Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, desiro είπε

Καλησπερα κ Χρονια Πολλα!!! Εμενα στο myelpedison φαινονται τερματισμενες οι παροχες, απλα δεν εχουν βγει οι τελικοι λογαριασμοι!!! Σκεφτομαι αυριο μεθαυριο να επικοινωνησω μαζι τους γιαννα ξαναπαω elpe!! Πιστευετε ειναι καλυτερα σε καταστημα ή μεσω τηλεφωνου? Για τις δωροεπιταγες Σκλαβενιτη που πηρε καποιος απ οτι διαβασα , ειναι στην ευχερεια του πωλητη ή πρεπει να πω κατι?

Σας ευχαριστω

για κάθε επιπλέον παροχή παίρνεις και 20€ δωροεπιταγής , αν δε σου δώσαν την προηγούμενη φορά ζητάς και αυτές

δλδ δεν εξαρτάται τον πωλητή γιαυτό , τώρα αν σου δώσουν επιπλέον 20€/μήνα δώρο στο λογαριασμό καλό θα είναι

Απλά βεβαιώσου στην αίτηση να αναγράφονται οι μετρήσεις για να μη μπλέκεις με επιτόπιες ΔΕΔΔΗΕ

1 λεπτό πριν, paul2 είπε

Βλέπω κ γω κάτι περίεργα ειδικά στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις κ θα τους τηλ αύριο, να δω τι θα μου πουν. Εχει 2 χρονια γίναμε εξπέρ στην ανάλυση λογαριασμών, τωρα που τα βρήκαν αυτά τα νούμερα δ ξερω, κ γω πρώτη φορά τα βλέπω...ΥΚΩ ημέρας διαφορετικό πολλαπλασιαστη για Α κ διαφορετικό για Β αριθμό κιλοβατωρων... Α+Β δεν βγάζουν τις συνολικές 😂

ανέβασε λογαριασμό μέσα σε spoiler χωρίς προσωπικά στοιχεία , ολόκληρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, washcloud είπε

Στον ΔΕΔΔΗΕ (σάιτ ή και τηλεφωνικά) μπορείς να δίνεις ΚΑΘΕ 2ΜΗΝΟ "ενδείξεις μετρητή" (πχ "μηδενικές" στην περίπτωσή σου, ή ό,τι άλλο κρίνεις εσύ, κι ας μην ανταποκρίνεται επακριβώς στο τί μπορεί να έγραψε το ρολόι και ξεχασες να το τσεκάρεις την τελευταία φορά που ήσουν εκεί) και να βγάζει ο πάροχος ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ, δηλαδή μέσα ΚΑΙ τις "ρυθμιζόμενες χρεώσεις". Και στον πάροχο μπορείς να δίνεις κάθε μήνα ό,τι ενδείξεις εσύ νομίζεις είναι καλύτερα, αντί να βγάζουν αυτοί με τους αλγορίθμους τους, έναντι. Ιδανικά λοιπόν τον 1ο μήνα δίνεις στον πάροχο, τον 2ο στον ΔΕΔΔΗΕ, τον τρίτο πάλι πάροχο, 4ο ΔΕΔΔΗΕ και ξανά-μανά μετά πάλι από την αρχή ο "κύκλος" αυτός. η έστω, κάθε 2μηνο στον ΔΕΔΔΗΕ. Κι ό,τι τυχόν "διαφορές" θα έχετε σε βάθους χρόνου, θα μπουν στη θέση τους κάααποια φορά που θα είσαι στο εξοχικό και ΘΑ περάσει καταμετρητής. Οι οποίες (διαφορές) δεν θα υφίστανται καν, αν δεν ξεχνάς φεύγοντας για την πόλη να κοιτάς τί έχει γραμμένο το ρολόι....

Πρακτικά βέβαια στην αλλαγή του παρόχου θα πάει ο ΔΕΔΔΗΕ για μετρηση. Ομως λογικά ο νεος παροχος δεν θα ζητησει φωτογραφια ένδειξης μετρητή? Αρα πρακτικά θέλει ΑΜΕΣΑ επισκεψη στο εξοχικό λιγο πριν κανεις αιτηση για αλλαγή παρόχου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, xraxra είπε

Πρακτικά βέβαια στην αλλαγή του παρόχου θα πάει ο ΔΕΔΔΗΕ για μετρηση. Ομως λογικά ο νεος παροχος δεν θα ζητησει φωτογραφια ένδειξης μετρητή? Αρα πρακτικά θέλει ΑΜΕΣΑ επισκεψη στο εξοχικό λιγο πριν κανεις αιτηση για αλλαγή παρόχου?

ναι , αν δεν έχεις πρόσβαση στο μετρητή θα πρέπει να πάει υπάλληλος απο ΔΕΔΔΗΕ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, xraxra είπε

Ομως λογικά ο νεος παροχος δεν θα ζητησει φωτογραφια ένδειξης μετρητή? 

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι μέσα στο '23 που δεν έμπαινα κατά ΄δω να βλέπω εξελίξεις, αλλά γενικά οι φωτό δεν ήταν "προαπαιτούμενο" (έπαιζε κι από υπάλληλο σε υπάλληλο). ΄Ασε που περισσότερο για δική μας βολή ήταν, όχι του παρόχου.

19 λεπτά πριν, xraxra είπε

πρακτικά θέλει ΑΜΕΣΑ επισκεψη στο εξοχικό λιγο πριν κανεις αιτηση για αλλαγή παρόχου

...προφανώς, αν δεν υπάρχει πρόσβαση από καταμετρητή υπάλληλο στον μετρητή....

(Εναλλακτικά, στέλνεις ένα ντρόουν για φωτό 😄)    (...τί ζούμε....)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ναι , αν δεν έχεις πρόσβαση στο μετρητή θα πρέπει να πάει υπάλληλος απο ΔΕΔΔΗΕ

Δηλαδη λες στην νεα εταιρία αν ζητησει φωτο, οτι δεν μπορεις να πάς να βγαλεις, οποτε για να σε πάρει πελάτη, στελνει μηνυμα στον ΔΕΔΔΗΕ να πάει αυτός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, xraxra είπε

Δηλαδη λες στην νεα εταιρία αν ζητησει φωτο, οτι δεν μπορεις να πάς να βγαλεις, οποτε για να σε πάρει πελάτη, στελνει μηνυμα στον ΔΕΔΔΗΕ να πάει αυτός?

ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

ουσιαστικά κοιτάς τα 100€ (ή 50€) πόσο καλύπτουν απο την κατανάλωση . Θα έβαζα 0,17 την κιλοβατώρα Ιανουαρίου στα κίτρινα να είμαι εξασφαλισμένος στον υπολογισμό και όταν πας να φας το ποσό κάνεις αλλαγή

λόγω του οτι το δώρο μπαίνει στο σύνολο και φθηνότερη να βγει η κιλοβατώρα θα καλύψει τις λοιπές χρεώσεις

Εγώ είμαι τώρα σε elpedison economy plus, να φανταστώ ότι δε μπορώ λοιπόν να πάρω το 100αρικο ?

Οπότε να πάω για το 50αρικο του ήρων? Είμαστε σίγουροι όμως ότι τα κιτρινα δεν έχουν πεναλτυ αν φύγουμε σ ένα μήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

elpe πως αποφευγεις την εγγυηση περα απο το κλασικο παγια εντολη;
θα μου χαλασουν γμτ την εγγυηση που ειναι μηδεν και αυτοι βαζουν κουτουρου οτι τους κατεβει αντι να κοιταξουν του προηγουμενου παροχου

 

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, akaloith είπε

elpe πως αποφευγεις την εγγυηση περα απο το κλασικο παγια εντολη;
θα μου χαλασουν γμτ την εγγυηση που ειναι μηδεν και αυτοι βαζουν κουτουρου οτι τους κατεβει αντι να κοιταξουν του προηγουμενου παροχου

 

Ο προηγούμενος πάροχος τι δουλειά έχει με την εγγύηση του νέου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, doomnx είπε

Ο προηγούμενος πάροχος τι δουλειά έχει με την εγγύηση του νέου;

φυσικα και εχει
ο ηρωνας μου κρατησε την εγγυηση του προηγουμενου παροχου που ηταν ΜΗΔΕΝ χωρις παγια εντολη
το ιδιο εμαθα οτι εκανε και η προτεργια σε γνωστη μου
υπαρχουν και οι αλλοι παροχοι που δεν ασχολουνται με την εγγυηση του προηγουμενου παροχου και βαζουν κουτουρου οτι τους κατεβει

7 λεπτά πριν, akaloith είπε

φυσικα και εχει
ο ηρωνας μου κρατησε την εγγυηση του προηγουμενου παροχου που ηταν ΜΗΔΕΝ χωρις παγια εντολη
το ιδιο εμαθα οτι εκανε και η προτεργια σε γνωστη μου
υπαρχουν και οι αλλοι παροχοι που δεν ασχολουνται με την εγγυηση του προηγουμενου παροχου και βαζουν κουτουρου οτι τους κατεβει

image.jpeg.bdc10085cde5e5eeb73b473b3ff26d69.jpeg

νομιζα οτι ηταν κοινως γνωστο.. προφανως δεν ειναι

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, korakios είπε

 

θα πρότεινα να αφήσεις τα μηδενικά πάγια και να πάρεις τα 150€ απο Ελπέ και Ήρων

Εννοείς να πάρω απλά την έκπτωση σαν προσφορά ή υπάρχει περίπτωση να βάλουν λεφτά στον λογαριασμό μου; Γιατί για το δεύτερο κάτι έχω διαβάσει εδώ, αλλά δεν ήμουν σίγουρος ότι ισχύει, να σου πω την αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να καταλάβω, αν πας ΕΛΠΕ.. σου βάζουν 100€ στην πρώτο λογαριασμό; γιατί μου είπαν στο τηλέφωνο ότι αφερούν την αξία του ρεύματος , δηλαδή αν είναι 40 € ο πρώτος λογαριασμός μόνο στο ρεύμα αυτό σου αφερούν  πρώτο, μετά πάμε στον δεύτερο λογαριασμό , μέχρι το δώρο των 100 , έτσι είναι; 

Επεξ/σία από stefanidisg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, stefanidisg είπε

Για να καταλάβω, αν πας ΕΛΠΕ.. σου βάζουν 100€ στην πρώτο λογαριασμό; γιατί μου είπαν στο τηλέφωνο ότι αφερούν την αξία του ρεύματος , δηλαδή αν είναι 40 € ο πρώτος λογαριασμός μόνο στο ρεύμα αυτό σου αφερούν  πρώτο, μετά πάμε στον δεύτερο λογαριασμό , μέχρι το δώρο των 100 , έτσι είναι; 

Περίπου. Ισχύουν όσα λες, αλλά η εμπειρία όσων γράφουν εδώ, δείχνει ότι μέχρι τώρα πληρώνουν και τα υπόλοιπα (τέλη, ΕΡΤ κλπ.), όχι μόνο το ρεύμα.

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...