Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ο λογαριασμός είναι ενιαίος. Σαν πάροχος μπορεί να κάνει εκπτώσεις μόνο στο κομμάτι της προμήθειας, ούτε σε ρυθμιζόμενες ούτε σε δημοτικά τέλη ούτε σε ΕΡΤ. Αυτό εννοούν όταν λένε ότι τα 100 φεύγουν από την αξία του ρεύματος. Όταν τα ποσά αθροίζονται, παίρνει και το ΦΠΑ του και ο λογαριασμός άμα λάχει βγαίνει και αρνητικός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

46 λεπτά πριν, tryfos είπε

@korakiosκαι όσοι άλλοι ενδιαφέρονται, μόλις με ενημέρωσαν από ελπε ότι τα 100 πάνε μόνο στο ρεύμα. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά. Υπό αυτή την έννοια δεν είναι τόσο καλή η πρόταση σε σχέση με τα παλιά 80 ή/και τον Ηρων, διότι αποκλείονται οι αρνητικοί λογαριασμοί.

 

Τα ίδια λεγανε η εξυπηρέτηση πελατών και οι πωλητές και για το 40αρι η 80αρι παλιότερα.Υπαρχει άγνοια.Στο σύνολο λογαριασμου θα πάει ,ήδη κάποιοι το έχουν πάρει ήδη.Αυτος που το ξεκαθαρίζει 100% και πάει μόνο στο ρεύμα είναι η volton.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τηλέφωνο πάντως και εμένα μου είπαν ότι το 100ρικο πάει μόνο στο ρεύμα και όχι σε τέλη, ρυθμιζόμενες κλπ. Οπως ομως προανέφερα, η κυρία ήταν άσχετη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, tryfos είπε

Αν ξέρει κάποιος τι γίνεται, ας ενημερώσει, τι να πω, δεν ξέρω

Πάντως και σε εμένα εκδόθηκε αρνητικός λογαριασμός . Τα 100 ευρώ αφορούσαν το σύνολο

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σε σχέση με τα 100 της ελπέ και που πάνε. Εγώ ήμουν υποχρεωμένος να μεταφέρω τι μου είπανε και καλό είναι που ξεκαθαρίζεται εδώ το θέμα να ξέρει ο κόσμος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.. θα ήθελα τη βοήθεια σας γτ έχω χαθεί λίγο διαβάζοντας.. ποιο είναι αυτή τη στιγμή το πιο vfm πρόγραμμα της αγοράς και ποιες οι παγίδες που πρέπει να δώσουμε προσοχή? Αυτή τη στιγμή είμαι στην ελπεντισον στο value.. (το excel το είδα αλλά δεν έχω μπει ακόμα στο νόημα της καινούρια κατάστασης) .. ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, tryfos said:

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σε σχέση με τα 100 της ελπέ και που πάνε. Εγώ ήμουν υποχρεωμένος να μεταφέρω τι μου είπανε και καλό είναι που ξεκαθαρίζεται εδώ το θέμα να ξέρει ο κόσμος. 

Δε γράφει πουθενά στους όρους ότι το 100άρικο πάει μόνο στη προμήθεια... ακόμα κι αν αλλάξουν μελλοντικά τη μηχανογράφηση, εμείς πατάμε σ'αυτό που υπογράψαμε. https://www.elpedison.gr/Uploads/Documents/133043/CHRISTMAS PROMO - ΔΩΡΟ 100€ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ.pdf

Δεν έχει νόημα να του συζητάμε περαιτέρω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στον ΗΡΩΝ, και θα παραμείνω, δικαιούμαι το powerpass, με ποσό επιδότησης 138€ περίπου. Η κατανάλωσή μου δεν ξεπερνά τα 160kw το μήνα που σημαίνει ότι σε τρείς μήνες, δεν θα προλάβω να τα καταναλώσω. Επειδή κάθε μήνα δίνω την κατανάλωση στον  ΗΡΩΝ (για τον λογαριασμό έναντι) και τώρα μου ήρθε το  email για να καταχωρήσω Δεκέμβριο, έχει νόημα να δώσουμε χαμηλότερη κατανάλωση Δεκεμβρίου ώστε οι κιλοβατώρες να επιβαρύνουν τον επόμενο μήνα που το ρεύμα επιδοτείται; (φανταζομαι το ίδιο δίλημμα θα έχουν και άλλοι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τελευταία ερώτηση, είναι υποχρεωμένη η ελπέ και σε όσους πάνε τώρα στο smart να μας πάει στο πράσινο από 1/1; Ή μένουμε στο κίτρινο smart, σαν να το διαλέξαμε και καλά από τώρα, παραιτούμενοι από την υποχρεωτική μετάβαση σε πράσινο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

---ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΩΡΟΕΠΙΤΑΓΕΣ ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ ΑΞΙΑΣ 20Ε ΑΠΟ ELPEDISON ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΝΩΣΤΟ ΣΑΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΕΛΑΤΗΣ ΣΤΗΝ ELPEDISON Ή ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΕ ΣΤΗΝ ELPEDISON ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΑΡΟΧΗ ΣΑΣ---

Μου ήρθαν οι δωροεπιταγές με Γενική Ταχυδρομική, ενώ μου ήρθε και μήνυμα στο Viber με τον αριθμό της αποστολής! :) Είχα κάνει ηλεκτρονική αίτηση στην Elpedison μέσω του επίσημου site τους, τη σύμβαση την υπέγραψα 04/12, η έναρξη της εκπροσώπησης της παροχής έγινε 08/12 και σήμερα 28/12 μου τις έφερε ο Courier!

Υ.Γ. Μόλις σας ενημερώσει η Γενική Ταχυδρομική για τον αριθμό αποστολής του φακέλου με τις δωροεπιταγές, να μπαίνετε με τον αριθμό αποστολής αυτόν να παρακολουθείτε την πορεία του δέματος και μόλις σας δείξει "Χρέωση σε Courier" στο σύστημα, σημαίνει ότι μέσα στην ίδια μέρα θα σας τις φέρουν! :) 

 

1 λεπτό πριν, tryfos είπε

Μια τελευταία ερώτηση, είναι υποχρεωμένη η ελπέ και σε όσους πάνε τώρα στο smart να μας πάει στο πράσινο από 1/1; Ή μένουμε στο κίτρινο smart, σαν να το διαλέξαμε και καλά από τώρα, παραιτούμενοι από την υποχρεωτική μετάβαση σε πράσινο; 

Παραιτείσαι από την υποχρεωτική μετάβαση στο πράσινο, αν υπογράψεις σύμβαση για το κίτρινο smart! :) 

Επεξ/σία από HAthinaia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, HAthinaia είπε

Παραιτείσαι από την υποχρεωτική μετάβαση στο πράσινο, αν υπογράψεις σύμβαση για το κίτρινο smart!

Αυτό είναι σοβαρό, πρέπει να το τονίσουμε και στον κόσμο εδώ μην επαναπαυθούν.

Προφανώς, για αυτό δίνεται το 100. Θα είναι μακράν ένα από τα χειρότερα προγράμματα (και βάσει excel), θα πρέπει άμεσα να μετακινηθούμε πάλι. Ο καημός όλων των εταιριών είναι μας πετάξουνε στα κίτρινα.

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Για στειλε ενα email

[email protected]

24310-27262

2431028263  2431025581

2431027262  2431028263 εσωτ. 223  2431025581 εσωτ. 223

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου!!

Αλλά δεν χρειάζεται να επικοινωνήσω μαζί τους πια.

Χθες το βράδυ ακολούθησα τη συμβουλή του washcloud και έστειλα παράπονο στα κεντρικά του ΔΕΔΔΗΕ μέσω της φόρμας του site της ΔΕΔΔΗΕ. Πριν από λίγο που έλεγξα ξανά, για το αν έχει αλλάξει η παροχή μας, είδα ότι πλέον το -01 έγινε -02. Τυχαίο ; Δεν γνωρίζω.....

Πάντως θα κρατήσω τα τηλέφωνα που έδωσες, γιατί κάτι μου λέει ότι θα τα χρειαστώ (περιμένω να δω τι θα γίνει στις 1/1 και με τις τιμές των πράσινων).....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, giannisder είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.. θα ήθελα τη βοήθεια σας γτ έχω χαθεί λίγο διαβάζοντας.. ποιο είναι αυτή τη στιγμή το πιο vfm πρόγραμμα της αγοράς και ποιες οι παγίδες που πρέπει να δώσουμε προσοχή? Αυτή τη στιγμή είμαι στην ελπεντισον στο value.. (το excel το είδα αλλά δεν έχω μπει ακόμα στο νόημα της καινούρια κατάστασης) .. ευχαριστώ!!

@giannisderΕπειδή είσαι ήδη στην Elpedison στο Value, αν θες να μεταβείς σε κυμαινόμενο πρόγραμμα, σε συμφέρει να κάνεις τώρα online αίτηση (econtract δηλαδή) για να γίνεις πελάτης στο κίτρινο πρόγραμμα ηλεκτρικού ρεύματος ΗΡΩΝ Generous Guarantee ΧΩΡΙΣ προστασία τιμής Guarantee (αν θες να μεταφέρεις οικιακή παροχή): https://my.heron.gr/e-contract/whats-new ΜΟΝΟ αν κάνεις ηλεκτρονικά την αίτηση, θα λάβεις 50 ευρώ δώρο ως έκπτωση στον λογαριασμό σου στον Ήρωνα! Επίσης, αν έχει πεδίο να επιλέξεις στην ηλεκτρονική αίτηση πληρωμή μέσω πάγιας εντολής, επέλεξέ το γιατί έτσι δεν θα χρεωθείς εγγύηση 50 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό που θα σου εκδοθεί. Εννοείται επιλέγεις και ebill (για ηλεκτρονική αποστολή λογαριασμού). :) Αφού κάνεις την online αίτηση, μέσα στις επόμενες μέρες θα σε καλέσουν τηλέφωνο από τον Ήρωνα. Όταν σε καλέσουν τηλέφωνο, θα δηλώσεις ξανά ότι θες να πληρώνεις με πάγια εντολή και να λαμβάνεις ηλεκτρονικά τον λογαριασμό. Μόλις σου στείλουν στο email που έχεις δηλώσει τη σύμβαση, ΠΡΙΝ την υπογράψεις, την κοιτάς προσεκτικά ώστε όλα τα πεδία να είναι σωστά συμπληρωμένα με τα στοιχεία που έχεις δηλώσει. Μόλις υπογράψεις τη σύμβαση και σου εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός, μην ξεχάσεις να ενεργοποιήσεις πάγια εντολή μέσω ebanking τραπέζης (με τον κωδικό RF που θα βρεις στον λογαριασμό σου) ή ενεργοποιώντας πάγια εντολή μέσω της εφαρμογής του Ήρωνα, MyHERON: https://my.heron.gr/login Η εφαρμογή MyHERON διατίθεται και για εγκατάσταση σε κινητές συσκευές, μέσω PlayStore (για Αndroid συσκευές) και μέσω AppStore(για IOS - εταιρείας Apple συσκευές). 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Υπαρχει περίπτωση να ξεφύγει η τιμή της elpe και να μην συμφέρει το 100€ για τον μήνα Ιανουάριο;

Επίσης αν φύγουμε μέσα στον μήνα, θα μας το αποδώσουν κανονικά;

Για να γίνει αυτό στο κίτρινο της ΕΛΠΕ, πρέπει η ΤΕΑ Ιανουαρίου να κλείσει στα 350 €/MWh. Τότε ο λογαριασμός σου θα βγει ακριβότερος από το πράσινο της ΔΕΗ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...