντός 24 ωρών". Αν απαντήσω τώρα μετά από 10 μέρες χάνω το δώρο ή ισχύει ότι νομικά είναι έγκυρη η αίτηση για 1 μήνα? Υπάρχει καλύτερο πρόγραμμα για την κατανάλωση που κάνω? @korakios έχω δει το excel, υποθέτω κανείς δε ξέρει σίγουρα, αλλά είπα να ρωτήσω μήπως χάνω κάτι :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korakios είπε

έπρεπε όμως να το ποστάρεις εκεί και όχι εδώ

κάνε και ένα edit να μη συνεχίσουν τα oftopic το πρωί

σου απάντησα εκεί

ο τουρισμός έκοψε πάντως , θα δείξει απο το νέο έτος τι θα παίζει

@korakios έκοψε εννοείς από την άποψη ότι έβγαλε από το site της η Elpedison το 100άρι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Sarevok19 said:

Καλησπέρα σας, έχω οικιακό S1N στην solar energy, με περίπου 135 κιλοβατώρες το μηνα κατανάλωση. Σκέφτομαι τα 100 ευρώ της elpedison που για μένα μέχρι τώρα είναι πάνω από 2 μήνες λογαριασμοί. Είχα κάνει αίτηση στις 20/12 και μου έχουν στείλει το συμβόλαιο με τα 100 ευρώ δώρο αλλά αναφέρουν το εξής: "Εφόσον συναινείτε, παρακαλείσθε να μας απαντήσετε εντός 24 ωρών". Αν απαντήσω τώρα μετά από 10 μέρες χάνω το δώρο ή ισχύει ότι νομικά είναι έγκυρη η αίτηση για 1 μήνα? Υπάρχει καλύτερο πρόγραμμα για την κατανάλωση που κάνω? @korakios έχω δει το excel, υποθέτω κανείς δε ξέρει σίγουρα, αλλά είπα να ρωτήσω μήπως χάνω κάτι :P 

Αν ήταν προσφορά προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας θα είχε 30 μέρες ισχύ βάσει ΚΠΗΕ, ή 10-15 μέρες... ανάλογα τη διορία που ορίζει ο πάροχος. Αυτό που σου έστειλαν δεν είναι προσφορά προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας... είναι σύμβαση προμήθειας και ναι... θα έπρεπε να έχεις απαντήσει εντός 24 ωρών. Τώρα δυσκολα τα πράγματα...

Υπάρχει μια ελπίδα να απαντήσεις ότι συναινείς-αποδέχεται και να στείλεις και νέες ενδείξεις του μετρητή.  Στις 3/1 παίρνεις τηλέφωνο στο αρμόδιο τμήμα που διαχειρίστηκε την αίτηση σου (αν είναι η Befon είναι το 2112117300) και λες ότι δήθεν είχες απαντήσει εγκαίρως αλλά για κάποιο λόγο κόλλησε το internet και δε στάλθηκε το email.

Kαλύτερο πρόγραμμα δεν υπάρχει... αν πας volton free, απλά θα γλυτώσεις 135 kw, δηλαδή περίπου 20 ευρώ. Αν πας ΗΡΩΝ, θα πάρεις 50 ευρώ απ'το econtract, θα πληρώσεις ακριβή προμήθεια και θα χάσεις και τη συνέπεια του τελικού αν φύγεις. Άντε να έχεις κέρδος 25 ευρώ για ένα μήνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Stavmitsos said:

Γ22! Ευχαριστω πολύ. 

αν δεις και στο excel,  η we συμφερει πιο πολυ (που εχει και 6 μηνη παραμονη).

πολυ κοντα και το σταθερο της ελιν αλλα με 12μηνη παραμονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ΑΠΟΛΛΩΝ83 είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Ήσουν πελάτης και παλαιότερα και τώρα επέστρεψες; Αν ναι, πότε είχες φύγει περίπου; Ήταν τερματισμένη η παροχή σου; Εμένα αρνηθηκαν να μου τα ΄δωσουν γιατί δεν μπορουν να ελεγξουν πριν την Τρίτη αν ειναι ενεργή η παροχή μου (ενω εχω εκπροσωπηση απο ηρωνα απο 20/12). Ευχαριστώ!

Ναι, ειχα παροχη την οποια τερματισα αρχες δεκεμβρη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...