Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, 1comment είπε

δεν πρέπει το κράτος να τους επιβάλλει πρόστιμα που φτάσαμε 21 κι ακόμα δεν έχουν ανακοινώσει όλες οι εταιρίες; 

Δεν λες που ειναι κιμπαρηδες και δεν επιβαλουν προστιμα αυτοι στο κρατος??? με το ζορι κρατιουνται...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δε το πιστεύω ότι περνάει απ'το μυαλό μου να γυρίσω ΗΡΩΝ... αλλά ρε γαμώτο με 1000kw μηνιαία κατανάλωση θα πρέπει να πληρώσω 700ευρώ τον Οκτώβρη - επιδότηση... για να πάρω 140ευρώ συνέπεια τον επόμενο μήνα. Κι άμα αργήσουν να βγάλουν λογαριασμούς και ανακοινώσουν ακριβά τιμολόγια τον άλλο μήνα, μετά κόλλησα... πφφφ δε ξέρω τι να κάνω. Μακάρι να αύριο το πρωί η WE να μειώσει τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτο θα κανει καθε μηνα η we? θα βγαζει πινακακια και θα τα αλλαζει; χαχαχα
δεν το λες και καλο δειγμα να παιρνεις ΔΙΑΡΚΩΣ πισω τα πινακακια που βγαλες για μια εταιρεια
ας βγαζει τελευταια αμα ειναι να τα κανει θαλασσα στις προβλεψεις της

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε το πιστεύω ότι περνάει απ'το μυαλό μου να γυρίσω ΗΡΩΝ... αλλά ρε γαμώτο με 1000kw μηνιαία κατανάλωση θα πρέπει να πληρώσω 700ευρώ τον Οκτώβρη - επιδότηση... για να πάρω 140ευρώ συνέπεια τον επόμενο μήνα. Κι άμα αργήσουν να βγάλουν λογαριασμούς και ανακοινώσουν ακριβά τιμολόγια τον άλλο μήνα, μετά κόλλησα... πφφφ δε ξέρω τι να κάνω. Μακάρι να αύριο το πρωί η WE να μειώσει τιμές.

κανε econtract να παρεις 50αρακι δωρο 

ετσι εγω αυγουστο που ηταν μαπα η kwh θα με φτιαξει το 50αρακι :P

1000kwh το μηνα;;;;;;;;; 3 ευρω η kwh :P

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μακάρι να αύριο το πρωί η WE να μειώσει τιμές.

Ήδη άλλαξε μιας και το 1ο ήταν αυτό

https://weenergy.gr/wp-content/uploads/2022/09/We-Blue_October-22.pdf

μετά έβγαλε το

https://weenergy.gr/wp-content/uploads/2022/09/We-Blue_October-22-1.pdf

βέβαια η διόρθωση ήταν στις ξεχασμένες επιδοτήσεις του προηγούμενου μήνα

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε το πιστεύω ότι περνάει απ'το μυαλό μου να γυρίσω ΗΡΩΝ...

Τον Ηρών το ρώτησες ? μάλλον θα έχουν ήδη μπλοκάρει το κινητό σου και το email σου θα πηγαίνει στα spam  😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ε παλι 0,63 ειναι και παλι ειναι η ακριβοτερη :P
ειναι ψιλοξεφτυλα να τ αλλαζουν καθε μηνα
αλλα και να ειναι οι ακριβοτεροι.... θα ναι οτι απλα βαλαν γιδια στο μαντρι για ξεζουμισμα
κομικοτραγικη η κατασταση γενικα

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, ειμαι στην efaenergy απο περσυ με την ονερικη τιμη των 0,077€/KWh. Πλεον δεν εχω ιδεα της τρεχουσας τιμης. Τελευταιος λογαριασμος ηταν κατι ενδιαμεσο της παλιας χρεωσης με την καινουργια και χρεωθηκα στον εκκαθαριστικο με 0,20€/KWh. Δυστυχως δεν βλεπω να περιλαμβανεται η εν λογω εταιρια στο excel της προηγουμενης εβδομαδας. Επισης ηθελα να μαθω αν εχει οντως καταργηθει η δεσμευση μεσω συμβολαιου και αν μπορεις οντως να πηδας απο παροχο σε παροχο εστω και καθε μηνα

Επεξ/σία από Necrogeddon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ποσες εταιρειες εχουμε;;; ακουω κατι ονοματα που δε τα χω ξανακουσει; θα επιβιωσουν ολες αυτες;
με τις επιδοτησεις ναι οκ :P χρειαζομαστε ολες αυτες; προφανως οχι

21 λεπτά πριν, Necrogeddon είπε

Καλησπερα, ειμαι στην efaenergy απο περσυ με την ονερικη τιμη των 0,077€/KWh. Πλεον δεν εχω ιδεα της τρεχουσας τιμης. Τελευταιος λογαριασμος ηταν κατι ενδιαμεσο της παλιας χρεωσης με την καινουργια και χρεωθηκα στον εκκαθαριστικο με 0,20€/KWh. Δυστυχως δεν βλεπω να περιλαμβανεται η εν λογω εταιρια στο excel της προηγουμενης εβδομαδας. Επισης ηθελα να μαθω αν εχει οντως καταργηθει η δεσμευση μεσω συμβολαιου και αν μπορεις οντως να πηδας απο παροχο σε παροχο εστω και καθε μηνα

η δεσμευση εξαρταται
ημουν fixed προτεργια και αν εφευγα εστω και μια μερα πριν θα μου χωναν 70αρι
αναλογα το πακετο που εισαι, τα κυμαινομενα ναι δεν εχουν δεσμευση
τα fixed εχουν, βεβαια οπως λες σου εχουν ηδη αλλαξει τη kwh οποτε κουραδια fixed εισαι
αν σε εχουν ακριβυνει δυσαναλογα μπορει ακομα και ρητρα να πληρωσεις και να σε συμφερει
ρωτα τους γραπτως και προφορικως (ετσι ειχε γινει με μια γνωστη μου σε volton με τη ρητρα τοτε που την ειχαν γδυσει και εφυγε ΜΕ ρητρα και γλιτωσε με σταθερο ΤΟΤΕ της δεη)
εμενα προτεργια με διαβεβαιωναν οτι δεν εχω ρητρα γιατι καταργηθηκε και αφου εκανα αιτηση στον ηρωνα ξαφνικα ναι εχω ρητρα εστω και 1 μερα πριν να φυγω
οποτε καθυστερησα τη προωθηση της αιτησης στο δεδδηε
 

οσον αφορα την επιδοτηση οκτωβριου
αυτοι θελουν να βγει κατι σε 0,15 για το πελατη
οποτε εφοσον η δεη ανακοινωσε 0,60 μια αναμενομενη επιδοτηση ειναι το 0,45
αναλογα με τον σεπτεμβριο που ανακοινωσε 0,79-0,64=0,15

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Necrogeddon είπε

Πλεον δεν εχω ιδεα της τρεχουσας τιμης.

όντως

23 λεπτά πριν, Necrogeddon είπε

Τελευταιος λογαριασμος ηταν κατι ενδιαμεσο της παλιας χρεωσης με την καινουργια και χρεωθηκα στον εκκαθαριστικο με 0,20€/KWh

άρα κάποια στιγμή είχες ειδοποίηση οτι σε 60 μέρες καταργείται το σταθερό

λογικά πήγες σε αυτό:

https://efaenergy.gr/restart-power-home/

με 0,30 τον Σεπ δυστυχώς

29 λεπτά πριν, Necrogeddon είπε

Δυστυχως δεν βλεπω να περιλαμβανεται η εν λογω εταιρια στο excel της προηγουμενης εβδομαδας.

ναι , είδα οτι κατάργησε τα power home και τα έβγαλα , μου ξέφυγε το restart

Επειδή το 0,30 είναι μεγάλο (αν σε βάλανε σε αυτό) , θα πρότεινα να τσεκάρεις αν είχες ειδοποιήσεις

ακόμα και αν είχες πόσταρε ημερομηνίες ειδοποίησης και ημερομηνίες εφαρμογής αλλαγής (καλύτερα screenshots λογαριασμών)

 

 

(τα screenshots μέσα σε spoiler)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Necrogeddon είπε

αν μπορεις οντως να πηδας απο παροχο σε παροχο εστω και καθε μηνα

...ισχύει, με την επισήμανση ότι ο πάροχος θα είναι από πάνω (ή και από πίσω) :wub:

 

...ένα κάρο αστερίσκοι υπάρχουν : για ν' αλλάξεις πάροχο, ο νέος θέλει λογαριασμό απ' τον προηγούμενο, που στις περισσότερες των περιπτώσεων θέλει ένα μήνα για να βγει, ή και χειρότερα. Συν τοις άλλοις, η διαδικασία της μετάβασης μπορεί να πάρει από - στην καλύτερη - 1-2 μέρες, στην πιθανότερη 2-3, στην χειρότερη 3-4+Σ/Κ, στην χειροτερότερη 15, και αν έχεις πετύχει τζάκποτ γκαντεμιάς, βδομάδες/μέχρι μήνες.

Κατά τ' άλλα, υπάρχουν πάροχοι που δίνουν εκπτώσεις συνέπειας, τις οποίες μάλλον δεν θα σε συμφέρει να χάσεις (καθώς έχουν την τάση να τις τρώνε στον τελευταίο λογαριασμό και πρέπει να τραβήξεις ένα ψιλοζόρι για να τους υποχρεώσεις να στις δώσουν), οι οποίες λειτουργούν ανασταλτικά στην,,,διάθεση να φύγεις.

Και τέλος, ανάλογα πότε θα πραγματωθεί η μετάβαση και τί τιμές θα έχουν στο μεταξύ ανακοινωθεί για τον επόμενο μήνα, ή θα πρέπει να περιμένεις κάποιες μέρες για να δεις τις τιμές που ΘΑ ανακοινωθούν για να δεις "πού θα πας", το πράγμα μπλέκει σε φάση ΠΡΑΚΤΙΚΑ το,,,,πήδημα να καθίσταται από δύσκολο και ασύμφορο έως και "αδύνατο". Το πήδημα δηλαδή από τον πελάτη. Γιατί ο πάροχος, το δικό του, είπαμε, το έχει σχεδόν εξασφαλισμένο...

Στην ουσία ΜΙΑ φορά μπορεί να σε συμφέρει, ή έστω μια στους 2-3 μήνες το νωρίτερο, με κίνδυνο να πέσεις σε "μεταίχμιο" όπου ενώ θα περιμένεις να ενεργοποιηθείς να έχουν αλλάξει προς το χειρότερο οι τιμές, άρα να φας σκίσιμο για τουλάχιστον κα'να μήνα....Άρα θέλει πολύ καλό τάιμινγκ για οποιαδήποτε κίνηση, παρακολούθηση της αγοράς, ώστε το ρίσκο ενός πήδήματος να είναι το μικρότερο δυνατό. Κατά τ' άλλα, και καλά "θεωρητικά" μπορείς "ό,ποτε θες να φύγεις, αφού έχει σταματήσει να υφίσταται η ποινή αποχώρησης"....(...αλλά πρακτικά, τα έχουν κάνει αποχωρητήριο....)

(...για όλα τα παραπάνω, και για άλλα πολλά ακόμη α) φύγε από την Φ.Α. β) πάνε ΔΕΗ - και μείνε κι όλας...γ) γενικά προσπάθα να περιορίσει καταναλώσεις ΟΥΤΩΣ ή άλλως, καθώς είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος να πληρώνεις λιγότερα...)

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2022 στις 10:15 ΜΜ, ekrepali είπε

To τι βλέπω στον έναντι δε μου λέει κάτι. Στην εκκαθάριση θέλω να δω τι θα γίνει, που θα υπάρχει ξεκάθαρη αναλογία κατανάλωσης ανά ημέρες πχ 31 μέρες για Αύγουστο και 28 για Σεπτέμβρη. Eκεί θα φανεί αν το 0.04Ε/KWH πήγε στον Αύγουστο ή τον Σεπτέμβρη.

1.jpg.57411aee6a5eaea754c7bae943910a5c.jpg

Το Loyalty Pass Σεπτεμβρίου (0.40 Ε/ΚWH) δίνεται προκαταβολικά στους λογαριασμούς Αυγούστου και στον επόμενο λογαριασμό εκκαθαρίζεται με τη κατανάλωση Σεπτεμβρίου. Αν αφορούσε τον Αύγουστο, δε θα έλεγε ότι εκκαθαρίζεται με τη κατανάλωση Αυγούστου; Εκεί κολλάω. 🙂

Θα λυθεί αύριο η απορία όταν τους πάρω τηλέφωνο... αν και θα είναι τόσο εκπαιδευμένοι οι υπάλληλοι που στο τέλος θα με πείσουν να κλείσω κι εγώ. 🤣

@korakios

Έκαναν διόρθωση στη διατύπωση του loyalty pass Σεπτεμβρίου και πλέον είναι ξεκάθαρο ότι θα εκκαθαριστεί βάσει της κατανάλωσης Σεπτεμβρίου και όχι Αυγούστου.

IMG_20220921_032740.jpg.273ea47caa6e75ecb92e961a3b7b9e80.jpg

Εγώ προσωπικά δεν έχω δει λογαριασμό εκκαθαριστικό η τελικό, που να έχει εκκαθαριστεί το loyalty pass με την αναλογική κατανάλωση Αυγούστου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, korakios είπε

όντως

άρα κάποια στιγμή είχες ειδοποίηση οτι σε 60 μέρες καταργείται το σταθερό

λογικά πήγες σε αυτό:

https://efaenergy.gr/restart-power-home/

με 0,30 τον Σεπ δυστυχώς

ναι , είδα οτι κατάργησε τα power home και τα έβγαλα , μου ξέφυγε το restart

Επειδή το 0,30 είναι μεγάλο (αν σε βάλανε σε αυτό) , θα πρότεινα να τσεκάρεις αν είχες ειδοποιήσεις

ακόμα και αν είχες πόσταρε ημερομηνίες ειδοποίησης και ημερομηνίες εφαρμογής αλλαγής (καλύτερα screenshots λογαριασμών)

 

 

(τα screenshots μέσα σε spoiler)

Η ειδοποιηση που βλεπεις στο κειμενο ηρθε με τον λογαριασμο του Μαιου και η αναλυση ειναι απο τον τελευταιο λογαριασμο που ηταν και εκκαθαριστικος

Spoiler

image.jpeg.51e4a3f231a8daabb49df7f2de059974.jpeg

Spoiler

image.jpeg.670a9400c689486af97ca220e30e9cde.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, korakios είπε

έναντι είναι , που είναι το πρόβλημα ? όσο θέλουν βαράνε , πχ μπορούσε να ήταν χειρότερο , να έβαζαν παραπάνω , έτσι κι αλλιώς θα γίνει εκκαθάριση ....

επειδή βγάλανε έναντι ? 😂

τι να κάνει ρε συ σε αλλουνού υπολογιστή ? ένα PC έχουν τόσο που χρεώνουν το ρεύμα 😁

Λάθος κάνεις! 

Χρέωσε χαμηλό έναντι με χαμηλή τιμή χρέωσης και θα έρθει να μου χρεώσει στην εκκαθάριση όλες τις μονάδες μαζεμένες και με υψηλότερη χρέωση όπως φαίνεται!

Εν τω μεταξύ είναι η πρώτη φορά που χρεώνουν τόσο λίγες κιλοβατόρες έναντι.


Επίσης, ο επόμενος λογαριασμός θα είναι εκκαθαριστικός και θα πρέπει να πληρώσω όλες αυτές τις κιλοβατόρες μαζεμένες! Για ποιον λόγο…επειδή δεν είναι ικανοί να υπολογίσουν την μέση κατανάλωση των τελευταίων χρόνων δια του 4; Μια χαρά το έκαναν τα προηγούμενα χρόνια…

 

8 ώρες πριν, ekrepali είπε

Στην εκκαθάριση σπάσει η κατανάλωση 4μηνου αναλογικά... δε καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα.

Αν το πρόβλημα είναι ότι σου έστειλαν μικρό λογαριασμό έναντι ενώ έχεις κάψει τα διπλάσια, υπολόγισε πόσα επιπλέον τους χρωστάς και βάλε τα λεφτά στην άκρη μέχρι να βγει ο εκκαθαριστικός.

Λάθος κάνεις! Ποτέ δεν έσπασε η εκκαθάριση ισότιμα μέσα στο 4μηνο! Επίσης δεν θα είχε νόημα και η καταχώριση της κατανάλωσης στις εφαρμογές κάποιων παρόχων ώστε να πληρώνει κανείς την πραγματική του κατανάλωση! Δυστυχώς δεν δίνει αυτή τη δυνατότητα η ΕΛΙΝ…

Επεξ/σία από CakeNet
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...