Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά καινούρια κίτρινα από τους υπόλοιπους πότε θα βγούνε;διότι έτσι που πέφτει η τιμή του φυσικού αερίου γιατί να πάω σε σταθερό αφού μπορώ να το παρακολουθώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Swimmer21 said:

@korakios παίζει στα κίτρινα αναδρομική διορθωση μέσω ΑΔΜΗΕ;

Σε αυτά που έχουν τύπο με μεσοσταθμικη τιμή, ΛΠ κλπ γίνεται εκκαθάριση βάσει αδμηε μετά από 2 μήνες. Αλλά θα πρέπει να ρωτήσεις το πάροχο πως κάνει τη τιμολόγηση 1) κατά προσέγγιση βάσει και μετά εκκαθάριση ή 2) πάνε όλη τη τιμολόγηση 2 μήνες πίσω;

Πολλοί πάροχοι πάνε όλη τη τιμολόγηση πίσω 2 μήνες, ώστε αν υπάρξει απότομη αύξηση στη χονδρική να μη το καταλάβουν οι πελάτες άμεσα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά με υγεία σε όλους.

Ερώτηση: έχει πάρει κάποιος τις 500kw από volton χωρίς την κάρτα public και αν ναι με ποια διαδικασία;

Επίσης volton αργεί να βγάλει λογαριασμό; βεβαίωση εκπροσώπησης παρέχει;

 

Παρτ2

Αν δεν κάτσει η φάση με βολτον κ όντας τώρα σε elpe,αν επιλέξω Ήρων και πάλι σε ποιο πρόγραμμα πάμε για Γενάρη,σε κάποιο από τα υπάρχοντα ή περιμένουμε την πρωτοχρονιά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakiosκαι όσοι άλλοι ενδιαφέρονται, μόλις με ενημέρωσαν από ελπε ότι τα 100 πάνε μόνο στο ρεύμα. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά. Υπό αυτή την έννοια δεν είναι τόσο καλή η πρόταση σε σχέση με τα παλιά 80 ή/και τον Ηρων, διότι αποκλείονται οι αρνητικοί λογαριασμοί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, ekrepali said:

Σε αυτά που έχουν τύπο με μεσοσταθμικη τιμή, ΛΠ κλπ γίνεται εκκαθάριση βάσει αδμηε μετά από 2 μήνες. Αλλά θα πρέπει να ρωτήσεις το πάροχο πως κάνει τη τιμολόγηση 1) κατά προσέγγιση βάσει και μετά εκκαθάριση ή 2) πάνε όλη τη τιμολόγηση 2 μήνες πίσω;

Πολλοί πάροχοι πάνε όλη τη τιμολόγηση πίσω 2 μήνες, ώστε αν υπάρξει απότομη αύξηση στη χονδρική να μη το καταλάβουν οι πελάτες άμεσα.

Οποτε στο παράδειγμα με την Elpedison το Smart και τα 100€ , αν κάποιος φύγει στον πρώτο μήνα τι θα πληρώσει ρε παιδιά;

Το αναφέρω γιατί μέσα από αυτό το γκρουπ βλέπω ότι αρκετοί έχουν πάει σε αυτό το πρόγραμμα για να πάρουν τα 100€, το θέμα είναι μήπως είναι παγίδα τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tryfos είπε

@korakiosκαι όσοι άλλοι ενδιαφέρονται, μόλις με ενημέρωσαν από ελπε ότι τα 100 πάνε μόνο στο ρεύμα. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά. Υπό αυτή την έννοια δεν είναι τόσο καλή η πρόταση σε σχέση με τα παλιά 80 ή/και τον Ηρων, διότι αποκλείονται οι αρνητικοί λογαριασμοί.

 

Εμένα αρνητικός μου ήρθε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, uphercules10 said:

Καλημέρα και χρόνια πολλά με υγεία σε όλους.

Ερώτηση: έχει πάρει κάποιος τις 500kw από volton χωρίς την κάρτα public και αν ναι με ποια διαδικασία;

Επίσης volton αργεί να βγάλει λογαριασμό; βεβαίωση εκπροσώπησης παρέχει;

 

Παρτ2

Αν δεν κάτσει η φάση με βολτον κ όντας τώρα σε elpe,αν επιλέξω Ήρων και πάλι σε ποιο πρόγραμμα πάμε για Γενάρη,σε κάποιο από τα υπάρχοντα ή περιμένουμε την πρωτοχρονιά;

Το δώρο του public είναι σε ξεχωριστό αίτημα και κάτω έχει πεδίο υπογραφής πελάτη. Αν δεν υπογράψεις δε παίρνεις το δώρο αλλά τους έχω ικανούς να το στείλουν με το ζόρι.

Εναλλακτικά περιμένεις να λήξει η περίοδος του δώρου 6/1 και να κάνεις αίτηση μετά, αλλά μπορεί να πάρει και παράταση.

Βεβαίωση εκπροσώπησης δεν έτυχε να χρειαστώ. Ήρων το κίτρινο generous έχει έκπτωση συνέπειας την οποία δεν τη δίνουν για τη κατανάλωση του τελικού. Για το πράσινο πρέπει να περιμένουμε μετά τη πρωτοχρονια να δούμε τι θα ανακοινώσουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, apache48 είπε

Εμένα αρνητικός μου ήρθε. 

Δεν ξέρω, ήταν ξεκάθαρη, δεν πληρώνουμε δημοτικά τέλη κλπ, γιατί αμέσως της το έθεσα μόλις το άκουσα. Είσαι με τα 100 ή κάποια προηγούμενη προσφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tryfos είπε

Δεν ξέρω, ήταν ξεκάθαρη, δεν πληρώνουμε δημοτικά τέλη κλπ, γιατί αμέσως της το έθεσα μόλις το άκουσα. Είσαι με τα 100 ή κάποια προηγούμενη προσφορά;

Με τα 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, tryfos said:

Αν ξέρει κάποιος τι γίνεται, ας ενημερώσει, τι να πω, δεν ξέρω. Εμένα με χάλασε λίγο αυτό δεν κρύβω.

Επιβεβαιώνω και εγώ.

Πριν 5 λεπτά τηλεφωνικώς στην Elpedison, μου το είπαν από μόνοι τους ότι τα 100€ αφορούν την καθαρή αξία του ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Giannis_Io είπε

Σε ερώτησή μου αν θα πρέπει να έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ ή αν αρκεί η δική μου ένδειξη η κυρία μου απάντησε ότι πρέπει να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ. Τότε την ρώτησα τι γίνεται σε περίπτωση που ο ΔΕΔΔΗΕ έρθει μετά από 15-20 μέρες και μου απάντησε "ε για αυτό έχουμε και τις δικές σας ενδείξεις" 

Έμπιστη μου φάνηκε 😜😜

Μα ήταν ξεκάθαρη. Απορώ τι δεν κατάλαβες: Ή θα βρέξει ή θα χιονίσει ή καλό καιρό θα κάνει.

57 λεπτά πριν, tryfos είπε

Αν ξέρει κάποιος τι γίνεται, ας ενημερώσει, τι να πω, δεν ξέρω. Εμένα με χάλασε λίγο αυτό δεν κρύβω.

Να φανταστώ στο είπαν τηλεφωνικά; Αν ναι, θες να σου πω την αγαπημένη ατάκα του korakios;

50 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Επιβεβαιώνω και εγώ.

Πριν 5 λεπτά τηλεφωνικώς στην Elpedison, μου το είπαν από μόνοι τους ότι τα 100€ αφορούν την καθαρή αξία του ρεύματος.

Όταν έχουμε πραγματικό παράδειγμα, γιατί ασχολείστε με τηλέφωνα; Μπορεί να τους είπαν να λένε το ποιηματάκι για να αποθαρρύνουν ενεργειακούς τουρίστες.

Καλά κάνετε και το μεταφέρετε βέβαια, απλά κάνω το σχόλιό μου.

Επεξ/σία από Basketikos_
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, tryfos είπε

@korakiosκαι όσοι άλλοι ενδιαφέρονται, μόλις με ενημέρωσαν από ελπε ότι τα 100 πάνε μόνο στο ρεύμα. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά. Υπό αυτή την έννοια δεν είναι τόσο καλή η πρόταση σε σχέση με τα παλιά 80 ή/και τον Ηρων, διότι αποκλείονται οι αρνητικοί λογαριασμοί.

 

Είναι στις εκπτώσεις και παίρνει ΦΠΑ και επηρεάζει το τελικό σύνολο. Αν το ρεύμα σου έρθει -100 ευρώ και τα τέλη σου 50, τότε θα γράψει -50 ο λογαριασμός. Δεν καταλαβαίνω τι σε μπερδεύει. Μένεις μέχρι να τα φας.

24 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Οποτε στο παράδειγμα με την Elpedison το Smart και τα 100€ , αν κάποιος φύγει στον πρώτο μήνα τι θα πληρώσει ρε παιδιά;

Το αναφέρω γιατί μέσα από αυτό το γκρουπ βλέπω ότι αρκετοί έχουν πάει σε αυτό το πρόγραμμα για να πάρουν τα 100€, το θέμα είναι μήπως είναι παγίδα τελικά;

Θα πληρώσει την κατανάλωση του μήνα σε kWh x (1.249 x ΤΕΑ Ιανουαρίου + 0.339) + 5 € πάγιο + ρυθμιζόμενες + ΕΦΚ + ΔΕΤΕ + ΦΠΑ + ΕΡΤ + Δημοτικά Τέλη - 106.5 € της προσφοράς.

23 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το δώρο του public είναι σε ξεχωριστό αίτημα και κάτω έχει πεδίο υπογραφής πελάτη. Αν δεν υπογράψεις δε παίρνεις το δώρο αλλά τους έχω ικανούς να το στείλουν με το ζόρι.

Εναλλακτικά περιμένεις να λήξει η περίοδος του δώρου 6/1 και να κάνεις αίτηση μετά, αλλά μπορεί να πάρει και παράταση.

Βεβαίωση εκπροσώπησης δεν έτυχε να χρειαστώ. Ήρων το κίτρινο generous έχει έκπτωση συνέπειας την οποία δεν τη δίνουν για τη κατανάλωση του τελικού. Για το πράσινο πρέπει να περιμένουμε μετά τη πρωτοχρονια να δούμε τι θα ανακοινώσουν 

Να πάτε σε Simply Generous που έχει έκπτωση ποσότητας και τη δίνουν πάντα.

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Swimmer21 said:

Επιβεβαιώνω και εγώ.

Πριν 5 λεπτά τηλεφωνικώς στην Elpedison, μου το είπαν από μόνοι τους ότι τα 100€ αφορούν την καθαρή αξία του ρεύματος.

Και το έχουμε πει πολλές φορές ότι τα 100 μπαίνουν στο 1ο λογαριασμό, πάνε σε όλο το λογαριασμό και σε περίπτωση αποχωρησης παίρνουμε το υπόλοιπο.

Οι υπάλληλοι λένε για αξία ρεύματος είτε από άγνοια είτε επειδή έχουν πάρει εντολή να το λένε, για να μη γίνει κατάχρηση του δώρου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...