Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Για πες ρε john μπας και πάρω κι εγω απόφαση.....για που σκέφτεσαι για Blue η Corp?

Εγω το πρωί που ξυπνάω λέω να παω στο Blue και μετά το μεσημέρι προς απόγευμα λεω να πάω στο Corp.Το βραδάκι που νυχτώνει και με πιάνουν οι φοβίες μου λέω κλείσω σταθερό.😝

καλημερα εγω σκεφτομαι για blue πρωτα για το πρωτο μηνα να δουμε τι χρεωνουνε πρωτα και μετα θα δω για το σταθερο το οποιο το βλεπω ακριβο αλλα δεν ξερω τι γινεται με την ρητρα. Το we blue που ανηκει; . στο κιτρινο; . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, johnmegarythmos είπε

καλημερα εγω σκεφτομαι για blue πρωτα για το πρωτο μηνα να δουμε τι χρεωνουνε πρωτα και μετα θα δω για το σταθερο το οποιο το βλεπω ακριβο αλλα δεν ξερω τι γινεται με την ρητρα. Το we blue που ανηκει; . στο κιτρινο; . 

Ναι το blue κίτρινο είναι αλλά και το Corp είναι κίτρινο.Εχουν διαφορετικό τρόπο υπολογισμού το καθένα βέβαια.

Θεωρώ ότι θα είναι φθηνότερα του σταθερού(για τον Ιανουάριο πάντα) και λεω να παω σε ενα απο τα δύο.Δεν έχω αποφασίσει ακομη σε ποιο αλλά η αλήθεια ειναι ότι κλείνω πιο πολυ στο blue. 

Καλα αν δούμε οτι αγριευουν τα πράγματα κλείσαμε με την μια για σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, akisdg είπε

Πάντως εγώ που είμαι στο smart, δεν έχω λάΒει ακόμα κάποια ενημέρωση από την ΕΛΠΕ που θα πάω μετά από την 01.01...Από ότι έχω καταλάβει πάμε αυτόματα σε πράσινο, αλλά όλοι στέλνουν ενημέρωση σχετικά (π.χ. οι δικοί μου έλαβαν από την ΔΕΗ).

Εγώ όταν μίλησα μαζί τους για να μεταφερθώ στο Smart θυμάμαι ότι αναφέρθηκε κάτι για αυτόματη μεταφορά στο κίτρινο (αλλά δεν ενδιαφέρθηκα να ρωτήσω λεπτομέρειες γιατί έχω μεγάλο πιστωτικό που θα μου πάρει μήνες να το φάω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, korakios είπε

2 έχεις ανεβάσει

Σε ποιο σημείο βρίσκεις λάθος και σε ποιον λογαριασμό ? (αν μπορείς βάλτους μέσα σε spoiler)

Ναι του Νοεμβρίου και του Δεκεμβρίου

Στον πρώτο απορώ πως καταναλώθηκαν τα 50€ δώρο μέσα σε 10 ημερών λογαριασμό.(λογικά από τη χρέωση της εγγύησης)

Και στο δεύτερο γιατί δε μου επιστράφηκε η εγγύηση αφού έχω πάγια δγη.

Δεν κατάλαβα πως τα υπολογίζουν 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Ναι το blue κίτρινο είναι αλλά και το Corp είναι κίτρινο.Εχουν διαφορετικό τρόπο υπολογισμού το καθένα βέβαια.

Θεωρώ ότι θα είναι φθηνότερα του σταθερού(για τον Ιανουάριο πάντα) και λεω να παω σε ενα απο τα δύο.Δεν έχω αποφασίσει ακομη σε ποιο αλλά η αλήθεια ειναι ότι κλείνω πιο πολυ στο blue. 

Καλα αν δούμε οτι αγριευουν τα πράγματα κλείσαμε με την μια για σταθερό.

Στο οποίο θα ανεβάσουν την τιμή τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνει κανείς τι έχουν κάνει εδώ? Έβγαλαν διορθωτικό για τη διπλοχρέωση στον Ήρων αλλά βγαίνει να πληρώσω κιόλας τώρα 😅

Spoiler

Ο πρώτος:

image.png.9ce3a6472b1061d85e70673e37af9bdc.png

Ο διορθωτικός:

image.png.c5c42577e84c7de447e49e31989a121c.png

Προφανώς δεν υπάρχει προηγούμενο υπόλοιπο, αλλά και να αφαιρεθεί αυτό πάλι βγαίνει μικρότερο χρεωστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Dimitris156 said:

Καταλαβαίνει κανείς τι έχουν κάνει εδώ? Έβγαλαν διορθωτικό για τη διπλοχρέωση στον Ήρων αλλά βγαίνει να πληρώσω κιόλας τώρα 😅

Προφανώς δεν υπάρχει προηγούμενο υπόλοιπο, αλλά και να αφαιρεθεί αυτό πάλι βγαίνει μικρότερο χρεωστικό.

Λείπει το -50 απ'την εγγύηση... είχες ενεργοποιήσει πάγια εντολή;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μπορώ να πάω ΕΛΠΕ για τα 100€ με το συμβόλαιο της Ζενιθ ; Είναι πρόσφατο και δεν έχει βγει εκκαθαριστικος (2 έναντι έως τώρα). Τους ζήτησα μέσω mail να μου στείλουν βεβαίωση εκπροσώπησης και μου απάντησαν ότι η σύμβαση προμήθειας μπορεί να χρησιμοποιηθεί κανονικά για κάθε νόμιμη χρήση. Επίσης γνωρίζουμε την καταληκτική ημερομηνία για το promo των 100; Είδα σε προηγούμενα post ότι αλλού λένε μέχρι 31/12/2023 και αλλού μέχρι 31/1/2024. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Λείπει το -50 απ'την εγγύηση... είχες ενεργοποιήσει πάγια εντολή;

Όταν ήμουν τότε όχι, γι' αυτό στον πρώτο λογαριασμό αφαιρούν την εγγύηση. Τώρα ξαναπήγα σε αυτούς και έχω δηλώσει ότι θα την ενεργοποιήσω, αλλά και πάλι δε μου βγάζει νόημα ο λογαριασμός. Αυτό το -40,54 ως διόρθωση δε μπορώ να το βγάλω με τίποτα πως βγαίνει. Θα έπρεπε να είναι απλά 7,67€ από τον πρώτο λογαριασμό + 8,85€ + διόρθωση φπα = περίπου 17€ χρεωστικό. Δε σχολιάζω καν το άκυρο 24,33€ προηγούμενο ανεξόφλητο που δεν υπάρχει σαν ποσό πουθενά.

"Θα χρειαστεί να πραγματοποιηθεί έλεγχος από το τμήμα της τιμολόγησης μας και θα επικοινωνήσουμε μαζί σας για ενημέρωση." Ούτε οι ίδιοι φαίνεται δε καταλαβαίνουν τη μηχανογράφησή τους.

Επεξ/σία από Dimitris156
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο αλλαγη παροχου στην ελπεδισον απο 1 Δεκεμβρίου εκδοθηκε λογαριασμός για 10 ημερες (1-10/12) χωρις μετρησεις και αφαιρεση ποσού απο το δωρο των 100€.Τι φαση?

Επεξ/σία από gogkroj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2023 στις 11:43 ΠΜ, panoszavra είπε

Καλημέρα. Είμαι Elpedison δεύτερο μήνα τώρα. Ο πρώτος λογαριασμός που είχε εκδοθεί ήταν έναντι και είχε μέσα τα 50 ευρώ τις προσφοράς οπότε βγήκε πιστωτικός. Χθές μου ήρθε και ο δεύτερος , έναντι με δικές μου ενδείξεις. Αυτός είχε το 100αρι από την μετάβαση στο smart  + το πιστωτικό από τον πρώτο.  Οι πόντοι δεν μου έχουν μπει ακόμη. Δεν παραπονιέμαι , απλά το αναφέρω. 

Σε εμένα, με εκπροσώπηση από 17/11 (Economy Plus), έχουν βάλει τους πόντους Go4More αλλά δεν έχουν βγάλει ακόμα κανένα λογαριασμό, οπότε το 50άρικο δεν το έχω δει ακόμα.

Γίνεται να κάνω τώρα μετάβαση στο Smart και να πάρω και τα 100€ ενώ ήδη βρίσκομαι σε πρόγραμμα της Εlpedison;

@korakios και εσύ θυμάμαι στο ίδιο πρόγραμμα ήσουν. Τι έκανες τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dimitris156 είπε

Καταλαβαίνει κανείς τι έχουν κάνει εδώ? Έβγαλαν διορθωτικό για τη διπλοχρέωση στον Ήρων αλλά βγαίνει να πληρώσω κιόλας τώρα 😅

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ο πρώτος:

image.png.9ce3a6472b1061d85e70673e37af9bdc.png

Ο διορθωτικός:

image.png.c5c42577e84c7de447e49e31989a121c.png

Προφανώς δεν υπάρχει προηγούμενο υπόλοιπο, αλλά και να αφαιρεθεί αυτό πάλι βγαίνει μικρότερο χρεωστικό.

έχει καμία εβδομάδα που στους έστειλα email για τις λαθος χρεώσεις αλλά ακόμα δεν έχω κάποια ενημέρωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kkatzos said:

Γίνεται να κάνω τώρα μετάβαση στο Smart και να πάρω και τα 100€ ενώ ήδη βρίσκομαι σε πρόγραμμα της Εlpedison;

Δεν τα δινουν εύκολα τα 100 σε υφιστάμενους πελάτες ελπε. Μόνο μέσω ραε και άμα. 

Αν είναι ως 31/1 τα 100, καλύτερα άλλαξε σε παροχο με δώρο τώρα και τέλος Γενάρη πας ελπε για τα 100.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το δωρο των 100 ευρω ελπε εμενα παντως μου ειπανε σε νεα παροχη που πηγα προχθες πως ισχυει μεχρι 31/12..να ειναι σιγουρο; θα δουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...