Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, astavlas είπε

Kαλημέρα, για ΗΡΩΝ που μου έστειλς μνμ, τι συμφέρει?,

Να πάω αυτόματα στο basic ή να παραμείνω στο simply generous home?

To έχει δει κανείς?

Ευχαριστώ

Του ΗΡΩΝ δεν αξιζει κανενα αυτη τη στιγμη ειναι ολα πανακριβα. Πηγαινε στο ΔΕΗ 4all αν δε θες να κυνηγας δωρα κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχει τυχει σε κανεναν αλλο να ειναι το συμβόλαιο σκαναρισμένο ασπρομαυρο και οχι κανονικο pdf?

σκεφτομαι μην εχουν κανει καμια τροποποιηση... τι να προσέξω στα ψιλά γράμματα, γιατι ειναι πολλα..

ειναι κυμαινόμενο smart for business οπου με ενημέρωσε οτι δεν εχει δέσμευση και μπορώ να άλλαξω αν και στην ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ γραφει 12 ΜΗΝΕΣ, αλλα δεν εχει ΡΗΤΡΑ ΠΡΟΩΡΗΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ οποτε ειναι οκ μαλλον..

 

Screenshot 2023-12-21 at 12.55.16 PM.png

Screenshot 2023-12-21 at 12.59.51 PM.png

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, gangel είπε

Για τη προσφορά της volton με τις 500kwh δωρεάν και την επιταγή public, γίνεται να μην δεχτώ την επιταγή αλλά μόνο τις δωρεάν khw?

Φυσικά.

Κατ' αρχάς σκέψου το πιο απλό: Αν δεν πας να την ξοδέψεις ακόμα και να στη "δώσουν" δεν έχει καμία αξία.

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά για 3 παροχές που μετέφερα σε Ελπε πριν κάνα 2 βδομάδες σήμερα παρέλαβα 3*20 διατακτικές όπως είχε συμφωνηθεί εξ αρχής.

απλά χρειάστηκε ένα τηλέφωνο υπενθύμισης πριν 3 μέρες για να αποσταλούν , οπότε όσοι είστε σε παρόμοια κατάσταση καλό είναι να κάνετε μια υπενθύμιση !! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, gangel said:

Για τη προσφορά της volton με τις 500kwh δωρεάν και την επιταγή public, γίνεται να μην δεχτώ την επιταγή αλλά μόνο τις δωρεάν khw?

Υπόψιν όλων η VOLTON αναφέρει στην κάτωθι παράγραφο, τα εξής: 

4. Πολιτική επιστροφής της Δωροκάρτας: Σε περίπτωση που ο πελάτης δεν παραμείνει στο επιλεχθέν πρόγραμμα για διάστημα 12 μηνών, τότε οφείλει να επιστρέψει στη Volton το συνολικό ποσό της Δωροκάρτας ύψους πενήντα (50,00) Ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ANTONIOS67 είπε

Ενημερωτικά για 3 παροχές που μετέφερα σε Ελπε πριν κάνα 2 βδομάδες σήμερα παρέλαβα 3*20 διατακτικές όπως είχε συμφωνηθεί εξ αρχής.

απλά χρειάστηκε ένα τηλέφωνο υπενθύμισης πριν 3 μέρες για να αποσταλούν , οπότε όσοι είστε σε παρόμοια κατάσταση καλό είναι να κάνετε μια υπενθύμιση !! 

Οι διατακτικες απο που προεκυψαν; δε το ειδα καπου. Θελω να παω 3 παροχες και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, S90 είπε

Υπόψιν όλων η VOLTON αναφέρει στην κάτωθι παράγραφο, τα εξής: 

4. Πολιτική επιστροφής της Δωροκάρτας: Σε περίπτωση που ο πελάτης δεν παραμείνει στο επιλεχθέν πρόγραμμα για διάστημα 12 μηνών, τότε οφείλει να επιστρέψει στη Volton το συνολικό ποσό της Δωροκάρτας ύψους πενήντα (50,00) Ευρώ.

Αυτό ακριβώς συζητάμε πιο πάνω. Απλά δεν παίρνεις τη δωροκάρτα. Δεν υπάρχει πρόβλημα.

11 λεπτά πριν, Dantε είπε

Οι διατακτικες απο που προεκυψαν; δε το ειδα καπου. Θελω να παω 3 παροχες και εγω.

Μάλλον οι επιταγές 20€ για Σκλαβενίτη για κάθε έξτρα παροχή που φέρνεις. Ο φίλος μάλλον κατάφερε και του έδωσαν και για την πρώτη, που δεν είναι στάνταρ.

Επεξ/σία από Basketikos_
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Basketikos_ said:

Μα δεν το έχει κάνει ήδη σε κάποιους; Αυτή την εντύπωση είχα. 😲

Για να πάρουμε καμία επιβεβαίωση γιατί είναι σημαντικό point.

Εντωμεταξύ το διπλοεπιβεβαίωσα από Elpedison:
image.png.32c9cd4706942935f8407856d8f80e63.png

Εμενα παντως στο τηλεφωνο που πηρα και όσο αυτο είναι αξιοπιστο μου ειπαν μεχρι 31/12.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Εμενα παντως στο τηλεφωνο που πηρα και όσο αυτο είναι αξιοπιστο μου ειπαν μεχρι 31/12.

100% αξιόπιστο θα ήταν αν ήταν γραμμένο κάπου επίσημα στην ιστοσελίδα τους.

Πάντως μεταξύ τηλεφωνικής και γραπτής επιβεβαίωσης, έστω και μέσω chat (αλλά δύο φορές), θεωρώ πιο αξιόπιστη τη δεύτερη.

Φυσικά ένα chat δεν τους δεσμεύει νομικά σε τίποτα.

Επεξ/σία από Basketikos_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, korakios είπε

 σε άλλα νέα επειδή απο τις 14 περιμένω τη μετάβαση και δεν έχει φανεί ακόμα στο σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ , πήρα τηλ (ξέρω κάνω αυτά που λέω μην κάνετε 😁 ) , έχει ολοκληρωθεί απλά μου είπαν οτι αργεί να φανεί (το γιατί δεν το ξέρουν ούτε οι ίδιοι...) 

Ήμουν στην ίδια κατάσταση από 5/12. Είχε σταλεί το άιτημα από ΗΡΩΝ προς ΔΕΔΔΗΕ 7/12.

Στις 18/12 είχα πάρει στην εξυπηρέτηση του ΔΕΔΔΗΕ και μου παν τα ίδια με σένα.

Εχθές 20/12 αφού δεν είχε αλλάξει τίποτα ξανά πήρα τηλέφωνο στον ΔΕΔΔΗΕ. Αυτή τη φορά μου πε ότι έχουν λάβει το αίτημα από τις 7/12 αλλά χωρίς μετρήσεις και περιμένουν είτε τις μετρήσεις απτον ΗΡΩΝ είτε επιτόπια. Παίρνω καπάκι στον ΗΡΩΝ, μου λένε βλέπουν ότι στην αίτηση τους προς τον ΔΕΔΔΗΕ υπάρχουν κανονικά οι μετρήσεις και ότι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν έχει ολοκληρώσει το τεχνικό κομμάτι του αιτήματος. Ξανά τηλέφωνο στον ΔΕΔΔΗΕ, άλλη υπάλληλος, αυτή έβλεπε κανονικά τις μετρήσεις, δεν ήξερε γιατί δεν ολοκληρώθηκε μετά από τόσο διάστημα και μου πε ότι στέλνει κατευθείαν αίτημα στον τοπικό ΔΕΔΔΗΕ για να το ολοκληρώσουν.

Σήμερα πρωί πρωί άλλαξε ο αριθμός παροχής και με πήραν από τον τοπικό ΔΕΔΔΗΕ να μου πουν ότι το αίτημα ολοκληρώθηκε.

Επεξ/σία από alexmpl
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Basketikos_ said:

 

Αν θεωρήσουμε τα παραπάνω δεδομένα, αν και μπήκα elpedison αρχές του τρέχοντος μήνα και δεν πρόκειται να εξαντλήσω το 100ρι, με βλέπω τέλος Δεκέμβρη να μπαίνω Volton για να βγει ο Γενάρης τσάμπα και τέλη Γενάρη ξανά elpedison για να βγει σίγουρα ο Φλεβάρης και μάλλον και ο Μάρτιος.

Θα φύγεις από ΕΛΠΕ χωρίς να έχεις εξαντλήσει το 100αρι? Λογικά ούτε τα 500kw από Volton θα εξαντλήσεις τον Γενάρη. Ποιο το σκεπτικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

Αυτό ακριβώς συζητάμε πιο πάνω. Απλά δεν παίρνεις τη δωροκάρτα. Δεν υπάρχει πρόβλημα.

Μάλλον οι επιταγές 20€ για Σκλαβενίτη για κάθε έξτρα παροχή που φέρνεις. Ο φίλος μάλλον κατάφερε και του έδωσαν και για την πρώτη, που δεν είναι στάνταρ.

Aυτο ακριβώς !!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, walex είπε

Θα φύγεις από ΕΛΠΕ χωρίς να έχεις εξαντλήσει το 100αρι? Λογικά ούτε τα 500kw από Volton θα εξαντλήσεις τον Γενάρη. Ποιο το σκεπτικό?

Πες ότι τον Δεκέμβρη φάω τα 60€ ΕΛΠΕ (γενικά για οτιδήποτε πάνω από 50€ κατανάλωση αυτό το μήνα ισχύει η συνθήκη). Θα μείνω με 40€ το Γενάρη που μπορεί να μη βγάλει όλο το μήνα και θα έχει χαθεί εντωμεταξύ ο μήνας δωρεάν της Volton. Μετά θα μένει μόνη εναλλακτική το 50ρι του Ήρων που θα πρέπει να μεταβώ κάπου μέσα στον Γενάρη.

Ενώ αν πάω Volton εξασφαλίζω όλο τον Γενάρη και στα τέλη του άλλου μήνα θα έχω δύο εναλλακτικές με Elpedison (ιδανικά, αν δώσει ξανά 100ρι) ή Ήρωνα για Φεβρουάριο και πέρα.

Ακόμα και αν η Elpedison δεν τηρήσει το 31/1, πάλι θα μείνει η επιλογή του Ήρωνα.

Γενικά με όλο αυτό το σενάριο τη βγάζεις για μεγαλύτερο χρονικό ορίζοντα. Μπορεί να σε πάει τζάμπα ακόμα και μέχρι όλο τον Μάρτιο αν όλα πάνε καλά.

Επεξ/σία από Basketikos_
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...