Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, korakios είπε

μάλλον θέλουν γρηγορόσημο στην περιοχή μου και επίδομα δακτύλου

τουλάχιστον σε σένα άλλαξε το ψηφίο , εμένα απο τις 14 ενώ έχει ληφθεί (και μου είπαν δεν έστειλαν για επιτόπια και λοιπές χαζομάρες ,όλα κομπλέ και καλά ολοκληρώθηκε αλλά δεν έχουν ενημερώσει το σύστημα καν)

σε σένα το πρόβλημα είναι η ενημέρωση του συστήματος του πάροχου . Πιστεύω πάντως οτι απο τη στιγμή που άλλαξε το ψηφίο μπορούν να το δουν στην ελπέ και να μη λένε χαζομάρες . Στην τελική ζήτα να σου στείλουν την προσφορά μιας και έχει διάρκεια ένα μήνα (αν δεν το τηρήσουν βέβαια θα πρέπει να τρέχεις στην άχρηστη ΡΑΕ)

Τώρα για λογαριασμό , μάλλον της ελπέ θα δώσεις 😛, δε νομίζω ο Ήρων να προλαβαίνει για βεβαίωση εκπροσώπησης

Άρα έχεις πάρει τον ΔΕΔΔΗΕ, σωστά; Μήπως να ξαναπάρεις μπας και πέσεις σε πιο συνεργάσιμο υπάλληλο;

Πάντως αν εσυ που μας έχεις ξεστραβώσει τους πάντες εδώ σχετικώς με τον τουρισμό, δεν καταφέρεις να ολοκληρώσεις το τουρ, θα είναι μεγάλη αδικία!! Σηκώνει πορεία διαμαρτυρίας!🙃

Ναι, για λογαριασμό δεν με πολυαπασχολεί, κι άλλοι έχουν γράψει ότι γίνεται δουλειά και χωρίς βεβαίωση εκπροσώπησης, άλλωστε πελάτες θέλουν όλοι, απλώς αυτό περί ενεργής παροχής με έχει προβληματίσει λίγο μήπως το εκμεταλλευτούν για να κανουν το κορόϊδο για τα 100. Να δούμε μήπως έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία να μας ενημερώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, ΑΠΟΛΛΩΝ83 είπε

Άρα έχεις πάρει τον ΔΕΔΔΗΕ, σωστά; Μήπως να ξαναπάρεις μπας και πέσεις σε πιο συνεργάσιμο υπάλληλο;

μπα , τα τηλέφωνα δε βοηθάνε ,το αντίθετο συνήθως , άσχετα που παραδέχομαι οτι είναι σούπερ ευγενικοί και πρόθυμοι (αλλά χωρίς αποτέλεσμα)

σε κάθε μετάβαση άνοιγα ticket ,γιατί στο υποκατάστημα κάτι παίζει , απλά λόγω ημερών δεν ήθελα να ασχοληθώ αλλά αναγκαστικά άνοιξα σήμερα νέο

1 λεπτό πριν, ΑΠΟΛΛΩΝ83 είπε

Πάντως αν εσυ που μας έχεις ξεστραβώσει τους πάντες εδώ σχετικώς με τον τουρισμό, δεν καταφέρεις να ολοκληρώσεις το τουρ, θα είναι μεγάλη αδικία!! Σηκώνει πορεία διαμαρτυρίας!🙃

πορεία έξω απο το υποκατάστημα 🤪

3 λεπτά πριν, ΑΠΟΛΛΩΝ83 είπε

Ναι, για λογαριασμό δεν με πολυαπασχολεί, κι άλλοι έχουν γράψει ότι γίνεται δουλειά και χωρίς βεβαίωση εκπροσώπησης, άλλωστε πελάτες θέλουν όλοι, απλώς αυτό περί ενεργής παροχής με έχει προβληματίσει λίγο μήπως το εκμεταλλευτούν για να κανουν το κορόϊδο για τα 100. Να δούμε μήπως έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία να μας ενημερώσει.

εγώ λέω απο αύριο να δοκιμάσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, korakios είπε

με τουρισμό παίρνεις τα 100€ απο Ελπέ , κοιτάς μετά αν θα συνεχίζει να δίνει η volton έως 500kw τις πρώτες 30 μέρες και μετά Ήρων για το 50ρικο . Όταν κάνεις τον κύκλο ξαναβλέπεις τι παίζει

θα σου πω σε 2-3 μέρες μιας και με έκαψε ο ΔΕΔΔΗΕ 😛

εσύ πότε μπήκες έκανες αίτηση στον  Ήρων ?

Volton δεν προϋποθέτει 12 μήνη παραμονή; δεν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης;

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nate είπε

Στο εξοχικό έχω ΔΕΗ και σκέφτομαι να πάω στο Protergia Οικιακό SpitiMou, για να γλιτώσω τα πάγια, για ένα χρόνο έστω, μετά βλέπουμε. Το ξέρω ότι το πρόγραμμα είναι κίτρινο, αλλά οι μόνες, ας τις πούμε σημαντικές, καταναλώσεις που κάνουμε είναι λίγες μέρες το Πάσχα και καμιά βδομάδα το καλοκαίρι. Οπότε και ακριβή να είναι η κιλοβατώρα δεν υπάρχει τόσο θέμα. Θέλω να ρωτήσω όμως το εξής: επειδή το εξοχικό είναι κάπως μακριά από την πόλη μου και για να δει ο ΔΕΔΗΕ το ρολόι πρέπει να μπει μέσα, κάτι που δεν γίνεται, τι καταναλώσεις θα έχω; Θα λέει ο ΔΕΔΗΕ μια φανταστική τιμή και εγώ το Πάσχα ή το καλοκαίρι θα την διορθώνω και για τους προηγούμενους μήνες αναδρομικά και έτσι αν είχα πληρώσει π.χ. 100 ευρώ για κάποιους μήνες, η Προτέργια θα μου γυρίσει τα λεφτά; Ή ό,τι και να πει ο ΔΕΔΗΕ εγώ θα πρέπει να το πληρώσω; Θα ήθελα να βάλω πάγια εντολή για να μην πληρώσω εγγύηση, οπότε το θέμα της πληρωμής είναι σημαντικό.

Στον ΔΕΔΔΗΕ (σάιτ ή και τηλεφωνικά) μπορείς να δίνεις ΚΑΘΕ 2ΜΗΝΟ "ενδείξεις μετρητή" (πχ "μηδενικές" στην περίπτωσή σου, ή ό,τι άλλο κρίνεις εσύ, κι ας μην ανταποκρίνεται επακριβώς στο τί μπορεί να έγραψε το ρολόι και ξεχασες να το τσεκάρεις την τελευταία φορά που ήσουν εκεί) και να βγάζει ο πάροχος ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ, δηλαδή μέσα ΚΑΙ τις "ρυθμιζόμενες χρεώσεις". Και στον πάροχο μπορείς να δίνεις κάθε μήνα ό,τι ενδείξεις εσύ νομίζεις είναι καλύτερα, αντί να βγάζουν αυτοί με τους αλγορίθμους τους, έναντι. Ιδανικά λοιπόν τον 1ο μήνα δίνεις στον πάροχο, τον 2ο στον ΔΕΔΔΗΕ, τον τρίτο πάλι πάροχο, 4ο ΔΕΔΔΗΕ και ξανά-μανά μετά πάλι από την αρχή ο "κύκλος" αυτός. η έστω, κάθε 2μηνο στον ΔΕΔΔΗΕ. Κι ό,τι τυχόν "διαφορές" θα έχετε σε βάθους χρόνου, θα μπουν στη θέση τους κάααποια φορά που θα είσαι στο εξοχικό και ΘΑ περάσει καταμετρητής. Οι οποίες (διαφορές) δεν θα υφίστανται καν, αν δεν ξεχνάς φεύγοντας για την πόλη να κοιτάς τί έχει γραμμένο το ρολόι....

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, washcloud είπε

Στον ΔΕΔΔΗΕ (σάιτ ή και τηλεφωνικά) μπορείς να δίνεις ΚΑΘΕ 2ΜΗΝΟ "ενδείξεις μετρητή" (πχ "μηδενικές" στην περίπτωσή σου, ή ό,τι άλλο κρίνεις εσύ, κι ας μην ανταποκρίνεται επακριβώς στο τί μπορεί να έγραψε το ρολόι και ξεχασες να το τσεκάρεις την τελευταία φορά που ήσουν εκεί) και να βγάζει ο πάροχος ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ, δηλαδή μέσα ΚΑΙ τις "ρυθμιζόμενες χρεώσεις". Και στον πάροχο μπορείς να δίνεις κάθε μήνα ό,τι ενδείξεις εσύ νομίζεις είναι καλύτερα, αντί να βγάζουν αυτοί με τους αλγορίθμους τους, έναντι. Ιδανικά λοιπόν τον 1ο μήνα δίνεις στον πάροχο, τον 2ο στον ΔΕΔΔΗΕ, τον τρίτο πάλι πάροχο, 4ο ΔΕΔΔΗΕ και ξανά-μανά μετά πάλι από την αρχή ο "κύκλος" αυτός. η έστω, κάθε 2μηνο στον ΔΕΔΔΗΕ. Κι ό,τι τυχόν "διαφορές" θα έχετε σε βάθους χρόνου, θα μπουν στη θέση τους κάααποια φορά που θα είσαι στο εξοχικό και ΘΑ περάσει καταμετρητής. Οι οποίες (διαφορές) δεν θα υφίστανται καν, αν δεν ξεχνάς φεύγοντας για την πόλη να κοιτάς τί έχει γραμμένο το ρολόι....

Θα το κάνω έτσι άμα είναι, γιατί είναι δύσκολο να πηγαίνω ανά δίμηνο ή και σπανιότερα ίσα ίσα για τον μετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, petrosp_13 είπε

Αν αύριο κάνω αίτηση στην Volton, οι 500 KW θα ισχύουν μέχρι πότε;

Ποιο διάστημα καλύπτει η προσφορά;

Τον πρώτο μήνα κατανάλωσης καλύπτει η προσφορά. 30 μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρόνια Πολλά σε όλους! Το δικό μου σενάριο ήταν ότι αφού εκανα την μετάβαση απο Elpe σε Ήρων ακομα και μετα από 20 ημέρες φαινόμουν ενεργός στην Elpe και δεν είχαν εκδοθεί τελικοί λογαριασμοί σε 6 παροχές μου. Οπότε για να μην το αφήσω τελευταία στιγμή το θέμα ανοικτό και επειδή ήθελα να μεταβώ χωρίς προβλήματα στην Elpe πριν το κλείσιμο του έτους, τους πήρα τηλ στην αρχή της προηγούμενης εβδομάδας. Το τμήμα πωλήσεων μου είπε ότι θα το τακτοποιήσει και με πήρε σε 2 ώρες πίσω. Μου είπαν ότι επικοινώνησαν με το αντίστοιχο τμήμα και έδωσαν εντολή να τερματίσουν οι παροχές και ενώ οι παροχές μου ήταν ακόμα ενεργές στο Myelpedison αυτοί μου έκαναν στα καπάκια τα νέα συμβόλαια, θεωρήθηκα νέος πελάτης, πήρα τα 100άρια και 20αρες επιταγές Σκλαβενίτη (με pdf αλλα και αναγράφονται πάνω στο κάθε συμβόλαιο) και στο κάθε συμβόλαιο στην παροχή αναφέρεται ο αριθμός παροχής και δίπλα η λέξη ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΕΝΗ. Μετά από 2-3 ημέρες οι παροχές εξαφανίστηκαν από το app Myelpedison και εκδόθηκαν και τελικοί λογαριασμοί. Η πλάκα είναι ότι σε μια μόνο παροχή μου δεν εγινε τίποτα, φαίνεται ακόμα ενεργή, μου είπαν ότι είναι συστημικό, θα φτιαχτεί και αυτό σε κάποιες μέρες, δεν επηρεάζει την μετάβαση κτλ κτλ. Εντωμεταξύ είχα απο Ήρων πάνω από 10 κλήσεις, βαριόμουν τις κουβέντες και δεν απάντησα σε κανένα :) 

Επεξ/σία από danielo67000
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, doomnx είπε

Τον πρώτο μήνα κατανάλωσης καλύπτει η προσφορά. 30 μέρες.

Θα σε πουν ότι στον 1ο λογαριασμό δε γίνεται να δώσεις ένδειξη και θα πάει έναντι με όσες σε βαλουν αυτοί! Δε το πίστευα όταν πήρα τηλ να δώσω 499kw ένδειξη! Ευτυχως μετά από 10 μερες είχα Δεδδηε και περίμεναν τον Δεδδηε να πάρουν ένδειξη... Οπως επίσης όταν Υπέγραψα τους ρώτησα αν την έκπτωση συνέπειας την περνω από τον 2ο λογαριασμό αφού πληρώσω εμπρόθεσμα τον 1ο και μου απάντησαν ότι θα την έχω από τον 1ο με την υποχρέωση να τον πληρώσω εμπρόθεσμα αλλά έκπτωση συνέπειας δεν ειδα... Τεσπα αναμένουμε τα απο Ιανουάριο... 

1 ώρα πριν, petrosp_13 είπε

Αν αύριο κάνω αίτηση στην Volton, οι 500 KW θα ισχύουν μέχρι πότε;

Ποιο διάστημα καλύπτει η προσφορά;

Απάντησα αλλά η απάντηση πηγε σ αυτον που σε απάντησε... Δες παρακάτω.. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paul2 είπε

Θα σε πουν ότι στον 1ο λογαριασμό δε γίνεται να δώσεις ένδειξη και θα πάει έναντι με όσες σε βαλουν αυτοί!

δεν παίζει ρόλο ο έναντι , όταν φύγεις ή απο καταμέτρηση ΔΕΔΔΗΕ θα γίνει και η εκκαθάριση

3 ώρες πριν, Kzaxas είπε

Ααααα,μπήκε σφήνα μόλις η Volton 😂 στην προγραμματισμένη αλλαγή που ήθελα να κάνω από ΗΡΩΝΑ στην ΕΛΠΕ!!!

Εντομεταξη  έχω για πληρωμή τον εκκαθαριστικό του Σούμπαση 27/12,τον εκκαθαριστικό της ΕΛΠΕ για 9/1 και όταν με το καλο βγει του ΗΡΩΝΑ Θα έχω  κλείσει  όλον τον Ιανουάριο με πληρωμές διαφορετικων εταιριών 😁

καλό είναι να πας ελπε απο τώρα πριν βγάλει τα 100€

4 ώρες πριν, Nate είπε

Στο εξοχικό έχω ΔΕΗ και σκέφτομαι να πάω στο Protergia Οικιακό SpitiMou, για να γλιτώσω τα πάγια, για ένα χρόνο έστω, μετά βλέπουμε.

θα πρότεινα να αφήσεις τα μηδενικά πάγια και να πάρεις τα 150€ απο Ελπέ και Ήρων

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

δεν παίζει ρόλο ο έναντι , όταν φύγεις ή απο καταμέτρηση ΔΕΔΔΗΕ θα γίνει και η εκκαθάριση

για να πάρω και τις 500kw δώρο της volton στον 1ο λογαριασμό πηρα να δώσω ένδειξη για να κάνω χρήση ολοκλήρου του δώρου, να παρω και τις 500kw δωρεάν, αλλα μου ειπαν οτι ο 1ος βγαίνει πάντα έναντι! Δε το ειχα προβλέψει... Ευτυχώς είχα Δεδδηε κ μέτρησε αυτος τις 600+ που εκαψα και πλήρωσα τις 100kw. Αν έβγαινε έναντι δε νομίζω να μου βαζαν τόσες πολλές κ δε θα περνά όλο το δώρο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paul2 είπε

για να πάρω και τις 500kw δώρο της volton στον 1ο λογαριασμό πηρα να δώσω ένδειξη για να κάνω χρήση ολοκλήρου του δώρου, να παρω και τις 500kw δωρεάν, αλλα μου ειπαν οτι ο 1ος βγαίνει πάντα έναντι! Δε το ειχα προβλέψει... Ευτυχώς είχα Δεδδηε κ μέτρησε αυτος τις 600+ που εκαψα και πλήρωσα τις 100kw. Αν έβγαινε έναντι δε νομίζω να μου βαζαν τόσες πολλές κ δε θα περνά όλο το δώρο! 

έστω βγάζανε έναντι με 10 kw , στην εκκαθάριση θα αφαιρούσαν τον έναντι , και θα χρέωναν την κατανάλωση που είχες (600kw με τα 500kw δώρο)

αυτό εννοώ μη δίνεις σημασία στον έναντι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, paul2 είπε

Θα σε πουν ότι στον 1ο λογαριασμό δε γίνεται να δώσεις ένδειξη και θα πάει έναντι με όσες σε βαλουν αυτοί! Δε το πίστευα όταν πήρα τηλ να δώσω 499kw ένδειξη! Ευτυχως μετά από 10 μερες είχα Δεδδηε και περίμεναν τον Δεδδηε να πάρουν ένδειξη... Οπως επίσης όταν Υπέγραψα τους ρώτησα αν την έκπτωση συνέπειας την περνω από τον 2ο λογαριασμό αφού πληρώσω εμπρόθεσμα τον 1ο και μου απάντησαν ότι θα την έχω από τον 1ο με την υποχρέωση να τον πληρώσω εμπρόθεσμα αλλά έκπτωση συνέπειας δεν ειδα... Τεσπα αναμένουμε τα απο Ιανουάριο... 

Απάντησα αλλά η απάντηση πηγε σ αυτον που σε απάντησε... Δες παρακάτω.. 

Εγώ σε Volton δεν ξαναγυρνάω ακόμα και 0.05 να φτάσουν την kWh. Ο,τι ήθελαν χρέωναν, ευτυχώς είχα το νου μου 😅

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κ Χρονια Πολλα!!! Εμενα στο myelpedison φαινονται τερματισμενες οι παροχες, απλα δεν εχουν βγει οι τελικοι λογαριασμοι!!! Σκεφτομαι αυριο μεθαυριο να επικοινωνησω μαζι τους γιαννα ξαναπαω elpe!! Πιστευετε ειναι καλυτερα σε καταστημα ή μεσω τηλεφωνου? Για τις δωροεπιταγες Σκλαβενιτη που πηρε καποιος απ οτι διαβασα , ειναι στην ευχερεια του πωλητη ή πρεπει να πω κατι?

Σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, doomnx είπε

Εγώ σε Volton δεν ξαναγυρνάω ακόμα και 0.05 να φτάσουν την kWh. Ο,τι ήθελαν χρέωναν, ευτυχώς είχα το νου μου 😅

Βλέπω κ γω κάτι περίεργα ειδικά στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις κ θα τους τηλ αύριο, να δω τι θα μου πουν. Εχει 2 χρονια γίναμε εξπέρ στην ανάλυση λογαριασμών, τωρα που τα βρήκαν αυτά τα νούμερα δ ξερω, κ γω πρώτη φορά τα βλέπω...ΥΚΩ ημέρας διαφορετικό πολλαπλασιαστη για Α κ διαφορετικό για Β αριθμό κιλοβατωρων... Α+Β δεν βγάζουν τις συνολικές 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...