Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, greekparot είπε

Εχω το myhomeONLINE της ΔΕΗ με ημερησια 0,17 και 0,13 νυχτερινο και πραγματικα εχω μπερδευτει και δεν ξερω αν αξιζει να παραμεινω ή να μεταφερθω σε καποιον εναλλακτικο αλλο παροχο πχ ηρων / we energy δεδομενου οτι με τις εκπτωσεις η τιμη κιλοβ. ειναι πολυ χαμηλοτερη απο αυτην που πληρωνω τωρα (280 ημερησιες και 152 νυχτερινο για 34ημερες 119€ = πραγματικη καταναλωση / εδωσα ενδειξεις εγω).

Aν συνεχιστεί το trend να υπολογίζονται οι επιδοτήσεις με 0.15 τελική τιμή βάσει τιμολογίου ΔΕΗ και να βγαίνουν τζάμπα η WE κι ο ΗΡΩΝ, σαφώς και συμφέρει να αλλάξεις... αν φυσικά είσαι προετοιμασμένος να αντέξεις κάθε μήνα το άγχος αν θα δωθούν αντίστοιχες επιδοτήσεις κι αν θα φτάσεις κάποια στιγμή να πληρώνεις παραπάνω απ'όσο πληρώνεις τώρα και να λες τι μ#()*#α έκανα.

Εξαρτάται επίσης αν το τρέχον συμβόλαιο σου είναι μονοετές ή διετές... πότε ακριβώς λήγει;

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν δε σου έστειλαν ενημέρωση γραπτώς δε μπορούν να σου χρεώσουν άλλη τιμή αναδρομικά.

Δεν μου είπαν για αναδρομική χρέωση αλίμονο. Στο τηλέφωνο στην ερώτηση που τους έκανα μου το απάντησαν ότι και καλά ξεχάστηκε το συμβόλαιο σε ισχύ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aν συνεχιστεί το trend να υπολογίζονται οι επιδοτήσεις με 0.15 τελική τιμή βάσει τιμολογίου ΔΕΗ και να βγαίνουν τζάμπα η WE κι ο ΗΡΩΝ, σαφώς και συμφέρει να αλλάξεις... αν φυσικά είσαι προετοιμασμένος να αντέξεις κάθε μήνα το άγχος αν θα δωθούν αντίστοιχες επιδοτήσεις κι αν θα φτάσεις κάποια στιγμή να πληρώνεις παραπάνω απ'όσο πληρώνεις τώρα και να λες τι μ#()*#α έκανα.

Εξαρτάται επίσης αν το τρέχον συμβόλαιο σου είναι μονοετές ή διετές... πότε ακριβώς λήγει;

Για 1 ετος ληγει 3ο/2023

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ελα καλη μου δεη βαλε 0,80 :P
το φαγοποτι τελειωμο δεν εχει
και στο τελος θα σου πουν "μαζι τα φαγαμε"
καταλαβες; καταλαβα να λες

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, greekparot είπε

Για 1 ετος ληγει 3ο/2023

(280*0.17) + (150*0,13) = 67ευρώ, όχι 119. Μη μετράς τις ρυθμιζόμενες.

Άρα μιλάμε αν συμφέρει το ρίσκο να φύγεις, για να κερδίσεις 350 ευρώ στο 6μηνο (αν βγαίνει τζάμπα όλο το 6μηνο σε WE και ΗΡΩΝ)...τι να πω, κανείς δεν είναι μελοντολόγος. Αν παραμείνουν τα πράγματα όπως τώρα, μάλλον σε συμφέρει να φύγεις (πρέπει να περιμένεις και τις ανακοινώσεις των επιδοτήσεων για σιγουριά). Αν όμως η Ρωσία κλείσει εντελώς το αέριο το χειμώνα και οι πάροχοι ανακοινώνουν τιμολόγια 1 ευρώ τη κιλοβατώρα, θα πληρώνεις παραπάνω απ'ότι τώρα.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Ελίν και We ανέβασαν τιμές

Ελίν από 4,90€ πάγιο και 0,599€/kWh

We από 2,75€ πάγιο και 0,630€/kWh

εχουμε μειωσεις λοιπον.

τωρα θα αρχισει το διλλημα. φευγεις απο σταθερο με τον κινδυνο να την πατησεις οπως τα fuel pass που σταματησαν γιατι η βενζινη ειναι πλεον "φθηνη" στο 1,85? γιατι αν παει το ρευμα στο 0.30 και τις κοψουν (απιθανο το βλεπω βεβαια, θα πονεσει πολυ) τοτε το 0.23 κλειδωμενο ειναι καλο. 

εγω θα εφευγα απο τα σταθερα για καταναλώσεις κατω απο 1500kwh. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Ελίν και We ανέβασαν τιμές

Ελίν από 4,90€ πάγιο και 0,599€/kWh

We από 2,75€ πάγιο και 0,630€/kWh

αααα πανακριβη η we :P
ωραιο παιχνιδι βρηκαμε.... λες και δεν ειχαμε αλλες δουλειες

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, greekparot είπε

Εχω το myhomeONLINE της ΔΕΗ με ημερησια 0,17 και 0,13 νυχτερινο και πραγματικα εχω μπερδευτει και δεν ξερω αν αξιζει να παραμεινω ή να μεταφερθω σε καποιον εναλλακτικο αλλο παροχο πχ ηρων / we energy δεδομενου οτι με τις εκπτωσεις η τιμη κιλοβ. ειναι πολυ χαμηλοτερη απο αυτην που πληρωνω τωρα (280 ημερησιες και 152 νυχτερινο για 34ημερες 119€ = πραγματικη καταναλωση / εδωσα ενδειξεις εγω).

To φυλάς ως "κόρη οφθαλμού". Είσαι ήσυχος μέχρι τη λήξη του. Οποιος πάει για τα πολλά χάνει και τα λίγα.

Σ' όσους συμβουλεύουν διαφορετικά θα πω ότι :

α. Πιστεύετε ότι η στρέβλωση με κάποιους εναλλακτικούς να βγαίνουν τσάμπα θα συνεχιστεί επι μακρόν; Αν ναι πλανάστε πλάνην οικτράν.

β. Με δεδομένο την εκπεφρασμένη απόφαση της κυβέρνησης να πάει σε κλιμακωτό σύστημα επιδοτήσεων να μην έχετε καμία αμφιβολία ότι το κόστος θα απογειωθεί για τους περισσότερους. Μακάρι να μην ξεπεραστεί το 0,20/kwh αλλά είναι πλέον πιθανό να παίζουμε στο 0,20-0,30 οι περισσότεροι με εξαιρέσεις για όσους έχουν ιδιαίτερα χαμηλή κατανάλωση, είναι πάμφτωχοι κλπ. Ασε που ακούγεται ότι πρώτα θα πληρώνουμε επί τρεις μήνες και στην εκκαθάριση θα παίρνουμε ότι είναι. Αρα φανταστείτε σε 1600 kwh 4μηνη κατανάλωση θα πληρώνεις πρώτα το 3μηνο δηλ 1200kwh * (0,60 - 0,80)  = (720 - 960) ευρώ (ΕΛΠΕΝΤΙΣΟΝ με 1 ε/kwh 1200 ευρώ) και μετά θα περιμένεις τον 4ο να δεις την εκκαθάριση.

Ως εκ τούτου αν κάνω μια forward πρόβλεψη όποιος έχει κόστος 0,17 και 0,13 κατά 99% θα είναι ωφελημένος και ήσυχος.

Επεξ/σία από nova_centurion
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

εγω θα εφευγα απο τα σταθερα για καταναλώσεις κατω απο 1500kwh. 

Έτσι κι αλλιώς το σταθερό είναι καβάντζα και το σπας ανα πάσα στιγμή . Όταν βγουνε και τα κριτήρια επιδοτήσεων* θα είναι λίιιιιγο πιο εύκολη η απόφαση  ( φυσικά παραμένει ρίσκο ) 

 

* επίσημα , όχι υποθέσεις ….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, korakios είπε

Έτσι κι αλλιώς το σταθερό είναι καβάντζα και το σπας ανα πάσα στιγμή . Όταν βγουνε και τα κριτήρια επιδοτήσεων* θα είναι λίιιιιγο πιο εύκολη η απόφαση  ( φυσικά παραμένει ρίσκο ) 

 

* επίσημα , όχι υποθέσεις ….

ο οκτωβρης νομιζω ειναι μηνας αποφασεων. βαρια νοεμβρης. τωρα τα 0.23 χανουν πολλα λεφτα. να δουμε τις κλίμακες, νομιζω θα ειναι για ολο το χειμώνα σταθερες. το ποσο επιδοτησης ομως ισως να το ξανααλλαξουν στο μέλλον. περιμένουμε με αγωνία. κυριολεκτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, greekparot είπε

Εχω το myhomeONLINE της ΔΕΗ με ημερησια 0,17 και 0,13 νυχτερινο και πραγματικα εχω μπερδευτει και δεν ξερω αν αξιζει να παραμεινω ή να μεταφερθω σε καποιον εναλλακτικο αλλο παροχο πχ ηρων / we energy δεδομενου οτι με τις εκπτωσεις η τιμη κιλοβ. ειναι πολυ χαμηλοτερη απο αυτην που πληρωνω τωρα (280 ημερησιες και 152 νυχτερινο για 34ημερες 119€ = πραγματικη καταναλωση / εδωσα ενδειξεις εγω).

A είσαι πού καλά. Εμείς έχουμε περίπου 800 ώρες (2 σπίτια μαζί) και με πιο χαμηλό πρόγραμμα από το δικό σου με 0,09/ ώρα (δεη my home), πληρώνουμε περίπου 190Ε (όλα μέσα). Με 0,17 θα είχαμε ξεφύγει πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα συνεχισει πολυ αυτο το χαιδεμα στους παροχους γενικα;
ας ανακοινωνουν τιμη 3μηνου
καθε μηνα αυτο το πραμα δεν εχεις λαβει καν λογαριασμο ωσπου να αλλαξεις απο το παλιο παροχο....
αν μπορουν να δινουν σταθερα προγραμματα ας δωσουν και 3+μηνες τιμες... ελεος καπου

ετσι κ αλλιως ακομα και με προβλεψη μηνα.... 
"Αυτή την στιγμή η ΔΕΗ και οι πάροχοι αγοράζουν 454 € και πουλάνε 790 € την μεγαβατώρα ρεύματος. Γ.Αδαμίδης, πρόεδρος ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ"
πεφτουν εντελως εξω φυσικα υπερ τους...
και προφανως πλαφον στο κερδος που θα επιστρεφεται στο επομενο οταν καταντα αισχροκερδια

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MasterBlaster είπε

Ελίν από 4,90€ πάγιο και 0,599€/kWh

We από 2,75€ πάγιο και 0,630€/kWh

Σχετικά με Ελίν:

0.63 τα Εlectricon, On! και Flexy

0.61 τα On24/7, Νext, 365

To 0.60 ισχύει λέει για το Power On! Home Comfort, εμπορικά διαθέσιμο από 1/10 (προσοχή στα ψιλά γράμματα για πιθανές δεσμεύσεις ή συνδρομές).

Εγώ προσωπικά δεν τους εμπιστεύομαι, είναι πάροχος που λακίζει εύκολα όταν σφίγγουν τα γάλατα, τον άλλο μήνα δε θα εκπλαγώ αν ξαναπάνε σε τιμές ενδιάμεσες μεταξύ WE και ΔΕΗ

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Σχετικά με Ελίν:

0.63 τα Εlectricon, On! και Flexy

0.61 τα On24/7, Νext, 365

To 0.60 ισχύει λέει για το Power On! Home Comfort, εμπορικά διαθέσιμο από 1/10 (προσοχή στα ψιλά γράμματα για πιθανές δεσμεύσεις ή συνδρομές).

Εγώ προσωπικά δεν τους εμπιστεύομαι, είναι πάροχος που λακίζει εύκολα όταν σφίγγουν τα γάλατα, τον άλλο μήνα δε θα εκπλαγώ αν ξαναπάνε σε τιμές ενδιάμεσες μεταξύ WE και ΔΕΗ

Όταν λες πιθανές δεσμεύσεις; Δεν υπάρχουν πλέον δεσμεύσεις. Εγώ την βλέπω πάντως και Αύγουστο και Σεπτέμβριο στους πιο φθηνούς παρόχους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...