Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

 

@Swimmer21 θα σου πρότεινα απλά να κρύβεις το ονοματεπώνυμο του υπαλλήλου που σε εξυπηρέτησε άλλη φορά ή να επεξεργαστείς το μήνυμά σου βάζοντας άλλη φωτογραφία-screenshot στο spoiler, γιατί κανονικά λόγω προσωπικών δεδομένων απαγορεύεται να δημοσιοποιείται η συζήτηση που είχατε και να φαίνεται το ον/μο του. Για δικό σου καλό, εννοείται :) 

Επεξ/σία από HAthinaia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ΕΡΩΤΗΣΗ.

Είμαι Volton 1ο μήνα, θέλω να καταχωρήσω μετρήσεις για να πιάσει όλες τις kwh 1ο μήνα και να βγάλει εκκαθαριστικό λογαριασμό, όχι έναντι. Στο MyPortal της Volton δεν με αφήνει ακόμα να καταχωρήσω γιατί έκανα λογαριασμό χθες και προφανώς δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα τα συστήματα. 
Αν τις καταχωρήσω από το deddie.gr όπου βλέπει την παροχή κανονικά και με έχει πρασινισμένο, θα την πάρει η Volton κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

πανε 14 μερες που έκανα αιτηση ελπε και ακομα τιποτα. ουτε καν ενα μνμ

@basilis_k6 αργεί πολύ η Elpedison τον τελευταίο καιρό. Το πιθανότερο είναι ότι παρόλο που δίνουμε ενδείξεις με φωτογραφία του μετρητή, στέλνουν αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ για επιτόπια καταμέτρηση. Περιμένεις και βλέπεις, ρώτα καταρχάς στην Elpedison μέσω Livechat ή μέσω τηλεφώνου αν έχει σταλεί αίτημα προς τον ΔΕΔΔΗΕ για εκπροσώπηση της παροχής κι αν ναι, πότε στάλθηκε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, diegogarcia είπε

 Μου φαίνεται πολυ παραξενο ότι θα πρεπει να ελέγχουμε καθε τόσο ποιος δίνει τι και να μετακομιζουμε αναλογα. Θέλω να κανω αιτηση ηλεκτροδότησης και μου ζηταει να διαλεξω παροχο, έτσι κατέληξα σε αυτο το νημα και εμεινα με ανοιχτο το στομα. Εχω διαλεξει να παραμενω εκτός κοινωνικών εξελίξεων για παρα πολυ καιρο και τωρα που αναγκαζομαι, χρειαζομαι βοηθεια.

Απλο μονοφασικο, ενα ατομο, ελαχιστη καταναλωση. Τι να κανω ? Ποιο παροχο να διαλεξω ? Τι προγραμα ?

Δεν "πρέπει" να μετακομιζεις κάθε μήνα. Αν θέλεις εσύ θα το κάνεις. Μπορείς να μείνεις στην εταιρεία που είσαι, ακόμα και στο πράσινο. Σε μικρή κατανάλωση δεν θα δεις μεγάλες διαφορές...  Εγώ θα σου έλεγα να διαλέξεις ένα κίτρινο, που θα ακολουθεί την τιμή της αγοράς και να μείνεις εκεί. Αυτή τη στιγμή δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι που θα ανεβάσει τις τιμές, πλην έκτακτων γεγονότων. Αναμένεται μάλιστα σιγά σιγά να πέφτουν οι τιμές...

18 ώρες πριν, yiankap είπε

Ξέρει κανείς πως υπαναχωρώ από την αίτησή μου στη Protergeia; Υπάρχει σχετική φόρμα; 

Ναι υπάρχει

Φόρμα Επικοινωνίας | Protergia

Στο Πεδίο: Τύπος επικοινωνίας θα επιλέξεις Αίτημα

Στο Πεδίο: Θέματα θα επιλέξεις Υπαναχώρηση από Σύμβαση

και θα συμπληρώσεις ανάλογα και τα υπόλοιπα πεδία

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, mechpanos said:

ΕΡΩΤΗΣΗ.

Είμαι Volton 1ο μήνα, θέλω να καταχωρήσω μετρήσεις για να πιάσει όλες τις kwh 1ο μήνα και να βγάλει εκκαθαριστικό λογαριασμό, όχι έναντι. Στο MyPortal της Volton δεν με αφήνει ακόμα να καταχωρήσω γιατί έκανα λογαριασμό χθες και προφανώς δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα τα συστήματα. 
Αν τις καταχωρήσω από το deddie.gr όπου βλέπει την παροχή κανονικά και με έχει πρασινισμένο, θα την πάρει η Volton κανονικά;

Οι ενδείξεις στο myportal, βγάζουν έναντι.

Πάρε τηλέφωνο στον ΔΕΔΔΗΕ να μάθεις πότε είναι το παράθυρο καταχώρησης 2μήνου. Αν δώσεις ένδειξη εντός του παραθύρου, ναι θα βγει εκκαθαριστικός.

Αν δώσεις ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ πριν το παράθυρο διμήνου, οι ενδείξεις θα σταλούν στη volton στη λήξη του παραθύρου αλλά με την ημερομηνία που εσύ απέστειλες την ένδειξη.

Αν δώσεις ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ μετά το παράθυρο διμήνου, η ένδειξη θα σταλεί στο πάροχο μόνο σε περίπτωση που δε λάβει επιτόπια ο ΔΕΔΔΗΕ στο 4μηνο.

Εναλλακτικά μπορείς να αλλάξεις πάροχο για να τους αναγκάσεις να βγάλουν τελικό.

edit: Ξέχασα να αναφέρω πως η volton τιμολογεί πάλι με ένα μήνα καθυστέρηση. Δηλαδή εγώ είχα δώσει ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ στις 17/11, και μου έβγαλαν λογαριασμό πριν 7 μέρες.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

+302110164621 μετά από αίτημα να με καλέσουν από volton

 

Aν θέλω λέει παίρνω την κάρτα υγείας και την επιταγή public,αύριο θα τα ζητήσω και γραπτώς πριν χαιρετήσω την elpe αφού φαγώθηκε το 100αρι στην μια παροχή,στις άλλες εκκρεμεί η rae για να πιστωθεί 

Επεξ/σία από uphercules10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, uphercules10 said:

και την επιταγή public

Μη τη πάρεις, κοροιδία είναι. 50 ευρώ δώρο σε υπερκοστολογημένα προϊόντα, κι αν αποχωρήσεις πριν το 1 έτος πληρώνεις 50 ευρω πέναλτυ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, uphercules10 said:

Αυτός ήταν ο σκοπός του τηλεφωνήματος,να δω αν γίνεται να μην την παρω

Υπάρχει περίπτωση να σου τα στείλουν όλα μαζί και να σε βάλουν να στείλεις γραπτώς "Αποδέχομαι" ή να σου στείλουν προσωποποιημένο link όπου επίσης πατώντας "Αποδέχομαι" είναι σαν να υπογράφεις σε όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tryfos είπε

@korakiosκαι όσοι άλλοι ενδιαφέρονται, μόλις με ενημέρωσαν από ελπε ότι τα 100 πάνε μόνο στο ρεύμα. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά. Υπό αυτή την έννοια δεν είναι τόσο καλή η πρόταση σε σχέση με τα παλιά 80 ή/και τον Ηρων, διότι αποκλείονται οι αρνητικοί λογαριασμοί.

 

Εγώ τα πήρα στο σύνολο...μην ακούς τι λένε. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, dimostr είπε

Ίσως εαν τις τελευταίες μέρες του χρόνου η μέση τιμή χοντρικής πέσει κάτω από τα 100 ευρώ για το Δεκέμβριο να πάνε χαμηλότερα , αλλα αυτό μενει να το δούμε 

2 μέρες έμειναν. Και με 90 € να κλείσουν, 0.001 € διαφορά στην kWh θα κάνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 111111 είπε

Είμαι στον ΗΡΩΝ, και θα παραμείνω, δικαιούμαι το powerpass, με ποσό επιδότησης 138€ περίπου. Η κατανάλωσή μου δεν ξεπερνά τα 160kw το μήνα που σημαίνει ότι σε τρείς μήνες, δεν θα προλάβω να τα καταναλώσω. Επειδή κάθε μήνα δίνω την κατανάλωση στον  ΗΡΩΝ (για τον λογαριασμό έναντι) και τώρα μου ήρθε το  email για να καταχωρήσω Δεκέμβριο, έχει νόημα να δώσουμε χαμηλότερη κατανάλωση Δεκεμβρίου ώστε οι κιλοβατώρες να επιβαρύνουν τον επόμενο μήνα που το ρεύμα επιδοτείται; (φανταζομαι το ίδιο δίλημμα θα έχουν και άλλοι...)

Κάποιος φίλος με άποψη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Εγώ τα πήρα στο σύνολο...μην ακούς τι λένε. 

Φανταστείτε όμως να μην έχεις και το insomnia να ρωτήσεις, έτσι; Με το μίγμα αρχιαπατεώνων και άσχετων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, uphercules10 είπε

Go4More πόντους περιμένουν και άλλοι εκτός από μένα που περιμένω 3*50€;

Ημερομηνία αίτησης 14/11

Εκπροσώπησης 17/11

Ίδια περίπτωση.

Πήρα τηλέφωνο και μου απάντησαν ότι δεν έχουν φθάσει οι 150 ημέρες...

1 ώρα πριν, 111111 είπε

Είμαι στον ΗΡΩΝ, και θα παραμείνω, δικαιούμαι το powerpass, με ποσό επιδότησης 138€ περίπου. Η κατανάλωσή μου δεν ξεπερνά τα 160kw το μήνα που σημαίνει ότι σε τρείς μήνες, δεν θα προλάβω να τα καταναλώσω. Επειδή κάθε μήνα δίνω την κατανάλωση στον  ΗΡΩΝ (για τον λογαριασμό έναντι) και τώρα μου ήρθε το  email για να καταχωρήσω Δεκέμβριο, έχει νόημα να δώσουμε χαμηλότερη κατανάλωση Δεκεμβρίου ώστε οι κιλοβατώρες να επιβαρύνουν τον επόμενο μήνα που το ρεύμα επιδοτείται; (φανταζομαι το ίδιο δίλημμα θα έχουν και άλλοι...)

Ποιο power pass?

Αυτό που έδιναν το 2022 ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...