Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Γιατί με βάλανε στο smart night? Από τη στιγμή που δε το ζήτησα. Υπάρχει κάποιο κόλπο που δε το βλέπω? 

Δεν έχω νυχτερινό μετρητή.

IMG_20231222_191308.jpg

απλά κάνανε λάθος , δεν έχει κάποια άλλη χρέωση , σε μένα κάνανε το ανάποδο αλλά δεν ασχολήθηκα και κανονικά βγήκε ο λογαριασμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, shot00 είπε

Ημουν ζενιθ ,πηγα ελπεντισον για τα 100€,καθησα περιπου μια βδομαδα, μετα με ξαναπερνουν απο ζενιθ να μου κανουν αντιπροταση και ξαναγυρισα.Το θεμα ειναι μου ηρθε τελικος απο ελπεντισον -101€. Αυτα μπορω να τα παρω καπως??😅

Υστερα απο συνομιλια με το τηλεφωνικο κεντρο ελπεντισον ,μου εστειλαν καποιους κωδικους στο email ετσι ωστε να δωσω i ban και να μου επιστραφουν τα 101€. Αισθανομαι ασχημα...Βεβαια ακομα δεν μπηκαν! Ιδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, fotiscom είπε

Νέο σταθερό Protergia Οικιακό Value Safe. 

https://www.protergia.gr/spiti/oikiako-reuma-proionta/protergia-oikiako-value-safe/

τόσο μεγάλη και τρανή εταιρία και λεφτά δεν έχουν τελικά 😛

μπήκε στο excel

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, korakios είπε

τόσο μεγάλη και τρανή εταιρία και λεφτά δεν έχουν τελικά 😛

μπήκε στο excel

@korakiosβγήκε και το αντίστοιχο σε επαγγελματικό, καταργώντας το προηγούμενο σταθερό της Πρωτέργια που αναγράφεται στο excel: 

https://www.protergia.gr/epixeirhsh/epaggelmatiko-reuma/protergia-epaggelmatiko-1-value-safe/

@korakios Βγήκε και το επαγγελματικό πράσινο ειδικό τιμολόγιο Γ21 της Πρωτέργια "Επαγγελματικό 1 Value Special": https://www.protergia.gr/epixeirhsh/epaggelmatiko-reuma/protergia-epaggelmatiko-1-value-special/

@korakios Και η Volterra έβγαλε επαγγελματικό πράσινο ειδικό τιμολόγιο: https://www.volterra.gr/forward-για-την-επίχείρηση-ρεύμα/ειδικό-τιμολόγιο-για-την-επιχείρηση/ Κάτω κάτω έχει ειδικούς όρους κλπ. Δεν καταλαβαίνω αν απευθύνεται σε επαγγελματικές παροχές Γ21 ή Γ22 ή και στις 2. 

@korakios Και η Eunice Power έβγαλε πράσινο ειδικό τιμολόγιο, από ό,τι αντιλαμβάνομαι πατώντας εκεί που λέει "Απόκτησε τώρα το Ειδικό Τιμολόγιο", απευθύνεται και σε οικιακές παροχές, αλλά και σε επαγγελματικές παροχές Γ21 και Γ22: https://eunice-power.gr/prasino-reuma/prosfores/eidiko-timologio/

@korakios Στα επαγγελματικά κυμαινόμενα Γ22, μπορείς να προσθέσεις και το πράσινο από Solar: https://www.senergy.gr/gia-tin-epixeirisi/eidiko-timologio/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι για Δεκέμβριο στην Ελπέντισον για το 100αρι λογαριασμός ακόμη δεν βγήκε. Πήγα από Ηρων όπου πήρα το 50αρι. Τι προτείνετε για Ιανουάριο να κάνω αίτηση για αλλού wolt ή ήρων για το δώρο και να ξαναγυρίσω ελπέ για νέο 100αρι; Υπαρχει περίπτωση η ελπέ να μας ρίξει κανά άκυρο επειδή πήραμε το δώρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gkaram είπε

Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι για Δεκέμβριο στην Ελπέντισον για το 100αρι λογαριασμός ακόμη δεν βγήκε. Πήγα από Ηρων όπου πήρα το 50αρι. Τι προτείνετε για Ιανουάριο να κάνω αίτηση για αλλού wolt ή ήρων για το δώρο και να ξαναγυρίσω ελπέ για νέο 100αρι; Υπαρχει περίπτωση η ελπέ να μας ρίξει κανά άκυρο επειδή πήραμε το δώρο;

μην κάνεις πολλά σενάρια , κάτσε να συνεχίσει τα δώρα η ελπέ και βλέπεις απο Ιανουάριο τι θα παίζει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτός είναι ο πρώτος λογαριασμός 10 ημερών τον Νοέμβριο και μετά από επικοινωνία μου λένε δεν υπάρχει λάθος. Τώρα μου ήρθε και ο δεύτερος και ήρθε κοντά 65€ περιμένω απάντηση από ΕΛΠΕ.κατι δεν υπολογίζουν σωστά....

IMG_20231222_224132.jpg

IMG_20231222_224633.jpg

Επεξ/σία από cabamaru4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, cabamaru4 είπε

Αυτός είναι ο πρώτος λογαριασμός 10 ημερών τον Νοέμβριο

2 έχεις ανεβάσει

10 λεπτά πριν, cabamaru4 είπε

και μετά από επικοινωνία μου λένε δεν υπάρχει λάθος.

σε ποιο σημείο βρίσκεις λάθος και σε ποιον λογαριασμό ? (αν μπορείς βάλτους μέσα σε spoiler)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, korakios είπε

ναι , λογικά ότα βάλανε στη σελίδα τα προγράμματα βάσει χρωμάτων και άλλαξε η ονομασία της εταιρίας

δες το συμβόλαιο που είχες στο 6.3

https://eunice-power.gr/wp-content/uploads/2022/05/ΓΕΝΙΚΟΙ-ΟΡΟΙ-ΣΥΜΒΑΣΗΣ-n.pdf

γράφει:

6.3. Οι Χρεώσεις Προμήθειας θα υπολογίζονται ειδικότερα ως εξής: Αν το άθροισμα της μέσης
ΟΤΣ, προσαυξημένης επί τον συντελεστή προσαύξησης 1,12, και της τιμής 8,7 €/MWh κατά την
Περίοδο Κατανάλωσης (εφεξής το «Άθροισμα») κυμαίνεται εντός των ορίων 30 και 45 €/ΜWh

εσύ ζήτα το νέο

https://eunice-power.gr/wp-content/uploads/2023/12/EUNICEPOWER-Genikoi-Oroi-Simbasis1-nf.pdf

6.3. Οι Χρεώσεις Προμήθειας θα υπολογίζονται ειδικότερα ως εξής: Αν το άθροισμα της μέσης TEA DAM, προσαυξημένης επί τον συντελεστή προσαύξησης 1,12, και της τιμής 8,7 €/MWh κατά την Περίοδο Κατανάλωσης (εφεξής το «Άθροισμα») κυμαίνεται εντός των ορίων 50 και 70 €/ΜWh

κίτρινο και αυτό

πχ με ίδια ΤΕΑ (108) το weblue δε χρεώνεται τα ΛΠ και Αποκλίσεις του Corp (ΜΤΑ)

587924078_.png.b67e9cf40f40810e069f93b8417555b3.png

και όσο ανεβαίνει η ΜΤΑ , το corp έχει μεγαλύτερο συντελεστή (επί 1,1357) απο το blue (1,12) και επηρεάζεται περισσότερο

_____________________________

πρόσεξα οτι το παλιό weblue είχε μικρότερη αρχική τιμή 0,065 (με έκπτωση) , αλλά πάλι δε συμφέρει σε σχέση με το νέο weblue ,μιας και η ΤΕΑ πρέπει να πέσει κάτω απο τα μισά απο ότι είναι σήμερα

το ιδιο ειχα ψαξει και εγω το corp με βαση τις τιμες των προηγουμενων τιμων  δεν εβγαινε φθηνοτερο ενω μου ελεγαν  οτι συμφερει περισσοτερο απο το blue , ενω ημουνα στο blue. Εχτες μου βγηκε ο τελικος λογαριασμος απο την we energy και τωρα γραφει τον νεο τιτλο eunice power . Παρατηρησα οτι εχει επιστροφη της εγγυησης ενω εγω εχω ηδη παγια εντολη. Τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπανε οτι ειναι συστημικο και φαινεται ετσι. Τωρα που ειμαι στην elpedison το smart για το επαγγελματικο ενω δεν εχει εκδοθει ο πρωτος λογαριασμος στο my elpedison μπαινω με τους παλιους κωδικους που εχω απο περυσι που ειχα φυγει και βλεπω οτι εχει προστεθει νεα παροχη με αλλαγμενο το τελευταιο γραμμα που σημαινει οτι εγινε η μεταφορα και μπορω να βλεπω τους λογαριασμους . Ρωτησα αμα υπαρχει ο κωδικος πληρωμης για ορισω παγια εντολη και μου ειπανε θα πρεπει να βγει ο πρωτος λογαριασμος για βαλω παγια για να αφαιρεθει η εγγυηση. Οπως την ηξερα παλαιοτερα . 

15 ώρες πριν, Greg29M είπε

Ρε παιδιά μην κολλάτε με τις βεβαιώσεις εκπροσώπησης... απλά δίνετε τον τελευταίο λογαριασμό που έχετε στην κατοχή σας ακόμα κι αν είναι του ίδιου παρόχου που θέλετε να μεταβείτε... δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...

εμενα μου ειπε η we energy που τους ειπα οτι δεν εχω λαβει τον πρωτο λογαριασμο της elpedison και μου λεει οτι δεν χρειαζεται βεβαιωση εκπροσωπησης απο την elpedison αλλα το συμβολαιο της elpedison αρκει για να ξανα κανω αιτηση για μεταφορα στην we energy. Σκεφτομαι να λαβω το πρωτο τιμολογιο στο smart πλεον κιτρινο για να δω τι παιζει και μετα να την κανω για την we energy, πρωτα στο we blue και μετα στο σταθερο  , δεν εμπιστευομαι στην elpedison με τις ρητρες που τις ειχα χρυσοπληρωσει . Αλλα μου ειπανε οτι δεν θα χρεωνεται η ρητρα αναπροσαρμογης ξεχωριστα οπως παλαιοτερα αλλα με βαση το τεα θα βγαινει η τιμη μαζι με την ρητρα . Παντως βλεπω στην elin ο τροπος υπολογισμου στο κιτρινο  1,18*TEA*0.035  ενω στην elpedison στο αντιστοιχο κιτρινο το smart 1,249*ΤΕΑ + 0,0339 . Αρα παλι η elpedison  εχει μεγαλυτερο τροπο υπολογισμου; αρα θα αρχισει να βαραει ασχημα στις ρητρες; οπως την εχω ηδη πατησει; .

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε ο 1ος λογαριασμό μετά την αλλαγή στο smart. Μπήκε κανονικά το δώρο των 100ευρώ (δεν υπήρχαν τα στοιχειά μου στο promo που είχα λάβει με την αλλαγή), παρ΄όλο που η μεταφορά έγινε 26.11 και μέχρι τότε ήμουν στο παλαιό πρόγραμμα....

Spoiler

image.png.a1a1b3a9542e79bb378c4bb741a81929.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Alkazar21 είπε

Παραθέτω το εξής καθώς είναι ιδιαίτερα κατατοπιστικό

 

timol revma.png

 

Καλά δεν είναι ιδιαίτερα κατατοπιστικό. Υπάρχουν κίτρινα που τιμολογούνται εκ των προτέρων και υπάρχουν κίτρινα που τιμολογούνται εκ των υστέρων. Και στην ουσία σου λέει πήγαινε σε κίτρινο γιατί μηδενίζεις το ρίσκο για εμάς. Κατά πάσα πιθανότητα ποτέ δεν θα δεις μπλε να συμφέρει στην ΗΡΩΝ 😂

Αξίζει να πάρεις το 50άρικο και να φύγεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ που είμαι στο smart, δεν έχω λάΒει ακόμα κάποια ενημέρωση από την ΕΛΠΕ που θα πάω μετά από την 01.01...Από ότι έχω καταλάβει πάμε αυτόματα σε πράσινο, αλλά όλοι στέλνουν ενημέρωση σχετικά (π.χ. οι δικοί μου έλαβαν από την ΔΕΗ).

Επίσης αν δεν συνεχίσουν οι προσφορές σκέφτομαι σοβαρά να πάω στο σταθερό της ΕΛΙΝ, καθώς 1. ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος από παλαιότερη συνεργασία μας (άψογη και άμεση επικοινωνία), 2. δεν βλέπω τεράστιες διαφορές με τις τιμές των κυμαινόμενων (βέβαια τώρα είναι χειμώνας και μπορεί από άνοιξη που τα πράγματα θα είναι καλύτερα να πέσουν πολύ τα κυμαινόμενα και εκεί θα την έχω πατήσει, αλλά τότε φεύγω με χαμηλή ποινή αποχώρησης), 3. έχω την εμπειρία του 0,17 της ΔΕΗ που ήμουν για ένα χρόνο και σώθηκα...θα το σκεφτώ μέχρι 15.01 που έχουν την προσφορά και των 3 δωρεάν παγίων.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnmegarythmos είπε

να την κανω για την we energy, πρωτα στο we blue και μετα στο σταθερο 

Για πες ρε john μπας και πάρω κι εγω απόφαση.....για που σκέφτεσαι για Blue η Corp?

Εγω το πρωί που ξυπνάω λέω να παω στο Blue και μετά το μεσημέρι προς απόγευμα λεω να πάω στο Corp.Το βραδάκι που νυχτώνει και με πιάνουν οι φοβίες μου λέω κλείσω σταθερό.😝

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...