Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

το καλυτερο σταθερο ειναι το Elin  Power On! Blue Day & Night?

Πάντως πριν κανένα 3αρι χρόνια, το τότε fixed στα 0.075 το έσπασαν μονομερώς μέσα σε 6 μήνες αν θυμάμαι καλά....

Δεν θα τους εμπιστευομουν ξανά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/12/2023 στις 11:43 ΠΜ, energy52 είπε

Moυ την επαιξε την π@στια ο Ηρων..Με χρεωσαν τα 90 ευρω ¨εναντι καταναλωσης ενα¨ ενω μου ειχαν πει απ το τμημα προσφορων για την παραμονη μου κ την αλλαγη απο solar σε guarantee οτι ΔΕΝ προκειται να τα ζητησουν πισω..Επικαλεστηκα την ηχογραφημενη κληση στο τηλ. με την εξυπηρετηση και θα το δουνε κτλ..και περιμενω να βγαλουν διορθωτικο υποτιθεται.. Αιτημα μεσω myhrvn δεν λειτουργει, σκεφτομαι αν δεν τα αφαιρεσουν να πληρωσω τα υπολοιπα κι αυτο να το αφησω

Σε δικιά μου ερώτηση, μου απάντησαν να περιμένω να αλλάξει η χρονιά και τότε με την αυτόματη μετακίνηση στο πράσινο δεν θα χάσω τις εκπτώσεις, λόγω της υπουργικής απόφασης που ισχύει από 1/1/24. Νωρίτερα θα ισχύσουν οι όροι της σύμβασης (δλδ +90)

Τη καλύτερη δουλειά την έκαναν όσοι άλλαξαν πάροχο (βλέπε favou2000 κι άλλους). Σε αυτούς δεν ζητήθηκαν πίσω τα 90, ενώ όσοι απλά άλλαξαν πρόγραμμα (εντός του Ήρων) πλήρωσαν το μάρμαρο...

Επεξ/σία από foul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή! Δεν ξερω αν έχει αναφερθεί και από άλλον. Είχα 2 παροχές στην Elpedison από αρχές Νοέμβρη και είχα υπογράψει για 50 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό και 50 Go4More πόντους. Τους πόντους δεν τους έχω πάρει ακόμα, όμως στην μια παροχή το πήρα το 50αρικο στον λογαριασμό. Στην δεύτερη παροχή εκδόθηκε πριν 2-3 μέρες λογαριασμός και το ξεχάσανε το 50άρικο! Τους κάλεσα τηλέφωνο και μου είπανε οτι είχα μόνο 50 ευρώ σε πόντους! Τους εξήγησα οτι γνωρίζω τι έχω υπογράψει και οτι είναι και 50 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό και αφού με είχαν στην αναμονή για 10 λεπτά μου είπαν οτι όντως έχει γίνει λάθος και θα το στέλνανε στο αρμόδιο τμήμα ώστε να πιστωθούν σε επόμενο λογαριασμό. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, korakios είπε

έκανα τράμπα σε Ήρων αλλά ο ΔΕΔΔΗΕ με έκαψε και δε βλέπω να προλαβαίνω για τα 100

πάντως το είχα σίγουρο οτι δα θα μου τα δίναν σαν υφιστάμενο αν άλλαζα απλά σε smart

Τι να πω κι εγώ, από 28/11 υπέγραψα για Elpedison smart κι ακόμα τίποτα. Πριν από 10 μέρες μου ήρθε sms πως ο ΔΕΔΔΗΕ επέδωσε εντολή σε συνεργείο (για καταμέτρηση;), ακόμα περιμένω. 

Ε, χθες άνοιξα αίτημα στο Myrae για ΔΕΔΔΗΕ και Elpedison ταυτόχρονα. Μην μπει κι ο νέος χρόνος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, bill999r είπε

Πάντως πριν κανένα 3αρι χρόνια, το τότε fixed στα 0.075 το έσπασαν μονομερώς μέσα σε 6 μήνες αν θυμάμαι καλά....

Δεν θα τους εμπιστευομουν ξανά.

αν το σπασουν μπορεις να φυγεις ομως. σωστα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, madwalker είπε

Για να καταλάβω με την σφαγή που ξεκινά τα 16.50 σταθερά είναι ευκαιρια ή η δέσμευση για ένα χρονο παγίδα;

Παγίδα σε καμμία περίπτωση. Ίσα-ίσα: αν θεωρείς ότι σε παίρνει να βγάλεις τουλάχιστον τον χειμώνα με αυτήν την ΣΤΑΘΕΡΗ διατίμηση (και το πόσο συνολικά θα πληρώσεις), και ειδικά αν έχεις "μεγάλη κατανάλωση" (πχ λόγω θέρμανσης μέσω ηλεκτρισμού, πχ κλιματιστικά), "ΠΟΝΤΑΡΕΙΣ" στο ότι,,,,ΔΕΝ θα πέσουν οι τιμές χονδρικής (άρα να τραβάς ΜΕΤΑ τα μαλλιά σου που δεν πήγες εξ' αρχής σε κυμαινόμενο, ή έστω δεν ασχολήθηκες κάθε μήνα, ή δεν πλήρωσες για ποινή αποχώρησης από το σταθερό βλέποντας τιμές να κατρακυλάνε). Με άλλα λόγια: αν θα μπορέσεις να πληρώνεις με 0,165 την KWh, και γενικά δε θες να σκοτιστείς, είναι μια "καλή τιμή" - πάντα σε σχέση με το πόσο παίζουνε οι τιμές τώρα και πόσο "προβλέπεται" να πάνε (...αν δεν σκάσουν εξωγήινοι και το πρώτο πράμμα που θα γίνει θα είναι άνοδος χρηματιστηριακών τιμών...:P).

Στον αντίποδα, ΑΝ οι τιμές κατρακυλήσουν τον χειμώνα, και στο τέλος η σούμα θα είναι ότι το σταθερό με την "ασφάλειά του" σου κόστισε αρκετά παραπάνω απ' όσο αν έπαιζες με κυμαινόμενο (παρακολουθώντας και τιμές συνεχώς κτλ), τότε ναι μπορείς να το πεις "παγίδα".......Αλλά το μέλλον δεν το ξέρει κανείς. Μέχρι πρόσφατα, τα σταθερά ήταν πανάκριβα. 0,165 είναι "παλαίψιμο" (κι έχει και άλλα άλλων ακόμη χαμηλότερα). Απόφαση δική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, noths είπε

Τι να πω κι εγώ, από 28/11 υπέγραψα για Elpedison smart κι ακόμα τίποτα. Πριν από 10 μέρες μου ήρθε sms πως ο ΔΕΔΔΗΕ επέδωσε εντολή σε συνεργείο (για καταμέτρηση;), ακόμα περιμένω.

η ελπέ είναι γνωστό οτι κάνει χαζομάρα και στέλνει εντολή για επιτόπια και όχι τις μετρήσεις , γιαυτό και πρέπει τουλάχιστον να αναγράφονται οι ενδείξεις στην αίτηση (και να δίνεις φωτό) , βέβαια δε γνωρίζουμε αν ο ΔΕΔΔΗΕ ανα περιοχή τα αγνοεί

εμένα είναι άλλο θέμα , έχουν πάρει την αίτηση απο Ήρων και τις μετρήσεις απο 14 του μηνός αλλά δεν πατάνε το κουμπάκι για άγνωστο λόγο (θα το μάθω μετά μιας και βαριέμαι να ασχολούμαι στις γιορτές)

12 λεπτά πριν, noths είπε

Ε, χθες άνοιξα αίτημα στο Myrae για ΔΕΔΔΗΕ και Elpedison ταυτόχρονα. Μην μπει κι ο νέος χρόνος. 

μη σου πω οτι άργησες να το κάνεις κιόλας

1 λεπτό πριν, washcloud είπε

Στον αντίποδα

βρε-βρε , σαν τα χιόνια , σκουριασμένο σε κόβω , ούτε μισή σελίδα κείμενο δεν έγραψες 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

βρε-βρε , σαν τα χιόνια , σκουριασμένο σε κόβω , ούτε μισή σελίδα κείμενο δεν έγραψες 😁

"Xο-χο-χο".......(...διάνα έπεσες με το "σκουριασμένο".....Με έντεκα δισκοκήλες σας ξανάρθα...Άρα μη φοβάστε - αυτά που ξέρατε να τα θυμάστε να γελάμε....😛)

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

αν το σπασουν μπορεις να φυγεις ομως. σωστα?

Ναι σωστά. Βέβαια εκείνο το πρόγραμμα ήταν μεν σταθερό αλλά χωρίς δέσμευση και ρήτρα αποχώρησης, αλλά γενικά όταν αλλάζει μονομερώς η συμφωνία μπορείς να φύγεις χωρίς ποινή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, maxuris είπε

Στο γνωστό τηλέφωνο (2181818128) μόλις ρώτησα και μου είπαν ισχύει για νέους πελάτες που υπογράφουν έως 31/12/2023 (από την ώρα που υπογράφεις). Αφού γίνει η διαδικασία e-contract μετά στέλνουμε ενδείξεις μετρητή με φωτό σε κάποιο email ;; 

Ναι. Εμένα μου είχε ζητηθεί να τα στείλω Befon ([email protected]). Το ότι συναινείς, αστυνομική ταυτότητα και φώτο μετρητή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, HERTHAN είπε
4 ώρες πριν, washcloud είπε

Άρα μη φοβάστε

Απο το στόμα σου.....και στου Άη Βασίλη τ'αυτί.😄

...o μόνος άγιος που δε θέλει φοβέρα, οπότε δεν θα το χαλάσω εγώ...😊

Χρόνια πολλά σε όλους btw 🎁🎄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Korakie sto excel στα σταθερα τιμολογια τα οικιακα το προγραμνα της ελιν βγαινει με αρνητικο πάγιο. ( το ειδα με κατανάλωση μηνιαία).

Ειναι πιθανόν κάποιο λάθος?

 

Το βλέπω στο εξελ που κατεβαδα στο pc μου. Δεν νομιζω να παιζει ρόλο αυτό 

 

Update= Βλεπω στο ετησιο βγαινει παγιο 45 ευρω.

Αρα κατι λάθος γινεται αν το δουμε μόνο ως μηνιαιο?

 

Στις 11/12/2023 στις 5:26 ΜΜ, korakios είπε

ώπα , έμπειρος στο να διαβάζω ποστ γρήγορα με αυτόματη διόρθωση που δεν έπιασε 😁

νόμιζα ήταν τελικός , όχι δε γίνεται πίστωση σε τράπεζα , μεταφορά πιστωτικού στον επόμενο

αλλά επειδή είνια μεγάλο ποσό ας ζητήσει πίστωση σε τράπεζα και να κινηθεί μέσω ΣτΚ αν αρνηθούν

ή απλά αλλάζει πάροχο

Εστειλε mail και του απαντησαν οτι σε 30 ημερολογιακες θα τον πιστωσουν. NRG

Η ειναι οκευ η εταιρία

ή δεν το προσεξαν οτι δεν ειναι τελικος εκκαθαριστικος και δεν θα πιστώσουν. Αλλα αυτο θα διαπιστωθει μετά απο 1 μήνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, chocorellos είπε

έχει καμία εβδομάδα που στους έστειλα email για τις λαθος χρεώσεις αλλά ακόμα δεν έχω κάποια ενημέρωση 

Μετά από μία βδομάδα άνοιξα αίτημα στο myrae και βγάλανε διορθωτικό μετά από 1-2 μέρες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. Πιστευω να μην βγαινω εξω απο την ουσάι του νηματος

Μιλαμε για μια παροχή nrg σε διαμερισμα που νοικιάστηκε πριν 3 μηνες σε πολυκατοικια που μολις ειχε χτιστεί. Ηταν δηλαδή ο πρωτος ανθρωπος που μπηκε στο διαμερισμα. 

 

Κατεβαινοντας κατω να δει την ενδειξη του μετρητη(για να δει απλά πως παει απο κατανάλωση) ειδε την κατωθι εικονα του μετρητη που σας στέλνω.

Οποτε η ενδειξη μεσα άλλαζε συνεχώς ,οσο αναβόσβηνε  το 2ο φωτάκι με την ενδειξη ΝΕΤ  στις 4 κουκιδες που ειναι πανω δεξιά στην φωτογραφια.(ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ηταν παντα αναμμένο το πρώτο φωτάκι PWR)

Αυτο σημαινει οτι ο μετρητης ειναι αυτος που λέμε "εξυπνος" 'η ψηφιακος ή οπως αλλιώς? 

ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ οτι ανήκει στο πορτοκαλί τιμολόγιο?

Αρα δεν ψαχνει κάτι απο το excel του korakiou για τιμες και εταιρίες?

Spoiler

 

και αν ειναι στο πορτοκαλί τι επιλογές υπάρχουν?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ηηηηηη.jpg

Επεξ/σία από xraxra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...