Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, Sayonaras είπε

Μήπως χρεώνομαι από όταν Στέλνω έμαιλ πως συναινώ στο συμβόλαιο;

Όχι. "Χρεώνεσαι" από τότε που γίνεται "έναρξη εκπροσώπησης".

Την οποία μπορείς να την ελέγξεις γκουγκλάροντας "ισχύς ΥΔΕ", κσι στο αποτέλεσμα από ΔΕΔΔΗΕ θα βάλεις τον αριθμό παροχής σου που θα βρεις στον λογαριασμό και κάνοντας "αναζήτηση" θα σου εμφανίσει την παροχή που έβαλες, είτε ολόιδια, είτε με "ένα ψηφίο παρακάτω, στο τέλος"  (πχ ήταν "79323944-03" και τώρα την εμφανίζει -04 στο τέλος). Ολόιδια = ΔΕΝ έγινε ακόμη η μετάβαση - "ένα ψηφίο παρακάτω" = είσαι πλέον στον νέο πάροχο. Γενικά για 1-3 μέρες "από το μέιλ κι έπειτα", θα τις χρεωθείς με τον παλιό παροχο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, washcloud είπε

Όχι. "Χρεώνεσαι" από τότε που γίνεται "έναρξη εκπροσώπησης".

23 λεπτά πριν, korakios είπε

όταν θα στείλει την αίτηση η ελπέ στο ΔΕΔΔΗΕ

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

Αυτό που γράφουν τα παιδιά εδώ ότι η ελπεντισον τους λέει ότι χρειάζονται καταμέτρηση από υπάλληλο της δεδηε.

Υποθέτω η ελπέντισον δεν έχει στείλει την αίτηση στον δεδηε και τους λέει για να την στείλω θέλω μετρήσεις από υπάλληλο. Έτσι;

Δεν θεωρώ λογικό να μπορεί ο πάροχος να στείλει μεν την αίτηση στον δεδηε για να γίνει η μετάβαση και να τους λέει δεν θα κάνετε την μετάβαση ως που να πάρω μετρήσεις από υπάλληλο αλλά ο πελάτης θα χρεώνεται κανονικά στο πρόγραμμα μου όσος καιρός περάσει ως που να γίνει η μέτρηση.

 

Επεξ/σία από Sayonaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Sayonaras είπε

Αυτό που γράφουν τα παιδιά εδώ ότι η ελπεντισον τους λέει ότι χρειάζονται καταμέτρηση από υπάλληλο της δεδηε.

μάλλον ναι , το πιο πιθανό είναι οτι δε γνωρίζουν το πως στέλνουν ένδειξη/αίτημα στο ΔΕΔΔΗΕ

13 λεπτά πριν, Sayonaras είπε

Υποθέτω η ελπέντισον δεν έχει στείλει την αίτηση στον δεδηε και τους λέει για να την στείλω θέλω μετρήσεις από υπάλληλο. Έτσι;

η αίτηση πάει κανονικά και ίσως μαζί με τις μετρήσεις που έδωσες , απλά ο ΔΕΔΔΗΕ λέει οτι η εταιρία έχει ζητήσει επιτόπια . Τώρα ποιος δουλεύει ποιον κάποια στιγμή θα το μάθουμε

13 λεπτά πριν, Sayonaras είπε

Δεν θεωρώ λογικό να μπορεί ο πάροχος να στείλει μεν την αίτηση στον δεδηε για να γίνει η μετάβαση και να τους λέει δεν θα κάνετε την μετάβαση ως που να πάρω μετρήσεις από υπάλληλο αλλά ο πελάτης θα χρεώνεται κανονικά στο πρόγραμμα μου όσος καιρός περάσει ως που να γίνει η μέτρηση.

η λογική έχει εξαφανιστεί προ πολλού στη μπανανία

πες τώρα αν ολοκληρώθηκε απο το σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ η μετάβαση , τσέκαρε και τους 2 τρόπους

 

_______________________________________________

Τελικά ο 2ος τρόπος είναι πιο γρήγορος

μπήκα τώρα και "δεν υπάρχει η παροχή μου" , άρα πέτυχα την αλλαγή

Βέβαια , δεν υπάρχει η παροχή και σαν +1 ψηφίο , αλλά είναι άλλο θέμα 😂

Επεξ/σία από korakios
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

μάλλον ναι , το πιο πιθανό είναι οτι δε γνωρίζουν το πως στέλνουν ένδειξη/αίτημα στο ΔΕΔΔΗΕ

η αίτηση πάει κανονικά και ίσως μαζί με τις μετρήσεις που έδωσες , απλά ο ΔΕΔΔΗΕ λέει οτι η εταιρία έχει ζητήσει επιτόπια . Τώρα ποιος δουλεύει ποιον κάποια στιγμή θα το μάθουμε

η λογική έχει εξαφανιστεί προ πολλού στη μπανανία

πες τώρα αν ολοκληρώθηκε απο το σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ η μετάβαση , τσέκαρε και τους 2 τρόπους

 

Δεν έχει αυξηθεί το τελευταίο ψηφίο. Είναι 4.

Υπάρχει κάποιο νομοθετικό πλαίσιο που να αναφέρει τι προϋπόθεσεις χρειάζεται για να μεταβεί κάποιος από τον έναν πάροχο στον άλλον για να το διαβάσω;

Δεν γίνεται να μην υπάρχει κάποιο πλαίσιο. Θέλω να το ξεψαχνίσω για να κάνω αίτημα στο myrae.

Είναι δικαίωμα της κάθε ελπεντισον να θέλει καταμέτρηση από τον δεδηε αλλά πρώτα να ενημερώνει τον καταναλωτή αν θέλει να περιμένει 5,10,15 ημέρες,1 μήνα να γίνει η καταμέτρηση και μετά να προχωρήσει η αίτηση. Το να στέλνει την αίτηση, να χρεώνεσαι κανονικά, χωρίς καμιά πρότερη ενημέρωση είναι για myrae πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Sayonaras είπε

Δεν έχει αυξηθεί το τελευταίο ψηφίο. Είναι 4.

Υπάρχει κάποιο νομοθετικό πλαίσιο που να αναφέρει τι προϋπόθεσεις χρειάζεται για να μεταβεί κάποιος από τον έναν πάροχο στον άλλον για να το διαβάσω;

Δεν γίνεται να μην υπάρχει κάποιο πλαίσιο. Θέλω να το ξεψαχνίσω για να κάνω αίτημα στο myrae.

Είναι δικαίωμα της κάθε ελπεντισον να θέλει καταμέτρηση από τον δεδηε αλλά πρώτα να ενημερώνει τον καταναλωτή αν θέλει να περιμένει 5,10,15 ημέρες,1 μήνα να γίνει η καταμέτρηση και μετά να προχωρήσει η αίτηση. Το να στέλνει την αίτηση, να χρεώνεσαι κανονικά, χωρίς καμιά πρότερη ενημέρωση είναι για myrae πιστεύω.

Μπορει να ζητησει ο παροχος την καταμετρηση να γινει απο τον Δεδδηε για την αλλαγη... Και μετα να γινει η αλλαγη..Εχει αναφερθει αρκετες φορες εδω...

Μπορεις να ρωτησεις αν εχει σταλει αυτη η εντολη στον Δεδδηε... 8004004000... Μηπως οχι ακομα...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, takoulou είπε

Μπορει να ζητησει ο παροχος την καταμετρηση να γινει απο τον Δεδδηε για την αλλαγη... Και μετα να γινει η αλλαγη..Εχει αναφερθει αρκετες φορες εδω...

Κάνω εγώ αίτηση για το Σμαρτ και επειδή θέλει ο πάροχος μέτρηση από δεδηε περνάει ένας μήνας για να μπω στο σμαρτ.

Το σωστό είναι όταν πάρει την μέτρηση και γίνει η μετάβαση να αρχίσω να χρεώνομαι σαν να είμαι στο Σμαρτ. Δεν είναι σωστό να χρεώνομαι σαν πελάτης της ελπεντισον σε ένα πρόγραμμα της πριν να γίνει η αλλαγή.

Εμείς θέλουμε να πάρουμε όλα τα δώρα δεν μπορούν να μας καθυστερούν έτσι 😂😂

Επεξ/σία από Sayonaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sayonaras είπε

Δεν έχει αυξηθεί το τελευταίο ψηφίο. Είναι 4.

ωραία , τώρα δες με το 2ο τρόπο

1 λεπτό πριν, Sayonaras είπε

Υπάρχει κάποιο νομοθετικό πλαίσιο που να αναφέρει τι προϋπόθεσεις χρειάζεται για να μεταβεί κάποιος από τον έναν πάροχο στον άλλον για να το διαβάσω;

Δεν γίνεται να μην υπάρχει κάποιο πλαίσιο. Θέλω να το ξεψαχνίσω για να κάνω αίτημα στο myrae.

δυστυχώς , όσο και να το έψαξα (πίστεψέ με προσπάθησα) δε βρήκα καμία υποχρέωση/προθεσμία ολοκλήρωσης που να αφορά το διαχειριστή (ΔΕΔΔΗΕ), ούτε του πάροχου

ο ΚΠΗΕ δεν αναφέρει κάτι πάντως παρα μόνο το χρονικό περιθώριο (15 μέρες) μεταξύ της αίτησης που κάνεις και τη αποστολή απο τον πάροχο της προσφοράς (καθώς και τη διάρκεια της προσφοράς, 30 μέρες)

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Ποσο; 😂

0,10 με 0,20 , κάπου εκεί μέσα θα είσαι 😁

32 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Εγώ το βγάζω 0,18 με ΤΕΑ 0,12 . Ισχύει; Με βάσει τα σημερινά δεδομένα.

παίζουν ρόλο και τα ΛΠ και αποκλίσεις , αλλά έχε στο νου σου 0,17+ να είσαι μέσα (για το δώρο)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, washcloud είπε

Όχι. "Χρεώνεσαι" από τότε που γίνεται "έναρξη εκπροσώπησης".

Γενικά για 1-3 μέρες "από το μέιλ κι έπειτα", θα τις χρεωθείς με τον παλιό παροχο.

Στην περίπτωσή μου, η  υπογραφή σύμβασης στο νέο πάροχο έγινε μέσω mail στις 25/11/2023 και οι μετρήσεις στάλθησαν με φώτο στον ΔΕΔΔΗΕ από τον νέο πάροχο στις 28/11/2023 μαζί με το σχετικό αίτημα αλλαγής παρόχου με εκτιμώμενη ημερομηνία ολοκλήρωσης την 5/12/2023. Σήμερα μάλιστα από την Πρωτέργεια μου έδωσαν και τον αριθμό αιτήματος προς τον ΔΕΔΔΗΕ....

Όμως από ότι φαίνεται ο τοπικός ΔΕΔΔΗΕ πετάει χαρταετό και ούτε στέλνει κάποιον αλλά και ούτε δέχεται τη μέτρηση που έστειλε ο πάροχος με φώτο. Η ειρωνεία είναι ότι έχω ηλεκτρονικό μετρητή με SIM κάρτα !!!!!

Έτσι όπως το πάνε,  η ολοκλήρωση της αίτησης  θα γίνει καλό Γενάρη στην καλύτερη των περιπτώσεων.

Έστω λοιπόν ότι στις 4 Γενάρη μετρήσει ο ΔΕΔΔΗΕ και στις 5 Γενάρη ολοκληρωθεί η μετάβαση στην Πρωτέργεια. 

Πως θα χρεωθώ το χρονικό διάστημα  ;  Έως πότε θα πληρώσω ΔΕΗ και ως πότε Πρωτέργεια ;

Παρεπιμπτόντως πήρα σήμερα τηλέφωνο στην Πρωτέργεια και μου είπαν ότι δεν γίνεται να ακυρώσω πλέον το αίτημά μου (προφανώς πέρασε αρκετό χρονικό διάστημα) αλλά θα πρέπει να ολοκληρωθεί πρώτα η αίτηση αλλαγής παρόχου  και μετά αν θέλω μπορώ να φύγω.

Ετοιμάζω καταγγελια στη ΡΑΕ για τον ΔΕΔΔΗΕ και ο Θεός βοηθός....

Συγγνώμη αν ρώτησα κάτι που έχει ήδη απαντηθεί απλά είμαι με COVID, είμαι σε απομόνωση και δεν μπαίνω συστηματικά τις τελευταίες ημέρες στο forum.

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...