Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, --Shady-- είπε

Μου χτύπησε σήμερα στο διαμέρισμα την πόρτα ένα παλικάρι, ξεκίνησε να μου λέει ότι μπορεί να δει αν μπορούμε να πάρουμε ΚΟΤ, μετά μου ζήτησε νερό και να μπει μέσα και άρχισε να μου μιλάει για την φοβερή προσφορά που έχει. Τον ρωτάω από που είναι και μου λέει Ήρων. 

Με τα πολλά άρχισε να μου ζηταει ταυτότητα και μισθωτηριο και του ξεκαθαρίζω ότι δεν πρόκειται να υπογράψω κάτι on the spot. Με αυτό έφυγε σχετικά αμέσως αλλά έγω τώρα αναρωτιέμαι:

είναι συνήθης πρακτική οι πωλητές πόρτα πόρτα στην Ελλάδα?

Ξέρουμε αν όντως ο Ήρων έχει τέτοια εκστρατεία ή έπεσα σε απατεώνα που έκανε scouting διαμέρισμα για διάρρηξη??

αν είναι το 2ο δεν είναι του παρόντος νήματος, πάντα για οτιδήποτε (ρεύμα,τηλ κτλ) υπάχουν περιπτώσεις

( κατα τα άλλα υπάρχουν ακόμα πωλητές πόρτα-πόρτα )

αν έχεις απορία για κάποιο πρόγραμμα ρεύματος (πλην ΔΕΗ) πόσταρε , αλλιώς άνοιξε νέο θέμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, --Shady-- είπε

είναι συνήθης πρακτική οι πωλητές πόρτα πόρτα στην Ελλάδα?

Ξέρουμε αν όντως ο Ήρων έχει τέτοια εκστρατεία ή έπεσα σε απατεώνα που έκανε scouting διαμέρισμα για διάρρηξη??

Όχι και τόσο συνήθης, αλλά παίζει.

Δεν είναι θέμα "εκστρατείας", όλοι (σχεδόν) οι εναλλακτικοί έχουν (και) τέτοιες πρακτικές. Όπως και οι,,,,"scouts".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, --Shady-- είπε

Ξέρουμε αν όντως ο Ήρων έχει τέτοια εκστρατεία ή έπεσα σε απατεώνα που έκανε scouting διαμέρισμα για διάρρηξη??

Spoiler

Καλά ρε τόσα διαβασμένα παιδιά εδώ μέσα δε ξέρουμε να απαντήσουμε στον  άνθρωπο αν ήταν όντως από τον ΗΡΩΝ ή απατεώνας;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geodimis είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Καλά ρε τόσα διαβασμένα παιδιά εδώ μέσα δε ξέρουμε να απαντήσουμε στον  άνθρωπο αν ήταν όντως από τον ΗΡΩΝ ή απατεώνας;;;

 

Spoiler

...αν ήταν από Ήρωνα, ήταν ούτως ή άλλως απατεώνας :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, washcloud είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

...αν ήταν από Ήρωνα, ήταν ούτως ή άλλως απατεώνας :P

 

Spoiler

Πάντως πέρα από την πλάκα, ανοίγεις την πόρτα, βάζεις έναν άγνωστο μέσα κάθεσαι τον ακούς και μετά αναρωτιέσαι αν είναι απατεώνας; Α και μετά από όλα αυτά ποστάρεις στην «επιτροπή σοφών του ρεύματος» να σου λύσει  την απορία. Τουλάχιστον να έγραφε ο άνθρωπος τι του πρότειναν μπορεί να καταλαβαίναμε αν ήταν από τον ΗΡΩΝ ή όχι!

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, geodimis είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Πάντως πέρα από την πλάκα, ανοίγεις την πόρτα, βάζεις έναν άγνωστο μέσα κάθεσαι τον ακούς και μετά αναρωτιέσαι αν είναι απατεώνας; Α και μετά από όλα αυτά ποστάρεις στην «επιτροπή σοφών του ρεύματος» να σου λύσει  την απορία. Τουλάχιστον να έγραφε ο άνθρωπος τι του πρότειναν μπορεί να καταλαβαίναμε αν ήταν από τον ΗΡΩΝ ή όχι!

 

Spoiler

...για την ακρίβεια δεν μας είπε ότι τον έβαλε και μέσα. Μπορεί να του μίλαγε έξω απ' την πόρτα, κι απλά έμεινε με την απορία αν ήταν,,,,ήρω(ν)ας ή όχι (αλλά ίσως είχε ήδη σκεφτεί την περίπτωση να είναι "κάτι άλλο" - δεν το σκέφτηκε απαραίτητα κατόπιν εορτής...). Επίσης, αν κατάλαβα καλά, "τον,,,έφυγε", όταν ζήτησε ταυτότητα/μισθωτήριο. Άρα ΟΚ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, παρακολουθώ το θέμα τις τελευταίες ημέρες και επειδή λείπω χρόνια από Ελλάδα και θέλω να αναλάβω τα του ρεύματος στο σπίτι των γονιών, θα ήθελα να ρωτήσω τι θα προτείνατε σε αυτή τη φάση; Έχουν αυτή τη στιγμή Elpedison αλλά προτιμούσα να το γυρίσω σε ΔΕΗ ή είναι πολύ πιο ακριβή από τους εναλλακτικούς; 

Αξίζει να κάνω αίτηση στον ΔΕΔΗΕ για εγκατάσταση του νυχτερινου μετρητή κόστους 40 Ευρώ περίπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, jmallen3 είπε

Καλημέρα, παρακολουθώ το θέμα τις τελευταίες ημέρες και επειδή λείπω χρόνια από Ελλάδα και θέλω να αναλάβω τα του ρεύματος στο σπίτι των γονιών, θα ήθελα να ρωτήσω τι θα προτείνατε σε αυτή τη φάση; Έχουν αυτή τη στιγμή Elpedison αλλά προτιμούσα να το γυρίσω σε ΔΕΗ ή είναι πολύ πιο ακριβή από τους εναλλακτικούς; 

Αξίζει να κάνω αίτηση στον ΔΕΔΗΕ για εγκατάσταση του νυχτερινου μετρητή κόστους 40 Ευρώ περίπου;

Καλημέρα

Ερωτήσεις για το νυχτερινό κάνε εδώ

Από 1/8 στα κυμαινόμενα συμβόλαια έχει αλλάξει ο τρόπος τιμολόγησης, όπου οι πάροχοι κάθε 20 του προηγούμενου μήνα ανακοινώνουν τις τιμές του επόμενου (πχ 20 Αυγούστου ανακοινώθηκαν οι τιμές του Σεπτεμβρίου).

Αν διαβάσεις παραπάνω οι περισσότεροι λένε μακριά από elpedison προς το παρόν.., φυσικά παίζει ρόλο τι καταναλώσεις έχουν και αν χρησιμοποιούν ρεύμα για θέρμανση (πχ κλιματιστικά, θερμοπομπούς κλπ)

Γενικότερα μόνο η ΔΕΗ έχει πλέον αρκετή διαφορά στη χρέωση τις ώρες του νυκτερινού, οι υπόλοιποι τις έχουν (σχεδον όλοι) μηδενίσει..

 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Καλημέρα

Ερωτήσεις για το νυχτερινό κάνε εδώ

Από 1/8 στα κυμαινόμενα συμβόλαια έχει αλλάξει ο τρόπος τιμολόγησης, όπου οι πάροχοι κάθε 20 του προηγούμενου μήνα ανακοινώνουν τις τιμές του επόμενου (πχ 20 Αυγούστου ανακοινώθηκαν οι τιμές του Σεπτεμβρίου).

Αν διαβάσεις παραπάνω οι περισσότεροι λένε μακριά από elpedison προς το παρόν.., φυσικά παίζει ρόλο τι καταναλώσεις έχουν και αν χρησιμοποιούν ρεύμα για θέρμανση (πχ κλιματιστικά, θερμοπομπούς κλπ)

Γενικότερα μόνο η ΔΕΗ έχει πλέον αρκετή διαφορά στη χρέωση τις ώρες του νυκτερινού, οι υπόλοιποι τις έχουν (σχεδον όλοι) μηδενίσει..

 

ευχαριστώ για την απάντηση, άρα περιμένουμε σήμερα ανάρτηση των τιμών για να συγκρίνουμε; Υπάρχει κάποιο site συγκριτικό που να ανανεώνει τις τιμές κάθε 20 του μήνα και να μπορώ να δω με τη μια τι συμφέρει; 

Η κατανάλωση τους ανά 4μηνο είναι 1400-1500 kWh και υπάρχει και σκέψη για εγκατάσταση φωτοβολταικών, για αυτό σκεφτόμουν να τους γυρίσω στη ΔΕΗ για να είναι(?) όλα πιο εύκολα. Είδα ότι έχουν κάνει πολλά βήματα μπροστά ώστε να γίνονται ολα ηλεκτρονικά, το θέμα είναι να είναι και οικονομική... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H We ανακοίνωσε ίδια τιμολόγια τον Οκτωβρη (με διαφορά 1 cent στα οικιακά). Κρατήστε τα PDF μην αρχίσουν πάλι τα γράψε-σβήσε.

https://weenergy.gr/wp-content/uploads/2022/09/We-Blue_October-22-1.pdf

https://weenergy.gr/wp-content/uploads/2022/09/We-Green-October-22-1.pdf

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απίστευτο κι όμως αληθινό! Ούτε λίγο ούτε πολύ μου είπαν από τη we ότι το συμβόλαιό μου είχε λήξει προ πολλού και ουσιαστικά είχαν ξεχάσει να μου αλλάξουν την τιμή! Είχα κάνει πέρσι το Σεπτέμβρη σύμβαση για το we yellow με τιμή 0,09. Το συμβόλαιο έγραφε ότι η τιμή θα ισχύει για ένα χρόνο, αλλά εδώ πολλοί είχαν γράψει ότι μετά το εξάμηνο άλλαζαν οι τιμές. Τώρα ας πούμε ότι εγώ έκανα τη βλακεία και τους "ενημέρωσα" ότι λήγει το συμβόλαιο ρωτώντας τους σε ποιό πρόγραμμα θα μπω και η απάντηση ήταν η παραπάνω!

Edit: Δεν μου είπαν για αναδρομική χρέωση λογ/σμου.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 1comment είπε

Απίστευτο κι όμως αληθινό! Ούτε λίγο ούτε πολύ μου είπαν από τη we ότι το συμβόλαιό μου είχε λήξει προ πολλού και ουσιαστικά είχαν ξεχάσει να μου αλλάξουν την τιμή! Είχα κάνει πέρσι το Σεπτέμβρη σύμβαση για το we yellow με τιμή 0,09. Το συμβόλαιο έγραφε ότι η τιμή θα ισχύει για ένα χρόνο, αλλά εδώ πολλοί είχαν γράψει ότι μετά το εξάμηνο άλλαζαν οι τιμές. Τώρα ας πούμε ότι εγώ έκανα τη βλακεία και τους "ενημέρωσα" ότι λήγει το συμβόλαιο ρωτώντας τους σε ποιό πρόγραμμα θα μπω και η απάντηση ήταν η παραπάνω!

Αν δε σου έστειλαν ενημέρωση γραπτώς δε μπορούν να σου χρεώσουν άλλη τιμή αναδρομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το myhomeONLINE της ΔΕΗ με ημερησια 0,17 και 0,13 νυχτερινο και πραγματικα εχω μπερδευτει και δεν ξερω αν αξιζει να παραμεινω ή να μεταφερθω σε καποιον εναλλακτικο αλλο παροχο πχ ηρων / we energy δεδομενου οτι με τις εκπτωσεις η τιμη κιλοβ. ειναι πολυ χαμηλοτερη απο αυτην που πληρωνω τωρα (280 ημερησιες και 152 νυχτερινο για 34ημερες 119€ = πραγματικη καταναλωση / εδωσα ενδειξεις εγω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...