Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Rebirth είπε

Μίλησα με ΕΛΠΕ για να μεταφέρω 3 συνδέσεις (aka 3x20 Σκλαβενίτης) συγγενών και άρχισαν τα «κλείστε από τώρα για το Smart γιατί δεν ξέρουμε αν θα ισχύει η προσφορά για τα 100 από 1/1». Της έστειλα ένα μέιλ (χωρίς τα δικαιολογητικά) για να ξεκινήσει η διαδικασία καλού κακού -αν και από τα συμφραζόμενα είμαι βέβαιος ότι θα συνεχίσει η προσφορά τουλάχιστον κάποιες μέρες τον Γενάρη. 

@Rebirth Σου πρότειναν να σου δώσουν 3 δωροεπιταγές Σκλαβενίτη για τις 3 παροχές σου; Εμένα με 2 παροχές μου πρότειναν 1 αντί για 2 .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, HAthinaia είπε

@Rebirth Σου πρότειναν να σου δώσουν 3 δωροεπιταγές Σκλαβενίτη για τις 3 παροχές σου; Εμένα με 2 παροχές μου πρότειναν 1 αντί για 2 .. 

είναι 3 επιπλέον παροχές γιαυτο

εσένα είναι μία επιπλέον

3 λεπτά πριν, doomnx είπε

Εσείς που κάνατε online συμβόλαιο στην ELPEDISON, σας στέλνουν από τη BEFON την αίτηση και δεν είναι συμπληρωμένα αυτά. Αποδέχεστε ή ζητάτε να τα συμπληρώσουν και να τα ξαναστείλουν;

9NOgpFdY.jpg.c25202ed9e445a485ea736da5700fb22.jpgoQb9lfKg.jpg.1a34bc85133f59291781323bb83ba589.jpg

99,99% και συμπληρωμένη να είναι (επέμεινα σε αυτό και μου στείλαν εξαρχής συμπληρωμένη) , πάλι επιτόπια θα ζητήσουν απο ΔΕΔΔΗΕ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, doomnx είπε

Εσείς που κάνατε online συμβόλαιο στην ELPEDISON, σας στέλνουν από τη BEFON την αίτηση και δεν είναι συμπληρωμένα αυτά. Αποδέχεστε ή ζητάτε να τα συμπληρώσουν και να τα ξαναστείλουν;

9NOgpFdY.jpg.c25202ed9e445a485ea736da5700fb22.jpgoQb9lfKg.jpg.1a34bc85133f59291781323bb83ba589.jpg

@doomnxΕμένα όταν με πήραν από την Befon και έστειλαν τη σύμβαση, δεν ήταν συμπληρωμένα κανένα από τα 2 πεδία που κύκλωσες, ούτε της πάγιας εντολής ούτε της τελευταίας ένδειξης μετρητή. Εγώ είχα δηλώσει τηλεφωνικά ότι επιθυμώ πάγια εντολή, αλλά επειδή δεν έχει συμπληρωθεί στη σύμβαση πολύ φοβάμαι ότι θα χρεωθώ κανονικότατα τη μισή εγγύηση στον πρώτο λογαριασμό, μόλις εκδοθεί (25 ευρώ δηλαδή), τα οποία θα πιστωθούν στον δεύτερο λογαριασμό, επειδή θα ενεργοποιήσω ούτως ή άλλως πάγια εντολή μέσω τραπέζης.

Σχετικά με την τελευταία ένδειξη μετρητή, δεν ήταν συμπληρωμένη και μου ζήτησαν να στείλω φωτογραφία του μετρητή ως απάντηση στο mail που μου έστειλαν, μαζί με τη φράση "Συναινώ κι αποδέχομαι" τους όρους της σύμβασης. 

Παρ'όλα αυτά, δεν τα είχα παρατηρήσει αυτά όταν υπέγραφα τη σύμβαση και την υπέγραψα στις 04/12. Η εκπροσώπηση της πρώτης παροχής μου από την Elpedison άρχισε στις 08/12 (έλαβα σχετικό ειδοποιητήριο SMS), ενώ η εκπροσώπηση της δεύτερης παροχής μου άργησε περισσότερο και άρχισε στις 12/12 (δεν ενημερώθηκα ποτέ μέσω SMS/Viber για την ημ/νία έναρξης εκπροσώπησης της δεύτερης παροχής). 

Σε κάθε περίπτωση, σου προτείνω αφού σου έστειλαν ήδη τη σύμβαση, να πάρεις τηλ. στο τηλ. κέντρο της Elpedison (Befon ουσιαστικά) και να ζητήσεις να σε συνδέσουν με τον κύριο ή κυρία που έχει αναλάβει τη σύμβασή σου. Αν δεν θυμάσαι το όνομά του, θα το βρεις στο mail που σου έστειλε με τη σύμβαση. Καλύτερα να του/της πεις να σου συμπληρώσει και τα 2 πεδία που λείπουν, για να μην έχεις από την μια πρόβλημα χρέωσης της μισής εγγύησης στον πρώτο λογαριασμό και από την άλλη να μην έχεις πρόβλημα καθυστέρησης έναρξης της εκπροσώπησης της παροχής σου από την Elpedison, λόγω απουσίας ενδείξεων μετρητή στη σύμβαση. 

8 λεπτά πριν, korakios είπε

είναι 3 επιπλέον παροχές γιαυτο

εσένα είναι μία επιπλέον

99,99% και συμπληρωμένη να είναι (επέμεινα σε αυτό και μου στείλαν εξαρχής συμπληρωμένη) , πάλι επιτόπια θα ζητήσουν απο ΔΕΔΔΗΕ

@korakios εσένα ήταν συμπληρωμένο το πεδίο της πάγιας εντολής; Αν όχι, χρεώθηκες τη μισή εγγύηση στον πρώτο λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HAthinaia είπε

@korakios εσένα ήταν συμπληρωμένο το πεδίο της πάγιας εντολής; Αν όχι, χρεώθηκες τη μισή εγγύηση στον πρώτο λογαριασμό;

ούτε που το πρόσεξα 😁

αλλά έχει μείνει η κάρτα στο myelpedison εδώ και μήνες , επομένως υποθέτω δε θα χρεώσει

με το που κάνεις λογαριασμό στο myelpedison βάλε κάρτα αν είναι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, korakios είπε

99,99% και συμπληρωμένη να είναι (επέμεινα σε αυτό και μου στείλαν εξαρχής συμπληρωμένη) , πάλι επιτόπια θα ζητήσουν απο ΔΕΔΔΗΕ

Άρα να μη σκάσω ιδιαίτερα αν μου κάνει τη δύσκολη; Είναι τόσο δύσκολο να είναι σωστή η αίτηση;

15 λεπτά πριν, HAthinaia είπε

@doomnxΕμένα όταν με πήραν από την Befon και έστειλαν τη σύμβαση, δεν ήταν συμπληρωμένα κανένα από τα 2 πεδία που κύκλωσες, ούτε της πάγιας εντολής ούτε της τελευταίας ένδειξης μετρητή. Εγώ είχα δηλώσει τηλεφωνικά ότι επιθυμώ πάγια εντολή, αλλά επειδή δεν έχει συμπληρωθεί στη σύμβαση πολύ φοβάμαι ότι θα χρεωθώ κανονικότατα τη μισή εγγύηση στον πρώτο λογαριασμό, μόλις εκδοθεί (25 ευρώ δηλαδή), τα οποία θα πιστωθούν στον δεύτερο λογαριασμό, επειδή θα ενεργοποιήσω ούτως ή άλλως πάγια εντολή μέσω τραπέζης.

Σχετικά με την τελευταία ένδειξη μετρητή, δεν ήταν συμπληρωμένη και μου ζήτησαν να στείλω φωτογραφία του μετρητή ως απάντηση στο mail που μου έστειλαν, μαζί με τη φράση "Συναινώ κι αποδέχομαι" τους όρους της σύμβασης. 

Παρ'όλα αυτά, δεν τα είχα παρατηρήσει αυτά όταν υπέγραφα τη σύμβαση και την υπέγραψα στις 04/12. Η εκπροσώπηση της πρώτης παροχής μου από την Elpedison άρχισε στις 08/12 (έλαβα σχετικό ειδοποιητήριο SMS), ενώ η εκπροσώπηση της δεύτερης παροχής μου άργησε περισσότερο και άρχισε στις 12/12 (δεν ενημερώθηκα ποτέ μέσω SMS/Viber για την ημ/νία έναρξης εκπροσώπησης της δεύτερης παροχής). 

Σε κάθε περίπτωση, σου προτείνω αφού σου έστειλαν ήδη τη σύμβαση, να πάρεις τηλ. στο τηλ. κέντρο της Elpedison (Befon ουσιαστικά) και να ζητήσεις να σε συνδέσουν με τον κύριο ή κυρία που έχει αναλάβει τη σύμβασή σου. Αν δεν θυμάσαι το όνομά του, θα το βρεις στο mail που σου έστειλε με τη σύμβαση. Καλύτερα να του/της πεις να σου συμπληρώσει και τα 2 πεδία που λείπουν, για να μην έχεις από την μια πρόβλημα χρέωσης της μισής εγγύησης στον πρώτο λογαριασμό και από την άλλη να μην έχεις πρόβλημα καθυστέρησης έναρξης της εκπροσώπησης της παροχής σου από την Elpedison, λόγω απουσίας ενδείξεων μετρητή στη σύμβαση. 

Ευχαριστώ που έκατσες και έγραψες αναλυτικά την εμπειρία σου. Η αλήθεια είναι ότι βοηθάω μια φίλη και δεν θέλω να την πάρω στο λαιμό μου, αλλά να ξέρω κι εγώ γιατί θα κάνω αίτηση άμεσα. Καλέσαμε πίσω αλλά είχαν κλείσει (ενώ μας έστειλαν το email στις 21:00 🙄). Οπότε στείλαμε απάντηση με email και ζητήσαμε να συμπληρωθούν τα πεδία για τους λόγους που αναφέρεις, με συνημμένη την φωτο του μετρητή. Δεν γράψαμε κάπου συναινώ και αποδέχομαι ακόμα, ενώ μας έδωσαν προθεσμία 24 ώρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας κι έχω ξεμείνει στην ελπεντισον και θέλω να φύγω για βοηθήστε. Η ΔΕΗ είναι η φθηνότερη χωρίς συνέπεια; Πώς συνέβη αυτό;

 

Καλύτερες επιλογές Φυσικό αέριο και Volton συνυπολογίζοντας συνέπεια; Ή πάω Ήρωνα για το 50ρικο; Και καλύτερα κίτρινο για αρχη, όχι πράσινο;

Επεξ/σία από Vassilis_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, doomnx είπε

Άρα να μη σκάσω ιδιαίτερα αν μου κάνει τη δύσκολη; Είναι τόσο δύσκολο να είναι σωστή η αίτηση;

και σε μένα που τα έστειλε τώρα με συμπληρωμένες τις μετρήσεις , τα υπόλοιπα πεδία είναι κενά 😁

Δε νομίζω να παίζει ρόλο , εκτός αν απο τα κεντρικά δεν παίρνουν τις φωτό απο τη befon

άκυρο μιας και θυμήθηκα οτι τις βλέπει ο ΔΕΔΔΗΕ άρα απο τα κεντρικά έχουν φωτό και στέλνουν και μετρήσεις .

Είμαι σίγουρος οτι δεν έχει νόημα να επιμείνεις , αλλά μη σε πάρω στο λαιμό μου

Προσωπικά θα φανεί το επόμενο 10ήμερο σε μένα αν δώσουν εντολή ξανά επιτόπιας ,παρόλο που 1η φορά αναγράφονται οι μετρήσεις στην αίτηση

Ο ekrepali απο την άλλη , σε κατάστημα και με γραμμένες τις ενδείξεις δεν είχε ποτέ καθυστέρηση (παρόλο που υπαγόμαστε στο ίδιο υποκαταστημα του ΔΕΔΔΗΕ)

1 λεπτό πριν, Vassilis_24 είπε

Ή πάω Ήρωνα για το 50ρικο;

Ήρωνα για το 50ρικο

κάτσε πόσα καις το μήνα ?

12 λεπτά πριν, doomnx είπε

Δεν γράψαμε κάπου συναινώ και αποδέχομαι ακόμα, ενώ μας έδωσαν προθεσμία 24 ώρες...

φυσικά αυτό είναι παράνομο (όπως και 5 μέρες που γράφει ο Ήρων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Μιας κι έχω ξεμείνει στην ελπεντισον και θέλω να φύγω για βοηθήστε. Η ΔΕΗ είναι η φθηνότερη χωρίς συνέπεια; Πώς συνέβη αυτό;

 

Καλύτερες επιλογές Φυσικό αέριο και Volton συνυπολογίζοντας συνέπεια; Ή πάω Ήρωνα για το 50ρικο; Και καλύτερα κίτρινο για αρχη, όχι πράσινο;

Υπόψιν τα πράσινα δεν έχουν 50άρικα και άλλα τέτοια δώρα.

10 λεπτά πριν, korakios είπε

και σε μένα που τα έστειλε τώρα με συμπληρωμένες τις μετρήσεις , τα υπόλοιπα πεδία είναι κενά 😁

Δε νομίζω να παίζει ρόλο , εκτός αν απο τα κεντρικά δεν παίρνουν τις φωτό απο τη befon

άκυρο μιας και θυμήθηκα οτι τις βλέπει ο ΔΕΔΔΗΕ άρα απο τα κεντρικά έχουν φωτό και στέλνουν και μετρήσεις .

Είμαι σίγουρος οτι δεν έχει νόημα να επιμείνεις , αλλά μη σε πάρω στο λαιμό μου

Προσωπικά θα φανεί το επόμενο 10ήμερο σε μένα αν δώσουν εντολή ξανά επιτόπιας ,παρόλο που 1η φορά αναγράφονται οι μετρήσεις στην αίτηση

Ο ekrepali απο την άλλη , σε κατάστημα και με γραμμένες τις ενδείξεις δεν είχε ποτέ καθυστέρηση (παρόλο που υπαγόμαστε στο ίδιο υποκαταστημα του ΔΕΔΔΗΕ)

Ήρωνα για το 50ρικο

κάτσε πόσα καις το μήνα ?

φυσικά αυτό είναι παράνομο (όπως και 5 μέρες που γράφει ο Ήρων)

Να σου πω της είπα να πάει σε κατάστημα αν αρχίσει τα μα μου. Να πάρει και την επιταγή των 20 €. Δίνουν από κοντά για 1 παροχή, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, doomnx είπε

Να σου πω της είπα να πάει σε κατάστημα αν αρχίσει τα μα μου. Να πάρει και την επιταγή των 20 €. Δίνουν από κοντά για 1 παροχή, έτσι δεν είναι;

δε δίνουν όλοι για μία παροχή δυστυχώς , αλλά ας επιμείνει

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, korakios είπε

ενά 😁 

Ήρωνα για το 50ρικο

κάτσε πόσα καις το μήνα ?

Γύρω στις 500kw υπολογίζω για Ιανουάριο, έκαιγα 350-400 ως τώρα.

Στο κίτρινο του Ήρωνα λες;

Επεξ/σία από Vassilis_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

δε δίνουν όλοι για μία παροχή δυστυχώς , αλλά ας επιμείνει

Εντάξει ας πάρει το κατοστάρικο να πληρώσει την ΥΔΕ και ξαναγυρίζει στο 4All 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, doomnx είπε

Εντάξει ας πάρει το κατοστάρικο να πληρώσει την ΥΔΕ και ξαναγυρίζει στο 4All 😂

αν βγει παραπάνω ας κάνει και μια στάση Ήρων

άσχετο αν είσαι ήδη στην ελπέ ή κανα φίλος σου , ας πάει συστημένη για να πάρει (αυτός που συστήνει) το 20ρικο

επίσης γράψε της σε χαρτί 2-3 πράγματα (όχι κινητό μην κλείσει 😛) μην πάει όπως η άλλη και τη γδάρουν

9 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Γύρω στις 500kw υπολογίζω για Ιανουάριο, έκαιγα 350-400 ως τώρα.

τότε volton για τα δωρεάν kw και μετά Ήρων

9 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Στο κίτρινο του Ήρωνα λες;

ναι , αλλά εκεί μην κάτσεις πολύ με τέτοια κατανάλωση , δες στο περίπου πόσο θα είναι η τιμή (υπολόγισε και ρυθμιζόμενες) και την κάνεις , αν είσαι τυχερός θα σου δώσουν έξτρα 50 να παραμείνεις

νομίζω συνεχίζει και στον Ήρων η σύσταση , επομένως αν μπήκε κανα δικός σου πρόσφατα ,ψάξτε το να τσιμπήσει (ο άλλος) κανα 20ρικο

9 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Γύρω

α, στη volton έχε τονου σου με το 50ρικο δωροεπιταγής , πες οτι δεν το θέλεις γιατί δε γουστάρεις τα public . Δεν ξέρω αν κάνουν καμια λαδιά και σε υποχρεώνουν να πληρώσεις 50€ χωρίς να έχεις χρησιμοποιήσει την επιταγή (σε περίπτωση που τη δίνουν με το ζόρι)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

αν βγει παραπάνω ας κάνει και μια στάση Ήρων

άσχετο αν είσαι ήδη στην ελπέ ή κανα φίλος σου , ας πάει συστημένη για να πάρει (αυτός που συστήνει) το 20ρικο

επίσης γράψε της σε χαρτί 2-3 πράγματα (όχι κινητό μην κλείσει 😛) μην πάει όπως η άλλη και τη γδάρουν

Ντάξει αλλά αυτή ήταν ήδη πελάτισσα και υποτίθεται ότι τα δώρα είναι για νέους πελάτες. Και πάλι καλά δε λες που πήγε στο κίτρινο και δεν δεσμεύτηκε με 12μηνο στο Bright? 😂

Μάλλον εγώ θα πάω συστημένος από αυτή στο τέλος να πάρει το 20άρικο έτσι όπως τα έκανα και θα κρατήσω το 20άρικο από 2η παροχή μου 🤣

Εν τω μεταξύ αυτή τη «σύσταση» πώς τη δηλώνουμε;

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μαγαζί που δουλεύει μόνο θερινή περίοδο ξέρει κάνεις τη χρώμα τιμολόγιο συμφέρει🤔(Elpedison) επίσης στο  app που βλέπω το λογαριασμό  για να πληρώσω μου έχει ένα μείον  μπροστά πχ -68.65€  για λογαριασμό...τι φάση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nikcv είπε

Για μαγαζί που δουλεύει μόνο θερινή περίοδο ξέρει κάνεις τη χρώμα τιμολόγιο συμφέρει🤔(Elpedison) επίσης στο  app που βλέπω το λογαριασμό  για να πληρώσω μου έχει ένα μείον  μπροστά πχ -68.65€  για λογαριασμό...τι φάση?

Πήρες δώρο 100 €;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...