Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, HAthinaia είπε

@korakios τα 5*20 που σου δίνουν από Ελπέ επειδή ξαναεπιστρέφεις και ήσουν παλιός πελάτης τα ζήτησες ή στα έδωσαν μόνοι τους; 

@korakios το δώρο της προπληρωμένης τι ακριβώς είναι; 

μόνοι τους , έδιναν 30€ δε θυμάμαι ακριβώς πως λεγόταν

14 λεπτά πριν, HAthinaia είπε

@korakios μπορείς να κάνεις διόρθωση στο excel το πάγιο στο κίτρινο οικιακό Πρόγραμμα Protergia SpitiMou το πάγιο από 0 ευρώ, σε 5 ευρώ όπως γράφει στο site τους https://www.protergia.gr/spiti/oikiako-reuma-proionta/protergia-oikiako-spitimou/

δωρεάν για ένα χρόνο είναι

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνοντας στο site της Protergia (είπα μήπως ανέβασαν τιμές στο πράσινο) εντόπισα αυτά τα δύο προϊόντα :

Protergia Οικιακό Value Simple Με το Protergia Οικιακό Value Simple μαθαίνεις από την 1η κιόλας ημέρα του μήνα την τιμή χρέωσης ενέργειας και απολαμβάνεις ηλεκτρικό ρεύμα χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής ή μηχανισμό διακύμανσης!

Protergia Οικιακό Value Fair Το Protergia Οικιακό Value Fair είναι για εσένα που θέλεις να απολαμβάνεις χαμηλή χρέωση ενέργειας και έκπτωση συνέπειας από τον πρώτο λογαριασμό!

Και τα δύο έχουν χρώμα κίτρινο. Κάνοντας κλικ πάνω στα νέα προϊόντα όμως με βγάζει στις σελίδες των   Protergia Οικιακό Value Safe και Protergia Οικιακό Value Special. 

Μάλλον δεν είναι ακόμα έτοιμος ο ιστότοπος τους..

Ξέρει κανένας τίποτα για αυτά τα προγράμματα;

Υποψιάζομαι ότι το πρώτο θα είναι κίτρινο ex ante (εκ των προτέρων η τιμή) και το δεύτερο θα είναι κίτρινο ex post...

Τελικά την αλλαγή της χρονιάς θα την βγάλουμε στα πληκτρολόγια και στα κομπιουτερακια όπως φαίνεται.......

 

 

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios

Παρατηρώντας το ιστορικό τιμών στο excel σου βλέπω αυτό για το Maxi Free +:

Firefox_Screenshot_2023-12-29T15-39-24_937Z.png.1e7ba21cb719c146ee82e0673fabebab.png

Αντίθετα, εγώ έχω χρεωθεί αυτα:

XREWSEIS.png.1a48e9970864fe543ac553807f64de18.png

Συνεπώς αντί για πχ 0,1043 τον Νοέμβριο, εγώ έχω χρεωθεί (μειον την κρατικη επιδότηση) 0,1137.

Κάνω κάπου λάθος ή έχει λάθος τιμή τo excel?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, korakios είπε

στα ίδια είμαστε , έπρεπε να το ψήσεις πριν σου στείλουν την αίτηση , τώρα χλωμό

πάντως όσες φορές και να ζητούσα έξτρα (δωροεπιταγές , προπληρωμένη κτλ )  απο το τηλέφωνο δε μου δίνανε , έτυχε τώρα και το είπε ο υπάλληλος

μαλλον τους έψησα!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Crus είπε

Κάνω κάπου λάθος ή έχει λάθος τιμή τo excel?

στο excel είναι με τη συνέπεια οι τιμές

δες και στο site

https://www.fysikoaerioellados.gr/product/reyma-oikiako-maxi-free-plus/

επίσης μια παρατήρηση επειδή δεν πήρες γραμμή οτι έδωσε πόνο το Δεκέμβριο παρόλο που σαν σύνολο η ΦΑ είχε συμπαθητικές τιμές χωρίς να βγάζει συνέχεια νέα προγράμματα και να βαρά τα παλιά:

μήπως έτυχε και ήσουν τυχερός ? αν ναι ψάξου καλύτερα για κανα σταθερό

1 λεπτό πριν, Cmg__ είπε

μαλλον τους έψησα!!

θα βάζω εσένα για διαπραγματεύσεις αν είναι 😁

πήρες και τίποτε άλλο εκτός απο τα 100 και τα 5*20 ?

____________________________________________

εμένα με πήραν τηλ να στείλω όπως είναι την αίτηση μέχρι να βγάλει ο Ήρων βεβαίωση

έβαλα και ΥΔΕ και screεnshot απο το site με τις μετρήσεις στο ΔΕΔΔΗΕ που φαίνεται αλλαγμένος ο αριθμός παροχής για να το στείλει στα κεντρικά μπας και το δεχτούν κατευθείαν

αλλά απο όσο κατάλαβα μπορεί και να τους ρίξουν άκυρο (τους πωλητές) απο εκεί και να τρέχουμε μετά , τεσπα θα δείξει . Ήμουν σίγουρος πάντως οτι ο ΔΕΔΔΗΕ θα προκαλούσε προβλήματα στον τουρισμό

15 λεπτά πριν, yiankap είπε

Ψάχνοντας στο site της Protergia (είπα μήπως ανέβασαν τιμές στο πράσινο) εντόπισα αυτά τα δύο προϊόντα :

Protergia Οικιακό Value Simple Με το Protergia Οικιακό Value Simple μαθαίνεις από την 1η κιόλας ημέρα του μήνα την τιμή χρέωσης ενέργειας και απολαμβάνεις ηλεκτρικό ρεύμα χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής ή μηχανισμό διακύμανσης!

Protergia Οικιακό Value Fair Το Protergia Οικιακό Value Fair είναι για εσένα που θέλεις να απολαμβάνεις χαμηλή χρέωση ενέργειας και έκπτωση συνέπειας από τον πρώτο λογαριασμό!

ακολουθεί τη W&V με 100 άχρηστα προγράμματα , νομίζουν όσα περισσότερα βγάζουν , τόσο καλύτεροι είναι 😂

17 λεπτά πριν, yiankap είπε

Και τα δύο έχουν χρώμα κίτρινο. Κάνοντας κλικ πάνω στα νέα προϊόντα όμως με βγάζει στις σελίδες των   Protergia Οικιακό Value Safe και Protergia Οικιακό Value Special. 

Μάλλον δεν είναι ακόμα έτοιμος ο ιστότοπος τους..

θα δείξει

5 ώρες πριν, macrun είπε

Φυσικό Αέριο, πρόγραμμα Ρεύμα Οικιακό (το πράσινο):

"Σημειώνεται ότι για τον μήνα Ιανουάριο, θα υπάρξει έκπτωση συνέπειας 0.030€/kWh στη Βασική Τιμή Προμήθειας. Επομένως, με την εμπρόθεσμη εξόφληση του λογαριασμού σας, η Βασική Τιμή Προμήθειας διαμορφώνεται στα 0.069€/kWh.". 

Φαίνεται ότι θέλουν - τουλάχιστον για τον Γενάρη - να εχουν Ρευμα Οικιακό και Ρεύμα Maxi Home κοντά στις τιμές.

λινκ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, korakios είπε

σ

____________________________________________

εμένα με πήραν τηλ να στείλω όπως είναι την αίτηση μέχρι να βγάλει ο Ήρων βεβαίωση

έβαλα και ΥΔΕ και screεnshot απο το site με τις μετρήσεις στο ΔΕΔΔΗΕ που φαίνεται αλλαγμένος ο αριθμός παροχής για να το στείλει στα κεντρικά μπας και το δεχτούν κατευθείαν

αλλά απο όσο κατάλαβα μπορεί και να τους ρίξουν άκυρο (τους πωλητές) απο εκεί και να τρέχουμε μετά , τεσπα θα δείξει . Ήμουν σίγουρος πάντως οτι ο ΔΕΔΔΗΕ θα προκαλούσε προβλήματα στον τουρισμό

 

Χαιρετώ!! Δεν τους κάνει παλαιοτερος λογαριασμός; Από Ελπε δεν έχεις κάτι; Και ας μην ειναι οριστικός.

Ήθελα να σε ρωτήσω, για το 5χ20, πήρες στο 218-1818128 και μίλησες με το τμημα πωλήσεων; Ή πηρες καπου αλλού;  Εμένα μου ειπαν ότι καλούν από "ειδικο τμήμα" ειδικώς πελάτες που έχουν φύγει και τους κάνουν τετοια προσφορά ( 100 + 5χ20), αλλοιώς δεν γινεται. Μάλλον @@@ μου είπε, ε; Το κακο είναι ότι η αναμονή είναι πολυωρη και δισταζω να ξαναπάρω μηπως πεετύχω άλλον υπάλληλο.

Παρεμπιπτόντως, ξερεις κάνεις αν έχει χρεωση το 218-1818128;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, ΑΠΟΛΛΩΝ83 said:

Παρεμπιπτόντως, ξερεις κάνεις αν έχει χρεωση το 218-1818128;

Αστική χρέωση πρέπει να έχει. 

Υπάρχει 10ψηφιο τηλέφωνο που χρεώνει παραπάνω? 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ΑΠΟΛΛΩΝ83 είπε

Χαιρετώ!! Δεν τους κάνει παλαιοτερος λογαριασμός; Από Ελπε δεν έχεις κάτι; Και ας μην ειναι οριστικός.

δεν έχω , έχω τελικό Ηρων όταν γύρισα απο μια τράμπα πριν 

έστειλα τον παλιό και ότι βγει

6 λεπτά πριν, ΑΠΟΛΛΩΝ83 είπε

Ήθελα να σε ρωτήσω, για το 5χ20, πήρες στο 218-1818128 και μίλησες με το τμημα πωλήσεων; Ή πηρες καπου αλλού;  Εμένα μου ειπαν ότι καλούν από "ειδικο τμήμα" ειδικώς πελάτες που έχουν φύγει και τους κάνουν τετοια προσφορά ( 100 + 5χ20), αλλοιώς δεν γινεται. Μάλλον @@@ μου είπε, ε; Το κακο είναι ότι η αναμονή είναι πολυωρη και δισταζω να ξαναπάρω μηπως πεετύχω άλλον υπάλληλο.

δε πήρα τηλ πουθενά , έκανα ηλεκτρονικά και με πήραν οι ίδιοι μετά

6 λεπτά πριν, ΑΠΟΛΛΩΝ83 είπε

Παρεμπιπτόντως, ξερεις κάνεις αν έχει χρεωση το 218-1818128;

δε νομίζω

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, korakios είπε

θα βάζω εσένα για διαπραγματεύσεις αν είναι 😁

πήρες και τίποτε άλλο εκτός απο τα 100 και τα 5*20 ?

χαχα οχι μονο αυτά αλλα μου σχόλασε η φίλη μου στο τηλέφωνο και δεν τη βρίσκω. ελπίζω να δουλεύουν αύριο σάββατο κανονικά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, korakios said:

στο excel είναι με τη συνέπεια οι τιμές

δες και στο site

https://www.fysikoaerioellados.gr/product/reyma-oikiako-maxi-free-plus/

επίσης μια παρατήρηση επειδή δεν πήρες γραμμή οτι έδωσε πόνο το Δεκέμβριο παρόλο που σαν σύνολο η ΦΑ είχε συμπαθητικές τιμές χωρίς να βγάζει συνέχεια νέα προγράμματα και να βαρά τα παλιά:

μήπως έτυχε και ήσουν τυχερός ? αν ναι ψάξου καλύτερα για κανα σταθερό

 

 

Ουπς, ναι εχεις δικιο! Ειναι και η εκπτωση συνεπειας 25% οι τιμες που εγω δεν ειχα υπολογισει... Οσον αφορα το αλλο που αναφερεις οτι βαρα τις τιμες, για αυτο κοιταω και εγω τωρα ειτε να παω σε σταθερο της Elin, ειτε εναλλακτικα σε ΔΕΗ κυμαινομενο αφου εχω και το νυκτερινο που γενικα το χρησιμοποιω αρκετα (35-40%) συνολικης καταναλωσης μου.

Ο προβληματισμος μου ειναι το τι θα λαβω ως δεδομενο για το πως θα παει η χρονια.

Αν η χρονια παει οπως το 22' που η κιλοβατωρα ηταν απο 20 εως 60 λεπτα (στο pick της) τοτε η σωτηρια του σταθερου οπως ηταν το MyHome Online με τα 13 λεπτα που πληρωνα, τοτε με συμφερει.

Αν η χρονια ομως παει οπως το 23' που με βαση τα ιστορικα δεδομενα παιξαμε απο 8 εως 30 λεπτα και παω σε σταθερο, τοτε θα χανω απο το καλοκαιρι που εχω το 50% της συνολικης μου καταναλωσης τον χρονο (1800kw) και θα κερδιζω αντιστοιχα απο τους 8 μηνες της υπολοιπης χρονιας. Εκι ισως συμφερει το κυμαινομενο.

Μιλαμε σταυρολεξο οχι για δυνατους λυτες αλλα εξισωση 3ου βαθμου εχει γινει η υποθεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Crus είπε

 

Ουπς, ναι εχεις δικιο! Ειναι και η εκπτωση συνεπειας 25% οι τιμες που εγω δεν ειχα υπολογισει... Οσον αφορα το αλλο που αναφερεις οτι βαρα τις τιμες, για αυτο κοιταω και εγω τωρα ειτε να παω σε σταθερο της Elin, ειτε εναλλακτικα σε ΔΕΗ κυμαινομενο αφου εχω και το νυκτερινο που γενικα το χρησιμοποιω αρκετα (35-40%) συνολικης καταναλωσης μου.

Ο προβληματισμος μου ειναι το τι θα λαβω ως δεδομενο για το πως θα παει η χρονια.

Αν η χρονια παει οπως το 22' που η κιλοβατωρα ηταν απο 20 εως 60 λεπτα (στο pick της) τοτε η σωτηρια του σταθερου οπως ηταν το MyHome Online με τα 13 λεπτα που πληρωνα, τοτε με συμφερει.

Αν η χρονια ομως παει οπως το 23' που με βαση τα ιστορικα δεδομενα παιξαμε απο 8 εως 30 λεπτα και παω σε σταθερο, τοτε θα χανω απο το καλοκαιρι που εχω το 50% της συνολικης μου καταναλωσης τον χρονο (1800kw) και θα κερδιζω αντιστοιχα απο τους 8 μηνες της υπολοιπης χρονιας. Εκι ισως συμφερει το κυμαινομενο.

Μιλαμε σταυρολεξο οχι για δυνατους λυτες αλλα εξισωση 3ου βαθμου εχει γινει η υποθεση...

μπορείς να δεις της weenergy που δεν εχει ρήτρα αποχώρησης και κρατά ένα 6μηνο ή Ελπέ , παίρνοντας το δώρο 100€ για να μετριάσεις τη ρήτρα αποχώρησης

δυστυχώς η ενέργεια πλέον είναι αστάθμητος παράγοντας οπότε δε γίνεται να σου πει κάποιος τι θα παίξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πραγματικά  φαίνεται είναι πού θα πέσεις η όλη φάση, να ενημερώσω ότι εμένα, με άλλη υπάλληλο που μιλησα, μου είπαν ότι προϋπόθεση για το 5χ20 ειναι η υπαρξη τερματισμένης παροχης (κοράκιε σου θυμιζει κάτι;). Μάλιστα μου είπε ότι αυτο θα το ξέρουν στις 2/1! Ναι αλλά, της λέω, τότε δεν θα ισχυει η προσφορα των 100 ευρώ! "όχι, μην φοβάσθε" μου λέει. Άντε βγαλε ακρη😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...