Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, korakios said:

αυτός δεν είναι ολόκληρος , αλλά ναι είναι σωστό μιας και η ΤΕΜ νομοθετικά μπαίνει μέχρι το σύνολο της χρέωσης ρεύματος να γίνει μηδέν και όχι αρνητικό ποσό . Αν έτυχε και είδες το αντίθετο (μείον δλδ στη χρέωση προμήθειας ρεύματος) , διορθώνεται στην εκκαθάριση

@alexander098 Να προσθέσω πως αν είχες πάγιο, το ΤΕΜ θα το κάλυπτε. Κατά τ'άλλα δεν υπάρχει αρνητική χρέωση νομοθετικά. Δες εδώ το Άρθρο 3, παρ8 https://www.taxheaven.gr/circulars/43131/ypen-dhe-38411-770-2023

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ακομα να αποφασισω, ειμαι Ηρων να παω πρωτα volton ή ελπε; Αν ελπε πηρε παραταση μεχρι 31/1 προλαβαινω να παω πρωτα volton, αν παραμενει μεχρι τελος του χρονου τοτε πρεπει να παω ελπε για τα 100 και αναγκαστικα χανω volton που ειναι μεχρι 6/1. Καμια ιδεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Ακομα να αποφασισω, ειμαι Ηρων να παω πρωτα volton ή ελπε; Αν ελπε πηρε παραταση μεχρι 31/1 προλαβαινω να παω πρωτα volton, αν παραμενει μεχρι τελος του χρονου τοτε πρεπει να παω ελπε για τα 100 και αναγκαστικα χανω volton που ειναι μεχρι 6/1. Καμια ιδεα;

Η απάντηση είναι προφανής αν και εφόσον τηρηθούν οι καταληκτικές ημερομηνίες. Αλλά ποιός μπορεί να στο εγγυηθεί; Οπότε εσύ έχεις την ευθύνη της απόφασης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nikos121 είπε

η επιστροφη σε τελικο πιστωτικο της ελπεντισον ξερουμε πως γινεται?

Εχω κ γω το ιδιο θεμα γτ πλεον οι παροχες μου δν εμφανιζονται στην εφαρμογη της ελπεντισον κ σιγουρα ο ενας ειναι πιστωτικος ενω ο αλλος παιζεται!! Προβλεπω να τον καθυστερουν επιτηδες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

γιατί απλά δε ζητάς να σου στείλουν τα 100€ και όχι με δόσεις ?

Τελικά μου είχαν στείλει κ τα christmas promo 100 στον 1ο λογαριασμό απλά δεν τα είχα δει, για 4 διαφορετικές παροχές με 6 συνημμένα η καθεμία...Τζάμπα έβγαλα το γιαταγάνι, αφού μου έδωσαν έξτρα και το 100αρι ανα μήνα σε κάθε παροχή + 3 διατακτικές  των 20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Ακομα να αποφασισω, ειμαι Ηρων να παω πρωτα volton ή ελπε; Αν ελπε πηρε παραταση μεχρι 31/1 προλαβαινω να παω πρωτα volton, αν παραμενει μεχρι τελος του χρονου τοτε πρεπει να παω ελπε για τα 100 και αναγκαστικα χανω volton που ειναι μεχρι 6/1. Καμια ιδεα;

όπου έχεις μεγαλύτερο κέρδος , 500kw vs 100€

Μόλις τώρα, api23 είπε

Τελικά μου είχαν στείλει κ τα christmas promo 100 στον 1ο λογαριασμό απλά δεν τα είχα δει, για 4 διαφορετικές παροχές με 6 συνημμένα η καθεμία...Τζάμπα έβγαλα το γιαταγάνι, αφού μου έδωσαν έξτρα και το 100αρι ανα μήνα σε κάθε παροχή + 3 διατακτικές  των 20

20 ανα μήνα , αλλά ναι ...τσιφούτηδες 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, api23 είπε

Τελικά μου είχαν στείλει κ τα christmas promo 100 στον 1ο λογαριασμό απλά δεν τα είχα δει, για 4 διαφορετικές παροχές με 6 συνημμένα η καθεμία...Τζάμπα έβγαλα το γιαταγάνι, αφού μου έδωσαν έξτρα και το 100αρι ανα μήνα σε κάθε παροχή + 3 διατακτικές  των 20

Άρα μας επιβεβαιώνεις ότι όποιος φύγει έστω και για ένα μήνα από ΕΛΠΕ και γυρίσει πάλι, παίρνει ξανά 100€ σα νέος πελάτης.

Πολύ καλό αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakie εχω φυγει απο ελπεντισον χωρις να εχει βγει λογαριασμος κ στον Ηρων προς το παρων φαινεται η μια παροχη μονο ενω η αλλη εκκρεμει λογω δεδδηε....πιστευεις γυρω στις 28 ειναι καλα να γυρισω πισω ελπε ή να περιμενω? Οι λογαριασμοι (απο ελπε) δεν εχουν εκδοθει ακομα κ ο ενας ειναι κ πιστωτικος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, desiro είπε

@korakie εχω φυγει απο ελπεντισον χωρις να εχει βγει λογαριασμος κ στον Ηρων προς το παρων φαινεται η μια παροχη μονο ενω η αλλη εκκρεμει λογω δεδδηε....πιστευεις γυρω στις 28 ειναι καλα να γυρισω πισω ελπε ή να περιμενω? Οι λογαριασμοι (απο ελπε) δεν εχουν εκδοθει ακομα κ ο ενας ειναι κ πιστωτικος!!

το θέμα είναι να σε δει η ελπέ οτι έχεις φύγει, ώστε να μην κολλήσει η αίτηση

για πιστωτικούς έχω πει καλό είναι να μην αφήνετε , ο καθένας κινείται όπως νομίζει , αλλά ούτε εγώ θα ρίσκαρα για νέο έτος μιας και δεν ξέρουμε αν θα συνεχίσει η ελπέ τις προσφορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

το θέμα είναι να σε δει η ελπέ οτι έχεις φύγει, ώστε να μην κολλήσει η αίτηση

για πιστωτικούς έχω πει καλό είναι να μην αφήνετε , ο καθένας κινείται όπως νομίζει , αλλά ούτε εγώ θα ρίσκαρα για νέο έτος μιας και δεν ξέρουμε αν θα συνεχίσει η ελπέ τις προσφορές

Η Ελπε με ειδε οτι εφυγα!!! Γτ αφαιρεσε τις παροχες μου απ το app!! Ωραια αρα περιμενω να εμφανιστει κ η δευτερη παροχη στον Ηρων κ 27-28 ξανακανω αιτημα σε ελπε με τις βεβαιωσεις εκπροσωπησης!! Συμφωνω με τους πιστωτικους ,,, απλα ηταν μικρος κ δεν ηθελα να ρισκαρω να χασω το 100ρικο για 10 ευρω πιστωτικο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kor λεω να το ρισκάρω με WeCorp στις εταιρίες.

Και 0,18 να κλείσει που το βλέπω δύσκολο αν και ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβεί θα είμαι χαμένος κανένα 80αρι σε σχέση με το σταθερό τους(0,16) που έχει και χρέωση ισχύος.

Αντί να κλείσω σταθερά να ησυχάσω θα πάρω τα ρίσκα μου για τον Ιανουάριο σε οικιακό και επαγγελματικό για πρώτη φορά.Και ξέρεις τι θα γίνει ε.....θα κλαίω αρχές Φεβρουαρίου.😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΠΕ μεταφορά από Value σε Smart 4/12. Ενώ υπήρχε το pdf στο email με τη σύμβαση, ο λογαριασμός που εκδόσθηκε 19/12 δεν είχε κατοστάρικο. Μιλούσα 40 λεπτά στο τηλέφωνο και πίεσα όσο δεν παίρνει. Στην αρχή θα έμπαινε στον επόμενο, μετά απαίτησα την έκδοση νέου λογαριασμού άμεσα και ανακάλυψα ότι "δεν έχει εγκριθεί", μετά είδαν το email και μετά από τις απειλές για καταγγελία στη ΡΑΕ ανακάλυψαν ότι δικαίως το απαιτώ και έκαναν αίτημα στο λογιστήριο. Θα δούμε, αλλά είναι απαράδεκτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

Άρα μας επιβεβαιώνεις ότι όποιος φύγει έστω και για ένα μήνα από ΕΛΠΕ και γυρίσει πάλι, παίρνει ξανά 100€ σα νέος πελάτης.

Πολύ καλό αυτό.

Ούτε ένας μήνας δεν χρειάζεται να έχει φύγει κάποιος από ΕΛΠΕ για να πάρει το 100 ευρώ στην επιστροφή του.

Εγώ 20 ημέρες έμεινα Ήρων και έκανα ξανά αίτηση για Ελπε και μου το βάλανε κανονικά στο νέο συμβόλαιο.

Μάλιστα φαινόμουν ενεργός στην ΕΛΠΕ όταν έκανα την αίτηση μεταφοράς και δεν είπαν κουβέντα. Απλά απενεργοποιησαν την παροχή και εξέδωσαν τελικό πιστωτικό λογαριασμό πολύ γρήγορα για να με έχουν πελάτη ξανά όσο πιο γρήγορα γίνεται, μην το μετανιώσω 😂

Μια υπόθεση θα κάνω. Αν έχουμε πιστωτικό από παλιά σε μια εταιρεία έχουμε ένα πάνω χέρι. Γιατί είναι προτιμότερο για αυτούς να ξαναπάμε πίσω και να το εξαντλήσουμε παρά να τους ζητήσουμε να μας το βάλουν στην τράπεζα. Νομίζω είναι λιγότερη η χασούρα τους να μας το δώσουν σε ρεύμα.

 

Επεξ/σία από Sayonaras
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2023 στις 10:23 ΠΜ, tasosger είπε

διατάξεις

Παιδιά τα φώτα σας, πήγα Elpe στο value με τα 50€ δώρο τέλη Σεπτέμβρη και έκαψα 313kwh ,μου ήρθε λογαριασμός πιστωτικός -10€ τέλη Οκτώβρη, μετά ζήτησαν μετρήσεις 20 Νοέμβρη αλλά δεν έστειλα λόγω ότι 21 Νοέμβρη θα πέρναγε να μετρήσει ο ΔΕΔΔΗΕ! Έτσι αυτοί έβγαλαν έναντι με περισσότερες kWh από όσες είχα κάψει πραγματικά! 28 Νοεμβριου έφυγα για Ηρων για το 50€ και ζητησα από την ΕΛΠΕ να βγάλει τελικό-διορθωτικό με τις πραγματικές ενδείξεις και όχι τις φουσκωμένες έναντι οπερ και έγινε! Μόνο που στον τελικό ,στο πόσο που βγάζουν, προσθέτουν και τον ληξιπρόθεσμο φουσκωμένο λάθος λογαριασμό που μου είπαν να αγνοήσω γιατί ήταν λάθος! Μπερδεύτηκα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...