Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ίδια περίπτωση.

Πήρα τηλέφωνο και μου απάντησαν ότι δεν έχουν φθάσει οι 150 ημέρες...

Ποιο power pass?

Αυτό που έδιναν το 2022 ?

το επίδομα θέρμανσης για ηλεκτρικό ρεύμα (https://www1.aade.gr/gsisapps5/myThermansi/#!/home), για όσους δεν κάνανε αίτηση για πετρέλαιο ή άλλο καύσιμο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, 111111 είπε

το επίδομα θέρμανσης για ηλεκτρικό ρεύμα (https://www1.aade.gr/gsisapps5/myThermansi/#!/home), για όσους δεν κάνανε αίτηση για πετρέλαιο ή άλλο καύσιμο

Είσαι δικαιούχος Κοτ η όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, washcloud είπε

(αν και όσοι έχουν μεγάλη κατανάλωση ΔΕΝ ενδιαφέρονται για τέτοιου είδους διαφορές στα λεφτά....Τεσπα)., 

Το αντίθετο ισχύει. Αυτοί που έχουν μεγάλη κατανάλωση νοιάζονται περισσότερο γιατί 0.02 ευρώ διαφορά επι 3-4000kwh κάνουν σημαντική διαφορά στον εκκαθαριστικό. 

Ειδικά αν είναι ψυχαναγκαστικοί τσιγκούνηδες όπως εγώ που χωρις να αντιμετωπίζω κάποιο οικονομικό πρόβλημα δεν ανεβάζω τον θερμοστάτη πάνω από τους 20c γιατί φοβάμαι την κατανάλωση της αντλίας θερμότητας με αποτέλεσμα να γκρινιάζουν η γυναίκα και τα παιδιά, αυτό είναι σοβαρό θέμα. 

Ακόμα δεν έχω αποφασίσει μεταξύ σταθερού της Ελιν και myhome4all ΔΕΗ. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, 111111 είπε

το επίδομα θέρμανσης για ηλεκτρικό ρεύμα (https://www1.aade.gr/gsisapps5/myThermansi/#!/home), για όσους δεν κάνανε αίτηση για πετρέλαιο ή άλλο καύσιμο

Άσχετο με την ερώτηση σου αλλά πώς βγήκε το συγκεκριμένο ποσό 138€ ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σήμερα μου ήρθε mail πως επιτέλους υλοποιήθηκε η ματάβασή μου από την ακατονόμαστη στην Elpedison με ημερομηνία έναρξης 2/12.

Υπενθυμίζω πως έκανα αίτηση 28/11 για το smart, μεσολάβησαν πολλά τηλεφωνήματα στον ΔΕΔΔΗΕ και αιτήματα επικοινωνίας χωρίς αποτέλεσμα. Από τον ΔΕΔΔΗΕ μου είπαν πως το αίτημα της Elpedison τους πήγε στις 30/12, μου επιβεβαίωσαν πως ο μετρητής μου είναι τηλεμετρούμενος και έτερον ουδέν. 

Στις 20/12 υπέβαλα online αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ 

Spoiler

Screenshot_2023-12-28-14-26-56-248_gr.appart.powercut.jpg.429cdb9c1a26b36c304e04e54a6826b0.jpg

Στις 23/12 υπέβαλα καταγγελία στο Myrae  κατά του ΔΕΔΔΗΕ και κατά της Elpedison αναφέροντας τα πάντα, τα αιτήματα εμφανίζονται ακόμη στο πρώτο στάδιο, δηλαδή της υποβολής. 

Σήμερα ενεργοποιήθηκα χωρίς να έχει μεσολαβήσει καταμέτρηση, με ενδείξεις 6131kwh ημερήσιες και 1502 νυχτερινές, ενώ στις φώτο που είχα στείλει ήταν 6085  και 1490 αντίστοιχα. 

Τελικά δουλεύει η τηλεμέτρηση ή έχουν κληρονομικό χάρισμα; 😁

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ίδια περίπτωση.

Πήρα τηλέφωνο και μου απάντησαν ότι δεν έχουν φθάσει οι 150 ημέρες...

myrae να δεις πόσο γρήγορα θα μπουν😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

πανε 14 μερες που έκανα αιτηση ελπε και ακομα τιποτα. ουτε καν ενα μνμ

Αντιθετα εμένα 2 παροχές με αίτηση 20/12 ενεργοποιήθηκε η μία στις 23/12 και η άλλη χθες 27/12. Είχα δώσει φωτογραφίες μετρητή στην αίτηση και αυτές απ' ότι είδα στο site της ελπε καταχωρήθηκαν και χρησιμοποιήθηκαν από ΔΕΔΔΗΕ χωρίς να μετρήσει επιτόπου. Στο ενδιάμεσο είχα στείλει νεότερη μέτρηση από την δεύτερη παροχή στον ΔΕΔΔΗΕ (το αίτημα ελήφθη) αλλά δεν την χρησιμοποίησαν. Αρα πρακτικά ενεργοποιήθηκα στην ημερομηνία της αίτησης!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tryfos είπε

Αυτό είναι σοβαρό, πρέπει να το τονίσουμε και στον κόσμο εδώ μην επαναπαυθούν.

Προφανώς, για αυτό δίνεται το 100. Θα είναι μακράν ένα από τα χειρότερα προγράμματα (και βάσει excel), θα πρέπει άμεσα να μετακινηθούμε πάλι. Ο καημός όλων των εταιριών είναι μας πετάξουνε στα κίτρινα.

Ντάξει, δεν είναι τόσο κακό όσο το παρουσιάζεις το Smart. 16.5 λεπτά βγαίνει η κιλοβατώρα για ΤΕΑ 105 χωρίς να συνυπολογίσουμε τα 100 € του δώρου.

2 ώρες πριν, HAthinaia είπε

@giannisderΕπειδή είσαι ήδη στην Elpedison στο Value, αν θες να μεταβείς σε κυμαινόμενο πρόγραμμα, σε συμφέρει να κάνεις τώρα online αίτηση (econtract δηλαδή) για να γίνεις πελάτης στο κίτρινο πρόγραμμα ηλεκτρικού ρεύματος ΗΡΩΝ Generous Guarantee ΧΩΡΙΣ προστασία τιμής Guarantee (αν θες να μεταφέρεις οικιακή παροχή): https://my.heron.gr/e-contract/whats-new ΜΟΝΟ αν κάνεις ηλεκτρονικά την αίτηση, θα λάβεις 50 ευρώ δώρο ως έκπτωση στον λογαριασμό σου στον Ήρωνα! Επίσης, αν έχει πεδίο να επιλέξεις στην ηλεκτρονική αίτηση πληρωμή μέσω πάγιας εντολής, επέλεξέ το γιατί έτσι δεν θα χρεωθείς εγγύηση 50 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό που θα σου εκδοθεί. Εννοείται επιλέγεις και ebill (για ηλεκτρονική αποστολή λογαριασμού). :) Αφού κάνεις την online αίτηση, μέσα στις επόμενες μέρες θα σε καλέσουν τηλέφωνο από τον Ήρωνα. Όταν σε καλέσουν τηλέφωνο, θα δηλώσεις ξανά ότι θες να πληρώνεις με πάγια εντολή και να λαμβάνεις ηλεκτρονικά τον λογαριασμό. Μόλις σου στείλουν στο email που έχεις δηλώσει τη σύμβαση, ΠΡΙΝ την υπογράψεις, την κοιτάς προσεκτικά ώστε όλα τα πεδία να είναι σωστά συμπληρωμένα με τα στοιχεία που έχεις δηλώσει. Μόλις υπογράψεις τη σύμβαση και σου εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός, μην ξεχάσεις να ενεργοποιήσεις πάγια εντολή μέσω ebanking τραπέζης (με τον κωδικό RF που θα βρεις στον λογαριασμό σου) ή ενεργοποιώντας πάγια εντολή μέσω της εφαρμογής του Ήρωνα, MyHERON: https://my.heron.gr/login Η εφαρμογή MyHERON διατίθεται και για εγκατάσταση σε κινητές συσκευές, μέσω PlayStore (για Αndroid συσκευές) και μέσω AppStore(για IOS - εταιρείας Apple συσκευές). 

Αν έχεις σκοπό να κάτσεις μόνο ένα μήνα να ξέρεις ότι η έκπτωση συνέπειας δεν υπολογίζεται στον τελικό στο Guarantee.

2 ώρες πριν, HAthinaia είπε

@Swimmer21 θα σου πρότεινα απλά να κρύβεις το ονοματεπώνυμο του υπαλλήλου που σε εξυπηρέτησε άλλη φορά ή να επεξεργαστείς το μήνυμά σου βάζοντας άλλη φωτογραφία-screenshot στο spoiler, γιατί κανονικά λόγω προσωπικών δεδομένων απαγορεύεται να δημοσιοποιείται η συζήτηση που είχατε και να φαίνεται το ον/μο του. Για δικό σου καλό, εννοείται :) 

Το παιδί έκανε επεξεργασία. Κάνε κι εσύ τώρα γιατί φαίνεται το όνομά της ακόμα 🤐

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, bilham είπε

Ναι υπάρχει

Φόρμα Επικοινωνίας | Protergia

Στο Πεδίο: Τύπος επικοινωνίας θα επιλέξεις Αίτημα

Στο Πεδίο: Θέματα θα επιλέξεις Υπαναχώρηση από Σύμβαση

και θα συμπληρώσεις ανάλογα και τα υπόλοιπα πεδία

Στην υπαναχώρηση φεύγω και πάω αυτόματα στον παλιό μου πάροχο ή όχι ;

Αν θέλω να πάω σε άλλον πάροχο , πρέπει να πάρω βεβαίωση εκπροσώπησης από την Πρωτέργεια σωστά;

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, doomnx είπε

δεν είναι τόσο κακό όσο το παρουσιάζεις το Smart. 16.5 λεπτά βγαίνει η κιλοβατώρα

Δυστυχώς, σκοπός (τους) επετεύχθη. Να λέμε "όχι και τόσο κακό" το 16,5...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tryfos είπε

Δυστυχώς, σκοπός (τους) επετεύχθη. Να λέμε "όχι και τόσο κακό" το 16,5...

Φίλε τόσο καιρό με τις επιδοτήσεις 15-16 λεπτά πληρώναμε στο Γ1. Δεν θα μας φανεί κάποια τρομερή διάφορα. Επίσης ο μέσος όρος των πράσινων για τον Ιανουάριο είναι 16 λεπτά. Και τα σταθερά εκεί γύρω παίζουν. Υπό αυτή την έννοια δεν είναι καμία εξωπραγματική τιμή. Υπάρχει χειρότερο σενάριο, να μπεις στο πράσινο της Protergia, να χάσεις την έκπτωση συνέπειας για έναν έναντι λογαριασμό και να χρεωθείς 23 λεπτά την κιλοβατώρα τον Ιανουάριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, tryfos είπε

Δυστυχώς, σκοπός (τους) επετεύχθη. Να λέμε "όχι και τόσο κακό" το 16,5...

Ακριβώς δεν είναι καθόλου καλό...προσωπικά το 100άρικο δώρο το υπολογίζω ως απόσβεση από την διαφορά τιμής και παγίων με το παλαι ποτέ myHomeOnline της ΔΕΗ (9,6...) που είχα μέχρι φέτος τον Οκτώβριο και τους δίνω 2-3 μήνες περιθώριο μέσα στο 2024 μπας και χτυπησουν τις τιμές...αν όχι bye bye.

Επεξ/σία από nvoros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nvoros είπε

Ακριβώς δεν είναι καθόλου καλό...προσωπικά το 100άρικο δώρο το υπολογίζω ως απόσβεση από την διαφορά τιμής και παγίων με το παλαι ποτέ myHomeOnline της ΔΕΗ (9,6...) που είχα μέχρι φέτος τον Οκτώβριο και τους δίνω 2-3 μήνες περιθώριο μέσα στο 2024 μπας και χτυπησουν τις τιμές...αν όχι bye bye.

9,6 δύσκολα θα ξαναδείς το προσεχές διάστημα. Και μείωση τιμών να γίνει τόσο χαμηλά προσωπικά το θεωρώ απίθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...