Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, DeareN είπε

Αυτό δε το κατάλαβα, δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πας elpedison και να μη πάρεις τα 100 ευρώ αν δεν υπάρχει αυτό το pdf? Και πού το βρίσκουμε αυτό το pdf?

Sorry αν κάτι δεν το καταλαβαίνω και χρόνια πολλά

Μπες στη σελίδα της Elpedison και από κινητό. Φορά παρτίδα σου πετάει για το Smart με τα 100 ευρω. Βάλε το τηλ σου και ζήτησε να σε πάρουν. Στην επικοινωνία ζήτησε να σου στείλουν και το pdf που λέει για τα 100 ευρώ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χρονια πολλα! Τωρα ειμαι Ηρων  guarantee κι αυριο κανω αιτηση Ελπε για τα 100..Συμφερει να φορτωσω κιλοβατωρες στην ελπε (εχω φωτο μετρητη 7 μερες πισω) ή να τις αφησω για τον τελικο του Ηρων; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Georgebek2 said:

Volton για να παρω τις 500 πρεπει να μεινω ολοκληρο μηνα; Αν μεινω πχ 20 μερες θα παρω την αναλογια ή καθολου;

την ιδια απορια εχω κι εγω. νομιζω θα σπασει αναλογικα για οσες μερες μεινεις.

επισης, για καποιον που δεν εχει τοσο μεγαλη καταναλωση (500kwh), παλι κερδισμενος δεν θα βγει σε σχεση με τα υπολοιπα προγραμματα? εκτος του ελπε σμαρτ με τα 100 ευρω δωρο (ειμαι ηδη σε αυτο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο εξοχικό έχω ΔΕΗ και σκέφτομαι να πάω στο Protergia Οικιακό SpitiMou, για να γλιτώσω τα πάγια, για ένα χρόνο έστω, μετά βλέπουμε. Το ξέρω ότι το πρόγραμμα είναι κίτρινο, αλλά οι μόνες, ας τις πούμε σημαντικές, καταναλώσεις που κάνουμε είναι λίγες μέρες το Πάσχα και καμιά βδομάδα το καλοκαίρι. Οπότε και ακριβή να είναι η κιλοβατώρα δεν υπάρχει τόσο θέμα. Θέλω να ρωτήσω όμως το εξής: επειδή το εξοχικό είναι κάπως μακριά από την πόλη μου και για να δει ο ΔΕΔΗΕ το ρολόι πρέπει να μπει μέσα, κάτι που δεν γίνεται, τι καταναλώσεις θα έχω; Θα λέει ο ΔΕΔΗΕ μια φανταστική τιμή και εγώ το Πάσχα ή το καλοκαίρι θα την διορθώνω και για τους προηγούμενους μήνες αναδρομικά και έτσι αν είχα πληρώσει π.χ. 100 ευρώ για κάποιους μήνες, η Προτέργια θα μου γυρίσει τα λεφτά; Ή ό,τι και να πει ο ΔΕΔΗΕ εγώ θα πρέπει να το πληρώσω; Θα ήθελα να βάλω πάγια εντολή για να μην πληρώσω εγγύηση, οπότε το θέμα της πληρωμής είναι σημαντικό.

Επεξ/σία από Nate
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, favou2000 είπε

1.Θα πρέπει να έχει απενεργοποιηθεί η παροχή σου στο myelpedison για να μπορέσεις να πάρεις πιθανόν και πάλι τα 100.Τωρα αν καταφέρεις να πάρεις δώρο με ενεργοποιημένη μακάρι.

Ααααα,μπήκε σφήνα μόλις η Volton 😂 στην προγραμματισμένη αλλαγή που ήθελα να κάνω από ΗΡΩΝΑ στην ΕΛΠΕ!!!

Εντομεταξη  έχω για πληρωμή τον εκκαθαριστικό του Σούμπαση 27/12,τον εκκαθαριστικό της ΕΛΠΕ για 9/1 και όταν με το καλο βγει του ΗΡΩΝΑ Θα έχω  κλείσει  όλον τον Ιανουάριο με πληρωμές διαφορετικων εταιριών 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αντλία θερμότητας σε σπίτι 102τμ με ένδοδαπεδία τριφασικό και νυχτερινό. Έχετε να προτείνετε σε ποιο χρώμα ρεύματος να πάω; 
 

κατα προσέγγιση είναι 410 kw το μηνα έχουμε κατανάλωση. 
(ετήσιες: 2886 ημερήσιες/1983 νυχτερινές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπέρα και χρόνια πολλά!

Απευθυνόμενος στους τουρίστες ΕΛΠΕ-ΗΡΩΝ- (ΞΑΝΑ) ΕΛΠΕ:

Αντιμετωπίσατε κάποιο πρόβλημα ως προς την λήψη του δωρου των 100 ευρ΄ω (δηλ ως προς την θεώρησή σας ως "νεος πελάτης") από το γεγονός ότι η παροχή σας φαινόταν ακόμα ενεργή στην ελπε παρά το γεγονός ότι είχε μεσολαβήσει μετάβαση στον Ηρωνα;

Έχει αναφερθεί ότι αυτό ίσως δημιουργεί πρόβλημα, υπάρχει κάποιος που όντως του δημιουργησε πρόβλημα;

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από ΑΠΟΛΛΩΝ83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Justelene235 είπε

Έχω αντλία θερμότητας σε σπίτι 102τμ με ένδοδαπεδία τριφασικό και νυχτερινό. Έχετε να προτείνετε σε ποιο χρώμα ρεύματος να πάω; 
 

κατα προσέγγιση είναι 410 kw το μηνα έχουμε κατανάλωση. 
(ετήσιες: 2886 ημερήσιες/1983 νυχτερινές)

με τουρισμό παίρνεις τα 100€ απο Ελπέ , κοιτάς μετά αν θα συνεχίζει να δίνει η volton έως 500kw τις πρώτες 30 μέρες και μετά Ήρων για το 50ρικο . Όταν κάνεις τον κύκλο ξαναβλέπεις τι παίζει

2 λεπτά πριν, ΑΠΟΛΛΩΝ83 είπε

Kαλησπέρα και χρόνια πολλά!

Απευθυνόμενος στους τουρίστες ΕΛΠΕ-ΗΡΩΝ- (ΞΑΝΑ) ΕΛΠΕ:

Αντιμετωπίσατε κάποιο πρόβλημα ως προς την λήψη του δωρου των 100 ευρ΄ω (δηλ ως προς την θεώρησή σας ως "νεος πελάτης") από το γεγονός ότι η παροχή σας φαινόταν ακόμα ενεργή στην ελπε παρά το γεγονός ότι είχε μεσολαβήσει μετάβαση στον Ηρωνα;

Έχει αναφερθεί ότι αυτό ίσως δημιουργεί πρόβλημα, υπάρχει κάποιος που όντως του δημιουργησε πρόβλημα;

Ευχαριστώ!

θα σου πω σε 2-3 μέρες μιας και με έκαψε ο ΔΕΔΔΗΕ 😛

εσύ πότε μπήκες έκανες αίτηση στον  Ήρων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

θα σου πω σε 2-3 μέρες μιας και με έκαψε ο ΔΕΔΔΗΕ 😛

εσύ πότε μπήκες έκανες αίτηση στον  Ήρων ?

Σκέφτομαι το αργότερο μέχρι την Παρασκευή να κάνω αίτηση για ελπέ μήπως κοπεί το δώρο άρα είναι η π΄ρωτη φορά που δεν μπορείς να με βοηθήσεις🙃

Τί έχεις πάθει με τον ΔΕΔΔΗΕ; Δεν πατάνε το κομβίον;

Αίτηση στον Ήρωνα στις 15/12, βάσει του ΔΕΔΔΗΕ από 20/12 έχει γίνει η μετάβαση (έχει όντως αλλάξει και ο αριθμός παροχής, δεν ξέρω πότε, δεν το έβλεπα τακτικώς) , ο Ηρων κανένα μήνυμα για την εκπροσώπηση!

Κλασσικά στο myelpe ενεργή η παροχή. Δεν θυμάμαι πάντως να γράφει κανείς ότι εν τέλει αυτό δημιουργησε θέμα ως προς το δώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους...!!!

Αν εχω καταλαβει σωστα...με οσα εχω διαβασει στις προηγουμενες σελιδες και αν κανω λαθος ζητω συγγνωμη, η πλειοψηφια συνιστα ως καλυτερη λυση την παραμονη σε τιμολογια κυμαινομενα και την αναζητηση δωρων - προσφορων ανα μηνα.  Και αν παλι καταλαβαινω σωστα το κιτρινο θα ειναι αυτο που θα εχει στις περισσοτερες εταιρειες τις καλυτερες προσφορες...σε σχεση με το πρασινο, γνωριζοντας βεβαια την διαφορα πρασινου - κιτρινου.

Το ερωτημα μου προς τους πιο εμπειρους.....που εχουν σαφως καλυτερη γνωση λογω της ενασχολησης τους τοσο καιρο (οπως ο korakios με το καταπληκτικο excel)...ειναι το ποσο εφικτο ειναι η τιμη της κιλοβατωρας...σε μακροπροθεσμη περιοδο να εχει σταθερα πτωτικη πορεια....και ποσο μπορει να ειναι αυτη ωστε να ειναι σιγουρο οτι σε συμφερει να παιξεις με την λεγομενη ρητρα...και να μην επιλεξεις ενα μπλε τιμολογιο (πχ αν διαβαζω σωστα το excel της Ελιν στα 0,15 σχεδον).

Δηλαδη με την χρηση των δωρων ποσο μπορει να μειωθει το ρισκο...αυτης της ρητρας...που καποιες εταιρειες βρηκαν ευκαιρια και εγδαραν κοσμο στο παρελθον. 

Δεν ρωταω...ως ξερολας....αλλα το αντιθετο...επειδη δεν μπορω να επιλεξω αν πρεπει τωρα να παω στο μπλε.....(χωρις να μπορω να αντιληφθω αν και ποσο μπορουν να μειωθουν οι τιμες μελλοντικα.....και ιδιως σε ενα πολυ ασταθες περιβαλλον παγκοσμιως) ή  να επιλεξω τον λεγομενο τουρισμο...μεσα και απο την μεγαλη βοηθεια σας εδω.....αλλα με την κολορητρα φοβητρο.

Μιλαμε για οικογενεια 4μελη με περιπου 500kw μηνιαιως.

Σας ευχαριστω και συγγνωμη για το μεγαλο...κειμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ΑΠΟΛΛΩΝ83 είπε

Τί έχεις πάθει με τον ΔΕΔΔΗΕ; Δεν πατάνε το κομβίον;

μάλλον θέλουν γρηγορόσημο στην περιοχή μου και επίδομα δακτύλου

2 λεπτά πριν, ΑΠΟΛΛΩΝ83 είπε

Αίτηση στον Ήρωνα στις 15/12, βάσει του ΔΕΔΔΗΕ από 20/12 έχει γίνει η μετάβαση (έχει όντως αλλάξει και ο αριθμός παροχής, δεν ξέρω πότε, δεν το έβλεπα τακτικώς) , ο Ηρων κανένα μήνυμα για την εκπροσώπηση!

τουλάχιστον σε σένα άλλαξε το ψηφίο , εμένα απο τις 14 ενώ έχει ληφθεί (και μου είπαν δεν έστειλαν για επιτόπια και λοιπές χαζομάρες ,όλα κομπλέ και καλά ολοκληρώθηκε αλλά δεν έχουν ενημερώσει το σύστημα καν)

σε σένα το πρόβλημα είναι η ενημέρωση του συστήματος του πάροχου . Πιστεύω πάντως οτι απο τη στιγμή που άλλαξε το ψηφίο μπορούν να το δουν στην ελπέ και να μη λένε χαζομάρες . Στην τελική ζήτα να σου στείλουν την προσφορά μιας και έχει διάρκεια ένα μήνα (αν δεν το τηρήσουν βέβαια θα πρέπει να τρέχεις στην άχρηστη ΡΑΕ)

Τώρα για λογαριασμό , μάλλον της ελπέ θα δώσεις 😛, δε νομίζω ο Ήρων να προλαβαίνει για βεβαίωση εκπροσώπησης

5 λεπτά πριν, psn555 είπε

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους...!!!

Αν εχω καταλαβει σωστα...με οσα εχω διαβασει στις προηγουμενες σελιδες και αν κανω λαθος ζητω συγγνωμη, η πλειοψηφια συνιστα ως καλυτερη λυση την παραμονη σε τιμολογια κυμαινομενα και την αναζητηση δωρων - προσφορων ανα μηνα.  Και αν παλι καταλαβαινω σωστα το κιτρινο θα ειναι αυτο που θα εχει στις περισσοτερες εταιρειες τις καλυτερες προσφορες...σε σχεση με το πρασινο, γνωριζοντας βεβαια την διαφορα πρασινου - κιτρινου.

Το ερωτημα μου προς τους πιο εμπειρους.....που εχουν σαφως καλυτερη γνωση λογω της ενασχολησης τους τοσο καιρο (οπως ο korakios με το καταπληκτικο excel)...ειναι το ποσο εφικτο ειναι η τιμη της κιλοβατωρας...σε μακροπροθεσμη περιοδο να εχει σταθερα πτωτικη πορεια....και ποσο μπορει να ειναι αυτη ωστε να ειναι σιγουρο οτι σε συμφερει να παιξεις με την λεγομενη ρητρα...και να μην επιλεξεις ενα μπλε τιμολογιο (πχ αν διαβαζω σωστα το excel της Ελιν στα 0,15 σχεδον).

Δηλαδη με την χρηση των δωρων ποσο μπορει να μειωθει το ρισκο...αυτης της ρητρας...που καποιες εταιρειες βρηκαν ευκαιρια και εγδαραν κοσμο στο παρελθον. 

Δεν ρωταω...ως ξερολας....αλλα το αντιθετο...επειδη δεν μπορω να επιλεξω αν πρεπει τωρα να παω στο μπλε.....(χωρις να μπορω να αντιληφθω αν και ποσο μπορουν να μειωθουν οι τιμες μελλοντικα.....και ιδιως σε ενα πολυ ασταθες περιβαλλον παγκοσμιως) ή  να επιλεξω τον λεγομενο τουρισμο...μεσα και απο την μεγαλη βοηθεια σας εδω.....αλλα με την κολορητρα φοβητρο.

Μιλαμε για οικογενεια 4μελη με περιπου 500kw μηνιαιως.

Σας ευχαριστω και συγγνωμη για το μεγαλο...κειμενο.

ουσιαστικά κοιτάς τα 100€ (ή 50€) πόσο καλύπτουν απο την κατανάλωση . Θα έβαζα 0,17 την κιλοβατώρα Ιανουαρίου στα κίτρινα να είμαι εξασφαλισμένος στον υπολογισμό και όταν πας να φας το ποσό κάνεις αλλαγή

λόγω του οτι το δώρο μπαίνει στο σύνολο και φθηνότερη να βγει η κιλοβατώρα θα καλύψει τις λοιπές χρεώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2023 στις 4:00 ΜΜ, bill27 είπε

Καλησπέρα παιδιά καί καλά Χριστούγεννα, απέχω αρκετό καιρό από το thread λόγο υποχρεώσεων,Η κατανάλωση μου περίπου είναι Δεκέμβριος - Μάρτιος 3000kwh Απρίλιος - Ιούλιος 1500kwh Αύγουστος -Νοεμβριος 1500kwh.

 

Είμαι στην ελιν αλλά δεν γνωρίζω ποίο τιμολόγιο είναι ποίο συνφερον για την κατανάλωση μου.

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Ευχαριστώ 

Αν θες να παραμείνεις ελίν, το σταθερό της είναι ό,τι καλύτερο αυτή τη στιγμή και δίνει και τα τρία πρώτα πάγια  δώρο.

Στις 25/12/2023 στις 4:16 ΜΜ, tolis1186 είπε

Δλδ στον ηρων το μπλε είναι φθηνότερο από το πράσινο;;;  τι φάση; 

Ναι, βγαίνει φθηνότερο αλλά έχει ακριβότερο πάγιο. Για κατανάλωση ~300 kWh/μήνα είναι 3 ευρώ η διαφορά. Εκτός αν ανακοινώσει κάποια επιπλέον έκπτωση 1/1/24 όπως αναφέρει στη σελίδα του και δεν αντίκειται στους κανόνες της ΡΑΕ.

18 ώρες πριν, Basketikos_ είπε

Αν κάποιος υπογράψει εντός της εβομάδας στο Ήρων Guarantee Home με τα 0,0693, θα μεταπέσει κι αυτός από 1/1 στα 0,16€ έτσι;

Τα 0.0693 αφορούν μόνο τον Δεκέμβριο. Απο 1/1/24 αυτό το πρόγραμμα περνάει στα 0.165 περίπου, πολύ σωστά.

7 ώρες πριν, gogkroj είπε

οσοι εχουμε παει στο elpedison smart +100€ θα πρεπει να συνεχισουμε στο κιτρινο για να παρουμε τυχων υπολοιπο του δωρου ή μπορουμε να παμε και στο πρασινο;

Δεν σε συμφέρει να πας στο πράσινο, βγαίνει ακριβότερο.

4 ώρες πριν, energy52 είπε

Χρονια πολλα! Τωρα ειμαι Ηρων  guarantee κι αυριο κανω αιτηση Ελπε για τα 100..Συμφερει να φορτωσω κιλοβατωρες στην ελπε (εχω φωτο μετρητη 7 μερες πισω) ή να τις αφησω για τον τελικο του Ηρων; 

Συμφέρει να φορτώσεις kWh εκεί που τις πληρώνεις λιγότερο! Άρα στον ΗΡΩΝ με 0.0693 €/kWh.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...