Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, nasoduko είπε

μικρη καταναλωση τι θεωρείται ρε παιδια,εγω ειμαι κοντα στις 400 το διμηνο

Στις 455 kWh ημερήσιες μηνιαίως ισοφαρίζουν. Από κει και πέρα αρχίζει της ΕΛΙΝ να βγαίνει φθηνότερο. Με 200 kWh το μήνα που λες εσύ, της ELPEDISON θα σου γλιτώνει 5,39 € το μήνα με ΦΠΑ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, doomnx είπε

Στις 455 kWh ημερήσιες μηνιαίως ισοφαρίζουν. Από κει και πέρα αρχίζει της ΕΛΙΝ να βγαίνει φθηνότερο. Με 200 kWh το μήνα που λες εσύ, της ELPEDISON θα σου γλιτώνει 5,39 € το μήνα με ΦΠΑ.

αν αναφερόταν σε σταθερό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

είπαν οτι θα έδιναν σε κάποιους (μπαρούφες τηλεφωνικές) , κάποιοι που έκαναν στις αρχές το πήραν (και οι υπόλοιποι που το έχουν γραπτώς οτι θα το πάρουν ως υφιστάμενοι μπορούν να το διεκδικήσουν)

ήρων για το 50ρικο (ή 100 αν έχεις ΚΟΤ) , ίσως προλάβεις τέλη του μηνός επιστροφή για το 100ρικο

τα 50+50 απο ελπέ τα πήρες ?

Δεν νομίζω ότι πήρα 50+50. Είχα βάλει το Elpedison Economy πριν 1-2 χρόνια και δεν το είχα ψάξει και πολύ από τότε. Γενικά απ' ότι κατάλαβα πρέπει να το ψάχνουμε το θέμα κάθε μήνα αν θέλουμε να μην χάνουμε τις προσφορές!! Προλαβαίνω να κάνω κάτι τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, korakios είπε

είχα κάνει στις 14/11 για τα 50+50 και έλεγα να μην μπλέξω με μου-σου-του για τα 100 ως υφιστάμενος (και δε με χαλά να τσιμπήσω ακόμα ένα 50άρικο απο Ήρων)

Αυτά τα 50αρικα του Ηρων με τόσες λίγες μέρες που μένετε τα ζητάτε σε iban (τη διαφορά) η τα αφήνετε κάβα?😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, epersidi είπε

Είχα βάλει το Elpedison Economy πριν 1-2 χρόνια και δεν το είχα ψάξει και πολύ από τότε.

αποκλείεται μιας και το economy βγήκε Φεβρουάριο του 2023

τσέκαρε ποιο πρόγραμμα έχεις , μάλλον είσαι για σταθερό αν τα αφήνεις στην τύχη τους

6 λεπτά πριν, epersidi είπε

Γενικά απ' ότι κατάλαβα πρέπει να το ψάχνουμε το θέμα κάθε μήνα αν θέλουμε να μην χάνουμε τις προσφορές!

ναι

6 λεπτά πριν, epersidi είπε

Προλαβαίνω να κάνω κάτι τώρα;

σου έγραψα πριν

4 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Αυτά τα 50αρικα του Ηρων με τόσες λίγες μέρες που μένετε τα ζητάτε σε iban (τη διαφορά) η τα αφήνετε κάβα?😂😂😂

συνήθως κάθομαι και δεν αφήνω πιστωτικό , τώρα μάλλον θα μείνει αλλά θα το κρατήσω για την επιστροφή αφού φάω τα 100€ στην ελπέ 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, yazidis said:

Έγινε η μεταφορά μου στην elpedison, αλλά ακόμα δε μπορώ να κάνω εγγραφή. Μετά από πόσες μέρες μπορέσατε να κάνετε εγγραφή στο my.elpedison; Διότι όταν πάω να κάνω μου λέει πως δε μπορεί να ολοκληρωθεί η εγγραφή και να επικοινωνήσω με την εξυπηρέτηση.

Mέχρι και 10 μέρες

3 hours ago, giorgoskoy said:

Καλησπέρα εδώ και 2 βδομάδες έχω την παροχή μου στον Ήρων έφυγα από ελπεντισον με στόχο να γυρίσω πριν το τέλος του έτους για τα 100 του smart, από Ήρων έχω βεβαίωση εκπροσώπησης όμως από την πλευρά της ελπεντισον δεν έχω λάβει ακόμη τελικό λογαριασμό και στο myelpedison με δείχνει ακόμη σαν ενεργή παροχή τους. Τι να κάνω να περιμένω έως την επόμενη βδομάδα μήπως αλλάξει τίποτα, να το αφήσω για το νέο έτος με ότι προσφορά τρέχει τότε?

Ο μόνος τρόπος να ξεκολλήσει, είναι να βγει τελικός. Υπάρχει κι η εναλλακτική να κάνεις αίτημα διακοπής στην Elpedison ώστε να τερματιστεί η παροχή, όμως το αίτημα διακοπής θα πάει στον ΔΕΔΔΗΕ κι αν ο υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ είναι απασχολημένος τρώγοντας μελομακάρονα και δε πάρει χαμπάρι ότι είσαι ΗΡΩΝ...μπορεί και να πατήσει το κουμπί της διακοπής της παροχής. Χριστούγεννα υπό το φως των κεριών κλπ...

3 hours ago, Greg29M said:

Aπό τότε δεν λειτουργεί 

H συμπληρώνεις τη φόρμα επικοινωνίας (κατηγορία παράπονα) γιατί το μαιλ τους δεν λειτουργεί ή επικοινωνείς στο live chat (επιλογη ειμαι πελατης και βαζεις τα στοιχεια που ζηταει) και ζητας αιτημα επισπευσης εκδοσης του τελικου.

Πάρε τηλ στο 2112117300 συνδέσου με την εξυπηρέτηση πελατών και ζητά ενεργοποίηση του myelpedison.

Κι εγώ έστειλα μέσω της φόρμας για κάτι έξτρα τεμ που μου χρωστάνε, το email τα 'φτυσε.

3 hours ago, alan_dalon said:

για volton τι αποψη εχετε? διαβαζω τα χειροτερα, για περιεργες χρεωσεις και σε ποσα αλλα και χρονολογικα 

Διαβάζεις πού... στο google και στο facebook; Σ'όλους τους παρόχους οι δυσαρεστημένοι κάνουν κριτικές, και κυρίως οι κριτικές αφορούν τις παρελθοντικές περιόδους.

Το Energy free με 500kw στο οικιακό και 1000kw στο επαγγελματικό είναι καλή περίπτωση για το Γενάρη... αν ξέρεις πως να το εκμεταλευτείς. Αλλά θα πρέπει με κάποιο τρόπο να γίνει μηνιαία εκκαθάριση... είτε να τύχει να έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ για επιτόπια 1 μήνα μετά την εκπροσώπηση... είτε να αλλάξεις πάροχο μετά από 1 μήνα και η κατανάλωση να είναι κοντά στο όριο.

Προσοχή μην υπογράψεις το δώρο του smart διακόπτη. Προσοχή μην έχεις ενεργοποιημένο ΚΟΤ, δεν είναι συμβατο με το energy free και θα σε πετάξεις σε άλλο πρόγραμμα.

Αν δε ξέρεις πώς να εκμεταλευτείς τα παραπάνω, τράβα καλύτερα elpedison smart.

1 hour ago, korakios said:

Το πρόβλημα είναι οτι θα αργήσει να ενημερωθεί η ελπέ , οπότε θα πρέπει να τρέξω να βγάλουν τελικό

Όμως , επειδή και άλλοι θα είμαστε της τελευταίας στιγμής , αν μας στείλει η ελπέ την προσφορά , αυτή (νομοθετικά) ισχύει για τουλάχιστον ένα μήνα , άσχετα αν σταματήσουν να τη δίνουν στο site

Άρθρο 28 3α  (σε περίπτωση που μας κάνουν νερά)

Aρκεί να συμπεριλάβουν και το PDF απ'το 100άρικο μέσα στη προσφορά προμήθειας.

1 hour ago, t54g05 said:

Μίλησα με ΕΛΠΕ και κανονίσαμε να μου στείλουν τα συμβόλαια (η κυρία στο τηλέφωνο επέμενε να αναφέρεται σε αίτηση και όχι συμβόλαιο). Μου τα έστειλε χωρίς:

-την ένδειξη κατανάλωσης

-την πάγια εντολή ενεργοποιημένη

-καμιά αναφορά σε πόντους go4more.

 

να της απαντήσω να τα συμπεριλάβει στο συμβόλαιο (την αίτηση ήθελα να πω) και μετά να τα υπογράψω;

Τα έγραψα χτες. Οι ανάποδες διαδικασίες με συμβάσεις και δικαιολογητικά, μόνο προβλήματα δημιουργούν.

53 minutes ago, t54g05 said:

Φωτό θα της στείλω, αλλά επέμενε να της την στείλω με το mail που θα κάνω την αποδοχή του συμβολαίου....οπότε ουσιαστικά θα υπογράψω με κενή την ένδειξη.

Για τα 100 μου έστειλε το pdf.

Οπότε της στέλνω την φωτό αλλά δεν υπογράφω μέχρι να μου τα στείλει ορθώς συμπληρωμένα.

Ευχαριστώ.

Χτες..

  

23 hours ago, ekrepali said:

Δεν έχει η Elpedison τμήμα συμβάσεων... το έχει δώσει ανάθεση στη Befon (εξωτερικό συνεργάτη). Το πρόβλημα είναι ότι ακολούθησαν τη διαδικασία ανάποδα... φαντάζομαι σου έστειλαν αίτηση με κενή ένδειξη κι αν πατήσεις "Αποδέχομαι", αυτό αντιστοιχεία με υπογραφή. Ακόμα κι αν τους επισυνάψεις τη φώτο του μετρητή, δε σου εξασφαλίζει κανείς ότι θα συμπληρώσουν το κουτάκι. Έχουμε δει περιστατικά να στέλνουν αιτήσεις στο ΔΕΔΔΗΕ με κενή ένδειξη, ή να έχουν ξεχάσει να γράψουν το νυχτερινό... ώς αποτελέσμα κολλάει η αίτηση και ξεκολάει μόνο με επιτόπια του ΔΕΔΔΗΕ.

Αν πήγαινες σε κατάστημα θα φρόντισες να γραφτούν σωστά οι ενδείξεις πριν υπογράψεις. Τώρα δε ξέρω αν γίνεται να γίνεται να κάνεις αίτηση αλλού, ενώ εκκρεμεί αίτηση στο ΑΦΜ σου από άλλο συνεργάτη. Πιστεύω ότι τα συστήματα δε συνδέονται μεταξύ τους αλλά δε παίρνω και όρκο.

 

16 minutes ago, epersidi said:

Παιδιά τελικά το 100άρικο η Elpedison το δίνει σε υφιστάμενους; Υπάρχει κάτι καλύτερο για μικρές καταναλώσεις (100 και κάτι kwh το μήνα). Αν δεν το δίνει τί προτείνετε; 

Σε πολλούς είπε η befon ότι θα το δώσει, αλλά απ'τη στιγμή που στους όρους γράφει ότι ισχύει μόνο για νέους πελάτες, μην απορρήσεις αν δεν το βάλουν στη μηχανογράφηση.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, doomnx είπε

Στις 455 kWh ημερήσιες μηνιαίως ισοφαρίζουν. Από κει και πέρα αρχίζει της ΕΛΙΝ να βγαίνει φθηνότερο. Με 200 kWh το μήνα που λες εσύ, της ELPEDISON θα σου γλιτώνει 5,39 € το μήνα με ΦΠΑ.

σε ευχαριστω

 

28 λεπτά πριν, korakios είπε

αν αναφερόταν σε σταθερό

για σταθερο ενδιαφερομαι,αρα ειτε ελπε ειτε ελιν το ιδιο θα βγαινει απλα στην ελπε θα τσιμπήσω το κατοσταρι

 

ελπε σταθερο δεχεται ενδειξεις?κοτ μπαινει σταθερο και δεχεται ενδειξεις γιατι ενας παροχος σε κοτ δεν παιρνει απο οτι θυμαμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, api23 είπε

EΛΠΕΔΙΣΟΝ από 2/11, μπήκαν πρόσφατα οι πόντοι Gomore και αφού έκανα βόλτα στον Ηρων..¨Αντε να δούμε που θα τους εξαργυρώσουμε πριν λήξουν...

Σε μένα μπηκαν χθες, σήμερα τους εξαργυρωσα σε βενζινάδικο ελιν (τα οποία δοκίμασα λόγω ελιν πόντων και τελικά τα έχω εκτιμήσει). Κι εγώ δεν είχα ιδέα τι να κάνω με τους go4more και τελικά βολεψαν πολύ (οφ τοπικ αλλά μπορεί να χρειαστεί σε κανέναν)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, marinna είπε

Σε μένα μπηκαν χθες, σήμερα τους εξαργυρωσα σε βενζινάδικο ελιν (τα οποία δοκίμασα λόγω ελιν πόντων και τελικά τα έχω εκτιμήσει). Κι εγώ δεν είχα ιδέα τι να κάνω με τους go4more και τελικά βολεψαν πολύ (οφ τοπικ αλλά μπορεί να χρειαστεί σε κανέναν)

eko , shell , Σκλαβενίτης , φεύγει το 50ρικο για πλάκα

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας , με τα πορτοκαλί τελικά τι γίνεται έχουμε κάποιο νέο από κάπου? 

Σε εμένα ήρθαν 07/12 έβαλαν σιμ ή ενεργοποίησαν αυτήν που είχε (?) και από τότε ανάβουν λαμπάκια πορτοκάλι - πράσινο και πλέον εμφανίστηκε και η ένδειξη του σήματος. 

Στον Ήρων είμαι αυτή την στιγμή στο simply generous. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lazos_21 είπε

Καλησπέρα σας , με τα πορτοκαλί τελικά τι γίνεται έχουμε κάποιο νέο από κάπου? 

Σε εμένα ήρθαν 07/12 έβαλαν σιμ ή ενεργοποίησαν αυτήν που είχε (?) και από τότε ανάβουν λαμπάκια πορτοκάλι - πράσινο και πλέον εμφανίστηκε και η ένδειξη του σήματος. 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/785338-νέοι-μετρητές-δεη/?do=getNewComment

2 λεπτά πριν, Lazos_21 είπε

Στον Ήρων είμαι αυτή την στιγμή στο simply generous. 

πάρε το 100ρικο απο ελπέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios το παρακολουθώ το συγκεκριμένο νήμα αλλά έχασα τις τελευταίες απαντήσεις, σόρρυ! 

Επίσης έχω δει αυτό για την ελπε όπου ένα παιδί ανέβασε και μήνυμα που λένε από μεριάς τους ότι ισχύει έως και 31/01 οπότε περιμένω μέχρι τελευταία στιγμή για την μεταπήδηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...