Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Sayonaras είπε

Ούτε ένας μήνας δεν χρειάζεται να έχει φύγει κάποιος από ΕΛΠΕ για να πάρει το 100 ευρώ στην επιστροφή του.

Εγώ 20 ημέρες έμεινα Ήρων και έκανα ξανά αίτηση για Ελπε και μου το βάλανε κανονικά στο νέο συμβόλαιο.

Μια υπόθεση θα κάνω. Αν έχουμε πιστωτικό από παλιά σε μια εταιρεία έχουμε ένα πάνω χέρι. Γιατί είναι προτιμότερο για αυτούς να ξαναπάμε πίσω και να το εξαντλήσουμε παρά να τους ζητήσουμε να μας το βάλουν στην τράπεζα. Νομίζω είναι λιγότερη η χασούρα τους να μας το δώσουν σε ρεύμα.

 

Κάτσε, άρα το υπόλοιπο των 100 πρώτων ευρώ σε περίμενε στη δεύτερη φορά;;; Γιατί προχθές το ρώταγα εδώ και ο korakios μου είπε ότι δεν έχει γίνει επιβεβαιωμένα σε κάποιον μέλος.

Αν ισχύει, τότε έφυγα καρφωτά για Volton μέχρι τέλος Γενάρη και μετά πάλι πίσω!

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

kor λεω να το ρισκάρω με WeCorp στις εταιρίες.

Και 0,18 να κλείσει που το βλέπω δύσκολο αν και ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβεί θα είμαι χαμένος κανένα 80αρι σε σχέση με το σταθερό τους(0,16) που έχει και χρέωση ισχύος.

Αντί να κλείσω σταθερά να ησυχάσω θα πάρω τα ρίσκα μου για τον Ιανουάριο σε οικιακό και επαγγελματικό για πρώτη φορά.Και ξέρεις τι θα γίνει ε.....θα κλαίω αρχές Φεβρουαρίου.😆

όχι , δεν αξίζει ,

είχα ξεχάσει να αλλάξω συντελεστες της we για τα επαγγελματικά , το weblue με ίδιες τιμές χοντρικής συμφέρει περισσότερο και συνεχίζει να είναι το πιο φθηνό σε Γ22

το θέμα είναι να υπογράψεις με τα νέα όρια

6.3

https://eunice-power.gr/wp-content/uploads/2023/12/EUNICEPOWER-Genikoi-Oroi-Simbasis1-nf.pdf

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

Κάτσε, άρα το υπόλοιπο των 100 πρώτων ευρώ σε περίμενε στη δεύτερη φορά;;; Γιατί προχθές το ρώταγα εδώ και ο korakios μου είπε ότι δεν έχει γίνει επιβεβαιωμένα σε κάποιον από εδώ.

Αν ισχύει, τότε έφυγα καρφωτά για Volton μέχρι τέλος Γενάρη και μετά πάλι πίσω!

Όταν έφυγα είχα πάρει τα 50 ευρώ δώρο στον πρώτο λογαριασμό ήδη. Είχε βγεί πιστωτικός ο πρώτος λογαριασμός - 45 ευρώ. Οι πόντοι του go4more μπήκαν ενώ ήμουν Ήρων.

Τώρα που έκανα αίτηση να ξαναπάω ΕΛΠε έβγαλαν μέσα σε τρεις ημέρες από την αίτηση μου τον τελικό που είναι πιστωτικός - 35 ευρώ.

Τα 100 ευρώ ήταν στο συμβόλαιο που υπέγραψα με την αίτηση που εκάνα τώρα. Κανονικά το προμο με το όνομα μου συμπληρωμένο κομπλε με είχαν.

Επεξ/σία από Sayonaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Sayonaras είπε

Όταν έφυγα είχα πάρει τα 50 ευρώ δώρο στον πρώτο λογαριασμό ήδη. Είχε βγεί πιστωτικός ο πρώτος λογαριασμός - 45 ευρώ. Οι πόντοι του go4more μπήκαν ενώ ήμουν Ήρων.

Τώρα που έκανα αίτηση να ξαναπάω ΕΛΠε έβγαλαν μέσα σε τρεις ημέρες από την αίτηση μου τον τελικό που είναι πιστωτικός - 35 ευρώ.

Τα 100 ευρώ ήταν στο συμβόλαιο που υπέγραψα με την αίτηση που εκάνα τώρα. Κανονικά το προμο με το όνομα μου συμπληρωμένο κομπλε με είχαν.

Α οκ ναι, δεν είχε 100€ τότε δώρο σωστά. Αλλά κατά τ' άλλα ισχύει ότι το πιστωτικό σε περίμενε. Τέλεια. Αυτό μετράει.

Εγώ αν φύγω σε λίγες ημέρες υπολογίζω να μείνει πίσω και να με περιμένει κανα 50ρι.

Με φαντάζομαι ήδη τέλη Γενάρη, είσοδος στο κατάστημα της Elpedison για δεύτερη φορά, η επιστροφή του Ασώτου στον τόπο του εκλήματος.😄 Μπάσιμο με ελαφρώς χαμηλωμένο το βλέμμα... αλλά έτοιμο το γλύψιμο:
"Ναι, ξέρετε έφυγα για τη Volton επειδή νόμιζα θα είναι καλά, αλλά τελικά δεν ήμουν καθόλου ικανοποιημένος μαζί τους και γύρισα σ' εσάς που είσασταν καλύτεροι και ήμουν πολύ ευχαριστημένος"...

(ναι, οι άλλοι μου πούλαγαν σκάρτο ρεύμα ενώ εσείς είχατε ΑΑΑ ποιότητος!!! 🤣)
Μπορεί να φύγω με 100€ δώρο, 20€ επιταγή για Σκλαβενίτη ΚΑΙ κανένα χρυσό αγαλματίδιο ερμηνείας.

Επεξ/σία από Basketikos_
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

Α οκ ναι, δεν είχε 100€ τότε δώρο σωστά. Αλλά κατά τ' άλλα ισχύει ότι το πιστωτικό σε περίμενε. Τέλεια. Αυτό μετράει.

Εγώ αν φύγω σε λίγες ημέρες υπολογίζω να μείνει πίσω και να με περιμένει κανα 50ρι.

Με φαντάζομαι ήδη τέλη Γενάρη, είσοδος στο κατάστημα της Elpedison για δεύτερη φορά, η επιστροφή του Ασώτου στον τόπο του εκλήματος.😄 Μπάσιμο με ελαφρώς χαμηλωμένο το βλέμμα... αλλά έτοιμο το γλύψιμο:
"Ναι, ξέρετε έφυγα για τη Volton επειδή νόμιζα θα είναι καλά, αλλά τελικά δεν ήμουν καθόλου ικανοποιημένος μαζί τους και γύρισα σ' εσάς που είσασταν καλύτεροι και ήμουν πολύ ευχαριστημένος"... (ναι, οι άλλοι μου πούλαγαν σκάρτο ρεύμα ενώ εσείς είχατε ΑΑΑ ποιότητος!!! 🤣)

Με τον Ήρων έχω περιέργεια να δω τον τελικό λογαριασμό που θα βγεί ο οποίος θα είναι και ο πρώτος. Θα βγεί αφού θα έχω φύγει🤣. Θα έχει τα 50 ευρώ δώρο άραγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, fotiscom είπε

Το πιο ''κυμαινόμενο σταθερό'' της αγοράς (έχει αλλάξει τιμή 3 φορές σε 20 ημέρες)!
https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/home-fix/

Ενδιαφέρον...

Επεξ/σία από bilham
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sayonaras είπε

Με τον Ήρων έχω περιέργεια να δω τον τελικό λογαριασμό που θα βγεί ο οποίος θα είναι και ο πρώτος. Θα βγεί αφού θα έχω φύγει🤣. Θα έχει τα 50 ευρώ δώρο άραγε.

σε μένα και νομίζω και σε άλλους ,τα είχε κανονικά στον 1ο λογαριασμό που ήταν και τελικός

βέβαια φάγανε την έκπτωση συνέπειας αλλά δεν ασχολούμαι όσο κάνω τράμπες

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

χρυσό αγαλματίδιο ερμηνείας

Εγώ αν με ρωτούσαν απο Ήρων γιατί ξαναγυρνάω πίσω ελπεντισον θα τους απαντούσα είναι πολλά τα λεφτά Ήρων 🤣🤣.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι , δεν αξίζει ,

είχα ξεχάσει να αλλάξω συντελεστες της we για τα επαγγελματικά , το weblue με ίδιες τιμές χοντρικής συμφέρει περισσότερο και συνεχίζει να είναι το πιο φθηνό σε Γ22

το θέμα είναι να υπογράψεις με τα νέα όρια

6.3

https://eunice-power.gr/wp-content/uploads/2023/12/EUNICEPOWER-Genikoi-Oroi-Simbasis1-nf.pdf

Αυτό πότε άλλαξε τώρα πρόσφατα?

Που να καταλάβω εγώ απο όρια που δεν τα έχω δει ποτέ μου και ούτε θέλω.

Δηλαδή συμφέρει περισσότερο απο το Corp.Δεν ξερω καν ποια είναι η τιμη του ουτε τι χρωμα είναι(λογικά κιτρινο αν θυμάμαι καλα) και δεν μπορω να μπω και στο excel τώρα.

Πως θα καταλαβω ότι ειναι φθηνότερο ρε kor μαμω τα όριά του?Καλα έκανα κι έκλεινα σε σταθερό πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αυτό πότε άλλαξε τώρα πρόσφατα?

ναι , λογικά ότα βάλανε στη σελίδα τα προγράμματα βάσει χρωμάτων και άλλαξε η ονομασία της εταιρίας

20 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Που να καταλάβω εγώ απο όρια που δεν τα έχω δει ποτέ μου και ούτε θέλω.

δες το συμβόλαιο που είχες στο 6.3

https://eunice-power.gr/wp-content/uploads/2022/05/ΓΕΝΙΚΟΙ-ΟΡΟΙ-ΣΥΜΒΑΣΗΣ-n.pdf

γράφει:

6.3. Οι Χρεώσεις Προμήθειας θα υπολογίζονται ειδικότερα ως εξής: Αν το άθροισμα της μέσης
ΟΤΣ, προσαυξημένης επί τον συντελεστή προσαύξησης 1,12, και της τιμής 8,7 €/MWh κατά την
Περίοδο Κατανάλωσης (εφεξής το «Άθροισμα») κυμαίνεται εντός των ορίων 30 και 45 €/ΜWh

εσύ ζήτα το νέο

https://eunice-power.gr/wp-content/uploads/2023/12/EUNICEPOWER-Genikoi-Oroi-Simbasis1-nf.pdf

6.3. Οι Χρεώσεις Προμήθειας θα υπολογίζονται ειδικότερα ως εξής: Αν το άθροισμα της μέσης TEA DAM, προσαυξημένης επί τον συντελεστή προσαύξησης 1,12, και της τιμής 8,7 €/MWh κατά την Περίοδο Κατανάλωσης (εφεξής το «Άθροισμα») κυμαίνεται εντός των ορίων 50 και 70 €/ΜWh

20 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δηλαδή συμφέρει περισσότερο απο το Corp.Δεν ξερω καν ποια είναι η τιμη του ουτε τι χρωμα είναι(λογικά κιτρινο αν θυμάμαι καλα) και δεν μπορω να μπω και στο excel τώρα.

κίτρινο και αυτό

πχ με ίδια ΤΕΑ (108) το weblue δε χρεώνεται τα ΛΠ και Αποκλίσεις του Corp (ΜΤΑ)

587924078_.png.b67e9cf40f40810e069f93b8417555b3.png

και όσο ανεβαίνει η ΜΤΑ , το corp έχει μεγαλύτερο συντελεστή (επί 1,1357) απο το blue (1,12) και επηρεάζεται περισσότερο

_____________________________

πρόσεξα οτι το παλιό weblue είχε μικρότερη αρχική τιμή 0,065 (με έκπτωση) , αλλά πάλι δε συμφέρει σε σχέση με το νέο weblue ,μιας και η ΤΕΑ πρέπει να πέσει κάτω απο τα μισά απο ότι είναι σήμερα

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, δεδομένου ότι δεν μπορώ να επεξεργαστώ το excel ,για οικιακή παροχή γύρω στις 300 kwh και επαγγελματική γ21 γύρω στις 1200kwh το μηνα(ανεξαρτήτως των δωρων),με τα μέχρι στιγμής δεδομένα τι συμφέρει περισσότερο, πράσινο, κίτρινο η μπλε τιμολόγιο korakie?Και ποιας εταιρείας?Θα με βοηθούσε πολύ η απάντηση σου (Η απόφαση δική μου)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, elen46 είπε

Καλημέρα, δεδομένου ότι δεν μπορώ να επεξεργαστώ το excel ,για οικιακή παροχή γύρω στις 300 kwh και επαγγελματική γ21 γύρω στις 1200kwh το μηνα(ανεξαρτήτως των δωρων),με τα μέχρι στιγμής δεδομένα τι συμφέρει περισσότερο, πράσινο, κίτρινο η μπλε τιμολόγιο korakie?Και ποιας εταιρείας?Θα με βοηθούσε πολύ η απάντηση σου (Η απόφαση δική μου)

 

 

Δημιουργία αντιγράφου και μετά θα μπορέσεις να το επεξεργαστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλεφωνικώς, αυτοί, μας παιδεύουν λίγο, όχι σαν τους άλλους, τους Ήρωνες, που μπορείς τη ζητάς απ το .... σάιτ

6 ώρες πριν, korakios είπε

σε μένα και νομίζω και σε άλλους ,τα είχε κανονικά στον 1ο λογαριασμό που ήταν και τελικός

βέβαια φάγανε την έκπτωση συνέπειας αλλά δεν ασχολούμαι όσο κάνω τράμπες

κράμπες, μη σε πιάσουν απ' τις τράμπες...πρόσεξε!😂😱😜

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

Καλημέρα!

Έχει αναφερθεί πως παίρνουμε βεβαίωση εκπροσώπησης από Elpedison;

Ρε παιδιά μην κολλάτε με τις βεβαιώσεις εκπροσώπησης... απλά δίνετε τον τελευταίο λογαριασμό που έχετε στην κατοχή σας ακόμα κι αν είναι του ίδιου παρόχου που θέλετε να μεταβείτε... δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...