Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, tryfos είπε

Να κάνουμε μια σούμα, με ΕΛΠΕ και επιταγές Σκλαβενίτη τί ισχύει σήμερα και πως το κυνηγάμε;

Έφερα 4 παρόχες στην ελπε. Για τις επιταγές το διάβασα εδώ, ο υπάλληλος δεν ανέφερε τίποτα. Πήρα τηλ και μου λέει χίλια συγγνώμη μου διέφυγε. Μου είπε μέσα σε ένα τρίμηνο θα της λάβω με κούριερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Spoiler
2 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

μέσα σε ένα τρίμηνο θα της λάβω με κούριερ.

...φαντάσου να τις έστελναν με ΕΛΤΑ δηλαδή.....  🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, aris2022k είπε

Μόλις συνειδητοποίησα ότι οι γονείς μου ήταν παρκαρισμένοι από τον Μάρτιο στον Ήρωνα στο solar generous home, που τους είχε δώσει μια έκπτωση 90€ τότε, με την προύπόθεση παραμονής στο πρόγραμμα 12 μήνες. Πήρα τηλ. τον Ήρωνα κ μου είπαν ότι ακόμα και αν δεν επιλέξει τωρα την παραμονή της στο πρόγραμμα και μεταφερθεί στο πράσινο τιμολόγιο του, δεν υπάρχει θέμα επιστροφής των 90€. Σκέφτηκα ότι θα το ήθελα κ γραπτώς αυτό, κ εστειλα μέιλ αλλά δεν μου έχουν απαντήσει ποτέ. Τώρα μπαίνω στο τσατ κ είχε 195 άτομα αναμονή. Έχει κάποιος κάποια σχετική πληροφόρηση;

Να το παρεις γραπτως σε mail και να εχεις και τη συνομιλια, γιατι εμενα μου το χρεωσανε μετα απο 2 μηνες, δεν εχουν εμπιστοσυνη..βεβαια θα γινει ξανα πιστωση αλλα σπασιμο ξξαφνικα να βλεπεις +90..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, energy52 είπε

δεν εχουν εμπιστοσυνη

Spoiler

λογικό αν σκεφτείς τί έχουν τραβήξει από τον κόσμο 2 χρόνια τώρα...

😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tryfos είπε

Όχι αυτό κυνηγάω, ήμουν economy δεν το δίνανε με τίποτα. Πήγα heron για τα 50 και θέλω να προλάβω να γυρίσω ελπέ για τα 100. Αλλά δεν έχουν βγάλει τελικό από όταν ήμουν economy. Επίσης πιστεύω ακράδαντα ότι από 1/1 το 100 θα αποτελέσει παρελθόν.

Έχεις αγάπη εσύ μεγάλη με τον ΔΕΔΔΗΕ 🤣😂

Την έχουμε ακούσει από το πολύ φαί μου φαίνεται όλοι 😂 Αυτό δεν λέω ότι προσπαθώ να κάνω τώρα; Απλά ελέγχω μήπως μου δημιουργηθεί θέμα με το 100 που δεν έχουν βγάλει τελικό από το economy.

Εγώ στο είπα γιατί οι αιτήσεις και οι μεταβολές φαίνονται εκεί.. Τι και πως και αν υπάρχουν.. Τα στοιχεία.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, korakios είπε

έτσι είπανε σε ένα μέλος , δε θυμάμαι , το είχε και γραπτώς νομίζω αλλά του το φόρεσαν , ψάξε μπας και βρεις κάτι
https://www.insomnia.gr/search/?q=solar&quick=1&item=796374&type=forums_topic&sortby=newest

 

14 λεπτά πριν, energy52 είπε

Να το παρεις γραπτως σε mail και να εχεις και τη συνομιλια, γιατι εμενα μου το χρεωσανε μετα απο 2 μηνες, δεν εχουν εμπιστοσυνη..βεβαια θα γινει ξανα πιστωση αλλα σπασιμο ξξαφνικα να βλεπεις +90..

Ευχαριστώ παιδιά, ναι, θα τους ζητήσω και κόπυ της συνομιλίας, φαντάζομαι να γίνεται. Επίσης θα τους ρωτήσω τί γίνεται αν στο επόμενο βήμα φύγουν οι γονείς μου εντελώς από την εταιρία, δλδ να πάνε τώρα στο πράσινο και μέσα στον Γενάρη πάνε ελπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yazidis είπε

Έχω αρχίσει να πιστεύω πως όταν προσλαμβάνουν υπαλλήλους, τους λένε "Πείτε ότι σας κατέβει αν δεν ξέρετε, για να δώσετε μια απάντηση"
Παίρνω στην elpedison 2η φορά και πατάω το 0 όταν λέει αν θέλετε να ενεργοποιήσετε το My Elpedison, και 2η φορά συνδέεται με το τμήμα πωλήσεων. Το προσπερνάμε αυτό και με συνδέει με το αντίστοιχο τμήμα..
Ελέγχει το ΑΦΜ και αρχίζει να μου λέει πως ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί η αίτηση επειδή δεν έχουν λάβει από τον ΔΕΔΔΗΕ την καταμέτρηση...
- Τι εννοείται δεν έχετε λάβει την καταμέτρηση;
- Ξέρετε πρέπει να μας δώσει ο ΔΕΔΔΗΕ την καταμέτρηση του ρολογιού σας
- Μα αυτή σας την έδωσα εγώ όταν ήρθα να κάνω την αίτηση
- Ναι αλλά χρειάζεται επιτόπια από το συνεργείο του ΔΕΔΔΗΕ
- Μα ο ΔΕΔΔΗΕ πέρασε την αίτηση με βάση την μέτρηση που έχετε δώσει εσείς. Δε θα περάσει για την αλλαγή
- Θα χρειαστεί να περάσει κάποια στιγμή για να πάρει μέτρηση
- Ξέρετε αυτό θα γίνει σε 4 μήνες γιατί είχε περάσει πρόσφατα
- Όπως και να'χει μην ανησυχείτε.. Όταν ενεργοποιηθείτε θα σας στείλουμε μήνυμα.....

Αυτός ο ΔΕΔΔΗΕ δεν έχει περάσει να μετρήσει ούτε σε εμένα εδώ και ένα μήνα και η αίτησή μου ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί. Έχω γίνει μπαλάκι ανάμεσα σε Protergeia και ΔΕΔΔΗΕ, ο ένας λέει έστειλα τις μετρήσεις με τις φωτογραφίες του μετρητή από 28/11 και ο άλλος λέει δεν έχω πάρει τίποτα, θα σας πάρουν τηλέφωνο για ραντεβού από τον τοπικό ΔΕΔΔΗΕ για να έρθουν να μετρήσουν....

Προφανώς, θα πληρώσω πρώτα τον τακτικό εκκαθαριστικό ΔΕΗ (20/12 ήταν η προγραμματισμένη καταμέτρηση), θα πληρώσω μετά τον τελικό εκκαθαριστικό με τις ενδείξεις του ΔΕΔΔΗΕ (καλό Γενάρη το βλέπω) και μετά θα μπω στη Protergeia σωστά ; 

Υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τελικό εκκαθαριστικό στη ΔΕΗ με τις ενδείξεις της 28/11 και μετά να πληρώσω με βάση τα ισχύοντα της Protergeia για το μήνα Δεκέμβρη; 

Ποιος ευθύνεται για την καθυστέρηση ενός μήνα ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειναι αδυνατον να βγαλω καποιο συμπέρασμα οσο και αν διαβαζω το νημα η κυταω το excel. Μου φαίνεται πολυ παραξενο ότι θα πρεπει να ελέγχουμε καθε τόσο ποιος δίνει τι και να μετακομιζουμε αναλογα. Θέλω να κανω αιτηση ηλεκτροδότησης και μου ζηταει να διαλεξω παροχο, έτσι κατέληξα σε αυτο το νημα και εμεινα με ανοιχτο το στομα. Εχω διαλεξει να παραμενω εκτός κοινωνικών εξελίξεων για παρα πολυ καιρο και τωρα που αναγκαζομαι, χρειαζομαι βοηθεια.

Απλο μονοφασικο, ενα ατομο, ελαχιστη καταναλωση. Τι να κανω ? Ποιο παροχο να διαλεξω ? Τι προγραμα ?

Αν ειναι κατι που εχει απαντηθει ήδη ζηταω συγνώμη αλλα ειναι αδυνατον να διαβασω 1277 σελιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, diegogarcia είπε

Μου ειναι αδυνατον να βγαλω καποιο συμπέρασμα οσο και αν διαβαζω το νημα η κυταω το excel. Μου φαίνεται πολυ παραξενο ότι θα πρεπει να ελέγχουμε καθε τόσο ποιος δίνει τι και να μετακομιζουμε αναλογα. Θέλω να κανω αιτηση ηλεκτροδότησης και μου ζηταει να διαλεξω παροχο, έτσι κατέληξα σε αυτο το νημα και εμεινα με ανοιχτο το στομα. Εχω διαλεξει να παραμενω εκτός κοινωνικών εξελίξεων για παρα πολυ καιρο και τωρα που αναγκαζομαι, χρειαζομαι βοηθεια.

Απλο μονοφασικο, ενα ατομο, ελαχιστη καταναλωση. Τι να κανω ? Ποιο παροχο να διαλεξω ? Τι προγραμα ?

Αν ειναι κατι που εχει απαντηθει ήδη ζηταω συγνώμη αλλα ειναι αδυνατον να διαβασω 1277 σελιδες.

100€ ελπεδισον , 50€ Ηρών , 500kw volton ,αν βαριέσαι κλείσε σταθερό

αν θες να το σπάσεις στο 6μηνο ή πιο μπροστά επέλεξε weenergy, ή ελπεδισον που δίνει τα 100€ δώρο για να πατσίσεις με ρήτρα αποχώρησης , αλλιώς κάτσε Ελίν

αυτά

32 λεπτά πριν, yiankap είπε

Έχω γίνει μπαλάκι ανάμεσα σε Protergeia και ΔΕΔΔΗΕ

myrae

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, diegogarcia είπε

 Εχω διαλεξει να παραμενω εκτός κοινωνικών εξελίξεων για παρα πολυ καιρο και τωρα που αναγκαζομαι, χρειαζομαι βοηθεια.

Καλά έκανες (ας πούμε) - είχες ήσυχο κεφάλι. ΑΝ και μια ΨΙΛΟ-ενασχόληση, καλό είναι να υπάρχει.

Και δεν χρειάζεσαι όση βοήθεια νομίζεις (ειδικά αυτόν τον καιρό).

15 λεπτά πριν, diegogarcia είπε

Απλο μονοφασικο, ενα ατομο, ελαχιστη καταναλωση. Τι να κανω ? Ποιο παροχο να διαλεξω ? Τι προγραμα ?

1/1/ελάχιστη = νο πρόμπλεμ. Τα προμπς αρχίζουν όσο αυξάνεται η κατανάλωση (δες το σα να αγοράζεις σολωμό).

Να πας ΔΕΗ = λιγότερες "εκπλήξεις". 800 900 1000, 24/7/365 (συμβόλαιο τηλεφωνικά). Αν δεν υπάρχει ρεύμα και ΑΝ έχει λήξει η ισχύς του "πιστοποιητικού ηλεκτρολόγου" (θα σ' ενημερώσουν σχετικά οι ίδιοι), θα περιμένεις επιπλέον έξοδο (50-150 μ.ο.), αλλά μην ρωτάς τώρα γι' αυτό (απλά στο είπα να το 'χεις άκρη μυαλού ΑΝ προκύψει). Ξαναρωτάς μετά.

Μικρή κατανάλωση (έως 200-300 κιλοβατώρες/μήνα) = δεν σε πολυνοιάζει σε τί είδος προγράμματος θα πας. Το ότι δεν πολυασχολιόσουν = δεν καίγεσαι "για κάποια Ευρώ διαφορά το μήνα" (σωστά; ), άρα ιδανικά πάνε σε ΣΤΑΘΕΡΟ πρόγραμμα 12μήνου (0,17€/KWh), δηλαδή "μπλε χρωματισμού" (βλακείες κυβερνητικές - μη δίνεις σημασία), δηλαδή ένα από τα : Enter, Online (θα δεις τα χαρακτηριστικά τους/διαλέξεις τί σε βολεύει - πχ το ένα απαιτεί "πάγια εντολή" για εξόφληση λογαριασμών). Θα πληρώνεις λίγο πιο πάνω από όσο πλήρωνες ως τώρα (μιλάμε για διαφορά λίγων €/μήνα) <- για να έχεις μια αίσθηση (αν πχ έδινες 50, ίσως να δίνεις 55).

Κοντολογίς αυτά, αν δεν θες (που δεν υπάρχει και λόγος) ν' ασχοληθείς για ένα χρόνο.

Αν πάλι θες, πιάσε τότε και διάβαζε και τα 2 θρεντ ανάποδα (μέχρι τουλάχιστον την αρχή του Δεκέμβρη), σε ποστ που "πέφτει το μάτι σου", μέχρι να σου βγει (το μάτι) 😛

Αλλά σοφότερος μπορεί να γίνεις (στο παρόν φόρουμ/θρεντ θα γίνεις γκουρού, είναι ό,τι καλύτερο στη χώρα σχετικά με ρεύμα - κάτι "σοβαρό", οικονομικά,  όμως δεν θα κερδίσεις...ίσα-ίσα "ζωή θα χάσεις"...Πάνε κα'να ταξίδι καλύτερα 🙂)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετεφερα κι εγω πριν λιγο αλλη μια παροχη στην ελπεντισον για το 100αρι + τη δωροεπιταγη που θα μου  στειλουν..απο 01/01 ειμαστε κιτρινο λοιπον;😆 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ είχα κάνει αίτηση στην ΕΛΠΕντύσου online στέλνοντας όλα τα στοιχεία, ταυτότητες ε9 κλπ και με πήραν σήμερα να απαντήσω στο μέιλ με τα pdf με την λέξη συναινώ και να τους στείλω και φωτογραφία το ρολόι που να φαίνεται και το ταμπελάκι. 

Τώρα σε ένα από τα pdf υπάρχει ένα ασφαλιστήριο, κάτι σαν τεχνική κάλυψη που μου είπαν είναι δωρεάν, θέλεις ηλεκτρολόγο, υδραυλικό, κλειδαρά, σου στέλνει η εταιρεία. Ξέρετε κάτι για αυτό; screenshot_20231227_182615.jpg.18ff7057ebe92d2a887dd0e9e3c7fde3.jpg

 

Επεξ/σία από lefta_yparxoun
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, korakios είπε

myrae

Δεν έχω την υπομονή να ασχοληθώ. Μέχρι να ξεκαθαρίσει το θέμα, θα έχει φτάσει τέλος Γενάρη και θα έχω φάει ακόμα έναν μήνα μετέωρος ανάμεσα σε δύο παρόχους και στο τέλος δεν θα ξέρω τι θα πληρώσω και που και για ποιο διάστημα.

Οπότε μάλλον θα ακυρώσω το αίτημά μου, θα παραμείνω ΔΕΗ και βλέπω από 1/1 το τί θα κάνω.

Έστειλα SMS και Viber στον "μεσάζοντα πωλητή" ότι θέλω να παραμείνω στη ΔΕΗ. Τον πήρα τρεις φορές τηλέφωνο σήμερα και δεν απάντησε (όταν ήταν να κλείσω στην εταιρεία τους μου είχαν κάνει τα .... καρύδες με τις συνεχείς κλήσεις τους).

Ξέρει κανείς πως υπαναχωρώ από την αίτησή μου στη Protergeia; Υπάρχει σχετική φόρμα; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...