Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως εγώ πάω τώρα elpedison για το κατοσταρικο , πιστεύω να προλάβω , ισχύει από την ώρα που υπογράφεις η την ώρα που γίνεται η μεταφορά; γιατί αν περιμένουμε τέτοιες μέρες από δεδδηε καηκαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, stefanidisg είπε

Πάντως εγώ πάω τώρα elpedison για το κατοσταρικο , πιστεύω να προλάβω , ισχύει από την ώρα που υπογράφεις η την ώρα που γίνεται η μεταφορά; γιατί αν περιμένουμε τέτοιες μέρες από δεδδηε καηκαμε.

από την ώρα που υπογράφεις (και έχει ισχύς για 30 μέρες, θα δείξει αν παίξει αυτό το σενάριο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο γνωστό τηλέφωνο (2181818128) μόλις ρώτησα και μου είπαν ισχύει για νέους πελάτες που υπογράφουν έως 31/12/2023 (από την ώρα που υπογράφεις). Αφού γίνει η διαδικασία e-contract μετά στέλνουμε ενδείξεις μετρητή με φωτό σε κάποιο email ;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, korakios είπε

βλέποντας και κάνοντας πάει η φάση , μιας και στα κυμαινόμενα τα προγράμματα (που θα βγουν οι τιμές 1/2024) παίζουν 0,13-0,17 (στο περίπου)

Όποτε δεν βιαζόμαστε και πάμε σύμφωνα με τα «δώρα» σε πρώτη φάση.

Κάποιος όμως που θέλει οπωσδήποτε σταθερό (οχι εγώ) κ του δίνουν τιμή κοντά στην ανώτατη των κυμαινόμενων δεν θα έπραττε σωστά να την έπαιρνε; Και αν ναι από ποιον να την έπαιρνε; Την τιμή εννοώ εκτός από το άλλο που λιγο πολύ όλοι θα το πάρουμε..😡😁😛

Επανέρχομαι λοιπών σε 15 ημερες! 

Καλες γιορτές σε όλους ανεξάρτητος χρώματος! 😎

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, madwalker είπε

Όποτε δεν βιαζόμαστε και πάμε σύμφωνα με τα «δώρα» σε πρώτη φάση.

όσο παίζουν δώρα κομπλέ , αλλιώς πας σε πρόγραμμα που να παίζει φθηνά σε σχέση με τα άλλα

απο εκεί και μετά έχει διάφορα σενάρια ανάλογα με το αν γίνουν απότομες αλλαγές στη χοντρική και παίξεις με το οτι σε κάποια η τιμολόγηση γίνεται με τρέχουσες τιμές ή προηγούμενων μηνών

ή φυσικά αν κλείσεις σταθερό

20 λεπτά πριν, madwalker είπε

Κάποιος όμως που θέλει οπωσδήποτε σταθερό (οχι εγώ) κ του δίνουν τιμή κοντά στην ανώτατη των κυμαινόμενων δεν θα έπραττε σωστά να την έπαιρνε;

αν δεν παρακολουθεί τι γίνεται καλύτερα σταθερό , αρκετοί κάηκαν και ξέμειναν σε παλιά κυμαινόμενα με εξωπραγματικές τιμές

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι στο Ζενιθ power now με νεο ψηφιακο μετρητη που στελνει δεδομενα μεσω κινητης (το φωτακι ΝΕΤ αναβοσβηνει πρασινο).

αρχες του μηνα μου ηρθε το γνωστο μειλ της Ζενιθ, οτι θα με βαλουν στο ειδικο τιμολογιο (το οποίο δεν καταλαβαινω τι χρεωσεις εχει) εκτος αν ακολουθησω μια διαδικασια, ωστε να μεινω σ αυτο που ειμαι.

περιμενα μεχρι τις 21 του μηνα μπας και ξεκαθαρισει κατι, ωστε να ξερω που να παω.

δεν βγαζω ακρη.

θεωρητικα θα πρεπει να μπω σε πορτοκαλί τιμολογιο, λογω μετρητη, αλλα και παλι δε βγαζω ακρη με τις χρεωσεις κτλ.

καιω 8300κβωρες περιπου τον χρονο, με το 32% να ειναι νυχτερινες (απο εκκαθαριστικους)

τι με συμβουλευετε να κανω;

να πατησω το λινκ να μεινω στο προγραμμα που ειμαι, να περιμενω ή κατι αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DarK_HumOuR είπε

με νεο ψηφιακο μετρητη που στελνει δεδομενα μεσω κινητης (το φωτακι ΝΕΤ αναβοσβηνει πρασινο).

και

1 λεπτό πριν, DarK_HumOuR είπε

θεωρητικα θα πρεπει να μπω σε πορτοκαλί τιμολογιο, λογω μετρητη,

όχι , συνέχεια εκεί

2 λεπτά πριν, DarK_HumOuR είπε

αρχες του μηνα μου ηρθε το γνωστο μειλ της Ζενιθ, οτι θα με βαλουν στο ειδικο τιμολογιο (το οποίο δεν καταλαβαινω τι χρεωσεις εχει)

https://zenith.gr/media/5c2me540/ειδικό-τιμολόγιο-stc-v3-domestic-4.pdf

από

https://zenith.gr/el/for-the-home/electricity/emporika-proionta-diathesima-apo-1-ianouariou-2024/

(είναι στο excel με άσχετες τιμές χοντρικής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kkatzos είπε

Σε εμένα, με εκπροσώπηση από 17/11 (Economy Plus), έχουν βάλει τους πόντους Go4More αλλά δεν έχουν βγάλει ακόμα κανένα λογαριασμό, οπότε το 50άρικο δεν το έχω δει ακόμα.

Γίνεται να κάνω τώρα μετάβαση στο Smart και να πάρω και τα 100€ ενώ ήδη βρίσκομαι σε πρόγραμμα της Εlpedison;

@korakios και εσύ θυμάμαι στο ίδιο πρόγραμμα ήσουν. Τι έκανες τελικά;

Εγώ έκανα την αλλαγή σε smart τις πρώτες μέρες που το ανακοίνωσαν και κατάφερα/πρόλαβα να πάρω το 100ρικο χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια. Μετά άλλαξαν τα πράγματα και όπως ειπώθηκε έπαψαν να το δίνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, panoszavra said:

Εγώ έκανα την αλλαγή σε smart τις πρώτες μέρες που το ανακοίνωσαν και κατάφερα/πρόλαβα να πάρω το 100ρικο χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια. Μετά άλλαξαν τα πράγματα και όπως ειπώθηκε έπαψαν να το δίνουν.

Έχεις δει την πίστωση των 100 ευρώ σε λογαριασμό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

Κορακιε, απο αυτα τα δυο που μου εβαλες τα εχω δει ηδη  δεν καταλαβαινω τιποτα.

σιγα μην λυσω ολοκληρωματα για να καταλαβω τις χρεωσεις.

μπαινω στα 2 εξελ σου, το παλιο μεχρι δεκεμβρη του 23 και το νεο, και περιμενω να βγαλω ακρη.

ακρη μεχρι στιγμης δεν βγαζω και τα δυο αυτα λινκ δεν βοηθανε πουθενα.

αν καποιος εχει ιδεα που να παω και γιατι, ας γραψει δυο γραμμες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, DarK_HumOuR είπε

σιγα μην λυσω ολοκληρωματα για να καταλαβω τις χρεωσεις.

αυτό τα κάνει αυτόματα το excel , εσύ "απλά" μαντεύεις και βάζεις τιμές στα 5 κουτάκια

δε χρειάζεται να πέσεις μέσα στις τιμές , απλά βλέπεις τις διαφορές των προγραμμάτων

35 λεπτά πριν, DarK_HumOuR είπε

αν καποιος εχει ιδεα που να παω και γιατι, ας γραψει δυο γραμμες

είναι πολύπλοκο , το πιο απλό είναι πάρε τα 100€ της ελπέ και μετά βλέπεις

αλλιώς πρέπει να απαντήσεις στο αν θες να φύγεις απο ζενίθ ή απλά να επιλέξεις ανάμεσα απο τα προγράμματά της και το αν παρακολουθείς το νήμα ή όχι

34 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

το καλυτερο σταθερο ειναι το Elin  Power On! Blue Day & Night?

αν δεν έχεις σκοπό να το σπάσεις , ναι , αλλιώς we ή και ελπέ (όσο δίνει η ελπέ τα 100€ στο σταθερό ωστε να πατσίσει κάπως με τη ρήτρα αποχώρησης)

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, korakios είπε

αν δεν έχεις σκοπό να το σπάσεις , ναι , αλλιώς we ή και ελπέ (όσο δίνει η ελπέ τα 100€ στο σταθερό ωστε να πατσίσει κάπως με τη ρήτρα αποχώρησης)

7000kwh/ετος. δεν υπαρχει στα πλανα να το σπασει. θελει κατι σταθερο. βαση εξελ, ακομη και με τα 100 της ελπε παλι συμφερει. οι ποντοι elinup δεν βλεπω να λενε τιποτα φοβερο παντως.

ουτε καν στο εντυπο των ορων δεν βρηκα αν η τιμες kwh ειναι με φπα. τι στο καλο...

Επεξ/σία από basilis_k6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

ουτε καν στο εντυπο των ορων δεν βρηκα αν η τιμες kwh ειναι με φπα. τι στο καλο...

ποτέ δεν είναι

αν θες να βγάλεις ετήσιο κόστος συμπλήρωσε τιμές στο φύλλο  "Λοιπές Χρεώσεις"

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...